Як вибрати та пити віскі
У цій статті розберемо, як правильно пити віскі і як вибрати за смаком. Віскі відрізняється і від коньяку, і від скотчу, з якими так часто порівнюється, а завдяки процесу виготовлення та смаковим якостям напій набув абсолютно особливих рис, не характерних для інших напоїв.
Як готується віскі
Віскі – це неймовірно ароматний та досить складний у приготуванні алкоголь. Різні сорти отримують завдяки використанню різних видів зерна, способів перегонки та тривалості витримки. Розкажемо докладніше, як роблять віскі.
Основними компонентами цього напою є зерно, дріжджі та вода. Але недостатньо просто поєднати ці елементи, все починається з вибору зерна. Традиційно це завжди був ячмінь, але згодом почали використовувати інші зернові культури. Зараз при виробництві використовується жито, кукурудза та пшениця. Чим дорожча культура, тим дорожче і багатший напій, що отримується. В окремих випадках беруть для основи ексклюзивні сорти зернових. А в гонитві за новими комбінаціями та смаками виробники вводять у класичні рецепти навіть овес, кіноа чи просо.
Дріжджі – не менш важливий елемент. Від нього залежить процес бродіння сусла, що впливає на багатство аромату і смаку віскі. Великі бренди, як правило, роками використовують одні і ті ж штами дріжджів, що дозволяє зберегти унікальний смак. А вид сировини нерідко тримається у найсуворішому секреті.
Вода у різних регіонах планети може сильно відрізнятися за складом. Світові бренди використовують «особливу» воду із конкретних зон і нікому не поширюються, як готується віскі їхньої марки. Важлива мінеральна складова, потрапляння талих вод чи лише підземних, розміщення біля моря чи ні.
Процес виробництва є досить складним і трудомістким, що вимагає хорошого сучасного оснащення. Якщо йдеться про великого виробника, звісно. До того ж різні бренди мають масу нюансів, які не виходять за межі цеху. Але якщо розглядати, як роблять віскі у спрощеному вигляді, то процеси такі:
- зерна висушують природним чином та заливають водою, залишаючи проростати;
- проросле зерно - це і є солод, який одержують приблизно протягом двох тижнів;
- солод сушать у спеціальній камері;
- його очищають, перевіряють на якість та перемелюють;
- помел зсипають у сусловарковий котел, заливають водою та поступово нагрівають;
- далі сусло зливають у дерев'яні або сталеві чани і змішують з дріжджами;
- через 2-3 дні бродіння сусло ферментується;
- отримана брага проходить подвійну або потрійну дистиляцію.
Далі віскі розливається дубовими бочками для витримки. А після 3-5 років купажується і тільки після цього потрапляє на полиці магазинів.
Який на смак віскі
Віскі мають спільні риси незалежно від країни виробника або додаткових інгредієнтів. Основні складові відіграють ключову роль освіти смаку. Тому база будується на зернах, які використовують для сусла. А ось обробка бочки і натуральні добавки, що використовуються у виробництві, впливають на букет і аромат. Розбираючи, який на смак віскі, можна поділити його на такі категорії:
- Торф'яні – містять пікантні димні нотки. Вони виникають з допомогою використання торфу для сушіння ячменю чи води, що протікає через торф'яні болота. Аромат буде трохи копченим або землістим.
- Винні - з'являються, якщо віскі витриманий у бочках після хересу, бурбону. Іноді навіть спеціально обробляють такими напоями, щоб отримати бажаний результат.
- Фруктові – з'являються при підвищеному вмісті складних ефірів у заготівлі. Починають проявлятися або ще етапі бродіння, або під час витримки. Для цього напою характерні цитрусові, персикові ноти, іноді суничні.
- Медові - з'являються найчастіше при дистиляції та відрізняються великою різноманітністю. Зазвичай якраз медовий — м'який смак віскі з явними солодкуватими нотами.
- Солодові - як правило, властиві не витриманим напоям. Крім самого солоду, у них можна відчути смажену каву, лакрицю та бісквіт.
- Горіхові - особливо сильно проявляються при витримці бочок з європейського дуба. Дають ледь помітну горіхову гіркуватість.
- Пряні — у цій категорії зібрані всі тони спецій та прянощів. Від кориці до перцю і сандалового дерева виявляються краще при витримці в нових бочках.
- Тютюн — категорія може похвалитися нотками шкіри, безпосередньо тютюну та подібними до них відтінками.
На основі таких загальних характеристик можна легко знайти ті сорти і марки віскі, які сподобаються саме вам. Фруктові та медові можна назвати цілком м'якими, тоді як пряні та тютюнові зазвичай дуже насичені.
Класифікації віскі: який вибрати
Особливості напою багато в чому залежить від того, в якій країні його виготовляли. Існує кілька основних різновидів, які допоможуть вибрати віскі з відповідними смаковими якостями.
Солодовий віскі
Його готують лише з ячмінного солоду, і стоять такі напої чимало. Вони діляться ще й на односолодові та солодові купажовані. Односолодові виробляються тільки на одному винокурні, але можуть бути використані спирти різних років. Тільки навіть наймолодшому спирту має бути не менше 3 років. Для купажованих солодових використовують спирти з різних винокурень, їх виробництво дещо простіше, а продукт більш доступний.
Зерновий
Виготовляється з кукурудзи та невеликої кількості складеного ячменю. Але у такого продукту практично відсутній аромат, тому в чистому вигляді його зазвичай не продають. Зате часто використовують для купажів, так як у зернового віскі смак відомий і добре поєднується з іншим алкоголем.
Купажований
Це найпопулярніший вид. Смак віскі із солодових та зернових спиртів виходить насиченим, але у виробництві дешевше, ніж односолодові. Такий напій майже завжди знаходиться в середньому ціновому сегменті, але при цьому не позбавлений приголомшливих багатогранних смакових якостей. Тому купажований віскі завоював велику аудиторію поціновувачів міцного алкоголю.
Бурбон
Ці напої часто плутають, але різниця у них досить помітна. Бурбон - це американський варіант віскі, в якому більше половини складу займає кукурудза. Справжній класичний алкоголь цього типу витримується в обпалених ізсередини бочках із американського дуба. Бурбон м'якший за звичайний віскі, має солодкуватий присмак і насичено-золотий колір. При виборі якісного американського алкоголю дуже важливо.
Шотландський
Справжній шотландський віскі відрізняється від інших яскраво вираженими торф'яними нотками. Солод обов'язково коптиться під торфом, насичується особливими ароматами і набуваючи неповторного смаку. Якщо напій витримувався в бочках на березі моря, він отримає ще й легкий присмак солонуватий.
Скотч
Не варто забувати і про таку шотландську родзинку. По суті, будь-який скотч є віскі і виготовляється у різних країнах. Але тільки певний віскі, зроблений у Шотландії, може називатися скотчем. Він відрізняється досить світлим кольором і виготовляється на ячмені. Смак цього варіанта напою різкіший і самостійніший, тому в коктейлях майже ніколи не використовується.
Ірландська
Відрізняється м'яким смаком, наявністю вершкових нот, солодкуватих відтінків на відміну порівняно різкого букета інших країн. Крім ячменю, ірландці додають жито, що робить смак несхожим на решту. Крім того, ірландський віскі вирізняється ще й тривалою дистиляцією. У цій країні використовують потрійну перегонку, а не подвійну.
Якщо ви шукаєте насичений, гіркуватий смак віскі, то класичні та шотландські марки будуть доречними. А ось для м'яких та солодких тонів краще зупинитися на бурбоні чи алкоголі ірландського виробництва.
Як перевірити якість віскі
Нікому не хочеться напоротися на підробку. І річ навіть не в витрачених грошах, а в тому, що неякісний алкоголь просто небезпечний для здоров'я. Тут ні про які аромати і тонкощі смаку не йдеться. Тому важливо знати, як перевірити якість віскі.
Якщо ви хочете вибрати віскі елітних марок, краще одразу зверніться до спеціалізованого маркету. Напої середньої цінової категорії варто купувати у перевірених гіпермаркетах. Підробку легко видадуть форма пляшки та пробки, тому перед покупкою варто ознайомитись із їх справжнім зовнішнім виглядом на офіційному сайті. Перевіряючи сам напій, зверніть увагу на такі якості:
- колір - від світлого жовтого до насиченого коричневого, але обов'язково прозорий;
- при кімнатній температурі не повинно бути осаду;
- при збовтуванні утворюються великі бульбашки;
- краплі по стінках стікають повільно;
- ні в якому разі не повинно бути сильного та різкого запаху спирту;
- післясмак тривалий, зерновий або солодовий (незалежно від особливостей і країни виробника).
Як пити віскі
Віскі настільки самодостатній, що більшість поціновувачів вважають за краще вживати його в чистому вигляді. Одна порція зазвичай становить близько 50 мл, подається злегка охолодженою. Якщо не знаєте, як правильно пити віскі, зважте на важливу рекомендацію — віскі не нагрівають, оскільки може з'явитися запах спирту. Оптимальна температура - 18-20 градусів. Якщо необхідно трохи розбавити напій, можна додати пару кубиків льоду.
Щодо віскі з колою гарячі суперечки точаться досі. Шанувальникам чистого віскі такий підхід здається варварським. Але при цьому дуже багато людей любить саме таке поєднання. Насправді важливо дотриматися пропорцій. Солодке газування в жодному разі не повинно заглушити власний смак віскі. Найкращий варіант – змішати однакову кількість рідин, додати пару кубиків льоду та розім'ятий листок м'яти. Такий коктейль підійде тим, для кого в чистому вигляді цей алкоголь все ж таки занадто міцний. А найприємніше поєднання виходить із бурбонами та купажами.
Відмінним доповненням до недорогих сортів стануть шоколад, сир чи горіхи. А ось елітні марки віскі пити краще у невеликих кількостях і лише у чистому вигляді без добавок.
Як зберігати віскі
Не всі звертають увагу на те, як зберігати віскі, хоча це може впливати на смак. Щоб зберегти тонкий смак та запах напою, слід дотримуватися таких правил:
- тримати у темному місці та максимально уникати потрапляння прямих сонячних променів;
- зберігати строго вертикально, так як алкоголь вбере смак пробки;
- температура має бути рівномірною, без різких стрибків;
- для відкритої пляшки найкраще 5 градусів за Цельсієм.
Дотримуючись рекомендацій, зберігати закупорений віскі можна дуже довго без шкоди для смаку та текстури. Якщо пляшку відкрито, то залежно від самого напою він зможе прожити без втрати якості від кількох місяців до року. Та й залишати пляшку без пробки не варто. Можна також перелити вміст у меншу скляну ємність, щоб уникнути зайвого контакту з повітрям.
Тепер ви знаєте, як вибрати віскі, як його виготовляють та які смаки існують. Переходьте в каталоги нашого інтернет-магазину та вибирайте найкращі марки віскі за суперцінами. Не забудьте передплатити нашу розсилку новин, щоб залишатися в курсі всіх подій.
Автор: Юлія Віценко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: