Що таке амінокислоти, як приймати, види і типи, корисні властивості
Амінокислоти є обов'язковим пунктом в раціоні харчування, адже саме з їх допомогою в організмі утворюються білки. Вони служать своєрідним будівельним матеріалом і грають важливу роль в роботі головного мозку. У чому важливість амінокислот для організму, якими вони бувають і як їх правильно приймати — розповідає інтернет-магазин «Стилус».
Амінокислоти простими словами
Що таке амінокислоти можна пояснити, не вдаючись у медичну термінологію, що це складові елементи білка. Синтез амінокислот обумовлений 20 видами — саме стільки видів амінокислот у білку закладено в генетичний код. Кожна різновид відповідає за свій тип білка і синтезує свою групу ферментів. До складу самих амінокислот входить вуглевод, водень, кисень і азот. Без амінокислот неможлива життєдіяльність організму, вони є структурним елементом для шкіри, впливають на розумову діяльність, нервову систему, забезпечують правильний обмін речовин. Сфера застосування амінокислот різноманітна: від силових тренувань з метою спалювання жиру до миючих засобів у побутовій хімії.
Функції амінокислот в організмі
Кислоти надають загальну позитивну дію на роботу організму, примушуючи кожну клітину працювати як механізм. Органічні сполуки у вигляді харчових добавок призначають у випадку депресії, ослаблення захисних функцій організму, порушення обмінних процесів і в якості спортивного харчування.
Важливість амінокислот в житті людини обумовлена їх такими функціями:
- регенерація м'язів, тканин і суглобів;
- зміцнення захисного бар'єру шкіри;
- стимуляція до засвоєння вітамінів;
- підвищення витривалості;
- доставка кисню до клітин;
- збагачення раціону харчування;
- прискорення метаболізму.
Користь амінокислот для організму
Вживаючи амінокислоти з продуктів харчування або отримуючи їх через дієтичні комплекси, за швидкий термін можна відновити організм після різних захворювань, позбутися від зайвих жирових відкладень і наростити м'язову масу.
Корисні властивості амінокислот для людини:
- зниження ваги;
- поліпшення якості сну;
- антиоксидантна дія;
- збереження м'язової маси;
- поліпшення стану шкіри;
- швидке ранозагоєння;
- стійкість до інфекцій;
- енергетичні ресурси.
Види амінокислот: незамінні і замінні
Всі амінокислоти поділяються на дві великі групи:
- замінні — синтез амінокислот в організмі відбувається самостійно;
- незамінні — надходять тільки ззовні.
Всього в організмі людини синтезується 20 амінокислот, з яких 8 є незамінними. Нескладно здогадатися, що особливо важливою є друга група ферментів, які можна отримати тільки через певну їжу або харчові добавки. Містяться незамінні амінокислоти в продуктах переважно тваринного походження, молоці, рибі, зернових, бобових. Також виділяють третю групу — умовно-замінні кислоти, які виробляються організмом, але в невеликій кількості, тому їх потрібно регулярно поповнювати. До таких відносяться аргінін (покращує імунітет, гальмує розвиток злоякісних утворень) і гістидин (сприяє швидкому відновленню тканин, виводить з організму важкі метали).
Замінні: роль, в яких продуктах містяться
Ця група ферментів теж відноситься до необхідних амінокислот, які отримувати не менш важливо, ніж есенціальні (незамінні). До найважливіших амінокислот, що виробляються в організмі, можна віднести:
- Аспарагін. Має загальну дію на зміцнення імунітету, дає енергію м'язових тканин, бере участь у виробленні тестостерону. Міститься в морепродуктах, волоських горіхах, кукурудзяному борошні.
- Глутамин. Займає важливе місце в топі амінокислот. Впливає на функції головного мозку, підвищує розумову діяльність і працездатність, поліпшує пам'ять, регулює нервову систему. Зустрічається в м'ясних і молочних продуктах, бобових.
- Карнітин. Прискорює жироспалювання, дозволяє швидше набрати «суху» масу, зміцнює кістки і серцево-судинну систему. Є у свіжому молоці, кисломолочних продуктах і рибі.
- Серин. Забезпечує вироблення антитіл і стійкість організму до вірусів. Зміцнює імунну, нервову систему. Входить до складу яєць, житнього хліба, морепродуктів, капусти, сої, зеленої цибулі.
- Аланін. Відіграє важливу роль у підтримці кислотно-лужного балансу, сприяє швидкому відновленню м'язів після тривалих тренувань. У природному вигляді амінокислота міститься в таких продуктах, як телятина, свинина, пшоняна каша, бобові та кукурудза.
Для тих, хто займається спортом, важливо також отримувати такі корисні амінокислоти, як орнітин (сприяє ефективному спалюванню жиру), таурин (знижує рівень холестерину), цистеїн (формує м'язові тканини), аспарагінова кислота (служить джерелом енергії).
Незамінні: види, в яких продуктах шукати
Недолік певного виду білка призводить до порушення роботи організму, тому важливо розглянути різні способи отримання амінокислот, зокрема незамінних. Вони можуть надходити як через продукти харчування, так і через спеціальні препарати, покликані доповнити раціон важливими структурними компонентами.
Основні незамінні амінокислоти:
- Фенілаланін. Використовується для лікування депресії, бере участь в енергетичному обміні, сприяє виробленню адреналіну, ендорфіну. Можна отримати, вживаючи овес, ягоди, також міститься амінокислота в м'ясі — телятині, курці.
- Валін. Благотворно впливає на координацію, зростання м'язових волокон, дає організму енергію. Джерелом амінокислоти в організмі є тваринна продукція, цитрусові, деякі гриби.
- Метіонін. Впливає на роботу печінки і шлунково-кишкового тракту. Важливий для виведення токсинів, підтримки правильного рівня гемоглобіну в крові, кращого засвоєння вітамінів. Міститься в морській капусті, сирі, шоколаді, арахісі.
- Лейцин. Амінокислота з розгалуженим ланцюгом необхідна для відновлення м'язів і тканин після важких навантажень, нормалізації рівня цукру і швидкого загоєння ран. Є складовим компонентом насіння соняшнику, рису, інжиру, дієтичного м'яса і яєчного білка.
- Ізолейцин. Вживання компонента сприяє правильному травленню, поліпшенню обмінних процесів і отримання енергії. Міститься в різних видах горіхів, насіння і круп, а також в ряді тваринних продуктів.
Особливо важливі ферменти, які вважаються рідкісними, прийнято називати критичними амінокислотами. До них відноситься лізин (впливає на засвоєння кальцію, необхідний для формування кісткових тканин), треонін (перешкоджає відкладенню жиру в печінці, є структурним елементом еластину і колагену, впливає на стан шкіри), триптофан (бере участь у виробленні серотоніну, який сприяє поліпшенню настрою і якості сну). Зустрічаються перераховані незамінні амінокислоти в рослинних продуктах (овочах, фруктах, зелені), рибі, м'ясі, молочній продукції.
Як приймати амінокислотні комплекси
Доза і частота прийому залежить від ваги і інтенсивності фізичних навантажень. При помірно активному способі життя разова доза становить не більше 5 г, в той час як професійні спортсмени можуть підвищувати прийом до 50 г.
Перед вживанням комплексу важливо вивчити зміст (оскільки амінокислоти часто включають супутні компоненти), сумісність з іншими видами харчових добавок (гейзерами, протеїновими батончиками, вітамінами), а також проконсультуватися з лікарем.
Складно недооцінити важливість прийому амінокислот, які відіграють ключову роль в структуризації білка. У нашому магазині Stylus.ua ти знайдеш великий асортимент амінокислотних комплексів, які відкриють шлях до здоров'я і краси.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: БАДи і фітнес: користь і шкода
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua