Як зберігати продукти без холодильника, коли немає світла: 9 порад
Часті російські ракетні обстріли територій України призвели до того, що планові чи аварійні відключення електрики стали своєрідною нормою нашого сьогоднішнього життя. І, як наслідок, людям доводиться пристосовуватися. Наприклад, зберігання продуктів за умов відсутності електроенергії стає однією з першочергових проблем. І в цій статті ми розповімо, як зберігати продукти без холодильника, коли немає світла, куди краще їх скласти і якими пристосуваннями для цього варто придбати.
Як зберігати продукти в холодильнику, коли немає світла
Як тільки зникає електрика, а сьогодні це відбувається якщо не щодня, то дуже часто побутова техніка стає практично марним пристосуванням. І якщо без пилососа, електрочайника або телевізора ще можна прожити, то простоювання холодильника сильно засмучує, адже там пропадають закуплені або приготовлені продукти.
Що робити і як врятувати продукти в холодильнику, коли немає світла? І найрозумніший варіант – це підключити побутову техніку до генератора, якщо ви мешкаєте у приватному будинку, або портативному джерелу живлення, яким цілком може бути зарядна станція. Сьогодні такі «помічники» стають незмінними супутниками нашого життя, адже за допомогою їх можна користуватися побутовими пристроями, заряджати гаджети та інше. І якщо тільки плануєте покупку такої техніки, то обов'язково враховуйте характеристики, а ще краще уточніть у продавця або подивіться в техінструкції, скільки здатний опрацювати холодильник при такому підключенні.
Як зберігати продукти: альтернативи холодильнику
Існує кілька альтернативних варіантів зберігання продуктів із холодильника при відключенні електрики. Причому ми хочемо запропонувати вам як сучасні варіанти, так і способи, якими користувалися наші прабабусі.
1. Термосумки та термобокси
Термосумки та термобокси бувають різних типів, але всі працюють за одним принципом, мінімізуючи теплообмін за рахунок спеціальної конструкції та термоізолюючих матеріалів. Такі пристрої не дають гарячому охолонути, а холодному нагрітися досить довго, тому вони відмінно підходять для тимчасового зберігання продуктів. Продукти слід герметично закрити та помістити в термоємність, якщо холодильник не працює більше 3 годин.
Термосумки та термобокси представлені в широкому асортименті:
- сумка-холодильник (найпопулярніший серед споживачів варіант);
- ізотермічна сумка або термосумка із використанням теплоізоляційних матеріалів;
- термочохол для компактного зберігання невеликої кількості монопродукту;
- харчовий термоконтейнер (цілком підходить для зберігання першої страви);
- ізотермічний контейнер (аналог ізотермічної сумки, але із щільними стінками).
Окремо варто виділити акумулятори холоду, які є компактними за розмірами пристосування для наповнення водою і подальшого охолодження в морозильній камері. Завжди тримайте такі холодоагенти в морозилці, а коли пропадає світло, перемістіть пристрій в термоконтейнер або термосумку, щоб продовжити час зберігання завантажених туди продуктів. Також, щоб продовжити зберігання продуктів у термосумці, в неї можна помістити заздалегідь підготовлений лід (у контейнерах) або пляшки з крижаною водою. Так можна зберегти і сирі інгредієнти та готову їжу.
Відмінним варіантом стануть термобокси на акумуляторах. Моделі, що працюють від акумулятора, дорожчі, але в умовах тривалого відключення електроенергії такий варіант буде більш оптимальним. У нормальній сумці температура підтримується до 5 годин, а з власною батареєю можна зберігати продукти до доби.
2. Термос для їжі
Багато хто звикли, що в термос складають гаряче, щоб їжа не охолола. Але ці прості пристрої добре справляються із збереженням температури у принципі. Запитуючи, як зберігати продукти під час поїздок або відключення світла, не варто недооцінювати термоси. Попередньо їх можна охолодити, а склавши в них необхідні продукти - поставити в прохолодне місце. Готова їжа може зберігатися близько доби і більше (залежно від температури зовні) і особливостей термоса.
3. Термопот для охолодження
Хоча термопот зазвичай використовують, щоб мати під рукою окріп, не варто забувати про його принцип роботи. Як і термос, термопот підтримує температуру в собі. Так що гаряче залишається гарячим, а холодне холодним протягом деякого періоду часу. У термопот можна налити холодну воду та помістити продукти до неї. Таким чином вони довше залишаться охолодженими.
4. Ящик з пінопласту
Для зберігання продуктів з холодильника, коли немає електрики, можна використовувати саморобні ящики з пінопласту. Такий пристрій можна зробити своїми руками або ж пошукати в будівельних магазинах. Чим більша товщина пінопласту – тим довше збережеться холод усередині такої скриньки. А для додаткового охолодження можна помістити всередину конструкції акумулятори холоду, про які ми писали трохи вище, або наповнені холодною водою і охолоджені пляшки.
5. Виносимо продукти на балкон
Більшість квартир мають балкони закритого або відкритого типу. Якщо балкон не утеплений, то взимку він може стати бездоганною заміною холодильнику. Але треба знати, як зберігати продукти на балконі взимку. Насамперед, їх необхідно розсортувати та акуратно упакувати, щоб ззовні не потрапляли пил та сміття. На незасклених балконах при мінусовій температурі відмінно збережуться м'ясо, заморожені овочі та фрукти, напівфабрикати та інші продукти, що потребують заморожування. Потрібно лише подбати про те, щоб тварини та опади їх не зашкодили.
При збереженні температури від 0 до +4 градусів за Цельсієм (як у холодильнику) на балконі можна зберігати й інше. Краще помістити всі продукти в металеві ємності (наприклад, каструлі), оскільки метал швидко остигає і сприяє охолодженню їжі.
6. Задіємо льох чи підвал
Найчастіше прохолодні підвали та погреби є у приватних будинках. У них оптимально зберігати овочі, фрукти та деяку консервацію. У льоху овочі зберігаються досить довго і багато хто використовує їх на постійній основі. Якщо раніше ви таким способом не користувалися - саме час задіяти всі приміщення.
Як правильно зберігати продукти у льоху – розібратися не складно. Овочі необхідно очистити від листя, розкласти по ящиках та просипати піском. Якщо піску немає, використовуйте просушене лушпиння цибулі або деревну стружку.
7. Міні-льох з бочки
Такий варіант зберігання продуктів за відсутності електроенергії підходить для тих, хто мешкає у приватних будинках. Вам знадобиться дерев'яна бочка та невелика ділянка землі, на якій необхідно викопати своєрідну землянку. Розмір такої землянки повинен відповідати або бути трохи більшим за діаметр бочки. Усередину бочки завантажуєте продукти та закриваєте ємність кришкою. Для збереження низьких температур варто присипати ємність піском або землею. Можна додатково покрити термоізоляційними матеріалами, наприклад фольгою, яка в широкому асортименті представлена в нашому інтернет-магазині Stylus в розділі з харчовими упаковками.
8. Зберігаємо продукти на вулиці
Цей варіант теж підійде для приватних будинків із огородженою територією. При температурі до +4 всі продукти з холодильника можна просто виставити на вулицю, попередньо все ретельно упаковавши, краще в герметичні контейнери і термобокси 20.
У разі, коли немає льоху, доки земля не промерзла, можна викопати невелике заглиблення і поставити в нього відро або іншу відповідну ємність (принцип міні-льоху з бочки, про який розповіли вище). Це схоже на те, як зберігати продукти на природі під час походів і пікніків. Напевно, багато хто викопував ямки, щоб навіть у спеку там зберігалася нижча температура. Тут принцип буде ідентичним, тільки згори варто такі імпровізовані льохи накривати.
9. «Атмосферний холодильник»
Задіємо принцип охолодження продуктів, яким користувалися наші бабусі в далекі часи, коли ще не було звичайних холодильників. Отже, металевий таз потрібно поставити у прохолодне та закрите від сонця місце, а потім наповнити холодною водою або ще краще засипати льодом. Сюди розміщуєте продукти в герметичному посуді. Найкраще брати металеві ємності, які довше зберігають холод. Кришку посуду потрібно накрити мокрим рушником, кінці якого не забудьте опустити в ємність із водою.
Якщо холодильником не можна скористатися в умовах війни та відсутності світла – завжди можна спорудити імпровізований холодильник для тимчасового охолодження продуктів.
Як правильно зберігати продукти за відсутності світла
Якщо світло пропало, а холодильник повний продуктів, то намагайтеся менше відкривати/зачиняти дверцята. Адже цим ви випускаєте холод. Саме герметично закриті дверцята допомагають зберегти холод усередині протягом деякого періоду часу – близько 24 годин. Якщо є можливість, перемістіть деякі продукти, які підлягають заморожуванню, в окрему морозильну камеру – тут холод зберігається до 48 годин за відсутності електроенергії.
А тепер розглянемо варіанти зберігання окремих продуктів поза холодильником та морозильником. Адже правильне зберігання дозволяє зберегти термін придатності продукту і тим самим убезпечити вас від отруєння та зайвих витрат.
Як зберегти овочі та фрукти
Якщо немає льоху чи підвалу, не страшно, адже більшість фруктів та овочів можна зберігати досить довго. Насамперед, слід знайти темне та максимально сухе місце. Навіть слабке зимове сонце відчутно підсушить фрукти та овочі, а через воду такі продукти швидко починають гнити і псуватися. Фрукти та ягоди нетривалого терміну зберігання краще переробити, наприклад, у джем чи варення. Такі овочі, як морква, перець і капуста, можна нашаткувати і зробити салат на кшталт маринованого. Деякі плоди можна спробувати засушити, але тільки якщо стоїть сонячна погода, адже, на жаль, на цьому етапі підходить лише метод природного сушіння, задіяти електричну сушарку не можна, оскільки цьому побутовому приладу також потрібна електрика.
Зберігати овочі та фрукти потрібно у відкритих ємностях, не загортаючи в поліетилен, інакше плоди, навпаки, швидше набирають вологу та псуються. Краще використовувати паперові пакети, якщо є потреба в упаковці. Герметичних закритих контейнерів теж варто уникати – сирим овочам та фруктам потрібно «дихати». Найкраще таким чином зберігаються коренеплоди.
Зберігання молочних продуктів
Молоко, сметана, сир та інші молочні продукти – одні з найчастіше використовуваних більшості сімей. А як зберігати продукти такого типу без холодильника – мало хто знає. Для молока потрібно підготувати чисті скляні ємності. Для відносно тривалого зберігання його потрібно прокип'ятити з содою у співвідношенні 3 л молока до 1/2 чайної ложки соди та розлити по банках.
Якщо скористатися термосом або сумкою-холодильником немає можливості, на допомогу прийде вода. Помістіть герметично закриті продукти (і не лише молочні) на третину в ємність із холодною водою. Воду, звичайно, потрібно буде періодично змінювати, оскільки вона неминуче нагріється до кімнатної температури. Проте продукти збережуться набагато довше. Таким способом можна продовжити термін придатності кефіру та сметани. А ось вершкове масло краще загорнути в кілька шарів просоленого пергаментного паперу і сховати в прохолодне місце, куди не надходять сонячні промені.
Так само можна зберігати сир. Але його потрібно замотати в пергаментний папір або харчову плівку, щоб продукт не підсихав. І вже у такому вигляді помістити у контейнер та опустити у воду.
Сир не можна зберігати довго – максимум добу. Щоб продукт протримався цю добу без охолодження в холодильнику, загорніть його в марлю, а потім у мокру тканину і обов'язково перемістіть у темне прохолодне місце.
Як зберігати ковбасу та яйця
Якщо зникло світло, а в холодильнику залишилася ковбаса, то найкращий варіант – зробити смачні бутерброди і з'їсти. А ось що стосується зберігання, то найкраще без холоду зберегти суху копчену ковбасу, яка має найбільший термін придатності. Однак продукт необхідно загорнути в змочений в солоній воді рушник і перемістити в темне прохолодне приміщення.
Яйця, як виявилось, зберігаються досить довго: курячі дієтичні – до 7 днів, а столові немите – до 25 днів. Але за відсутності охолодження термін зберігання яєць значно скорочується, оскільки через пори у шкаралупі потрапляє повітря з мікроорганізмами. Отже, щоб продовжити термін придатності продукту, необхідно перекрити доступ повітря, а це можна кількома простими, але ефективними способами. Наприклад, достатньо змастити кожне яйце олією або салом, після чого загорнути в папір і помістити в кошик. Також продовжити термін придатності яєць можна вимивши кожне яйце в солоній воді, витерши насухо і переклавши в тканинний мішечок з рисом.
Як зберегти без холодильника м'ясо та рибу
Якщо у зв'язку з відсутністю світла немає можливості зберігати в холодильнику м'ясо та рибу, то можна скористатися одним із описаних вище способів «альтернативного» зберігання: балкон, льох, бочка, термосумка і т.д. Але коли відсутність електроенергії затягнулася, то краще переробити такі продукти, то ви не отруїтесь і заощадите на грошах, адже не буде потреби викидати це м'ясо чи рибу, а потім купувати нове.
Є кілька варіантів, що дозволяють зберегти свіже м'ясо:
- Тушонка. М'ясо слід проварити та закрутити в банки. Правильно приготовлена консервація має тривалий термін зберігання – до 3-х років для м'яса.
- Соління. М'ясо потрібно нарізати порційними шматками і розкласти в каструлю або банки, пересипаючи шари сіллю. Причому сіль має бути велика, а не екстра. Також деякі господині заливають засолене м'ясо рослинною олією, тим самим «запечатуючи» її від попадання повітря. Часто використовують інший спосіб засолювання м'яса, який передбачає приготування розсолу (на 0,5 л холодної води 10 столових ложок солі).
- В'ялення. Спочатку м'ясо засолюють з використанням великої солі та спецій, а потім висушують у темному прохолодному місці. Таке м'ясо може зберігатись не один тиждень.
Якщо в холодильнику залишилася риба, а зникла електрика, то найкращим варіантом буде зробити рибну консерву, яка, крім іншого, має досить тривалий термін зберігання. Також рибу можна засолити, попередньо прибравши луску та начинки, вимочивши у воді. І ще один варіант зберігання без холодильника – це просто висушити рибу.
Розглядаючи варіанти, як зберігати продукти без холодильника, необхідно враховувати їх особливості. У будь-якому випадку придбання таких речей, як термосумки чи термоси буде не зайвим. Вони оптимальні для тривалого охолодження м'яса, молочних продуктів, готової їжі, коли електрика відключається відносно тривалі проміжки часу. Так, і підтримувати у таких термоємностях низьку температуру простіше за рахунок підручних засобів та додаткових акумуляторів холоду. До того ж вони врятують навіть у тих випадках, коли жодні інші застосувати немає можливості, і за ними не потрібно так старанно стежити. При зберіганні такі пристрої займають мінімум місця і готові до використання у будь-який момент, не вимагаючи попередньої підготовки та додаткових хитрощів.
Всі вказані у статті товари для зберігання продуктів можна купити в нашому інтернет-магазині Stylus, а щоб дізнатися більше лайфхаків – підписуйтесь на нашу розсилку новин та Телеграм-канал. Крім того, тут ви отримаєте чимало іншої корисної інформації: від оглядів товарів до анонсування надходження новинок, оповіщень про майбутні акції та знижки.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Віялові відключення світла в Україні: як підготуватися та пережити 2024 рік
- Як економити електрику: 10 порад
- Як вибрати зарядну станцію для дому: ТОП-11 найкращих портативних павер-станцій
- Автономне електропостачання: що це і як підключити у будинку чи квартирі
- EcoFlow: що це, як працює та яку станцію вибрати