Як заморозити овочі, фрукти, гриби та зелень на зиму
У цій статті ділимося корисними порадами та рекомендаціями, як заморозити гриби, овочі, фрукти, ягоди та зелень у домашніх умовах. Розповідаємо, чи є користь від заморожених овочів та фруктів, зелені та грибів, ягід, а також ділимося лайфхаками підготовки продуктів до заморожування, правилами наступного розморожування.
Як заморозити овочі на зиму
Овочі можна солити, маринувати, консервувати, переробляти на соуси та маринади. Але найпростішим способом заготівлі вважається заморожування овочів на зиму.
Які овочі можна заморозити на зиму
Заморожувати можна різні овочі, включаючи:
- зелений горошок;
- спаржу;
- кукурудзу;
- моркву;
- броколі;
- цвітну капусту;
- корінь селери;
- корінь петрушки;
- салатний перець;
- томати;
- кабачки;
- баклажани;
- цукіні;
- буряк та інше.
Винятком називають картоплю, яка набуває солодкого смаку після розморожування. Також не варто заморожувати огірки, редис, ріпу, редьку та інші водомісткі овочі. Після розморожування такі продукти непридатні до використання у кулінарії, оскільки втрачають свої смакові якості, текстура «розпливається».
У чому краще заморожувати овочі
Для заморожування овочів підходять щільні поліетиленові пакетики. Відмінним варіантом будуть пакетики з зип-застібкою та спеціальною кишенькою для стікера-маркера. На такому стікері зручно вказувати дату та спосіб заморожування продуктів.
Для зберігання овочів у холодильнику та морозильній камері застосовують пластикові контейнери різного розміру та форми. Важливо, щоб такі ємності мали кришку, що щільно закривається. Залежно від способу заморожування та кількості продуктів застосовують для заморожування пластикові стаканчики, силіконові форми, ємності для льоду, харчову плівку.
Підготовка та заморожування овочів на зиму
Правила заморожування овочів на зиму передбачають попередню підготовку продуктів, яка включає видалення неїстівних та зіпсованих частин. Потім продукти потрібно добре помити та просушити. Заморожувати овочі можна цілими (невеликі продукти), нарізаними кубиками або соломкою, натертими на тертці, нашаткованими слайсами.
Підготовлені овочі слід розкласти по пластиковим ємностям для зберігання, силіконовим формам або поліетиленовим пакетикам, щільно закрити, промаркувати і відправити в морозилку. Тепер ви знаєте, як заморозити овочі в морозилці, але не рекомендуємо перевищувати термін зберігання продуктів понад 12 місяців.
Обов'язково заморозьте овочеву суміш, яку потім можна використовувати у процесі приготування супів, рагу. Причому треба морозити порціями: наприклад, один пакетик на один раз приготування страви.
Не забудьте заморозити томати. Тільки не цілі плоди, а, наприклад, прокручені через м’ясорубку. Якщо хочете позбавитися кісточок і дрібних шматочків шкірки, то перетріть томатну суміш через сито. Потім розфасуйте по силіконовим формам, накрийте харчовою плівкою і поставте в морозильну камеру. Коли томати заморозяться, витягніть брусочки з форм і складіть в пакет або контейнер.
Заморожені овочі: користь
Якщо задіяти принцип шокової заморозки, коли не відбувається кристалізація льоду та руйнування текстури продуктів, то вдається максимально зберегти корисні властивості, свіжість та смак овочів. Тим більше, що для заморожування відбираються продукти на піку своєї зрілості – тобто ароматні, свіжі, соковиті, насичені вітамінами та важливими мікро- та макроелементами.
Овочі, які продають узимку, вирощені у теплицях або привезені з інших країн. Вони більш рідкісні і менш смачні, а також вирощені на різних хімічних добавках. До того ж такі продукти коштують чималих грошей у зимовий період. Тому фінансовий аспект відіграє важливу роль при роздумах, варто заморожувати овочі на зиму чи краще купити запропоновані в магазині.
Користь заморожених овочів у простоті застосування: їх можна використовувати для приготування супів, рагу, соусів, маринадів, других страв, салатів та закусок.
Як заморозити гриби
Тепер давайте розберемося, чи можна та як заморожувати гриби на зиму. Відразу слід зазначити, що гриби не можна піддавати повторному заморожуванню. Тому при заморожуванні розділіть об'єм продуктів на кілька порцій, кожну з яких промаркуйте (дата заморозки, вид грибів, спосіб попереднього приготування) і тільки після цього відправляйте в морозильні камери.
Які гриби можна заморозити
Згідно зі своєю будовою, гриби бувають наступних видів:
- трубчасті (підберезники, підосиновики, моховики, білі);
- пластинчасті (сироїжки, опеньки, грузді, лисички, печериці);
- сумчасті (зморшки, трюфелі, блюдцевики).
Залежно від виду визначається спосіб заморозки грибів. Наприклад, пластинчасті різновиди важливо заздалегідь відварити, а сумчасті – відварити, охолодити та віджати. А ось трубчасті гриби, які також називають губчастими, не рекомендовано відварювати перед заморожуванням, оскільки капелюшок із пористою поверхнею вбирає багато рідини. При подальшому розморожуванні такі гриби стають дуже наповненими водою. Як варіант – відварити до напівготовності і віджати або використовувати в нерозмороженому вигляді в процесі приготування будь-якої страви.
У чому заморожувати гриби
Заморожування грибів на зиму передбачає використання пластикових контейнерів різного розміру. Крім того, такі контейнери дозволяють максимально зберегти форму заморожених продуктів, що особливо важливо, якщо потім плануєте використовувати гриби у салатах або супах.
Також гриби можна заморожувати у щільних поліетиленових пакетиках. Ще один зручний варіант – використання вакуумних пакетів з зіп-застібками. Часто тут передбачена «кишенька» для стікера з нотатками.
Підготовка та способи заморожування грибів
Перший етап – це підготовка грибів до заморожування. Зібрані гриби сортують, очищають від листків, гілочок та іншого сміття. За потреби їх можна промити під проточною водою, але не замочувати. Після миття гриби просушують паперовими рушниками, зрізують непрезентабельного вигляду кінчики ніжок. Великі екземпляри можна поділити на кілька частин.
Важливо! Заморожувати гриби потрібно в день збирання.
Заморожувати гриби на зиму можна кількома способами:
- Заморожування у сирому вигляді. Такий спосіб рекомендовано для заморожування трубчастих грибів. Зібраний грибний «улов» потрібно промити і добре просушити. Потім гриби викладають одним шаром на піддон і відправляють у морозильну камеру, щоб вони «прихопилися». Трохи пізніше гриби акуратно складають у пластиковий контейнер та відправляють у морозилку.
- Відварені гриби. Підготовлені продукти опускають у киплячу воду на 5-10 хвилин, потім витягують і поміщають у ємність із холодною водою на кілька секунд. Потім відварені гриби відкидають на друшляк. Коли вода стече, гриби можна трохи підсушити і розкласти в порційні пакети для заморозки.
- Смажені гриби. Такий спосіб заморожування часто застосовують для трубчастих та пластинчастих видів. Смажити гриби потрібно на невеликій кількості рослинної олії, але без солі та спецій. Після смаження продукти охолоджують та фасують по пакетах.
- Запечені гриби. Запікати гриби в духовій шафі потрібно без олії, солі, спецій. Можна використовувати пергамент, щоб продукти не прилипали до дека. Зверніть увагу, що навіть після розморожування запечені гриби мають особливий аромат та цікавий смак.
Заморожені гриби: користь
Як відомо, гриби багаті на білки, різні вітаміни та корисні для організму людини мікроелементи. Але після термічної обробки та заморожування дані властивості втрачаються. Однак заморожені гриби мають особливу цінність: вони заощаджують час при приготуванні різних страв (супів, соусів, картоплі та іншого). Також гриби надають страві вишуканого аромату та смаку.
Корисна інформація. Щоб заморожені гриби не перетворилися на «слиз», дотримуйтесь певних термінів зберігання. Так, за температури заморозки -12…-14 градусів тривалість зберігання не має перевищувати 4 місяців. Якщо температура заморозки становить -18…-24 градуси, то тривалість зберігання можлива до 12 місяців.
Як заморозити зелень
Навіщо потрібне заморожування зелені, якщо купити пучок петрушки, кропу чи кінзи можна навіть узимку? Безумовно, зелень продається будь-якої пори року, проте вирощується вона в теплицях з додаванням добрив або навіть хімікатів. Тому користь такого продукту дуже сумнівна. Оптимальна альтернатива – це заморожування зелені у домашніх умовах.
Яку зелень можна заморозити
Заморожувати можна практично будь-яку зелень, за винятком листя салату та пір'я зеленої цибулі. У структурі цих рослин міститься велика кількість води, яка під впливом низької температури перетворюється на лід. Як результат, такий продукт перетворюється на неапетитне місиво при розморожуванні та подальшому використанні.
Найчастіше господині надають під заморозку такі види зелені:
- петрушка,
- кріп,
- щавель,
- шпинат,
- естрагон,
- черемша,
- селера,
- кінза,
- зелена цибуля,
- м'ята,
- тархун,
- базилік,
- шавлія,
- чебрець,
- суміш трав тощо.
У чому краще заморожувати зелень
Заморожувати зелень можна у поліетиленових пакетиках, невеликих контейнерах, пластикових стаканчиках, силіконових формах, фользі тощо. Деякі господині беруть навіть форми для льоду – невеликі кубики зелені зручно використовувати у процесі приготування різних страв.
Підготовка та способи заморожування зелені
Для заморозки підходять стебла і листя свіжозібраної зелені. Попередньо потрібно перебрати продукти та відкласти убік пошкоджені комахами або умовами вирощування екземпляри. Відібрану зелень необхідно ретельно промити під струменем проточної води, а потім добре просушити. Позбутися слимаків та інших комах можна в тому випадку, якщо занурити зелень у солону воду.
Пропонуємо кілька простих, але популярних способів, як правильно заморозити зелень:
- Заморожування цілих гілочок. Найчастіше застосовується для кінзи, петрушки, базиліку, кропу, які потім використовують для прикраси страв. Також метод підходить для заморожування чебрецю, м'яти, меліси. Підготовлені гілочки розбирають на порції, поміщають у поліетиленові пакетики або загортають у фольгу, після чого переміщають у морозильну камеру.
- Заморожування подрібненої зелені. Продукт подрібнюють і щільно утрамбовують у силіконові форми або пластикові стаканчики.
- Заморожування зелені в олії. Сюди входить суміш розмарину, чебрецю, базиліку, естрагону, пажитнику та стрілок часнику. Подрібнені трави розкладають за формами (наприклад, форма для приготування льоду), заливають олією, накривають харчовою плівкою і ставлять у морозильну камеру. Замість рослинної олії можна використовувати розтоплене вершкове масло.
- Заморожування зелені у воді. Спосіб схожий на попередній, але замість олії додається невелика кількість дистильованої води. Так заморожувати можна будь-який вид трав – вони зберігають насичений природний колір та приємний аромат.
Заморожена зелень: користь
При дотриманні описаних вище правил, заморожена зелень зберігає більшість вітамінів і корисних для організму людини мікроелементів. Будете здивовані, але дослідження вчених показали, що заморожена петрушка містить більше вітаміну С, ніж свіжа. Крім того, заморожена зелень петрушки містить такі вітаміни як А, С, Е, К, РР, групи В, а також калій, кальцій, фосфор, марганець, селен, мідь, ретинол, ефірні олії.
Чим довше зберігання, тим менша кількість вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. Тому зберігати заморожену зелень у морозильних ларі або морозильних камерах можна не довше 12 місяців.
Важливо! Повторне заморожування розмороженої зелені не рекомендоване. По-перше, продукт втрачає всі корисні властивості та якості. По-друге, така зелень стає практично непридатною для використання в кулінарії.
Як правильно заморожувати фрукти
Далі розповідаємо, чи можна заморожувати фрукти у морозилці. Як виявилося, багато різновидів фруктів відмінно переносять заморозку, зберігаючи смак і аромат, корисні властивості, яскраві фарби. Потім такі продукти можна використовувати для приготування компотів та морсів, смузі, морозива, різноманітних десертів.
Які фрукти можна заморозити
Які фрукти можна заморозити на зиму? Виявляється, заморожувати можна різні фрукти:
- яблука,
- груші,
- персики,
- абрикоси,
- вишні,
- черешні,
- нектарини тощо.
Деякі господині морозять навіть інжир, банани, ківі, манго, ананаси. Але чи є у цьому сенс? Заморські фрукти привізні, тому завжди представлені на полицях магазинів або на прилавках ринків. Найвигідніше купити свіжі продукти. Тим більше, що в зимовий період деякі фрукти, що привізні, коштують дешевше. Крім того, не всі завезені фрукти добре переносять заморожування, наприклад, апельсин і мандарин можуть гірчити.
У чому заморожувати фрукти
Перед тим як розібратися в правилах і технологіях, як заморозити фрукти на зиму, давайте визначимося з ємностями для заморозки. Для м'яких та соковитих фруктів краще взяти пластикові контейнери із герметичними кришками. А ось яблука або груші чудово переносять зберігання в поліетиленових пакетах.
Як заморозити фрукти
Перед заморожуванням переберіть фрукти, відклавши убік зіпсовані, підгнивші або пошкоджені комахами екземпляри. Видаліть чорні крапки, плодоніжки, кісточки. У вишнях та черешнях також можна витягнути кісточки. Якщо плануєте використовувати вишню або черешню для компотів, кісточки можна залишити.
Фрукти добре промийте під проточною водою та залиште сушитися на рушнику. Потім можна приступати до нарізки. Наприклад, яблука та груші можна морозити кубиками, брусочками, слайсами. Нектарини, абрикоси та персики краще порізати на продовгуваті частинки. Вишні та черешні заморожують цілими.
Для заморожування фруктів рекомендовано два наступні способи:
- Шокова заморозка. Більшість сучасних звичайних і вбудованих морозильних камер мають функцію «Швидка заморозка», завдяки якій вдається зберегти максимум корисних властивостей продуктів. Заморожування відбувається під впливом екстремально низьких температур.
- Сухе заморожування. Вимиті та очищені плоди розмістіть рівним шаром на невеликому підносі, який помістіть у морозильну камеру. Температура охолодження камери має бути від -18 градусів. Через 4-5 годин витягніть піднос, плоди перекладіть в контейнери або поліетиленові пакетики, герметично закрийте, промаркуйте.
Заморожені фрукти: користь
Оскільки для заморозки відбираються сезонні фрукти, які знаходяться на піку свого дозрівання, то логічно, що вони містять максимальну кількість вітамінів та мінералів, антиоксидантів. Наукові дослідження показують, що у заморожених плодах зберігається велика кількість вітаміну С, антиоксидантів та флавоноїдів, які допомагають попередити утворення та зростання злоякісних новоутворень.
Згідно з проведеними Честерським університетом у 2014-2015 роках дослідженнями, було доведено, що кількість вітаміну С, кальцію, магнію, цинку, міді, заліза та клітковини більша у заморожених сезонних плодів, ніж у фруктів, що зберігаються у холодильнику 3-10 днів. Як бачите, заморожені фрукти дуже корисні для організму людини.
Крім того, заморожені плоди дозволяють суттєво економити в зимовий період часу, адже вам не доведеться купувати фрукти за космічними цінами. Чи можна це назвати користю заморожених фруктів? Безперечно, так.
Як заморозити ягоди на зиму
І на завершення давайте розберемося, як заморозити ягоду на зиму, щоб зберегти весь спектр корисних речовин.
Які ягоди можна заморожувати
Які ягоди морозити на зиму? Пропонуємо вашій увазі найпоширеніший серед господарок список ягід для зберігання в морозильних ларі та камерах:
- малина,
- полуниця,
- ожина,
- журавлина,
- брусниця,
- аґрус,
- шовковиця,
- обліпиха,
- жимолость,
- горобина,
- чорниця,
- лохина,
- чорна смородина і т.д.
А ось заморожування червоної смородини та суниці носить дуже сумнівний характер, оскільки такі ягоди починають гірчити після розморожування.
У чому заморожувати ягоди
Вибір ємностей або інших пристроїв для зберігання продуктів у морозилках залежить від задіяного способу заморожування. Цілісні ягідки рекомендовано зберігати у спеціальних кухонних ємностях із герметичними кришками або в зіп-пакетах. Перетерті ягідки із цукром добре зберігаються як у контейнерах, так і в одноразових стаканчиках, покритих харчовою плівкою.
Корисна інформація. Заморожуйте невеликі ягідки в ємностях для льоду, додавши трохи дистильованої води. Потім такі ягідні кубики льоду можна використовувати в якості прикраси для коктейлів та інших напоїв.
Як краще заморожувати ягоди
Як і фрукти, ягоди перед сильним охолодженням перебирають та миють. Бажано якісно просушити ягідки, щоб забрати зайву вологу. Для заморожування ягід застосовують описані вище варіанти впливу низькими температурами: суха та шокова заморозки.
Однак заморожування ягід можливе декількома методами:
- Цілі ягідки. Промиті та просушені продукти поміщають на якусь дошку, яку переміщують у морозильну камеру. За кілька годин морожені ягідки пересипають у пакетики поліетиленові або пластикові ємності з кришками.
- Перетерті ягоди. Найчастіше подібний спосіб заморожування застосовують для малини, полуниці, смородини. Відібрані ягоди перетирають через сито, фасують по ємностях (пластикові стаканчики, силіконові форми, форми для льоду), ставлять у холодильник. Можна морозити як із додаванням цукру, так і без нього.
- Перебиті ягоди. За допомогою блендера ягоди перебивають у пюреподібну масу, розливають по ємностях та заморожують. Також можливий варіант заморозки з цукром та без нього.
- У вигляді кубиків із водою. Ягоди розкладають по ємностях для льоду, заливають дистильованою водою та ставлять у морозилку.
Заморожені ягоди: користь
Ягоди називають «домашніми лікарями», адже вони допомагають при багатьох захворюваннях. Наприклад, чорниця рекомендована при міопії, аґрус – при анемії, обліпиха – при авітамінозі, малина – при застудних захворюваннях. Журавлина, полуниця та чорниця покращують рівень цукру в крові, допомагають боротися із зайвою вагою та ожирінням. Причому такий сприятливий вплив на організм людини чинять не тільки свіжі, а й заморожені ягоди. Тим більше, що при домашній заморозці ви можете бути впевнені в якості продукту, оскільки там не буде додано барвників та ароматизаторів.
Центр дослідження харчування людини у США говорить, що у 100 г заморожених ягід міститься близько 10% добової норми клітковини. А саме клітковина сприяє нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту. Тому навіть на цьому етапі можна сміливо стверджувати, що користь від заморожених ягід дуже велика для людини, якщо, звичайно ж, дотримуватися описаних вище правил заморозки продуктів.
Користь заморожених ягід полягає також у широкій сфері застосування. Їх можна використовувати для приготування соків та компотів, морсів, морозива, смузі, желе. Такі ягоди підходять для начинки пирогів, вареників, тортів, кексів, маффінів, сирників. Ягоди з морозильної камери – один із компонентів соусів та маринадів. Також їх застосовують для фарширування качки або курки. Серед інших переваг заморожених ягід можна виділити наступне:
- збереження яскравості кольору, смаку та аромату;
- висока калорійність (особливо, при заморожуванні з додаванням цукру);
- можливість застосування в косметології (наприклад, маски для обличчя);
- можливість використання в домашній (народній) медицині.
Так, перетерті з цукром ягідки можна їсти як окрему страву, особливо у період ослаблення імунної системи чи хвороби. Особливо корисними будуть малина, обліпиха, смородина, лохина.
З нашої статті ви дізналися, як правильно заморозити овочі та фрукти, у чому краще заморожувати ягоди та зелень, які гриби можна заморозити на зиму тощо. Також тепер ви знаєте, чи є користь у заморожених ягодах, фруктах та овочах. Обов'язково підпишіться на наші новинні розсилки та Телеграм-канал – так ви отримуватимете ще більше корисної та цікавої інформації. Крім того, після підписки ви зможете першими купити новинки техніки або стати учасником розіграшу з якимось неймовірним призом.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: