Що таке колаген, навіщо він потрібен, як його приймати
Колаген складає третину всіх білків в організмі людини, тому нескладно здогадатися про його надзвичайну користь для організму. Перш за все він відповідає за пружність і еластичність шкіри, входить до складу суглобів і сухожиль, робить здоровими зуби, шкіру, волосся. Давай розберемося, що ж таке колаген, навіщо він потрібен і як його правильно приймати?
Що таке колаген і для чого він потрібен?
Колаген — це ниткоподібний білок, що становить основу сполучної тканини і забезпечує її еластичність. Цей зв'язуючий компонент є своєрідним волокном, огортаючим сухожилля, хребет, вени, артерії і капіляри. З'єднувальний білок є унікальним за властивостями, в разі нестачі колагену «каркас» організму просто б розсипався.
Колаген потрібен для:
- продовження молодості шкіри;
- підтримання вологи в організмі;
- гнучкості суглобів;
- зміцнення нігтів і зубів;
- стимуляції метаболізму;
- швидкого відновлення тканин;
- здоров'я і краси волосся;
- розтяжності зв'язок;
- запобігання печії.
Типи колагену
Залежно від розташування амінокислот, що містяться в колагені, розрізняють 28 його типів, однак найбільше значення отримали три найкращих колагени для організму:
- Найважливіший тип колагену, який міститься у всіх клітинах організму, відповідає за підтримання водного балансу. Сприяє засвоюваності поживних речовин, забезпечує еластичність дерми, приносить користь тканинам і кісткам.
- Поле відповідальності колагену другого типу — кістки, суглоби і сухожилля. Він бере участь у формуванні хрящової тканини, перешкоджає розвитку артриту і вікових змін опорно-рухового апарату.
- Третій тип колагену варто пити для підтримки молодості. Він дарує волоссю сяйво, а шкірі пружність і еластичність. Також відповідає за тканини серця, знижує ризик розриву судин.
Але який колаген краще пити? Розрізняють три таких типи колагену:
- тваринний — найпоширеніший і недорогий в ціні;
- морський — найбільш відповідає людському білку за структурою;
- гідролізований — є збірним білком з різних компонентів.
Ознаки нестачі колагену в організмі
Важливо пам'ятати, що колагену властиво руйнуватися під дією ультрафіолету, стресу, нестачі сну і шкідливих звичок. Також на кількість синтезованого білка може вплинути екологічна обстановка і нестача фізичних навантажень. Нестача колагену може стати причиною серйозних наслідків, у зв'язку з чим важливо щодня отримувати добову норму колагену.
Симптоми дефіциту колагену:
- випадання волосся;
- в'ялість і сухість шкіри;
- поява глибоких зморшок;
- швидка стомлюваність;
- біль в м'язах;
- ламкість нігтів.
Якщо спостерігається мінімум три симптоми зі списку, можна судити про нестачу речовини і задуматися про те, чи потрібно пити колаген.
Для чого потрібен колаген
Покращує здоров'я шкіри
Користь колагену для шкіри надзвичайно важлива, адже вона на 70% складається саме зі сполучного білка. Завдяки йому епідерміс зберігає пружність, молодість і підтягнутість, проходять запалення і дерматити, відкладається поява зморшок. Для підтримки здоров'я шкіри краще пити колаген першого і третього типу.
Полегшує біль в суглобах
Оскільки колаген — це білок, що міститься в суглобах і сухожиллях, він відповідає за їх стан, роблячи ходьбу, біг або сидяче положення безболісним. Включення колагену в раціон харчування позбавляє людину від болю в суглобах в будь-якому віці, що особливо актуально для страждаючих артритами.
Зміцнює кістки
Те ж саме стосується і кісток, які при прийомі колагенових добавок стають витривалішими і міцнішими. Навіть не відчуваючи дискомфорту, ніколи не завадить додатковий захист, здатний знизити ризик погіршення стану кісток.
Прискорює ріст м'язів
Колаген є одним з найбільш розкручених компонентів спортивного харчування. Беручи колагенові добавки, можна швидше наростити м'язову масу і добитися кращих спортивних результатів. Атлети часто вживають компонент для підвищення витривалості і швидкого відновлення після травм.
Захищає серце
Справа в тому, що колаген входить до складу артерій і судин, що живлять серце. Завдяки йому стінки судин отримують гладкість, підтримується оптимальне кровопостачання. Чималу роль відіграють амінокислоти, які містяться в колагені, — пролін і аргінін.
Протипоказання
Якісний колаген в чистому вигляді не схильний викликати побічні ефекти, проте через індивідуальну непереносимість перед прийомом краще проконсультуватися з лікарем. Будь-який чужорідний білок може дати навантаження на імунну систему і шлунково-кишковий тракт, якщо не дотримуватися добових дозувань.
Звідки отримати?
Посиленому виробленню колагену сприяють такі методи:
- Прийом біодобавок. Для посилення вироблення колагену найкраще приймати вітаміномісткі комплекси, амінокислоти, білки і корисні мінерали.
- Косметологічні процедури. Підшкірні уколи, ін'єкції, засоби по догляду, лосьйони і шампуні.
- Продукти. Колаген міститься в багатьох популярних і недорогих продуктах, таких як гречка, рис, гарбуз і ін.
У яких продуктах міститься
У тілі людини колаген виробляється в невеликій кількості, тому важливо регулярно поповнювати його запаси з зовнішніх джерел. Найпростіше отримати колаген в домашніх умовах — з продуктів харчування. Раціон повинен бути поживним і різноманітним, щоб організм отримував всі три типи колагену.
Продукти, що містять колаген:
- кістковий бульйон — це найдієвіший спосіб підвищити рівень колагену;
- м'ясо і риба — колагеновими джерелами є будь-які м'ясні продукти, крім напівфабрикатів, і особливо червона риба — лосось, форель, тунець;
- желе — білок синтезується в організмі через желатин;
- молочні продукти — мають високий вміст білка;
- курячі яйця — а саме мембрана під шкаралупою;
- продукти з вмістом сірки — селера, оливки, часник, цибуля, боби, горіхи;
- фрукти і овочі — особливо плоди червоного кольору (перець, морква, томати, полуниця);
- чай — підтримує рівень колагену в організмі.
Скільки колагену потрібно людині?
Профілактична норма колагену на день — 5 г, цього достатньо для підтримки здоров'я волосся, шкіри, нігтів і суглобів, але якщо їх стан потребує лікування, то призначають 10 г білка на день. Добова норма колагену для жінок така ж, як і для чоловіків.
Багатьох хвилює питання: «З якого віку можна пити колаген?» Фахівцями не виведені конкретні рамки, але для підтримки здоров'я і молодості шкіри можна починати пити речовину вже з 20 років.
Яку форму колагену вибрати?
У продажу можна знайти широке розмаїття коллагеномістких продуктів, вибір конкретної форми залежить від цілей придбання і інтенсивності застосування:
- порошок — найзручніший для носіння з собою, часто доповнюється мірною 5-грамовою ложечкою;
- сироватка колагену — рідкий продукт з великою концентрацією речовини, відрізняється високою вартістю;
- капсули — порошкова суміш у желатиновій оболонці, легко засвоюється, недорого коштує;
- таблетки — мають низький відсоток вмісту білка, доповнюються допоміжними компонентами;
- гідролізат колагену — форма, що отримується за рахунок руйнування колагенових волокон за допомогою тепла.
На що ще звернути увагу?
Сам по собі колаген не має побічних ефектів, будучи повністю природним білком. Пити колаген можна навіть при вагітності (але в інших дозах). Більше уваги перед вживанням слід приділити додатковим компонентам, які може містити продукт, — вітаміни, фруктові і рослинні екстракти.
Легко залишатися здоровою і красивою, коли під рукою величезний асортимент улюбленого магазину. Заходь на Stylus.ua і вибирай колагенові добавки з різними смаками!
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua
ЧИТАЙ ТАКОЖ: