Вентилятор або кондиціонер: що краще?
Настав спекотний літній сезон, а значить час придивитися до систем охолодження — що краще: кондиціонер чи вентилятор? Розповідаємо про переваги обох варіантів та про те, що краще встановити в офісі, приватному будинку та квартирі.
Кондиціонер або вентилятор: що вибрати для кращого охолодження?
Якщо метою покупки є зниження температури в приміщенні та її підтримка на заданому рівні по всій площі, а не в одній точці, тоді краще вибрати кондиціонер, ніж вентилятор. Охолодження в ньому здійснюється за рахунок циркулюючого хладагента, який транспортує тепле повітря з приміщення назовні. Вентилятор, всупереч відчуттям, не охолоджує навколишнє повітря, а лише захоплює його і з великою швидкістю перемішує, створюючи ефект «повітряного душа». Таким чином, кондиціонер дає відчуття прохолоди в будь-якій точці кімнати, тоді як комфорт охолодження від вентилятора найбільш відчуває той, хто знаходиться біля нього.
Яку площу захоплюють прилади для охолодження?
Кондиціонер краще вентилятора, якщо є необхідність охолодження всієї кімнати або декількох приміщень. В іншому випадку можна розглянути спліт-системи, захоплюючі площу до 120 м², або напівпромислові кондиціонери. Спліт-системи складаються з внутрішнього і зовнішнього блоку, що виходить на вулицю. Їх вибирають за низький рівень шуму, невеликі розміри і різноманітність функцій.
Чим вище потужність апарату, тим дорожче він коштує і тим більше площі він може захопити. Але не варто гнатися за надпотужністю, оптимальним показником буде 1 кВт на 30 квадратних метрів. Для стандартного використання всередині житлової кімнати достатньо потужності звичайної моделі, розрахованої на 15-20 м². Мобільні кондиціонери-моноблоки зручні в переміщенні і підходять для швидкого охолодження однієї або декількох кімнат, площею до 25 м².
Для локального охолодження краще вибрати вентилятор, ніж кондиціонер. Його можна встановити біля робочої зони, в маленькому приміщенні на 4-5 м² з метою створення відчуття прохолоди, а не фактичного зниження температури. Залежно від потужності можна підібрати агрегати, здатні охолодити простір до 10 і навіть 20 м².
Можливості нагрівання повітря
Всім відомо, що за допомогою кондиціонера можна регулювати позначку температури не тільки вниз, але і вгору, що робить пристрій незамінним і в зимовий час. Однак при використанні цієї функції важливо враховувати вуличну температуру, в іншому випадку можна розплатитися поломкою і дорогим ремонтом. Щоб цього уникнути, важливо не вмикати кондиціонер на обігрів, якщо температурна відмітка на вулиці нижче, зазначеної в інструкції до пристрою. Функція обігріву зустрічається навіть в моноблоках.
Вентилятор сам по собі не є засобом обігріву, але покупці пристосувалися використовувати його разом з конвекторним обігрівачем. При увімкненні у холодний сезон їх встановлюють разом, за рахунок чого вентилятор поширює тепле повітря, що виходить від обігрівача, по приміщенню. При цьому не важливо, яка за вікном погода, а придбання двох пристроїв буде вигідніше купівлі одного кондиціонера.
Рівень шуму
Для офісів і робочих кабінетів краще зробити вибір у бік спліт-систем або вентиляторів, шум яких не перевищує 30 дБ. Цей показник не засмічує приміщення зайвими звуками і дозволяє повністю зануритися в роботу, не відволікаючись на фонову роботу пристроїв. А ось за компактний розмір мобільного кондиціонера доведеться заплатити гучним режимом роботи, що робить його непридатним для встановлення в спальнях, дитячих кімнатах, робочих приміщеннях.
Що економічніше: кондиціонер чи вентилятор
Вартість конкретного виробу залежить від бренду, функціональності, якості виготовлення і габаритів конструкції, але різниця в ціні між кондиціонерами і вентиляторами очевидна. Ціна на брендовий кондиціонер преміум-сегмента або спліт-систему може доходити до $2000, вартість же самого кращого вентилятора біля $250. Однак в умовах сезонного домашнього використання можна знайти модель спліт-системи за $200-300, тоді як базовий вентилятор можна придбати і зовсім за $30.
Підсумок: що вибрати — вентилятор чи кондиціонер
Кондиціонери виграють у вентиляторів за функціональністю і можливістю опціонального налаштування. Більшість моделей оснащені функціями охолодження, вентиляції, нейтралізації запахів і обігріву, тоді як деякі моделі можуть запропонувати іонізацію повітря, його висушування і очищення від бактерій.
Серед інших переваг кондиціонерів перед вентиляторами:
- підтримання температури необмежений час;
- дистанційне керування за допомогою пульта;
- інтелектуальні можливості налаштування;
- охолодження і обігрів в умовах великої квадратури;
- великий перелік опцій.
З недоліків можна відзначити необхідність у монтажі і у щорічному технічному очищенню за допомогою фахівців. Також при тривалому знаходженні в приміщенні з кондиціонером підвищується ризик простудних захворювань.
Головна перевага вентиляторів — низька вартість, що робить їх доступною покупкою для будь-якого користувача. Сюди ж можна віднести нескладне встановлення і простий догляд, який не потребує додаткових вкладень.
Інші плюси придбання вентилятора замість кондиціонера:
- економія електроенергії;
- відносно низький рівень шуму;
- мобільність і портативність;
- простота у використанні;
- великий і доступний асортимент.
Хоч вентилятори і можуть прибирати з приміщення сторонні запахи, вони не можуть похвалитися широкою функціональністю. У список недоліків можна також віднести охолодження невеликих приміщень, неефективність при температурі 35 °C і вище (тільки разом з відкритим вікном), відсутність обігріву та очищення повітря.
Якщо кондиціонер — це серйозна покупка для поліпшення мікроклімату і повного контролю над температурою, то вентилятор — краще рішення для економії коштів і зонованого створення прохолоди. Що ж краще: кондиціонер чи вентилятор? Наші рекомендації допоможуть вибрати відповідний пристрій для квартири, будинку чи офісу. Обидва варіанти за вигідною ціною і від найкращих виробників можна знайти в інтернет-магазині Стилус.
Автор: Дар'я Даниленко, копірайтер Stylus.ua
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: