БАДи та фітнес: користь і шкода
При згадці про БАДи у багатьох складаються асоціації з недіючими таблетками і препаратами, які до того ж чимало коштують. Насправді подібні добавки володіють реальною дією, важливо тільки правильно підібрати їх під вимоги свого організму і вміти відрізнити якісний продукт від підробки. Stylus.ua розвіює міфи про БАДи і розповідає, які з них можуть бути корисні тим, хто займається фітнесом.
Що таке БАДи і звідки ця дивна назва?
Абревіатура БАДів говорить сама за себе — це біологічно активні добавки, які не є лікарським засобом. Їх вживають разом з їжею або вводять до складу продуктів. Добавки містять концентрацію речовин, необхідних організму для нормального функціонування або стимуляції певних процесів. Скажімо, є добавки у вигляді звичайних вітамінних комплексів, а є препарати, що спалюють жири, що регулюють відчуття голоду і т.д.
Особливо популярні БАДи у тих, хто займається фізичними навантаженнями, адже це швидкий спосіб дати організму всі необхідні речовини, тоді як від звичайного раціону результату потрібно чекати довше. До того ж виробники часто включають до складу спортивних БАДів:
- протеїни — беруть участь у будівництві м'язових волокон;
- кофеїн — підвищує витривалість;
- креатин — допомагає набрати м'язову масу;
- антиоксиданти — грають роль в регуляції і підтримці м'язової сили;
- L-карнітин — покращує поглинання м'язами кисню;
- риб'ячий жир — спалює жирові відкладення.
Харчові добавки для фітнесу: різновид і дія
Для ефективного тренування організму потрібно багато енергії і поживних речовин, зокрема вітаміни, мінерали, мікро- і макронутрієнти, білок. Вважається, що за допомогою БАДів можна не тільки контролювати свою вагу, але і покращувати спортивні результати, швидше відновлюватися після травм або хвороб, банально підвищувати тонус і покращувати настрій. Все це добре, але які конкретно БАДи потрібні тим, хто займається спортом?
Вітамінні і мінеральні комплекси
Нестача вітамінів може нести загрозу для здоров'я, особливо в режимі інтенсивних тренувань. За допомогою моновітамінних (коли до складу входить один компонент) і полівітамінних (поєднують кілька компонентів) добавок можна поповнити запаси організму відсутнім елементом. Серед спортсменів популярні:
- вітамін D — потрібен для обміну кальцію;
- залізо — для нормальної циркуляції кисню;
- кальцій — для здоров'я кісткової тканини;
- цинк — для відновлення м'язів;
- магній — для усунення судом.
Чаї для схуднення
Очищаючі розчини і суспензії для схуднення не спалюють жири, вони призначені для очищення організму від токсинів і зайвої рідини. Такий захід корисно проводити короткочасними підходами, ні в якому разі не вживаючи чай на постійній основі тривалий час. Залежно від складу чаї можуть нормалізувати рівень холестерину в крові, сприяти зниженню ваги, надавати тонізуючу дію.
Порошкові коктейлі
Випитий стакан протеїнового коктейлю здатний замінити один прийом їжі і дати організму необхідну кількість білка, який складно отримати традиційним шляхом в потрібній кількості. Протеїн необхідний для набору м'язової маси і після фізичних навантажень для відновлення м'язів. Такий напій ефективно використовувати через 10 хвилин після тренування, розділяючи добову норму на кілька прийомів.
Гейнери
Гейнери — це вуглеводно-білкові коктейлі для швидкого набору м'язової маси. В першу чергу вони призначені для тих, хто займається силовими навантаженнями. Вуглевод виступає паливом для ефективного тренування, а білок — для нарощування м'язів. До складу правильного гейнера входять швидкі і повільні вуглеводи, а білок може бути як сироватковим, так і мультикомпонентним. Ті, хто далекий від важких інтенсивних навантажень, можуть обмежитися протеїновими коктейлями.
Омега-3, Омега-6 і риб'ячий жир
Поліненасичені жирні кислоти в природному вигляді містяться в риб'ячому жирі, лляній і арахісовій олії, волоських горіхах, насінні чіа і шпинаті. Вони є одними з головних компонентів здорового харчування і необхідні всім, хто пов'язаний з фізичними навантаженнями. Вживання жирних кислот перед тренуванням здатне:
- підвищити витривалість;
- полегшити навантаження;
- поліпшити м'язову реакцію;
- зменшити жирову масу.
Амінокислоти
Амінокислоти обов'язково доповнюють спортивний раціон, оскільки служать «будівельним матеріалом» для білка. Крім того, вони допомагають виробляти антитіла і швидше відновлюватися після тренувань. Ті, кому через посилені фізичні навантаження недостатньо амінокислот, одержуваних з їжі, можуть звернутися за допомогою до біологічно активних добавок. Амінокислоти зустрічаються у формі жувальних таблеток, рідин, капсул, порошкових сумішей.
Таблетки для корекції ваги
До складу БАДів, призначених для боротьби з жировими відкладеннями, часто входить кон'югована лінолева кислота. Вона не виробляється людським організмом, тому найпростіше її отримати з харчових добавок. Вважається, що вона здатна розщепити зайвий жир і тим самим привести до зниження ваги. Крім цього, кислота має загальнозміцнюючу дію, сприяє підвищенню імунітету і отриманню додаткової енергії.
Користь і шкода БАДів для фітнесу
Багатьох хвилює питання, чи дійсно БАДи такі ефективні і чи не шкодять вони здоров'ю? Питання, скоріше, стосується ефективності окремих компонентів, властивості яких залишаються невивченими. До складу якісних БАДів входять натуральні екстракти рослин і продукти тваринного походження, тому шкода тут обумовлена індивідуальною непереносимістю і доцільністю застосування.
Позитивний аспект вживання БАДів для тих, хто стикається з фізичними навантаженнями, це:
- попередження і усунення дефіциту поживних речовин;
- вироблення звички збалансованого харчування;
- отримання харчування в зручній формі (коктейлі, жувальні таблетки, батончики);
- підвищення ефективності тренувань і швидке відновлення організму після них.
Але неможливо визначити дефіцит компонентів і їх дозу кустарним способом. Наприклад, надлишок заліза може привести до блювоти, нудоти, патології печінки; білка — до проблем зі шлунком; а неправильне вживання вітаміну D — прямий шлях до отруєння. Тому застосування будь-якого препарату і їх сумісність повинні бути узгоджені з лікарем та/або фітнес-тренером.
Про чудо-властивості БАДів відомо багато, але жодна добавка не зробить тренування за тебе. Пам'ятай, що для реального результату доведеться докласти спільних зусиль! Знайти препарати для потрібних цілей можна в інтернет-магазині «Стилус».
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Зміцнюємо імунітет: корисні поради
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua