Як вибрати котел для опалення будинку?
Сучасний ринок пропонує безліч видів котлів для опалення. Ми спрощуємо вам завдання та пропонуємо поради, як вибрати котел для дому, щоб жити в комфорті та затишку в холодну пору року. Після прочитання статті ви знатимете точно, який котел краще для встановлення в будинку або квартирі.
Види котлів
Насамперед, варто розрізняти котли за видом палива.
Газові котли
Вибрати газовий котел опалення буде доречним, якщо є доступ до газової магістралі. Принцип роботи пристрою простий: у котел подається природний газ, він згоряє, внаслідок чого виділяється тепло, необхідне для опалення приміщення. Спочатку за допомогою спеціальної автоматики вимірюється температура приміщення, яке потрібно обігріти. Далі запускається газова арматура та паливо подається в систему. Разом із цим запалюється іскра у камері згоряння, яка підпалює паливо. У теплообміннику відбувається нагрівання теплоносія до необхідної температури і за допомогою насоса циркуляції нагріта вода переміщається системою до батарей, де і віддає своє тепло.
Газовий котел має ряд переваг: він елементарний в експлуатації, оскільки не потребує втручання людини (газ подається безперервно). Агрегати газові мають високий ККД, здатні обігріти великі приміщення. З недоліків газового котла варто відзначити можливі перепади тиску газу, через що згодом пальник усередині системи може перегоріти. В інтернет-магазині Стилус доступні газові котли з приладами відстеження витоку газу, завдяки чому забезпечується висока безпека.
Види газових котлів
Котли під газ бувають настінні та підлогові. Як правило, підлогові мають сталевий або чавунний теплообмінник, а настінні — мідний, і ще кілька насосів для циркуляції (потужність системи не більше 31 кВт). У стандартній комплектації також є розширювальний бак, термометр, манометр, а також продумана система безпеки. Ще одна важлива відмінність — вага. Настінні котли важать близько 30-40 кг, тоді як підлогові можуть важити понад 200 кг, зате вважаються довговічнішими.
Залежно від того, яким чином відпрацьовані гази виводяться із системи, газові котли є:
- Природного потягу. Виводять дим через додатково збудований димар. Чим він вищий, тим сильніший потяг.
- Примусової тяги. Тут гази відводяться через спеціальний шланг за допомогою вентилятора.
Ще один різновид — котли з коаксіальним димоходом, що мають дві трубки: одна для відведення газів, друга для забору повітря для горіння. Такі пристрої відмінно підходять для опалення міських квартир, де будівництво окремого димаря важке.
Залежно від того, як газовий котел забезпечується санітарною водою, є печі одноконтурні і двоконтурні. Принципова відмінність у тому, що двоконтурні не мають у своєму складі додаткових зовнішніх елементів, тоді як одноконтурні котли можуть нагрівати бойлер, встановлений окремо.
Будь-який із сучасних газових котлів стійкий до корозії та не вимагає додаткових площ під зберігання опалювальних матеріалів, як, наприклад, у випадку твердопаливного котла.
Твердопаливні котли
Такий тип котла вибирають, коли немає доступу до газової магістралі або з метою економії, оскільки працюють на дешевшій опалювальній сировині. Котел успішно функціонуватиме на дровах, кам'яному та бурому вугіллі, коксі (дерево «горить» близько 30 годин, вугілля — до 5 діб). Як правило, прилади на одному виді палива мають більший ККД, також є твердопаливні котли, що працюють на декількох видах палива відразу. Сучасні пристрої мають солідну апаратну оснастку, можуть підтримувати необхідну температуру води в автоматичному режимі. Звісно, такі котли вимагають монтажу димоходу для відведення газів згоряння.
Принцип роботи твердопаливного котла простий: у спеціальну камеру завантажується паливо, де потім підпалюється і, власне, горить, віддаючи тепло в систему.
Види твердопаливних котлів
Сучасний різновид твердопаливних установок — піролізні котли з легким регулюванням потужності та максимально високим ККД (порядку 85-90%). Принцип роботи дещо інший: під високою температурою з деревини виділяється газ, який і згоряє. Тобто самі дрова, закладені у камеру казана, не горять. Таким чином, немає потреби в чищенні системи від сажі та попелу. Найчастіше такі системи застосовують у будинках з невеликою площею (до 60 квадратів). Заготовивши дрова в достатній кількості, можна не переживати про високі цифри в комунальних платіжках взимку.
Невеликий недолік всіх твердопаливних котлів — необхідність постійного стеження за процесом, оскільки їхня автоматизація неможлива.
Електричні котли
Найкращі котли для опалювальної системи, що не потребує втручання людини. В автоматичному режимі опалювальний котел працює весь сезон — опалювальний період, встановлений у вашому регіоні. Вагомі переваги таких агрегатів: відсутність відкритого вогню, чим забезпечується максимальна безпека, а також просте встановлення та компактні габарити котла. Більшість моделей виконані із сталі, їх не потрібно чистити від нагару. Крім того, електрокотли безшумні та абсолютно екологічні. З таким котлом ви повністю автономні щодо опалення.
Більшість котлів на електриці складаються з теплообмінника, в якому розташовані бак і ТЕН, а також блок керування і температурного регулятора. Також може бути розширювальний бак, насос циркуляції, фільтри та запобіжник.
Види електричних котлів
Залежно від напруги мережі, електричні котли бувають:
- однофазні (220 В),
- трифазні (380 В).
Насправді, вибір електричного котла — справа тонка. Необхідно знати деякі нюанси: при нормальній напрузі 220 Вт максимальна потужність котла може бути 5 кВт, що недостатньо для опалення великого будинку в 200-300 квадратних метрів. Тому в такому випадку краще використовувати трифазний агрегат, щоправда, для цього необхідно попередньо прокласти спеціальний силовий кабель + отримати всі відповідні дозволи у місцевому РЕМ.
Залежно від способу виділення тепла електрокотли бувають:
- Електродні (прямої дії). Теплоносій генерує тепло безпосередньо. Працює такий агрегат безшумно.
- Котли непрямої дії (реостатні). У таких котлах ТЕН нагріває тосол, антифриз чи воду.
- Індукційні. Принцип дії такої опалювальної установки побудований на електромагнітних полях, не має складових нагріву та сполучних роз'ємів.
Дизельні (рідкопаливні) котли
Котли такого типу функціонують на дизельному паливі, відмінно підходять для приміщень, віддалених від газової магістралі. На відміну від інших котлів, «дизельники» досить дорогі в експлуатації, оскільки необхідно постійно купувати солярку, яка нині в ціні.
Пристрій працює таким чином: паливо в камеру згоряння подається під великим тиском і в процесі перемішування з повітрям запалюється. При цьому на стінках котла з'являються виділення сірки.
Періодично котел на солярці треба чистити від нагару, сажі та інших відходів горіння. Крім того, незайвим буде встановити спеціальний фільтр очищення палива, щоб казан міг прослужити довше. Ще один нюанс — обов'язкове налаштування пальника у разі переходу на інший вид дизеля (рідкопаливні котли дуже чутливі до зміни складу палива). Вибрати котел такого типу для будинку не так вигідно з економічної точки зору, хоча в окремих випадках він просто незамінний.
Настінний або підлоговий газовий котел — який вибрати?
Для опалення будинків, складських приміщень, закладів громадського харчування та інших об'єктів великої площі (від 80 кв. м) найбільш доцільно вибрати котел із настінним кріпленням. Він компактний і з інтегрованим пультом керування. Більшість настінних котлів двоконтурні, їх можна увімкнути на зимовий (постійне опалення) або літній режим (апарат вмикається лише тоді, коли відкривається кран гарячої води).
Вагомою перевагою настінних «опалювачів» немає необхідності в організації димаря. Виведення газів горіння можна легко здійснити через звичайний отвір у стіні. Як правило, настінні котли набагато менш потужні, ніж підлогові.
Підлогові системи опалення мають більші розміри, вони важкі, але в рази потужніші за настінні. З їхньою допомогою можна запросто опалити великий двоповерховий будинок. Маючи в конструкції мінімум електричних складових, підлогові котли значно надійніші за настінні аналоги.
Загалом, щоб правильно вибрати котел, треба чітко розуміти, де він використовуватиметься. Велика площа приміщення — підійде котел підлоговий, маленька квартира — настінна двоконтурна модель.
Який котел краще: турбований або конденсаційний котел?
Єдиною відмінністю цих типів опалювальних пристроїв є спосіб усунення диму. У систему турбованого котла встановлена спеціальна турбіна, яка виганяє дим примусово, а отже такий котел не потребує витяжки (димоходу). У комплекті з агрегатом йде спеціальна невелика труба, яка виводиться надвір через стіну чи стелю. Котел такого типу доречний у випадках, коли монтаж димаря неможливий.
У свою чергу, конденсаційні котли мають високий показник ККД (досягає 112% проти 92-95% у звичайних) за рахунок більш раціональної витрати тепла. Вигода від використання сучасних казанів становить від 8 до 17 відсотків. Для їх облаштування потрібне встановлення димоходу.
Гаряче водопостачання (ГВП)
Складова, що має важливу роль при виборі опалювального котла. Не рекомендуємо брати агрегат потужністю менше 20 кВт. Також бажано, щоб протока була не менше 9-11 л/хв. Як каже практика, 24 і вище кіловатний котел запросто забезпечить забір води з двох-трьох точок одночасно.
Якщо у господарстві потрібно багато води, важливо комбінувати котел із бойлером. Електроємності краще використовувати для встановлення у підвалі або на горищі. Бойлер непрямого нагріву (для нагрівання води беруть тепло від котла), до речі, можна приєднати не до всіх котлів.
Ще один важливий момент, який треба враховувати, це те, що якщо використовувати котел на нагрівання води, основна опалювальна система відключається. А це обіцяє значне «похолодання» у приміщенні, де ГВП використовується постійно. Наприклад, на кухнях громадських закладів.
Розрахунок потужності котла
Вибрати опалювальний котел, який за потужністю відповідатиме вимогам, найкраще за допомогою професіоналів. Але й самим зробити розрахунок цілком можливо. Даємо вам кілька слушних порад, як вибрати котел за потужністю.
Вважається, що 1 кВт може обігріти 10 метрів квадратних площі. Наприклад, якщо будинок на 150 квадратів, то необхідна потужність котла становить 150/10 = 15 кВт. Однак подібні розрахунки є приблизними, оскільки не враховано висоту стелі, а також природні умови. Тут потрібне невелике коригування з урахуванням адекватного коефіцієнта, який розраховується так: висоту стель необхідно розділити на стандартний показник 2.7 м.
Яскравий приклад: висота стель будинку становить 3.2 м. Рахуємо коефіцієнт: 3,2 м/2,7 м = 1,18 — округляємо, отримуємо 1,2 м. Виходить, що для обігріву приміщення 160 м2 з висотою стель 3,2 м потрібен опалювальний котел потужністю 16 квтх1,2 = 19,2 квт. + Округлюємо десяті у бік — виходить 20 кВт.
Що стосується корективів щодо клімату, то тут є константні показники:
- 1,5-2,0 — для північних широт та для будинків;
- 1,0-1,2 — для регіонів з помірним кліматом;
- 0,7-0,9 — для південних країв.
І ще: якщо ваш котел ще й нагріватиме воду, тоді додайте 20-25% до отриманої раніше цифри.
Остаточний приклад для розрахунків з прикладу приміщення площею 65 квадратів: 65 м2/10 м2=6,5 кВт. Вносимо виправлення на регіон: 6,5 кВтх1,2 = 7,8 кВт. Котел грітиме воду, тому додаємо 25% (любимо гарячіше) 7,8 кВтх1,25 = 9,75 кВт. Додаємо 10% на холод: 7,95 кВтх1,1=10,725 кВт. Тепер результат округляємо та отримуємо 11 Квт.
Як бачите, тут нема нічого складного. Прості математичні підрахунки і ви знаєте, як вибрати котел для опалення приміщення конкретної площі.
Вибір виробника котла
Коли вже зрозуміло, який котел за потужністю та якого типу підійде у вашому випадку, необхідно вибрати виробника. На нашому ресурсі можна вибрати котел для опалення будинку перевірених брендів:
Ariston
Інноваційна кліматична техніка з високою здатністю економії енергії та низьким відсотком викидів продуктів згоряння у навколишнє середовище. В асортименті є традиційні та конденсаційні газові котли виробництва Італія.
Котли BAXI
Представлені газовими моделями. Пристрої італійського виробництва відрізняються компактністю, мають електронний дисплей, де демонструються задані параметри роботи.
Bosch
Серед котлів бренду переважають пристрої з бітермічним теплообмінником (газові та електричні), які найкраще підходять для систем із м'якою водою. Як правило, опалювальні агрегати мають збалансовану конструкцію, масу корисних функцій, а матеріали виробу найякісніші. В асортименті Стилус моделі голландської, німецької, турецької та португальської збірки. Також надається тривала офіційна гарантія від виробника.
Tenko
Опалювальні електричні казани вітчизняного виробництва (Харків). Відрізняються високою надійністю, простотою конструкції та доступною ціною. Апарати виконані у звичайному форм-факторі, а також міні-моделі виключно однофазні. Від перегріву моделі захищає двоступенева захисна система, а капілярний термостат регулює температуру води в межах 30-90 градусів за Цельсієм. Котли бренду також мають два ступені нагріву. Всі апарати екологічні, безпечні в експлуатації, працюють практично не надаючи шуму. Матеріал корпусу — високоякісна сталь з антикорозійним покриттям. У товарному ряді Tenko є пристрої з великим температурним діапазоном (0-90 градусів).
АТЕМ
Перелік котлів АТЕМ (Житомир, Україна) — це переважно твердопаливні та газові конфігурації. Підлогові та настінні варіанти мають нехитрий дизайн, прості в експлуатації, мають низьку ціну, за що здобули визнання та хвалебні відгуки українців.
Серед усіх котлів, які представлені на нашому сайті техніки, саме АТЕМ мають найбільший ККД — до 94%.
Як вибрати опалювальний котел: корисні рекомендації
Звертайте увагу на показник ККД. Оптимальний варіант — котел з коефіцієнтом корисної дії 92-94%.
Рекомендації щодо вибору опалювального котла від Stylus.ua:
- Чавунні та сталеві — найбільш економні котли опалення.
- Рівень автоматизації також є важливим фактором. Для квартири достатньо апарату з мінімальною автоматизацією, тоді як для заміського будинку підійдуть котли з віддаленим керуванням.
- Запас потужності не повинен перевищувати 25%. В іншому випадку котел може виконувати свою функцію некоректно.
- Оптимальна товщина теплообмінника має становити не більше 3 мм. Елемент із товстою стінкою значно менш ефективний.
- Роз'єми підключення оснастки до системи. Є ліво-, право- та універсальні, від їх розташування залежить можливість встановлення котла в приміщенні.
Підсумовуючи матеріал, можна сказати, що вибір котла безпосередньо залежить від архітектурних особливостей опалювального приміщення, можливості обладнати окрему котельню та димар, а також від бюджету, виділеного на покупку даного обладнання. На нашому сайті ціни на опалювальні котли найдемократичніші.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: