Як вибрати очищувач повітря
Очищувач повітря — що це і який вибрати для здорового клімату в будинку? Якість повітря, яким ми дихаємо, дуже важливе для міцного здоров'я та гарного самопочуття. Прибрати запах тютюнового диму, кіптяву та дим від спаленого листя восени, усунути шкідливі бактерії та віруси в сезон застуди, очистити повітря від пилу влітку можна за допомогою очищувача повітря. У нашій статті відповідаємо на питання, що це за прилад, чи потрібен у будинку і як вибрати очищувач повітря за видом та функціями.
Очищувач повітря: що це
Очищувач повітря — це пристрій для очищення повітря в приміщенні та покращення атмосфери. Стандартна модель складається з вентилятора, системи фільтрів та іонізатора. При увімкненні пристрій починає пропускати через себе повітря і видувати очищений повітряний потік. Кожен фільтр затримує різні види забруднень.
Навіщо потрібен очищувач повітря? Такий прилад незамінний для усунення з повітря пилу та пилку, лупи домашніх тварин, спорів плісняви та відходів життєдіяльності пилових кліщів. Крім того, очищувачі повітря усувають неприємні запахи, леткі органічні речовини, а також бактерії і віруси, наприклад, COVID-19.
Згідно зі статистичними даними, понад 90% населення живе у регіонах, де показники забрудненого повітря перевищують норму. Це призводить до 7 мільйонів смертей на рік. Також дослідження показали, що 33% смертей від інсульту, серцево-судинних захворювань та раку легень зумовлені забрудненим повітрям. Вчені провели дослідження в ході якого з'ясували, що повітря в непровітрюваному приміщенні, де людина перебуває більшу частину часу, токсичніше за вуличне майже в 10 разів.
Чи варто купувати очищувач повітря? Фахівці в галузі охорони здоров'я вважають покупку очищувача повітря доцільною в таких випадках:
- за наявності домашніх тварин;
- якщо у будинку є діти;
- при частому використанні побутової хімії та ароматичних свічок, пахощів;
- якщо є люди, що палять, страждають алергією, астмою або частими простудними захворюваннями;
- під час ремонту;
- якщо часто готуєте;
- сухе повітря у будинку;
- проблемна шкіра;
- спостерігається слабкість, розлади сну та швидка втома;
- прокидаєтеся із закладеним носом;
- мешкаєте у великому місті з розвиненою промисловістю.
Види очищувачів повітря
Який очищувач повітря краще вибрати? Для максимального очищення повітря рекомендуємо вибрати модель із трьома фільтрами. Далі докладно про кожний вид.
Механічний фільтр
Найпростіший вид очищувачів повітря — очищення через фільтр грубого очищення. Такий агрегат усуває великі забруднювачі, залишаючи бактерії та алергени. Пристрій виконаний у вигляді дрібної сітки, яку легко можна очистити за допомогою пилососа або протерти вологою ганчіркою.
Вугільний фільтр
Такі моделі також прибирають із повітря великі частинки, залишаючи дрібні. Але проходячи крізь вугільний фільтр, забираються неприємні запахи та токсини.
Фільтри HEPA тонкого очищення
Такі очищувачі вловлюють частинки пилу, дрібні забруднення повітря, пилок та інші алергени, віруси та бактерії. Фільтри виготовляють із нетканого матеріалу, на якому осідають пилові частинки та хімічні речовини. Періодично HEPA-фільтр необхідно замінювати.
Фотокаталітичний фільтр
Принцип роботи такого типу очищувача полягає в окисленні та розкладанні токсичних компонентів у повітрі під впливом фотокаталізу. Крізь шар із оксидом титану проходить повітряний потік і висвітлюється безпечним ультрафіолетовим випромінюванням. Потім усі шкідливі частинки та домішки знищуються і на виході виходить очищене повітря. Оскільки весь бруд знищується, то фотокаталітичний фільтр практично не забруднюється в процесі експлуатації.
Електростатичні очищувачі повітря
Деякі виробники випускають електростатичні (або іонні) очищувачі повітря. Суть полягає у притягуванні забруднень до пластин із протилежним зарядом статичної електрики. Але під час роботи такі пристрої можуть створювати вільний озон. Крім того, є ще один недолік: потрібно регулярно чистити пластини від пилу, що накопичився, для ефективної роботи приладу.
Кліматичні комплекси та миття повітря
Ще які бувають очищувачі повітря для квартир, офісів та будинків? Окремо можна виділити такі види очищувачів повітря:
- Водяні фільтри (мийки повітря) — відмінно очищають і зволожують повітря. Потоки проходять крізь ємність із водою чи вологі диски, які виступають у ролі фільтрів. Такий підхід дозволяє затримати великий пил та алергени, а також збагатити повітря вологою. За допомогою миття повітря у приміщенні створюється мікроклімат із чистим повітрям нормальної вологості. Ступінь очищення за параметром фільтрів HEPA становить 85%.
- Клімат-комплекси — удосконалені агрегати, які здатні очищати, зволожувати, іонізувати, нагрівати та кондиціонувати, а також ароматизувати повітря. Ці процеси виконуються одночасно. Система автоматично розпізнає та самостійно вмикає необхідний режим. З погляду функціональності кліматичні комплекси є найпоширенішими. Пристрої мають комфортне електронне керування, вбудовані датчики для визначення якості повітря. Деякі моделі оснащені дисплеєм та опцією «Режим очікування», яка автоматично активується, коли робота з очищення повітря завершена, а вимкнути прилад нікому.
Додаткові функції
Основна функція очищувача повітря — позбавити приміщення від пилу, запахів та алергенів. Також ви можете вибрати очищувач повітря з додатковими опціями та можливостями:
- автоматичний режим очищення повітря;
- ароматизація;
- захист від дітей;
- охолодження;
- іонізація;
- віддалене керування;
- регулювання ступеня очищення.
Як вибрати очищувач повітря
Далі читайте наші рекомендації, як правильно вибрати очищувач повітря:
- Щоб вибрати відповідний очищувач повітря, визначте насамперед площу роботи. Якщо ви плануєте встановлювати в кожну кімнату окремо, виберіть прилад під розмір кожного приміщення. А якщо очищувач повітря буде переноситися, орієнтуйтеся на площу найбільшої кімнати. Також зважте на потужність приладу. Чим більший розмір приміщення, тим більше має бути потужність.
- Визначте, який вибрати очищувач повітря за призначенням: для дому, офісу чи автомобіля. До речі, для очищення атмосфери в компактній кімнаті можна використовувати автомобільний очищувач повітря.
- Виберіть спосіб встановлення. Якщо використовувати один пристрій на всі кімнати, то потрібен портативний або настільний очищувач повітря. Для кожного приміщення окремо настінний або підлоговий.
- Щоб зрозуміти, який краще купити очищувач повітря, визначте мету використання. Якщо у вас алергія, рекомендуємо модель з фільтром HEPA та кількома ступенями очищення повітря. Ступінь очищення має становити не менше 95%. Для насичення повітря вологою рекомендуємо вибрати водяний фільтр чи зволожувач. Такий варіант підійде і для сімей із маленькою дитиною. Щоб прибрати дим, кіптяву та неприємні запахи, а також знезаразити повітря — виберіть фотокаталітичний очищувач повітря, а моделі з іонізаторами покращують загальний стан організму.
- Якщо плануєте рідко очищати повітря, водяні фільтри не підійдуть. Такі агрегати використовують воду, їх не можна надовго залишати наповненими водою в неробочому стані, тому що в мийці повітря необхідно регулярно міняти воду (приблизно раз на три дні). А для цілодобової експлуатації краще доглянути агрегат із мінімальним споживанням енергії (10-20 Вт).
- Перед тим, як вибрати очищувач повітря, зверніть увагу на рівень шуму та безшумний нічний режим. Прийнятним для людського вуха вважається показник 20-65 дБ. Для спальні рекомендуємо вибрати модель із максимально низьким показником шуму. Для порівняння: стандартний міський шум складає 65-80 дБ.
- При виборі моделі із замінними фільтрами виберіть агрегат із іонізацією. При очищенні повітря втрачає природний заряд, а іонізатор відновлює баланс.
- Також визначте список додаткових функцій. Якщо в будинку є діти, необхідно блокувати панель керування. Дисплей відображає стан приладу, а таймер дозволяє запрограмувати пристрій на потрібний час. За допомогою пульта дистанційного керування або наявності смарт-керування пристроєм можна керувати з відстані та віддалено.
- Вибирайте моделі перевірених виробників. Популярністю користуються очищувачі повітря Gorenje, Dyson, Samsung, Xiaomi.
Вибирайте, який краще очищувач повітря для вас і замовляйте модель за вигідною вартістю на нашому сайті Stylus.ua онлайн через кошик або по телефону у консультантів. Щоб не пропустити цікаві новини та корисну інформацію, підписуйтесь на наш блог.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: