Індукційна плита: плюси та мінуси
Які плюси та мінуси індукційної плити? Чи варто купувати цю модель варильної поверхні? Які чутки про таку техніку правдиві, а що є міфом? Усі подробиці розповідаємо далі у статті.
Принцип роботи індукційної плити
Щоб оцінити плюси та мінуси технології, давайте розберемося, як працює індукційна плита. Пристрій складається із зовнішньої частини, панелі керування із вбудованим мікроконтролером. До останнього підключається силова частина з імпульсним регулятором та випрямлячем. Приготування їжі відбувається за рахунок процесу індукції: електрика проходить витками котушки і перетворюється на змінне магнітне поле. Таким чином відбувається нагрівання посуду та продуктів у ньому.
Принцип роботи індукційної плити кардинально відрізняється від стандартної електроплитки або газової поверхні. На відміну від останніх двох, індукційна панель підігріває продукт та ємність без нагріву самої конфорки та її навколишнього простору. За рахунок такої технології швидше відбувається нагрівання та процес готування продукту, що зменшує витрати ресурсів. А зекономлений на приготуванні час користувач може присвятити іншим не менш цікавим справам. Такий пристрій стане справжнім помічником у будинку для приготування смачних страв на всю родину.
Індукційні моделі варильних поверхонь коштують дорожче за газові та електричні. Проте останнім часом покупцям пропонують доступніші товари, що підходять під обмежений бюджет. Подібні зразки виготовляють такі бренди:
- ELEYUS;
- Minola;
- Amica.
До середнього цінового сегменту можна віднести таких виробників:
- Indesit;
- Beko;
- Electrolux.
А до професійної кухонної техніки належать:
- KERNAU;
- AEG;
- Siemens.
Також вартість може залежати від розміру пристрою та кількості конфорок. Є варіанти на 2-6 та 10 конфорок. Ширина панелі становить від 25 до 91 см. Залежно від моделі зразки оснащуються сенсорним чи механічним керуванням.
Як користуватися індукційною плитою
Як користуватися індукційною плитою, щоб уникнути передчасної поломки? З моменту покупки та протягом всієї експлуатації необхідно дотримуватися простих правил. Насамперед потрібно коректно підключити прилад. Перед підключенням рекомендують ознайомитись з посібником користувача, що йде в комплекті з технікою. У цьому документі точно вказано місце та умови встановлення техніки.
Як підключити плиту? Рекомендуємо довірити підключення такої кухонної техніки професіоналам, тому що агрегат необхідно під'єднати до домашньої електричної мережі, а також врізати в стільницю, якщо покупець віддав перевагу вбудованій моделі. Після підключення можна активувати плиту. Індикатори, що світяться, допоможуть визначити, чи готовий пристрій до роботи.
Перед першим використанням поверхню необхідно протерти від заводського пилу та слідів упаковки. Після чого можна приступати до приготування їжі. Для встановлення налаштувань та режимів використовуються кнопки на панелі керування. Тут також є окремі кнопки для роботи з кожною варильною зоною. Залежно від моделі, кількість режимів може відрізнятися. За допомогою кнопок «+» та «–» регулюється сила потужності конфорки.
Процес приготування на індукційній плиті відбувається легко і невимушено. Але спочатку бажано дотримуватись кулінарної книги, щоб звикнути до техніки. Єдине, що необхідно — подбати про посуд для приготування. Таке кухонне начиння виготовляється з феромагнітних матеріалів. Для улюблених каструль та сковорідок можна використовувати спеціальний перехідник. Такий диск служить «прошарком» між плитою та дном каструлі. Він прийматиме на себе дію вихрових потоків, передаючи все тепло на ємність, встановлену на диску.
Режими роботи індукційної плити:
- Найкориснішою опцією вважається аварійне відключення. Якщо на поверхню плити пролилася вода, техніка автоматично вимкнеться, щоб не допустити короткого замикання.
- Функція Booster дозволяє перенаправляти потужність з конфорки, що не використовується, на активну.
- Режим підтримки тепла дозволяє підігрівати блюдо на плиті.
- Блокування кнопок стане в нагоді в будинку, де є діти. Щоб зняти блокування, користувачеві необхідно протягом кількох секунд утримувати клавіші, вказані в інструкції.
- Опція «Зона нагрівання, що змінюється» збільшує розмір конфорки. Така функція дозволяє об'єднати дві конфорки в одну велику, що розширює зону нагрівання до 80%.
- Крім основних режимів, моделі доповнюють допоміжними функціями, які спрощують готування. До них відноситься захист від переливу та звуковий сигнал, таймер та дисплей, індикатор залишкового тепла та сенсор кипіння. Деякі моделі оснащені функцією автоматичного прискорення приготування та програматором.
Як вимкнути плиту? Коли процес приготування завершено, прилад необхідно вимкнути вручну, натиснувши кнопку «Стоп». У деяких зразках реалізовано режим очікування. Якщо на панелі немає посуду, а пристрій не вимикали, він самостійно перейде в режим очікування через деякий час.
Хоча індукційна варильна поверхня вважається безпечнішою за газову або електричну, необхідно дотримуватися правил експлуатації:
- Підключати пристрій лише до справної мережі, яка повністю відповідає вимогам.
- Розташовувати панель далеко від вологих місць, оскільки потрапляння води всередину спровокує вихід з ладу приладу.
- Не можна закривати панель, що забезпечує вентиляцію внутрішнього простору.
- Очищення поверхні повинно проводитися лише після повного відключення пристрою від електричної мережі.
- Для очищення рекомендують використовувати спеціально призначені засоби та м'які серветки, щоб не пошкодити склокерамічну поверхню.
Індукційна плита: плюси та мінуси
Щоб зрозуміти, чи підходить вам такий тип варильної поверхні, ознайомтеся з усіма перевагами та недоліками обладнання.
Переваги
Основна перевага індукційної технології полягає у швидкості приготування.
Порівняно зі звичайною газовою або електричною конфоркою, індукційна готує майже втричі швидше.
Крім того, виділяють такі переваги індукційної плити:
- Енергоефективність. Коефіцієнт корисної дії становить до 90%. Це означає, що такий пристрій споживає мінімум електрики та видає збільшену потужність. За рахунок того, що нагрівається насамперед ємність та продукти в ній, а не сама конфорка, швидкість приготування зростає.
- Безпечна експлуатація. Така техніка оснащується датчиками, які усувають усі небезпечні ситуації. Датчик посуду подає сигнал про відсутність каструлі на поверхні плити, завдяки чому напруга не подається на конфорку. А якщо проливається вода, плита самостійно вимикається. Крім того, отримати опік від поверхні неможливо, тому що після вимкнення вона моментально остигає і майже не нагрівається під час готування.
- Простота у використанні. Завдяки комфортному керуванню користувач може задавати точні параметри готування, коригувати температуру та час, встановлювати необхідну програму.
- Сучасний дизайн. Моделі мають гладку плоску скляну поверхню різних кольорів (білий, червоний, сірий, чорний та ін.). Сучасний дизайн зробить таку техніку стильним предметом інтер'єру.
- Невимогливість у догляді. Завдяки гладкій поверхні та відсутності виступів та перемикачів догляд за технікою не принесе клопоту. Принцип індукційної котушки виключає пригоряння їжі на панелі, у результаті для підтримки чистоти достатньо протирати плиту м'якою ганчіркою після кожного циклу готування.
- Надійність і довговічність. Загартоване скло стійке до пошкоджень. Така поверхня витримує багато років активної експлуатації та зберігає свій первісний зовнішній вигляд при дбайливому відношенні.
- Додаткові переваги. Відсутність відкритого джерела тепла запобігає підвищенню температури кухні, а також сприяє продовженню терміну служби ємностей для приготування.
Недоліки
Головні недоліки індукційних плит:
- вища вартість порівняно з іншими технологіями;
- необхідність використання спеціального посуду із спеціальним індукційним дном;
- наявність додаткового шуму під час роботи через вбудований вентилятор охолодження;
- не можна розміщувати над іншою технікою;
- підвищене навантаження на електричну мережу;
- хоча склокерамічна поверхня міцна, але все ж таки рекомендують уникати падіння важких і гострих предметів на неї.
Міфи про роботу індукційних варильних поверхонь
Варто зазначити, що довкола індукційних плит утворилося багато чуток. Виробники розвінчують більшість із них. Зокрема, найпоширенішим міфом вважається шкідливий вплив на організм людини. Вчені проводили тести, які показали, що магнітне поле в індукційній варильній поверхні менше, ніж у звичайного фена і ніяк не шкодить здоров'ю користувача.
Також багато хто відмовляється від покупки індукційної панелі через страх, що доведеться міняти весь посуд. Насправді не рекомендують використовувати тільки мідний, алюмінієвий та скляний посуд. Крім того, будь-яку каструлю та сковороду можна перевірити магнітом: якщо він притягнеться до дна — такий посуд можна використовувати.
Також міфом є інформація щодо того, що всі металеві предмети, що знаходяться на поверхні, будуть нагріватися. Але більшість плит мають вимоги до мінімального розміру посуду та опцію розпізнавання посуду. При встановленні металевого предмета менше цього розміру конфорка не увімкнеться.
Сподіваємося, що інформація буде корисною і допоможе розібратися в плюсах і мінусах індукційних плит. А щоб не пропустити вигідні знижки та акції, підписуйтесь на нашу розсилку новин.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: