Автономне електропостачання: що це та як підключити в будинку чи квартирі
У статті розповідаємо, як зробити аварійне освітлення та енергопостачання. Розглянемо ефективні та популярні методи, щоб ви вибрали для себе відповідний варіант.
Через вторгнення російських військ на територію України часті перебої в електропостачанні турбують багатьох українців. Якщо влітку це відчувається не так критично, то взимку від електрики залежить дуже багато, зокрема й тепло у будинках українців. Багато користувачів замислюються, як зробити резервне енергопостачання та освітлення при планових чи аварійних відключеннях електрики. Організувати все можна самому або звернутися за допомогою до професіоналів.
Що таке автономне електропостачання
Автономне електропостачання – це сукупність приладів, які забезпечують приміщення електрикою за відсутності енергії від основної лінії. Правильно побудоване автономне енергопостачання дозволяє використовувати всі необхідні вам прилади незалежно від того, є світло чи ні. Основним компонентом організації електропостачання є джерело енергії.
Види аварійного електропостачання
Аварійне енергопостачання є критичним компонентом безпеки у багатьох сценаріях, тому правильне підключення та обслуговування мають важливе значення. Для організації можна використовувати такі джерела безперебійного живлення:
- Генератори – один із найпоширеніших варіантів створення автономної мережі. Є дизельні, бензинові генератори та газові варіанти. Принцип роботи досить простий і полягає у перетворенні енергії від палива на електричну. Такі пристрої можуть працювати тривалий час в автономному режимі та видавати стабільну напругу. Перевага генераторів – невелика витрата палива та можливість стабільної роботи протягом тривалого часу. Недолік – встановлювати можна лише на відкритому повітрі, на відстані щонайменше 1 метр від стін.
- Альтернативні джерела енергії. Найчастіше до таких джерел відносяться вітрові станції та сонячні батареї. Перевага полягає у можливості організувати незалежне енергопостачання з використанням екологічної енергії. Недоліки – великі витрати на встановлення якісної системи.
- Акумулятори працюють без використання палива чи сонячної енергії. Такі джерела заряджаються від мережі 220 В і при відключенні штатної електрики постачають необхідні прилади енергією. Переваги – немає потреби у паливі, зручність та простота експлуатації. Недоліки – невелика потужність.
Як зробити автономне електропостачання
Організація автономного електропостачання залежить від ваших потреб у потужності та типі системи, яку встановлюватимете. Якщо потрібно зробити тільки підсвічування житла, можна використовувати малопотужні акумулятори або навіть автономні світильники. А при необхідності підключення ноутбука, телевізора, роутера, потрібно вибирати потужніше джерело. Для цієї мети підійде невелика зарядна станція на акумуляторі. Якщо ви хочете забезпечити електроенергією всі прилади в будинку, у тому числі опалювальну систему, кухонні прилади та інше, необхідно використовувати потужний генератор на паливі або сонячні батареї.
Як підключити аварійне освітлення
Перед тим, як підключити аварійне освітлення, виберіть тип джерела живлення. Це може бути простий автономний світильник на акумуляторі або батареї. Якщо ви використовуєте один або кілька світильників, то тут немає нічого складного. Це джерело можна включити будь-якої миті, коли зникла електрика, переносити з кімнати в кімнату, регулярно заряджати.
За необхідності організації складнішої системи необхідно розробити план. Для цього необхідно визначити джерело (наприклад, зарядна портативна станція, генератор, сонячна батарея) та місце, де його буде встановлено. Також визначте розташування резервних ламп. Згідно за планом, зробіть виміри кількості проводів та придбайте всі витратні матеріали і пристрої. Далі йде етап встановлення обладнання та монтажу світильників. Встановлюйте джерела живлення та світильники згідно з інструкціями та правилами безпеки. Після встановлення перевірте роботу аварійного освітлення. Не забувайте регулярно проводити обслуговування та перевірку запасної системи освітлення.
Як зробити автономне електропостачання в будинку
Перед тим, як зробити автономне електропостачання у будинку, важливо продумати всю систему та розробити план встановлення обладнання. Далі розповідаємо, як підключити генератор для забезпечення аварійного електропостачання через рубильник:
- від електрощитка прокладають кабель живлення до генератора;
- необхідно знеструмити приміщення;
- у щиток встановлюють рубильник;
- приєднують перемикач.
Підключення через рубильник є найпростішим і найпоширенішим методом підключення генератора до домашньої мережі. Щоб переключитися на генератор, достатньо включити, а потім перевести ручку рубильника у включене положення. Однак такий спосіб підходить лише для приватних будинків.
Якщо ви використовуєте акумулятор або зарядну станцію, достатньо в його розетку включити потрібний пристрій. Час автономної роботи залежить від потужності батарей зарядної станції та потужності ваших пристроїв.
Щоб організувати електропостачання з використанням сонячних батарей, потрібні якісні сонячні панелі, інвертор, який перетворює постійний струм на змінний, а також акумулятор для накопичення сонячної енергії. Процес встановлення цієї системи складатиметься з таких етапів:
- складання плану та розрахунок витратних матеріалів;
- монтаж сонячних панелей;
- прокладання дротів;
- підключення приладів;
- перевірка працездатності системи.
Встановлювати фотоелементи необхідно в зоні, де вони отримуватимуть максимальну кількість світла. Акумулятор краще встановлюйте у добре провітрюваному та безпечному місці.
Щоб створити безперебійне енергопостачання, можна скомбінувати кілька варіантів. Наприклад, джерело безперебійного живлення та генератор. ДБЖ може забезпечувати енергією пристрої невисокої потужності. Генератор, у свою чергу, може запускати потужну техніку в будинку і заряджати акумулятори. Це забезпечує гнучкішу систему, яка може бути використана при тривалих відключеннях електрики. Можна також використовувати лише резервні акумулятори, а коли вони розрядяться, включати дизельні або бензинові генератори. Останні заряджатимуть ДБЖ за рахунок енергії від дизельного палива. Такий метод забезпечить напругою потужні прилади та зможе підтримувати автономну електрику без перебоїв.
Як зробити аварійне освітлення в будинку
Якщо раніше ви проводили автономне енергопостачання в житло, то проблем з підсвічуванням будинку не буде, оскільки воно є частиною цієї системи. Якщо ж необхідності проведення аварійного енергопостачання не було, то перед тим, як зробити аварійне освітлення в будинку, важливо розуміти, в яких приміщеннях вам потрібне світло. Так, ви підберете необхідне за потужністю джерело живлення і кількість освітлювальних приладів. Для аварійного освітлення можна використовувати генератори та прості акумулятори. До джерела можна підключити лампу в розетку 220 В або роз'єм USB. Якщо проводите світло у кількох кімнатах одночасно, потрібно подбати про проведення кабелів. Краще дроти сховати в короб, щоб вони не заважали та був естетичний зовнішній вигляд.
Процес складатиметься з таких етапів: покупка необхідного обладнання, встановлення аварійних світильників, організація проводки, підключення світильників. Щоб запустити резервне підсвічування, необхідно увімкнути джерело, а потім потрібний світильник.
Як підключити автономне електропостачання у квартирі
Визначте які прилади вам критично необхідні. Якщо це котел опалення, потрібно вибирати потужну зарядну станцію. Бензиновий, газовий або дизельний генератор буде недоречним. Таке обладнання заборонено встановлювати у приміщенні або на балконі через виділення вихлопних газів. Якщо у вашому регіоні відключення електроенергії відбуваються не надто часто чи недовго, можна взяти потужний повербанк. До нього можна підключити смартфони, щоб завжди залишатися на зв'язку, лампи та стрічки USB невеликої потужності.
Наприклад, якщо вам потрібно забезпечити безперебійну роботу роутера, також зарядити кілька мобільних телефонів, ноутбук, то найкращим вибором буде зарядна станція. Таке джерело безперебійного живлення має низку переваг, у тому числі можливість використання в квартирі. До потужних зарядних станцій можна також підключати опалювальний котел, електрочайник, мікрохвильову піч.
Як зробити аварійне освітлення у квартирі
Для організації аварійного освітлення можна вибрати різні пристрої. Все залежить від ваших потреб у підсвічуванні. Ось кілька прикладів простих освітлювальних пристроїв, які можна використовувати у квартирі:
- лампа з акумулятором;
- ліхтар;
- світлодіодна стрічка USB;
- настільна лампа з акумулятором.
Для освітлення однієї кімнати можна обійтися бюджетним варіантом – ліхтарик чи світильник на акумуляторі, батареї. Його можна переносити з кімнати до кімнати. Також можна встановити в люстрі світлодіодні лампочки із вбудованим акумулятором. При відключенні основного електропостачання, можна буде легко включити таку лампочку. Причому її не потрібно щоразу вкручувати або викручувати з патрона.
Якщо такого варіанта недостатньо, і ви плануєте освітлити всю квартиру, тоді доведеться організувати систему зі встановленням акумулятора. Усі лампи потрібно буде підключити до автономного джерела живлення. Коли основне світло згасне, ви просто увімкнете акумулятор, і світло буде доступне в будь-якій із підключених кімнат. Рекомендуємо використовувати світильники, лампи та стрічки LED. Світлодіоди споживають мінімум енергії та видають відмінну яскравість, якої вистачить для освітлення однієї чи кількох кімнат у вашому будинку.
Плюси та мінуси автономного електропостачання
Всі пристрої, що забезпечують автономне енергопостачання, мають свої переваги та недоліки. Головна перевага – можливість завжди залишатися зі світлом та теплом. За наявності автономної системи вам не доведеться жертвувати власними потребами та роботою, відкладати життя на потім, чекаючи, коли з'явиться світло. З недоліків можна виділити такі: дорожнеча, необхідність стежити за зарядом батарей та рівнем палива, проблематичне встановлення деяких пристроїв. Наприклад, якщо це генератор, він шумить, виділяє вихлопні гази, вимагає безпечного розташування надворі. Але у разі довгострокової аварії цей прилад працюватиме, доки у ньому є паливо. Для використання газового генератора може знадобитися дозвіл газових служб. Зарядні станції (ДБЖ) можуть бути малоефективними при підключенні занадто потужних пристроїв.
Ми розповіли, як зробити аварійне освітлення у квартирі та в будинку, а також як організувати резервне енергопостачання з використанням різних джерел енергії. Вибирайте відповідний варіант та замовляйте необхідне обладнання у нас на сайті.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Як провести автономне опалення у будинку та квартирі: види автономного опалення
- ТОП-6 потужних зарядних станцій: яку вибрати в 2024 році
- Рейтинг генераторів: ТОП-6 найкращих моделей для дому
- Starlink – як підключити до iPhone та телефону на Android
- Віялові відключення світла в Україні: як підготуватися та пережити зиму
- Як економити електрику: 10 порад