Що краще газова плита чи електрична: поради щодо вибору
Однозначно важко відповісти на питання, що краще – газова плита чи електрична. Пристрої відрізняються способами підключення, показниками потужності, параметрами, наявністю додаткових опцій, дизайном, вартістю тощо. У нашій статті зібрані плюси та мінуси кожної моделі, а також представлене детальне порівняння газових та електричних плит, що допоможе вам підібрати оптимальний під ваші потреби, вподобання та бюджет варіант.
Яка плита краща: газова чи електрична
Вибираючи, що краще електрична плита або газова, важливо спочатку розібратися з перевагами та недоліками кожного з варіантів.
Плюси та мінуси газової плити
Донедавна газові плити встановлювалися практично у кожному будинку та квартирі. Сьогодні така техніка також користується високим попитом споживачів, особливо продукція таких брендів, як Gorenje, Electrolux, Bosch, Beko, Artel, Kaiser, Gefest, Prime Technics, MPM Product та ін.
Переваги:
- великий вибір моделей різного дизайну та габаритів;
- простота експлуатації, догляду та обслуговування;
- висока ремонтопридатність при низьких фінансових витратах;
- можливість швидкого зменшення/збільшення вогню;
- відсутність обмежень щодо матеріалу посуду;
- доступне та максимально просте управління (механічне або сенсорне);
- доступна вартість та варіативність цінової політики під покупців.
Недоліки:
- низька пожежо- та вибухобезпека;
- спалювання кисню у закритому приміщенні;
- високий ризик опіків при порушенні правил експлуатації;
- відносно невелика кількість додаткових опцій.
Плюси та мінуси електричних плит
Електричні плити кухонні стають все більш популярними. До того ж, багато висоток-новобудівель не мають газового підключення, тому для приготування їжі тут можливе застосування тільки електроплит. Якщо говорити про оптимальне співвідношення якості, комфорту користування та вартості, варто звернути увагу на техніку торгових марок Bosch, Whirlpool, Hotpoint-Ariston, Electrolux, Indesit, Gorenje, Ardesto, AEG, Hansa, Saturn і т.д.
Переваги:
- широкий асортимент (дизайн, габаритні розміри, колір);
- великий вибір додаткових режимів та опцій;
- комфорт та простота управління (варильною поверхнею, духовкою);
- висока екологічна та пожежна безпека;
- можливість точного регулювання та налаштування роботи.
Недоліки:
- залежність від наявності електрики в мережі;
- мікротріщини конфорок при неправильному догляді;
- очікування нагріву/зниження температури конфорок;
- споживання електрики та суми за комуналку;
- вища вартість.
Яку плиту вибрати: газову або електричну
Далі розберемо за критеріями, яка краще плита: газова чи електрична. Порівняємо у нашому огляді основні параметри пристроїв, функціональні можливості, особливості експлуатації та навіть вартість.
Критерій 1. Монтаж та безпека кухонної плити
При виборі кухонної плити важливо враховувати спосіб підключення техніки. Так, газові плити можна встановлювати лише у приміщеннях, де передбачено підведення централізованих газових комунікацій. Самостійний монтаж заборонено, як і перенесення плити – такі маніпуляції необхідно узгоджувати із газовиками. Деякі користувачі підключають плиту до газового балону, але така експлуатація техніки на постійній основі становить серйозну небезпеку, оскільки можливий витік газу при неправильній або нещільній стиковці.
Щодо електричних плит, то тут не потрібні спеціальні дозволи, достатньо наявності силової розетки. Причому монтаж електроплити можливий будь-де, куди дотягується кабель для підключення до силової розетки. Зверніть увагу, що для електричної плити потрібна надійна проводка, що нечасто зустрічається в будинках старої споруди. Старі комунікації викликають низку проблем та неприємностей при користуванні електроплитою: вибивання пробок, підгоряння проводки, пожежа. Тому перед покупкою електричної плити запросіть спеціаліста для огляду та перевірки стану проводки в будинку, квартирі, іншому приміщенні.
Порада. При виборі електроплити враховуйте клас споживання енергії, від цього параметра залежать витрати на комунальні послуги. Найвигіднішими вважаються моделі з енергоефективністю класу А та вище.
Критерій 2. Зовнішній вигляд та габарити кухонної плити
Сучасні кухонні газові та електричні плити відрізняються дизайном: від класичних зразків до ретро та сучасних стилів. Виробники пропонують варіанти у різних кольорах корпусу:
- білий,
- бежевий,
- чорний,
- сірий,
- коричневий,
- сріблястий,
- нержавіюча сталь і т.д.
Як бачите, підібрати модель під будь-який інтер'єр кухні не складе особливих труднощів. При цьому більшість плит мають стандартну висоту – 85 см. Глибина варіюється від 43 до 61 см, але трапляються й екземпляри нестандартних габаритних розмірів. Ширина кухонної плити залежить від кількості конфорок та в середньому становить 45-61 см.
Критерій 3. Показники потужності плит для кухні
Газова чи електрична плита – що краще за потужністю? Адже саме потужність впливає на продуктивність техніки, швидкість приготування.
Потужність газових плит рахують у кіловатах, при цьому середній показник однієї конфорки варіюється від 1,5 до 3 кВт. Найчастіше газові кухонні плити мають 2 сильні та 2 слабші за потужністю конфорки. У деяких моделях можливе використання конфорки економ-варіанту, потужність якої становить 1 кВт.
А ось потужність електричних плит для кухні розраховується іншим способом:
- двоконфорочні – від 2000 до 3000 Вт;
- чотириконфорочні – близько 5000 Вт;
- чотириконфорочні індукційні – 10400 Вт та більше.
Електрична чотириконфоркова плита споживає 1-8 кВт/год. Точні показники потужності визначаються кількістю конфорок, що одночасно використовуються.
Критерій 4. Додаткові функції плит для кухні
Якщо думаєте, яку плиту краще купити (газову чи електричну), то не забудьте приділити час вивченню додаткових функцій та технологій пристроїв.
Для газової плити характерні такі додаткові режими та опції:
- вибір ручного або автоматичного підпалу;
- опція газ-контролю;
- блокування регуляторів або сенсорної панелі керування;
- механічний або електричний таймер зі звуковим сигналом;
- підсвічування духової шафи;
- нижня/верхня подача тепла у духовці;
- регулятор температури та опція самовідключення духовки;
- функція гриль для духової шафи.
Електрична плита пропонує більшу різноманітність додаткових режимів, функцій, технологій:
- система захисту від википання води;
- теплова індикація та функція відведення пари;
- датчик розпізнавання наявності посуду на конфорці;
- блокування панелі керування;
- захист від надмірного нагрівання ручок;
- таймер із звуковим сигналом;
- режим прискореного приготування;
- регулятори часу та температури духовки;
- режими розморожування, конвекції, гриля для духовки;
- підсвічування шафи духової та інше.
Критерій 5. Особливості експлуатації плит
На комфорт та простоту експлуатації плити впливає спосіб розпалювання. Наприклад, у газових плитах класичного зразка розпалювання конфорок відбувається вручну, а ось сучасні моделі мають кнопку електророзпалювання. Електричні плити, у свою чергу, оснащені вбудованим у корпус механізмом розпалювання. Для початку готування потрібно просто повернути відповідний регулятор, натиснути кнопку або торкнутися потрібної піктограми сенсорної панелі.
Газові плити вважаються простішими в експлуатації, оскільки зменшити/збільшити вогонь можна легко за допомогою поворотного регулятора. А ось до електричної плити доведеться звикати, тому що конфорки довше розігріваються або навпаки остигають.
Експлуатація кухонної плити – як газової, так і електричної – передбачає обережність та уважність користувачів. Адже відкритий вогонь, що характерно для газової плити, дуже небезпечний для людини. Але й електроплита потребує уваги та контролю власних дій. Наприклад, якщо доторкнутися до розпеченої конфорки, можна отримати опік шкірних покривів.
Незалежно від типу плити – газова або електрична – важливо щодня контролювати чистоту варильної поверхні та духовки. Для чищення поверхонь підбираються спеціальні засоби, які відповідають матеріалу (емаль, нержавіюча сталь, склокераміка). Багато сучасних духових шаф мають опцію автоочищення, що істотно полегшує процеси догляду за технікою.
Критерій 6. Вартість кухонної плити
Що краще – електрична чи газова плита? При порівнянні побутових приладів одного класу можна відзначити таку особливість, що ціна на газові плити нижча на 10–20% по відношенню до електричних екземплярів.
Також питання ціноутворення залежить від безпечного терміну експлуатації техніки. Безпечний експлуатаційний термін газової плити – до 20 років. У той час як електроплита може прослужити близько 15-17 років при дотриманні правил експлуатації, належного догляду та обслуговування.
Тут також важливо зважати на те, що на ціну побутової техніки впливає питання ремонтопридатності. Газові плити, як стверджують фахівці у цій галузі, ламаються вкрай рідко. А ремонт таких агрегатів коштує дешево, комплектуючі та запчастини доступні у широкому асортименті. Електричні плити є складнішими агрегатами, які ламаються частіше. Вивести пристрій із ладу може неправильна експлуатація, перепади напруги в електромережі, коротке замикання, перегорання окремих механізмів або запчастин. То ось ремонт такого апарату складніший і, відповідно, дорожчий.
Відповідаючи на питання, що краще електрична плита або газова, рекомендуємо орієнтуватися на спосіб підключення насамперед. Інші критерії (дизайн, габарити, кількість конфорок, метод управління, додаткові функції та інше) підбираються на власний розсуд. Щодо ціни кухонної плити, то в каталогах нашого інтернет-магазину Stylus можна підібрати варіант на будь-який гаманець.
Тепер ви знаєте, яку плиту краще купити: газову чи електричну. Сподіваємося, що порівняння критеріїв, які наведені в нашій статті, дозволить вам розібратися, що краще (газова або електрична плита) для вашої кухні. А ознайомитися з характеристиками та функціональними можливостями пристроїв можна у наших онлайн-каталогах – переходьте, вибирайте відповідні за параметрами, вартістю та іншими особливостями варіанти, вивчайте та замовляйте.
Обов'язково підпишіться на наші розсилки новин та Телеграм-канал – ми обіцяємо ще більше цікавих та корисних публікацій, анонсів знижок та розіграшів актуальних призів.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: