Як економити електрику: 10 порад
У статті розповідаємо, як економити електрику, потрібну для відновлення стабільності після російських обстрілів енергетичних об'єктів. Внаслідок постійних нападів безліч об'єктів енергетичної інфраструктури було знищено або серйозно пошкоджено. Компанія "Укренерго" докладає максимум зусиль, щоб забезпечити електроенергією максимальну кількість споживачів, але й на споживачах лежить чимала відповідальність. З метою запобігання перевантаженням просять українців дбайливо ставитися до використання електроенергії, що також позитивно позначиться на їхніх комунальних рахунках. Ми пропонуємо рекомендації щодо економії електроенергії у квартирах та приватних будинках, а також підготували список товарів, які можуть у цьому допомогти.
Як можна економити електрику вдома
Складнощів в економії електроенергії немає. Головне — це регулярність дій. Адже не вдасться заощадити, якщо просто один раз вимкнути лампочку. А якщо це робити постійно, то шанси в рази збільшуються. Поради щодо економії електроенергії:
- Вимикайте світло та від'єднуйте від розеток прилади, що не використовуються.
- Поміняйте нічник у дитячій кімнаті на модель із батарейками або встановіть світлодіодну лампочку у наявний світильник.
- Змініть лампи розжарювання у люстрі, торшері або бра на світлодіодні. Також можна використовувати лампочки на батарейках та з датчиками руху.
- Щоб заощаджувати світло з бойлером, вибирайте водонагрівач відповідного літражу та невеликої потужності.
- Для забезпечення житла теплом по можливості використовуйте піч на дровах або енергонезалежний газовий котел.
- Тримайте заряджений павербанк. Можна купити ще один або два зовнішні акумулятори більшої потужності.
- Використання сонячних батарей.
- Використовуйте ноутбук замість комп'ютера.
- Від'єднуйте прилади, що знаходяться в сплячому режимі та зарядні пристрої від мережі.
- Намагайтеся заряджати смартфон в авіарежимі.
Вимкнення світла
Перше, що рекомендує «Укренерго» для економії електрики — вимикати світло там, де воно не потрібне, і відключати прилади, що не використовуються. Це рекомендація найдієвіша і її можуть дотримуватись навіть діти. Додатковим плюсом буде не лише зниження навантаження на електричну мережу, а й зменшиться сума у платіжці.
Також рекомендують користуватися потужними електроприладами вдень (пральна машина, пилосос, електрична піч, праска). На вечір і ранок доводиться пік споживання світла, тому краще вмикати електроприлади в той час, коли менше навантаження — вдень.
Також можна замінити електрочайник на термопот. Такий пристрій використовує менше електрики, ніж чайник. Термопот кип'ятить воду та підтримує її гарячою протягом тривалого часу, а для приготування чаю та кави не потрібно кілька разів кип'ятити чайник.
Економія світла у дитячій кімнаті
Як економити електрику у квартирі чи приватному будинку, де є діти? Можна попросити дітей робити уроки поки світло, щоб не вмикати настільні лампи, комп'ютери та ноутбуки у вечірній час. Також намагайтеся більше проводити час на свіжому повітрі замість відпочинку з гаджетами. Це корисно для здоров'я та зменшить кількість циклів зарядки, а також збереже електроенергію.
Якщо малюк боїться спати в абсолютній темряві, купіть світильник на батарейках або віддайте перевагу нічнику з LED-лампою. Наприклад, наші покупці вибирають такі економічні нічники для дитячої кімнати:
- музичний нічник на батарейках Zazu Cody Краб з проекцією моря, що рухається;
- багатофункціональний нічник у формі куба BBluv.
А ще можна використовувати бюджетний варіант освітлення кімнати, який припаде до душі дітям: на стіну чи ліжечко повісити гірлянду на батарейках.
Лампочки з датчиками на батарейках та LED
У компактних приміщеннях (в туалеті, ванній чи спальні) можна замінити звичайні лампочки на автономні з датчиками руху. Такі пристрої працюють на батарейках і термін служби сягає 6 місяців. Вони автоматично вмикаються, коли ви входите до приміщення, під час руху залишаються активними і вимикаються за таймером, коли рух припинився. Так не доведеться весь час думати: вимкнене світло чи ні. Крім того, під час віялових відключень електрики такі лампи стануть незамінним джерелом освітлення у будинку.
Також рекомендують замінити всі лампи розжарювання світлодіодними. LED-лампи мають багато переваг перед лампами розжарювання, зокрема:
- споживання світла у 10 разів нижче;
- надійність та безпека;
- більший ресурс роботи;
- яскраве свічення та можливість вибору теплого чи холодного світла;
- світлодіодні лампи не чутливі до перепадів напруги;
- не шкодять очам;
- стабільна робота при низьких та високих температурах.
Встановлення економічного водонагрівача
Як заощаджувати електрику з бойлером? Це зовсім не складно. Грамотно підібраний водонагрівач не тільки повноцінно замінить централізоване гаряче водопостачання, а й заощадить енергоресурси та ваші гроші. Насамперед вибирайте енергоефективний бойлер із баком потрібного об'єму на певну кількість користувачів. Не варто брати бак якомога більше, із запасом, адже так заощадити не вийде. Найпопулярнішими економічними бойлерами вважаються такі моделі:
- Novatec Standart NT-S на 80 літрів підійде для сім'ї із 3 осіб;
- круглий бойлер Ariston SG1 80 л;
- Tesy Simpateco CTV 504415 D07 TR на 50 літрів потужністю 1,5 кВт;
- Eleyus WHQ 35 M на 35 літрів підійде для 1-2 осіб.
Поради, як заощаджувати електрику з водонагрівачем, який у вас вже є:
- Вимкнення бойлера за графіком. Це підходить для моделей до 50 літрів, так як бак з великим об'ємом витрачатиме більше електрики та часу на повторне нагрівання води.
- Зменшити потужність. Якщо встановлювати режим бойлера на максимальну потужність, пристрій постійно підтримуватиме цей градус і використовуватиме ТЕН на повну. Якщо на пристрої є режим ЕКЗ, краще використовувати його. А якщо ні, радимо встановлювати 50-55 градусів.
- Регулярне технічне обслуговування дешевше, ніж капітальний ремонт. Тепловіддача бойлера з часом може погіршуватися через вапняний наліт на нагрівачі та засмічення фільтрів. Щоб бойлер працював економічно та стабільно, рекомендуємо проводити профілактичне чищення пристрою раз на 1-2 роки.
Піч або енергонезалежний котел
Як заощаджувати електрику в приватному будинку та забезпечити хороше опалення, щоб пережити зиму? Якщо у приватному будинку є піч, то для опалення можна використовувати дрова та вугілля. Це перевірений століттями спосіб обігріву житла. А якщо печі немає або потрібно опалити квартиру без використання електрики, можна встановити незалежний газовий котел. Є одноконтурні моделі та двоконтурні. Перші працюють лише на опалення, а другі — на опалення та нагрівання води. Причому останній варіант можна використовувати не лише в холодну пору року, а й влітку для забезпечення гарячого водопостачання. У нас на сайті покупці вибирають такі енергонезалежні газові котли:
- Двоконтурна модель Ariston CLAS ONE 24 (3301021) розрахована на різні цілі: для радіаторів опалення і навіть для теплої підлоги, що дозволяє зберігати ще більше тепла. Максимальна площа становить 250 кв. м. З особливостей можна виділити: наявність розширювального бака, закрита камера згоряння, циркуляційний насос, чадний газ видаляється через димохід.
- Для обігріву та забезпечення теплою водою найчастіше вибирають Ariston CARES X 24 CF NG. ККД такого пристрою дорівнює 91,9%. Для зручного відстеження режимів роботи встановлено екран.
- Для квартири підійде двоконтурний казан ITALTHERM CITY CLASS 24 C. Переваги моделі: компактні габарити та можливість настінного монтажу, просте керування та невисока вартість.
Встановлення сонячних батарей
Використання сонячної енергії — це ще один спосіб економити електрику в будинку. Такі джерела енергії не лише знизять навантаження на електромережі у цей складний період постійних атак, а й дозволить зберегти гроші. А в майбутньому можна повністю відмовитися від стандартного підключення до електромереж та використати безкоштовну сонячну енергію для забезпечення будинку електрикою. Сонячні батареї досить дорого коштують, але вони обов'язково окупляться. Переваги сонячних батарей:
- легка експлуатація;
- довговічність;
- екологічність;
- незалежність від електростанції;
- безкоштовна сонячна енергія;
- можливість роботи навіть за відключення світла у вашому населеному пункті;
- робота в будь-яку пору року та за будь-якої погоди.
За допомогою сонячних батарей можна заощаджувати світло у квартирі. Якщо у вас відключили світло і ви живете в квартирі, можна використовувати портативну сонячну панель для підзарядки гаджетів. Таку батарею можна розмістити навпроти сонця на балконі чи вікні.
Power Bank
Потужний повербанк дозволить не лише пережити віялові відключення електрики, а й заощадити споживання електроенергії. Повербанки можна заряджати вночі та використовувати їх для відновлення заряду в гаджетах протягом дня. Потужні моделі можуть заряджати ноутбуки, планшети або одночасно кілька смартфонів. Для великої сім'ї краще вибрати кілька потужних Power Bank. Відмінними моделями вважаються:
Ноутбук замість комп'ютера
Комп'ютер використовує більше електроенергії, ніж ноутбук. Ноутбуки споживають до 50 Вт, а ПК — до 200 Вт. Тому, якщо питання споживання електрики стоїть гостро, то краще віддати перевагу ноутбуку. Причому вибір таких пристроїв зараз дуже великий: від бюджетних робочих моделей до потужних геймерських пристроїв. Причому ноутбуки мають безліч переваг, серед яких компактність, мінімальний шум під час роботи та висока автономність. Найпопулярніші виробники ноутбуків:
- Apple;
- Lenovo;
- Acer;
- Asus;
- HP;
- Dell.
Якщо все ж таки не хочеться змінювати комп'ютер на ноутбук, то для економії електроенергії не забувайте вимикати ПК на ніч і в моменти, коли не використовуєте, а також не залишайте в сплячому режимі.
Пристрої в режимі сну
Як заощаджувати світло вдома можна ще? Намагайтеся вимкнути всі подовжувачі, принтери та комп'ютери, зарядні пристрої від мережі, коли не використовуєте. Ці прилади в режимі сну можуть споживати до 15% електрики. Навіть така невелика потужність при регулярному споживанні може значно збільшити витрати на електрику.
Зарядка смартфона в авіарежимі
Цікавий спосіб, як можна економити електрику — заряджати смартфон в авіарежимі. У цьому режимі смартфон не шукає стільникового зв'язку, не визначає місце розташування та зменшує яскравість екрана. При цьому смартфон швидко заряджається, але відключає деякі функції. Таким чином швидкість підзарядки не знижується, а витрата електрики менша, ніж у звичайному режимі. Але краще вмикати авіарежим у нічний час, коли можливість пропустити важливий дзвінок менша. Щоб продовжити час автономності на гаджеті, можна ввімкнути режим низького енергоспоживання.
Тепер ви знаєте, як економити світло в приватному будинку та квартирі. Наші 10 рекомендацій допоможуть зменшити споживання електрики та швидше відновити роботу енергоінфраструктури. Такі нескладні дії може виконувати кожен без шкоди для власного комфорту. Працюючи спільно, ми зможемо швидше допомогти відновленню енергосистем України та додатково заощадити гроші на оплаті комунальних рахунків.
Підписуйтесь на наші новини, щоб не пропустити цікаві лайфхаки та вигідні акції.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: