Віялові відключення світла в Україні: як підготуватися та пережити 2024 рік
Через атаки на українські енергетичні структури в зимовий період 2022-2023, а також інтенсивні атаки в період весни-літа 2024 року, «Укренерго» запровадило віялові відключення електроенергії. Такий захід був необхідний, щоб упоратися із ситуацією і якнайшвидше відновити енергоструктуру. На даний момент у деяких регіонах нашої країни діють не тільки планові, а й аварійні відключення світла (за червоними та жовтими графіками). Уряд України та голови «Укренерго» просять населення підготуватися до тривалих відключень електрики та повідомляють про важку ситуацію в енергетичному секторі нашої країни. У статті розповімо, де дивитися попередні графіки відключення світла та як підготується до літніх та зимових блекаутів.
Віялові відключення світла 2023-2024
ДТЕК розробила графіки відключення електроенергії. Щоб дізнатися, чи будуть планові або аварійні відключення світла у вашому місті чи населеному пункті, необхідно зайти на сайт ДТЕК вашої області та вказати назву населеного пункту, вулицю та номер будинку. На графіці ви зможете побачити, чи є електрика у вашому будинку та чи плануються відключення найближчим часом.
ДТЕК випустила програму для iPhone та Android під назвою “Мережі онлайн”, яка дозволяє користувачам відстежувати актуальні відключення електроенергії за їх адресою. Також у додатку “Світло” мешканці зможуть зручно переглядати графіки відключень.
Далі у статті розповімо, що необхідно купити до “блекауту” 2024 року та як до нього підготуватися.
Віялові відключення - що це
Віялові відключення світла в Україні – це графіки аварійних відключень. Рішення про вжиття такого заходу ухвалюється на державному рівні. На території України відключення запроваджували через масштабні пошкодження об'єктів енергетичної інфраструктури. Відключення світла необхідні збереження цілісності енергосистеми і уникнення повного знеструмлення ще більшої кількості абонентів. Іноді такі заходи вдаються для допомоги сусідньої області.
Віялове відключення електроенергії примусово вводять за командою диспетчерів. Зазвичай тривалість відключення становить від 2 до 4 годин. А іноді аварійне відключення може тривати кілька днів. Все залежить від ступеня пошкодження об'єктів та швидкості відновлення їхньої працездатності. Графіки відключення допоможуть стабілізувати ситуацію, але якщо не буде нових ударів по енергетичній інфраструктурі. На даний момент віялові відключення вже працюють у всіх регіонах прогнозувати тривалість і тривалість поки неможливо. Єдине, що можна зробити — стежити за графіком відключень на офіційних сайтах і в Телеграм каналі «Укренерго» або на сайті ДПЕК своєї області, і якнайкраще підготуватися до моменту знеструмлення житла.
Як підготуватися до зими та відключень світла
Перше, що необхідно, щоб підготуватися до відключення світла, — бути в курсі останніх новин. Слідкуйте за офіційною інформацією у перевірених джерелах вашого міста. Так ви знатимете, коли планове знеструмлення у вашому районі чи населеному пункті, і віялове відключення електрики не застане зненацька. Далі пропонуємо список рекомендацій, які допоможуть підготуватися до відключення світла:
- Намагайтеся тримати гаджети та батарейки зарядженими доти, доки не вимкнули світло. А також виконайте всі домашні справи, які потребують електрики (приготуйте їжу, випрайте одяг).
- Підготуйте запас їжі, що не псується, а також продуктів, які не вимагають приготування (снеки, печиво, консерви). Запасіться водою (не менше 3 літри на одну особу на добу).
- Подбайте про якісний ліхтарик. Свічки вважаються не такими економічними, а можуть спровокувати пожежу.
- Відключайте електроприлади від мережі, коли немає електрики. Коли поновиться подача, не поспішайте відразу все включати, оскільки можливі стрибки напруги, а не всі прилади мають захист від перепадів напруги.
- Якщо опалення залежить від електрики, підготуйте теплий одяг, ковдри. Якщо стоїть питання, як пережити зиму без опалення, краще подумати про альтернативний нагрівальний прилад. Можна придбати біокамін на етанолі для квартири. А опалити будинок можна дровами, якщо є піч.
- Для приготування їжі можна вибрати портативну газову плиту, до якої підключають газовий балон. Також можна використовувати туристичну таганку.
- Для забезпечення електроенергією можна придбати генератор. Такий прилад є дорогим, але може забезпечувати електрикою житло протягом тривалого часу. Генератори, що працюють на дизельному паливі чи бензині, вважаються найефективнішим варіантом при віялових відключеннях електроенергії.
- Також можна встановити сонячні батареї. Є портативні моделі невеликої потужності для підзарядки гаджетів та повнорозмірні, які здатні забезпечити світлом усю оселю.
- Під час підготовки до зими можна придбати термопот — прилад, який кип'ятить воду і зберігає її теплою протягом тривалого часу.
- Тримайте зарядженим повербанк. А при необхідності купіть додатковий пристрій. Вибирайте повербанки з максимальною потужністю.
- Щоб залишатися в курсі останніх новин, можна придбати мобільний роутер із роз'ємом під SIM.
Як підготуватися до літніх відключень світла
Підготовка до літніх відключень світла включає створення запасу продуктів тривалого зберігання і води, забезпечення необхідними речами для автономного існування і придбання надійних джерел енергії. Дотримуючись наших рекомендацій, ви зможете мінімізувати незручності та забезпечити комфорт для себе та своїх близьких під час відключень електроенергії:
- Створення запасу продуктів та води – один із ключових кроків. Вибирайте продукти, які довго зберігаються та не вимагають приготування. Це можуть бути консерви з м'ясом та рибою, сухе м'ясо, сублімовані страви, хліб, печиво, сухофрукти, горіхи, енергетичні батончики та шоколад. Влітку можна додатково зробити невеликий запас свіжих овочів та фруктів, зберігаючи їх у темних та сухих приміщеннях.
- Запас води має бути розрахований на 2-3 дні. Для однієї людини потрібно близько 3 літрів води на добу для пиття та 12 літрів для гігієнічних потреб та приготування їжі. Не забудьте про воду для миття овочів та фруктів.
- Забезпечте себе потрібними речами для автономного існування. Вам знадобляться: лампи на батарейках, свічки та сірники; батарейки та зарядні пристрої; пальник із газовим балоном для приготування їжі; одяг зі світлоповертачами для безпечного пересування у темну пору доби.
- Перевірте аптечку на наявність усіх необхідних ліків. При відключенні світла доступ до аптек може бути обмежений, тому важливо мати під рукою такі категорії медикаментів: - рецептурні препарати, які ви приймаєте за розпорядженням лікаря; знеболювальні; антигістаміни для хворих на алергію, засоби від розладу шлунка; антисептики та бинти.
- Щоб бути в курсі всіх подій, придбайте радіо, яке працює на батарейках. Це особливо корисно при відключенні світла.
- Для заряджання смартфонів та ноутбуків використовуйте потужні power bank з ємністю 20000-30000 mAh. Однак для освітлення квартири та живлення потужніших пристроїв краще використовувати портативну електростанцію. Вона безпечна та екологічна. В інтернет-магазині Stylus можна підібрати портативну електростанцію, виходячи з вашого бюджету, здатну забезпечити достатню потужність для роботи побутової техніки та освітлення протягом тривалого часу.
Підготовка до вимкнення світла вимагає наявності ряду приладів та предметів, які допоможуть вам долати повсякденні завдання без електрики. Розповідаємо, що варто включити до вашого списку покупок.
Купити ліхтар для дому
Під час вимкнення електрики у вечірній час доби ліхтар - незамінне обладнання. Краще мати в будинку кілька ліхтарів. Наприклад, один для стаціонарного освітлення приміщення, а другий для пересування по будинку (походу на кухню, вбиральню). Також краще вибирати ліхтарики з різним джерелом живлення: один, що працює від батарей, інший - від акумулятора. Акумуляторні варіанти потужніші та економічніші. Моделі на батарейках рятують під час тривалих відключень електрики, тому що для відновлення роботи таких ліхтариків достатньо вставити нові батарейки. Покупці найчастіше вибирають такі моделі ліхтариків, що працюють від батарейок:
- Компактний ліхтарик Fenix E20 V2.0 поміститься у кишеню. Модель працює на звичайних та акумуляторних батарейках. Час автономної роботи – до 200 годин. Переваги — мінімальні габарити і вага, просте керування, захист від води, 4 режими свічення, яскраві світлодіоди забезпечують видимість на відстані до 126 метрів.
- Потужний іскробезпечний ліхтар Mactronic M-Fire Focus. Корпус виготовлений з міцного матеріалу, що забезпечує довговічність пристрою. Максимальний час роботи – 11 годин. Підсвічування - світлодіодне з трьома режимами світіння. У комплекті йде акумулятор та зарядний пристрій. Також можна встановлювати одноразові батарейки.
Популярні акумуляторні ліхтарі:
- SKIF Outdoor Big Buster Black/Green видає потужний світловий потік з допомогою встановлених світлодіодів. Встановлено акумулятор ємністю 2700 мАг, одна повна зарядка якого забезпечує до 20 годин автономної роботи.
- Багатофункціональний LED-ліхтар NCASE LED ZJ-1158 Solar Charge (38535) забезпечить вас світлом та допоможе зарядити гаджет. Перемикається між підсвічуванням корпусу та основним ліхтарем, має різні режими яскравості та режим пульсуючого світла SOS. Ліхтар оснащений вбудованою батареєю ємністю 1200 мАч і може бути портативним акумулятором при підключенні вашого гаджета до роз'єму USB.
Зарядити всі повербанки
Щоб не залишатися без зв'язку та отримувати актуальні новини, тримайте зарядженими усі повербанки. Такі прилади дозволять заряджати смартфони, планшети, навігатори, смарт-годинники, ліхтарики. Залежно від потужності, можна заряджати ноутбуки. Також є спеціальні Power Bank, які використовуються для авто – дозволяють завести автомобіль, якщо сів акумулятор. Якщо сім'я велика і багато гаджетів, краще купити кілька таких зовнішніх акумуляторів великої потужності. Найпопулярніші Power Bank:
Встановити газовий котел
Як підготуватись до зими, щоб у житло було тепло? Відмінний спосіб – купівля енергонезалежного газового котла опалення. Таке обладнання не потребує електрики для запуску системи. Газові котли мають високий ККД, а для роботи використовують природний та скраплений газ. Перевага таких агрегатів — економічна витрата палива та незалежність від розетки. Є моделі, які підходять для опалення квартири та приватного будинку. Залежно від потужності площа обігріву досягає 400 квадратних метрів. Цього цілком достатньо, щоб пережити віялові та несподівані відключення електроенергії.
Котли бувають одноконтурними та двоконтурними. Перші забезпечать тепло у житлі, а другі – тепло та гаряче водопостачання. Двоконтурний котел виручить у холодну пору і допоможе українцям пережити зиму.
Найнадійніші та продуктивні котли можна вибрати у нас на сайті:
- Ariston CARES X 24 CF NG - газовий двоконтурний котел представлений у вигляді зручного у використанні стандартного опалювального пристосування, завдяки якому ви зможете підтримувати комфортний мікроклімат в житловому приміщенні, площею до 240 кв.м.
- Настінний двоконтурний котел Ariston CLAS ONE 35 розрахований на площу до 350 кв. м. Потужність пристрою складає 35 кВт. Модель має компактні габарити та просте керування.
- Широкий діапазон модуляції 1:10 забезпечує теплопродуктивність від 2,4 до 24 кВт, що дозволяє Logamax plus GB122i задовольняти основні потреби в опаленні та приготуванні гарячої води та робить його високоефективним, якщо йдеться про споживання енергоресурсів.
Встановити сонячні батареї
Встановлення таких джерел енергії може забезпечити житло електрикою. Сонячні батареї можуть мати різну потужність та ефективність. Такі панелі використовують енергію сонця і перетворюють її на електричну. Сонячні батареї працюють у похмуру погоду, на світанку та в сутінках. В останніх двох випадках ККД нижче, але в акумуляторах встигає накопичити потрібну кількість енергії для приладів. Також сонячні батареї мають такі переваги: легка експлуатація, комфорт, екологічність та довговічність. Крім того, такі панелі можна використовувати не тільки коли немає світла, а й надалі повністю перейти на використання безкоштовної сонячної енергії.
Замість чайника - термопот
Термопот стане справжнім порятунком у разі відключення електрики взимку. Таке прилади забезпечать гарячою водою для приготування напоїв та швидких перекусів. Термопот є електронагрівальним побутовим приладом, який закип'ятить воду і при необхідності підігріватиме її до заданої температури. Таким чином, вода буде гарячою протягом тривалого часу. Такий прилад стане чудовою альтернативою звичайному електрочайнику. Які ще є переваги термопоту:
- завжди готова до вживання гаряча вода;
- об'єм від 2 до 6 літрів;
- зручний спосіб наповнення чашки або тарілки;
- широка шийка для наповнення термопоту;
- зручна ручка для перенесення приладу;
- наявність захисту від нагріву без води;
- деякі моделі можуть оснащуватися фільтрами для води.
Найкращі моделі термопотів:
- Maestro MR-080 New ємністю 4,5 літра, оснащений дисковим нагрівальним елементом.
- Maestro MR-082 – потужність 750 Вт, є захист від протікання та включення без води.
- Продуктивна модель Caso HW1000 зовні схожа на кавоварку. Можна настроїти градус нагрівання 45-100 °C.
- Компактна та бюджетна модель Magio MG-965 об'ємом 4,2 літра. Потужність – 730 Вт. Встановлено дисковий нагрівник.
Газова плита та пальник
Під час тривалого відключення електрики газова плита або похідна таганка можуть врятувати ситуацію з приготуванням їжі, а також трохи обігріти приміщення. У разі використання таких приладів необхідно дотримуватись правил пожежної безпеки.
Перевага газових пальників та плит: автономність та незалежність від електрики, легке підключення та заміна газового балона, економічна витрата палива, висока швидкість нагрівання та приготування їжі, а також можливість встановлення у зручному місці. Компактна таганка з газовим балоном також чудово справляється із завданням приготування їжі. Ще одна перевага пальника – мінімальні габарити та вага, а також можливість транспортувати пристрій у багажнику легкового автомобіля. Пропонуємо перелік популярних газових плит та пальників:
Автономна енергія для дому
Забезпечити себе автономною електроенергією - це ключ до комфортного та безпечного перебування будинку при відключенні світла. Наявність автономних джерел електроенергії дозволяє суттєво підвищити вашу незалежність від центральних систем постачання та забезпечити комфорт навіть за умов тривалих відключень світла.
Зарядні станції, такі як EcoFlow або Bluetti, дозволяють зберігати та використовувати значні запаси енергії. Вони можуть живити більшу частину домашніх пристроїв, включаючи холодильники, мікрохвильові печі та освітлювальні прилади, забезпечуючи вас електроенергією протягом тривалого часу. Завдяки високій ємності та швидкому часу зарядки станції стають незамінними в умовах відсутності центрального електропостачання.
Запасайтеся необхідним обладнанням, гаджетами, теплим одягом та продуктами харчування, щоб легко впоратися з відсутністю електроенергії під час віялових відключень світла та аварійних ситуацій. Подбайте про їжу та тепло у своєму будинку. А також допоможіть людям похилого віку, які не можуть самі про себе подбати. У нашому інтернет-магазині ви знайдете великий асортимент товарів, які допоможуть пережити зимові та літні відключення світла. А також підписуйтесь на нашу розсилку, щоб стежити за новинами та вигідними акціями.
Автор: Тетяна Суліма та Вікторія Удовицька, копірайтери Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: