Як вибрати газовий пальник для дому і як користуватися
Розповідаємо, як вибрати газовий пальник для дому та як правильно користуватися, щоб швидко, зручно та безпечно приготувати їжу навіть за умов відсутності регулярного відключення електроенергії.
Особливості газових пальників та принцип роботи
Якщо у приватному будинку чи квартирі немає газу або відсутня електроенергія в будинку з електроплитою, відмінним рішенням стане придбання газового пальника. Пристрій допоможе приготувати їжу на вогні, незважаючи на температуру повітря всередині приміщення або на вулиці. Переваги газових пальників:
- мінімальні габарити;
- легкість експлуатації;
- мінімальний ризик витоку палива;
- точний контроль потужності полум'я;
- швидкий набір потужності після підпалу.
Як працює газовий пальник для домашнього використання? Майже всі моделі портативних пристроїв є інжекційними. Тобто при активації приладу повітря засмоктується всередину балона для змішування з паливом. Внаслідок подачі іскри відбувається запалення. Силу полум'я можна регулювати або загасити прилад повністю.
Сучасні аналоги часто мають систему п'єзопідпалу, не вимагаючи підносити сірника або запальнички. Натомість використовується іскра від електричного елемента, роблячи процес приготування їжі зручнішим, особливо якщо знизу вже стоїть велика каструля, яку нікуди відставити. Ми допоможемо вам розібратися в тому, як вибрати газовий пальник з урахуванням продуктивності пристрою та витрат на обслуговування.
Види газових пальників
Газові пальники працюють на балонах, заповнених сумішшю з двох або трьох типів палива, що складається з таких компонентів:
- зріджений газ;
- пропан;
- ізобутан.
Раніше були популярні двокомпонентні суміші, але трикомпонентні аналоги стали затребуванішими завдяки їхній вищій ефективності.
Балони існують різних габаритів та ємностей, що дозволить вибрати підходящий об'єм для великої родини або використання однією людиною.
Газовий пальник для будинку має кілька переваг перед рідкопаливними, мультипаливними та твердопаливними пристроями:
- відсутність кіптяви, неприємного запаху під час роботи;
- безпека використання — немає «факела» при підпалі;
- в домашніх умовах — оптимальний варіант завдяки різноманітності форм виконання.
Пристрої поділяються на категорії, виходячи із кількох параметрів. За конструкцією газові моделі поділяються на такі варіанти:
- Зі шлангом. У таких приладах є упор у вигляді ніжок, що складаються. Шланг прикріплюється до балона через перехідник (кожний тип балона має свій). Моделі зі шлангом більші, вони дозволяють прогрівати посуд ємністю більше двох літрів. При експлуатації потрібно бути уважним та обережним, щоб не порушити герметичність шланга. Також є ймовірність накопичення конденсату, що заважатиме підпалу з першого разу. Це можливо при експлуатації на вулиці, де температура близька або нижча від нуля.
- Без шлангу. Компактні пристрої, які підходять для постійного транспортування. Туристична версія може використовуватися в походах далеко від цивілізації, але важливо пам'ятати про недоліки. Через слабку стійкість конструкції потрібно самостійно спорудити опору у вигляді цегли або каміння. Поверх такого маленького пальника не вдасться поставити каструлю.
Вибираючи газовий пальник, зверніть увагу на такий різновид, як портативна плита. Вона підходить для використання у тимчасових таборах та всіх місцях, де немає газового постачання для приготування їжі. Плита є невеликою валізою, яка при розкладанні дає одну або дві конфорки з міцною основою. Портативна плитка може використовуватись з іншими типами палива за наявності відповідних перехідників.
Типи газових пальників в залежності від потужності:
- Малопотужні — до 1,5 кВт. Підходять для одного-двох людей. Використовувати їх рекомендується лише на невеликій висоті.
- Середня потужність — 2-3 кВт. Гарантується ефективна робота для приготування їжі на 3-4 людини.
- Надпотужні — понад 3 кВт. Можуть використовуватися для приготування їжі, нагрівання рідини на шість і більше людей.
Не варто забувати про систему підпалу. Використання сірників і запальничок зручне у тих випадках, коли зверху не стоїть великий посуд. Даний варіант корисний на великій висоті та при значному рівні вологості. Популярною в домашніх умовах є система п'єзопідпалу, що передбачає використання іскри (за принципом те саме, що і в сучасних газових плитах). Недоліком систем з п'єзопідпалом є вразливість до високої вологості. З іншого боку, на таких приладах завжди можна використовувати перший спосіб підпалу як альтернативу.
Як вибрати газовий пальник для дому
Тепер потрібно розібратися з тим, як вибрати газовий пальник, який використовуватиметься в домашніх умовах. Перший критерій — кількість осіб, які проживають з вами в одному приміщенні. Виходячи з цього параметра, потрібно вибирати потужність пристрою, щоб не витрачати зайве.
Також при виборі газового пальника враховуйте:
- Об'єм посуду. Для приготування одного літра їжі або нагрівання води знадобиться 1 кіловат. Цей параметр слід розраховувати з реальних потреб кожної людини.
- Максимальна витрата газу. При вивченні параметрів зверніть увагу на цей показник. Туристичні моделі справляються в умовах підвищеної вологості та холоду. У квартирі пристрій працює ще ефективніше, витрачаючи мінімум палива.
- Габарити та вага пристрою. Важливі, якщо передбачається використання не у своєму будинку, а береться як запасне джерело газу. При виборі дивіться на форму, розміри та вагу.
- Яка їжа готуватиметься. Напівфабрикатам, створеним для швидкого приготування, не потрібно багато палива. Для домашніх страв краще придбати пальник із більшою ємністю.
Розібравшись у тому, який газовий пальник краще купити, потрібно підготувати місце для встановлення всіх компонентів обладнання з урахуванням безпеки для приміщення та мешканців. Врахуйте, що балони туристичних пальників є одноразовими. Саме тому їх не можна перезаряджати через використання іншого типу суміші, не розрахованого на міцність туристичного балона. Тиск побутового газу з високим вмістом пропану здатний прорвати балон. Сам клапан також одноразовий — дозаправка небезпечна загрозою вибуху.
Як користуватися газовим пальником
Для забезпечення кращої якості страв і безпеки користуйтеся газовим пальником у квартирі правильно:
- Перед запуском потрібно його прогріти. Рекомендується використовувати різьбовий тип балонів, щоб накрутити його без використання шлангу. Зберігати балони не можна за температур вище +50 і нижче -30 градусів. Залишати ємності можна лише у темному місці. Не ставте балони під прямим сонячним промінням, поруч із обігрівачами, батареями.
- Щоразу необхідно перевіряти цілісність балона за допомогою мильного розчину. Витік відразу буде видно при нанесенні розчину на поверхню балона.
- Використовуйте підставки під балон, якщо потрібно ставити відносно великий посуд зверху.
- Поки балон не використовується для приготування їжі, але всередині ще є газ, рекомендується відключати ємність, щоб уникнути витоків.
- Пальник не можна залишати без нагляду під час використання. Особливо при відкритій кватирці, повітря з якої здатне загасити полум'я. Аналогічно не рекомендується залишати прилад наодинці з дітьми та домашніми тваринами, здатними перекинути ємність.
- Ставити балон потрібно на стіл або на підлогу, де немає нерівностей.
Знаючи, як правильно користуватися газовим пальником, можна уникнути надзвичайних ситуацій (наприклад, спалахів).
При регулярному застосуванні газового пальника/міні-плити у квартирі краще мати при собі порошковий вогнегасник, що дозволяє швидко та безпечно для житла усунути спалах.
Обов'язково провітрюйте приміщення після кожного використання газового пальника. Це освіжить повітря після приготування їжі, а також не дасть надлишкам палива потрапити до інших кімнат (наприклад, при підпалі невеликий об'єм може вийти назовні). Після використання всього об'єму палива необхідно перевірити його на наявність залишків — достатньо потрясти балон та прислухатися до ємності. Якщо немає шуму, можна проводити утилізацію.
Вивчивши всі види газових пальників, виберіть потрібний варіант для встановлення в приватному будинку або квартирі. Купуйте лише сертифіковану продукцію від перевірених виробників. Це гарантує безпеку всіх, хто знаходиться у приміщенні.
Газові портативні пальники можна купити всім, хто зазнає труднощів з електропостачанням — не лише через аварійні та планові відключення. Прилади підходять усім власникам дачних ділянок, де газові труби не прокладені, а електрика не підключена з інших причин (найчастіше через завищену вартість підключення та ціни за кВт). Нагріту воду можна залити в термос для подальшого приготування гарячих напоїв. Можна забути про використання дров'яних печей у старих будинках.
Тепер ви знаєте, як вибрати газовий пальник і як правильно користуватися. Читайте наші інші статті на тему, щоб бути у всеозброєнні при відключеннях електроенергії. Підписуйтесь на нашу розсилку новин та Телеграм-канал, ми готуємо ще дуже багато корисної інформації.
Автор: Роман Ковтун, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: