Як правильно заварювати чай різних сортів
У цій статті розповідаємо, як правильно заварювати чай різних сортів у заварнику, чайнику, електрочайнику, ізіпоті або навіть термосі. Ділимося корисними порадами та рекомендаціями, щоб готовий напій був не тільки смачним та ароматним, але також корисним для організму людини, тонізуючим або навпаки розслаблюючим.
Як правильно заварювати чай
Щоб повністю насолодитися ароматом та смаком чаю, слід дотримуватись певного чайного ритуалу. Існують деякі загальні правила заварювання чаю:
- Для заварювання чаю використовуйте якісну питну воду: фільтровану, бутильовану, дистильовану. Не беріть звичайну воду або мінеральну.
- Вода для чаю має бути свіжа, прокип'ячена один раз. При кип'ятінні потрібно вимикати електрочайник або плиту в той момент, коли на поверхні води з'являться невеликі бульбашки.
- Виливайте з чайника або електрочайника залишки води, що прокипіла, але лишилась невикористаною. В іншому випадку існує високий ризик одержання разом із улюбленим напоєм порції фторидів, нітратів і навіть трохи миш'яку. Адже при тривалому знаходженні у воді солі та мінерали здатні змінювати свій хімічний склад.
- Повторно кип'ятити воду заборонено. При повторному нагріванні солі та мінерали перетворюються на леткі сполуки, які становлять серйозну небезпеку для організму людини.
- Перед початком заварювання чаю обов'язково прогрійте посуд, наприклад, ошпарте стінки та дно ємності окропом.
- Слідкуйте за температурою води для заварювання чаю. Так, для чорного чаю рекомендовано 90–100 градусів, для зеленого – 80–85 градусів, для білого – 50–70 градусів, для трав'яного – 80–95 градусів тощо.
- Дотримуйтесь рекомендацій виробників щодо тривалості та кількості заварювань того чи іншого сорту чаю. Пам'ятайте, що більшість корисних мікроелементів та вітамінів містяться саме у першому завареному напої.
- Пийте настояний напій теплим, але не гарячим. Гарячий чай дратує слизову оболонку стравоходу та шлунку. Якщо віддаєте перевагу холодному чаю, то можете додати кілька кубиків льоду.
Чаювання – особливий ритуал, тому пийте цей смачний і ароматний напій окремо від їжі. Також не запивайте чаєм лікарські препарати та не вживайте його на голодний шлунок.
А тепер давайте докладніше зупинимося на процесах заварювання чаю різних видів та сортів.
Чорний чай
Заварювання чорного чаю починається з прогрівання посуду – достатньо ошпарити стінки та дно ємності окропом. Засипають сировину сухою чайною ложечкою. Листя заварки слід рівномірно розподілити по дну ємності, струснувши чайник або заварник кількома круговими рухами.
Листя чорного чаю заливають не окропом, а остиглою до 90-100 градусів гарячою водою. Заливку продукту рекомендовано виконувати у два етапи. На першому етапі посуд заповнюють гарячою водою на третину. Через пару хвилин листя почне «розкриватися» – на цьому етапі чайник або заварник можна повністю наповнити гарячою водою. А ось час настоювання залежить від ваших особистих уподобань та сорту чорного чаю, що краще подивитися на упаковці.
Зелений чай
Тепер розберемося, як правильно заварювати зелений чай. На посуд об'ємом 120-160 мл беруть трохи більше 4-6 г листового чаю. Подальша процедура повністю ідентична описаному методу заварювання чорного чаю. Єдиний аспект – це температура води. Для зеленого чаю потрібен охолоджений до 80-85 градусів окріп. Сам процес заварювання напою займає близько 2 хвилин, при цьому першу воду краще злити. Якщо чай вийшов надто насиченим або терпким, що залежить від характеристик того чи іншого сорту продукту, то наступного разу спробуйте взяти менше заварки або зменшити час заварювання.
А зараз розповімо, як заварювати зелений чай холодним способом. Адже такий напій ідеально підходить для спекотного літа, він охолоджує та тонізує.
- У посуд засипаємо 10 г сировини із розрахунку на 1 л бутильованої або фільтрованої води.
- Додаємо в ємність кілька часточок лимона.
- Залишаємо настоюватися 1-2 години. Якщо готуєте напій з вечора, то на ніч помістіть ємність у холодильник.
- Готовий напій розливаємо по склянках і за бажання додаємо трохи липового, акацієвого або квіткового меду. Також можна додати пару кубиків льоду.
Білий чай
Білий чай приваблює ніжним, солодким, елегантним смаком, що супроводжується приємним пролонгованим післясмаком. Якщо такий чай перетримати під час заварювання, то напій втрачає свою ніжність та легкість. За рахунок мінімальної ферментації (5-7%) для заварювання білого чаю рекомендовано використовувати воду температурою нагрівання 50-70 градусів. Тобто залиште окріп остигати приблизно на 10-15 хвилин.
Тепер давайте покроково розглянемо процедуру, як заварювати білий чай в ізіпоті:
- Прокип'ятіть ємність або обшпарте стінки окропом.
- Засипте в склянку заварювання ізіпоту 5–7 г продукту.
- Заповніть посуд водою відповідної температури. Достатньо використовувати півсклянки води.
- Зачекайте 5 секунд і натисніть на кришці ємності кнопку, щоб заварка вилилася в чайник.
- Злийте в раковину першу заварену воду.
- Повторно залийте в посуд гарячу кип'ячену воду і через 20 секунд натисніть на кнопку, щоб заварка із склянки для заварювання пролилася в чайник.
Запам’ятайте, що при кожному наступному заварюванні необхідно збільшувати інтервал. Так, третє заварювання триває 30 секунд, четверте – 40 секунд, п'яте – 50 секунд тощо. Заварювати білий чай можна до 6 разів.
Трав'яний чай
Перед тим як відповісти на питання, як правильно заварювати чай із трав, рекомендуємо підготувати відповідний посуд. Це може бути фарфоровий, глиняний, керамічний, емальований чайник або заварник, який здатен утримувати температуру напою не менше 15-20 хвилин.
Для всіх трав'яних чаїв можна задіяти однакову техніку заварювання, згідно з якою на 250 мл окропу 80–95 градусів знадобляться 2 чайні ложки трав'яного збору. Тривалість заварювання становить щонайменше 10–15 хвилин. При цьому трав'яний чай, який включає плоди або коріння, краще настоювати кілька годин. Пити напій потрібно теплим, але не гарячим. За бажанням можна додати трохи натурального меду.
Ягідний чай
Гарячий ягідний, фруктовий або ягідно-фруктовий чай бадьорить і піднімає настрій, а холодний – чудово освіжає. Але щоб напій був смачним і водночас корисним, потрібно знати, як правильно заварювати чай із свіжих, заморожених або перетертих ягід.
Отже, для приготування напою можна використовувати класичний заварник або френч-прес. Засипте ягоди, закип'ятіть воду і почекайте. Ягоди не рекомендовано заливати окропом, дайте воді трохи охолонути. З іншого боку, ягоди можна залишити як цілими, так і придавити пресом або ложечкой. Настоюється такий напій недовго, в якості солодощів допускається використання звичайного або очеретяного цукру, меду.
*Корисні поради. Ягідний чай буде смачнішим і ароматнішим, якщо додати інші компоненти. Наприклад, малина відмінно поєднується зі свіжим листям м'яти, обліпиха гармонує з корицею, журавлину вдало доповнює чебрець, листочки меліси можна додати до чорниці, а фіолетовий базилік – до смородини. Гарбуз цікаво поєднується з імбиром та анісом, цитрусові нотки підкреслять коричневий цукор та пряні спеції, а гранатовий чай буде смачнішим із цедрою лимона та часточкою яблука.
Іван-чай
Далі розповідаємо, як заварювати іван-чай, який відрізняє збалансований комплекс вітамінів, мікро- та макроелементів, що благотворно відображається на здоров'ї та загальному самопочутті людини. Такий напій має протизапальну та противірусну дію на організм, а також виступає в якості антиоксиданту та природного антидепресанту.
Найпростіший спосіб – це заварювання чаю у заварнику. На одну склянку беруть половину чайної ложки сухого листя, а ось для міцнішої заварки рекомендовано 2-3 ложечки заготовок на 500 мл води. Зверніть увагу, що цільнолистовий чай має більш виражений смак, ніж гранульований. Спочатку в заварник засипають листя або гранули, потім додають третину води, через 5–10 хвилин заливають окріп, що залишився. Оптимальний час настоювання чаю становить 15–20 хвилин. Для заварювання іван-чаю рекомендовано брати воду температурою 80–85 градусів.
Якщо хочете знати, як заварювати іван-чай із більш насиченим смаком та ароматом, то приготуйте термос замість заварника або чайника. На 1 л окропу 90 градусів знадобляться 3 чайні ложки продукту. Засипаєте в термос сировину, заливаєте окріп, щільно закриваєте ємність. Пити такий чай рекомендовано через півгодини – напій буде ароматним та насиченим смаками.
Якщо ж любите холодний іван-чай, то залийте ферментоване листя чистою фільтрованою водою і дайте настоятися не менше 12 годин. Такий варіант підходить тим поціновувачам чаю, які прагнуть максимально зберегти склад та корисні властивості продукту.
Чай ройбуш
Як заварювати чай ройбуш, який часто називають червоною тонізуючою кавою або південноафриканським цілющим напоєм? Процес приготування продукту буде наступним:
- Візьміть скляний чайник для заварювання і обшпарте його стінки окропом. Дана маніпуляція необхідна для нагрівання посуду, тому листя аспалатусу краще «розкривається».
- Засипте в ємність заварку, дотримуючись пропорції: 1 чайна ложка сировини на 1 л окропу температурою 90-100 градусів.
- Закрийте чайник і дайте настоятися заварці протягом 5-7 хвилин. Якщо хочете міцніший напій з яскраво вираженими солодкувато-деревними нотками, дозвольте листям ройбушу настоятися 7-10 хвилин.
- Розливайте чай по чашках та насолоджуйтесь незвичайним і при цьому неймовірно корисним напоєм.
*Важливо. Листя аспалатусу містить велику кількість вітамінів, мікроелементів, поліфенолів, антиоксидантів, ароматичних олій. При неправильному заварюванні продукт втрачає свої корисні властивості і набуває терпкувато-гіркого, а не характерного солодкуватого смаку.
Чай пуер
Китайський чай пуер приваблює унікальним складом, корисними властивостями та незвичайним смаком. Розрізняють два основні різновиди продукту:
- Шу Пуер (чорний або темний) – продукт штучної прискореної ферментації. Колір готового напою варіюється від коньячного до шоколадного відтінків. Для чаю характерний грубий, трохи терпкий смак. В ароматі присутні яскраві деревні, кавові, горіхові та карамельно-шоколадні ноти з легким відтінком сухофруктів.
- Шен Пуер (зелений або сирий) – продукт тривалої природної ферментації, завдяки чому має велику цінність. Готова сировина може зберігатися від 10 до 50 років. Чай світлого напівпрозорого кольору має м'який смак з приємним злегка солодкуватим післясмаком і незначною кислинкою. В ароматі переважають квіткові та фруктово-ягідні ноти.
Як заварювати чай пуер, щоб зберегти властивості продукту, характерні смакові якості та аромат? Насамперед, розповімо, як заварювати пуер пресований. Для заварювання напою потрібно 4-5 г сировини на 150 мл води. Пресований пуер буває трьох видів: цеглинка 250 г, млинець 357 г та міні То Чи 5 г. Останній варіант буде найзручніші, перші два – потрібно дробити на маленькі шматочки і зважувати.
Скляний, а краще керамічний або глиняний заварник ошпарюють окропом. Потім засипають сировину та заливають гарячу воду (для Шу Пуер – 90–100 градусів, для Шен Пуер – 80 градусів). Першу заварку зливають. А ось друге та подальші заварювання можна пити. Усього пресований пуер можна заварювати до 10 разів. Час настоювання залежить від особистих вподобань і становить від 15-20 секунд до 3-5 хвилин.
Зручнішим у заварюванні вважається таблетований чай пуер. На пів такої таблетки знадобиться заварник об'ємом 500 мл. Сам процес приготування напою ідентичний описаному вище методу. Ваговий пуер також готують у пропорціях 4-5 г на 150 мл окропу.
Якщо хочете знати, як заварювати чай пуер в термосі, то приготуйте посуд ємністю 1 л. Попередньо таблетку слід промити теплою водою і розм'якшити, потім помістити в термос і залити окропом, температура якого відповідає сорту продукту. Термос слід щільно закрити. Через півгодини напій готовий до вживання. При більш тривалому заварюванні пуер-чай набуває присмаку яскраво вираженої гіркоти.
Улун-чай
Сьогодні улуни, для яких характерні яскраво виражений аромат та пряний смак, користуються високою популярністю. До того ж, такий чай містить понад 400 видів корисних для людського організму хімічних сполук. При правильному заварюванні напій надає очищувальну та омолоджуючу дії на організм, нормалізує роботу серця та судин, вирівнює тиск, протистоїть розвитку онкозахворювань.
Розрізняють кілька різновидів улунів:
- сильноферментовані – 50% та більше ферментації листя;
- слабоферментовані – до 50% ферментації продукту;
- витримані – що зберігаються 3 роки і більше (поступово відбувається зміна смакових та ароматичних якостей);
- ароматизовані – сухе ферментоване листя з додаванням троянди, женьшеню та інших компонентів.
Правила заварювання чаю улун залежать саме від ступеню ферментації сировини. При ферментації 20-30%, наприклад, сорт Залізна Гуань Інь, потрібна вода температурою не більше 60-80 градусів, а тривалість заварювання займає 1-3 хвилини. А ось сильноферментовані оолонги, наприклад, Формози, варто заварювати не менше 2-5 хвилин.
Сам процес заварювання улунів називають гунгфу-ча і виглядає наступним чином:
- Ополосніть заварник або чайник окропом. Краще купувати керамічний або глиняний посуд.
- Третю частину ємності заповніть листям чаю.
- Залийте суміш окропом. Через кілька секунд злийте у раковину воду з ємності.
- Повторно заповніть посуд гарячою водою. Тут важливо зважати на те, що для сильноферментованих сортів беруть окріп, а для слабоферментованих – гарячу воду 60–80 градусів.
- Дайте напою настоятися кілька хвилин.
- Розлийте готовий улун по філіжанках невеликого розміру.
Коли чашки будуть порожніми, можна повторити процедуру. Особливістю оолонгів називають можливість заварювання до десятка разів.
Тепер ви знаєте, як правильно заварювати чай чорний, зелений, білий, ягідний, трав'яний, ройбуш та багато інших. Сподіваємося, наші поради були не лише корисними, а й цікавими для вас. Щоб отримати подібну та іншу важливу інформацію, підпишіться на наш Телеграм-канал та новинну розсилку. Ми ділимося не лише порадами та рекомендаціями, але також тішимо передплатників цікавими іграми та розіграшами, актуальними оглядами товарів та анонсами новинок.
Якщо шукаєте заварник, френч-прес, звичайний чайник або електрочайник для заварювання та приготування ароматного, смачного, корисного чаю – переходьте до наших каталогів, де представлений великий вибір товарів за досить демократичними цінами.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: