Як очистити електрочайник від накипу: 5 ефективних способів
Ділимося порадами, як очистити електрочайник від накипу. Розкажемо, чому з'являється наліт, як його позбутися за допомогою спеціальних засобів і народних методів, як запобігти появі накипу електричних чайників.
Чому з'являється накип у чайнику
Вода, особливо водопровідна, містить досить велику кількість солей та металевих речовин. У процесі нагрівання та випаровування вони осідають на дні та стінках чайника білим, жовтуватим або сірим нальотом. Чим жорсткіша вода та чим «різноманітніший» її хімічний склад, тим швидше утворюється наліт. Він негативно впливає і на смак напоїв, і на здоров'я людини. Швидкість утворення осаду залежить від якості води, частоти використання техніки та матеріалів, з яких вона виготовлена. Чистити, до речі, простіше моделі із закритим ТЕНом (дискові), тому що через вигин відкритої спіралі вичистити її нелегко. Найчастіше, якщо електрочайник не чистити, виявляються наступні наслідки:
- зниження ефективності роботи техніки;
- чайник виходить із ладу;
- термін служби пристрою значно знижується;
- збільшуються витрати електроенергії, оскільки на закипання води потрібно більше часу;
- шкідливі метали, що виділяються, погано впливають на роботу нирок.
Звичайно, цього можна уникнути, якщо дотримуватися кількох рекомендацій. Розглянемо їх докладніше.
Як очистити електрочайник від накипу
Лимонна кислота
Це один з найбільш простих та ефективних способів прибрати накип із чайника. Вона є практично у кожному будинку, не токсична і не вимагає взагалі жодних зусиль для чищення. До того ж, її додають у багато промислових засобів з видалення накипу та різних забруднень. Як очистити електрочайник від накипу лимонною кислотою? Все дуже просто: у нього потрібно залити воду, насипати туди близько 25 г лимонної кислоти та закип'ятити. Такий розчин краще потримати півгодини, щоб накип «розсмоктався» і розсипався. Після цього це все зливається, добре промивається, щоб прибрати залишки, і далі пристроєм можна користатися за призначенням.
Сода
Її теж нескладно знайти і зазвичай десь на далеких полицях кухонних шафок вона є практично у всіх. Це харчовий продукт, тому його використання абсолютно безпечне. Сода взагалі часто застосовується для чищення поверхонь, посуду, одягу та інших предметів. Так що рано чи пізно практично кожна господиня використовує її саме як засіб для чищення.
Якщо ви не знаєте, як очистити електрочайник від накипу содою, дотримуйтесь простої інструкції. Щоб прибрати наліт у чайнику, у воду додають пару ложок соди та кип'ятять. Розчин слід залишити на кілька годин (краще на 5), щоб накип розм'якшився і сам благополучно відвалився. Зчищати залишки зручно звичайною губкою. Моделі зі спіраллю складніше чистити, тому їх варто залишити з розчином довше. Далі ємність промивають і полощуть.
Чистимо чайник оцтом
Оцет – це ще один харчовий продукт, який часто використовують на кухні, тому знайти його простіше простого. Він відмінно підходить для чищення різних ємностей і чайників у тому числі. Для цього краще взяти 9% оцет, а порядок чищення не дуже відрізняється від попередніх двох. Для початку 1/3 електрочайника наповнюють оцтом та на 2/3 водою. Суміш кип'ятять і залишають остигати. Після повного остигання потрібно добре промити техніку і відчистити наліт. Далі рекомендується двічі залити чисту воду і закип'ятити, зливаючи попередню, щоб розчин добре вимився.
Використовуємо продукти харчування
Навіть якщо не знайшлося перерахованих вище інгредієнтів, є й інший варіант, як почистити електрочайник від накипу. Можна використовувати звичайні продукти. Такий спосіб особливо сподобається тим, хто віддає перевагу всьому максимально натуральному:
- Шкірки яблук, груш або картоплі. Вони містяться органічні кислоти, які непогано справляються з тонким шаром осаду. Шкірки промиваються, поміщаються у чайник та заливаються водою. Кип'ятимо і залишаємо на кілька годин.
- Розсіл. Якщо немає оцту, але є консервовані огірки чи помідори – вони також підійдуть. Ємність заповнюється безпосередньо розсолом до рівня осідання накипу. Головне потім ретельно відмити техніку від запаху маринаду. Зробити це можна за допомогою звичайного миючого засобу для посуду.
- Звичайний лимон. У ньому, звичайно, є лимонна кислота, просто в меншій концентрації. Фрукт потрібно порізати, покласти в чайник і залити водою. Для невеликої кількості осаду це чудовий варіант. Кип'ятимо воду з лимоном та залишаємо на 20-30 хвилин. Залишки нальоту зчищаються губкою, а чайник ополіскується.
- Газировка. Про її вплив на організм можна розмірковувати довго, але з чищенням чайників вона справляється чудово. Використовувати варто сильногазовані напої без барвника (наприклад, спрайт). До складу газировок входять ортофосфорна та лимонна кислоти, тому вони без проблем розм'якшують накип. Чайник заливається повністю і кип'ятиться. Або можна просто залишити його з газованою водою на 5-6 годин без кип'ятіння. Наліт краще зчищати твердою губкою. І обов'язково добре промити.
Але треба враховувати, що з відносно «потужним» нальотом справляється лише газировка. Інші «харчові» способи підходять лише для тонкого шару накипу або профілактичних чисток.
Побутова хімія
Звичайно, з питанням, як усунути накип в електрочайнику, чудово справляється спеціальна побутова хімія. Придбати її можна в магазинах відповідного призначення або маркетах з побутовою технікою – там нерідко є відділи з доглядовими засобами. Спосіб застосування розписаний на упаковках, але, як правило, висипають засіб у воду, а чайник кип'ятиться. Важливо ретельно промити ємність після чищення. Бажано кілька разів.
Що робити, щоб в електрочайнику накип не з'являвся
Як і в більшості інших випадків, простіше зробити профілактику проблеми, ніж думати потім, як відмити електрочайник від накипу. Ось кілька порад, які допоможуть продовжити життя вашій техніці:
- Встановлення фільтра безпосередньо у систему водовідведення. Це взагалі гарна ідея, тому що фільтри очищають і пом'якшують воду ще до попадання в кран. Тут важливо не забути своєчасно його замінити.
- Виливайте залишки води. Якщо напої на всіх приготовлені, а вода у чайнику залишилася, її краще вилити. Залишаючись у ємності, осад охоче «падає» на дно і чіпляється до поверхні.
- Періодичне ополіскування. Як тільки помітили, що на дні з'являється легкий наліт – одразу протріть чайник губкою. Тоненький шар найчастіше знімається без проблем. І точно легше, ніж товсті «нарости».
- Використання бутильованої води. Вже очищену воду в бутлях використовують багато людей. Якщо для миття посуду підійде водопровідна, то для кулінарії та приготування напоїв краще використовувати воду з пляшок.
Звісно, очистити воду від домішок на 100% не вдасться. Але такі профілактичні методи в рази знижують швидкість накопичення осаду, а регулярне легке промивання взагалі позбавить цієї неприємності.
Правила безпеки чищення електричних чайників
Важливо знати, як очистити електрочайник від накипу і не нашкодити ні техніці, ні тим, хто нею потім користуватиметься. Так як більшість способів чищення займають не менше 20 хвилин, а то й кілька годин, важливо дотримуватися ряду правил:
- Попередьте домочадців або співробітників офісу про те, що чайником не можна користуватися певний час, а ще краще залишити записку на видному місці.
- Не використовуйте металеві щітки, скребки та губки, оскільки вони можуть пошкодити внутрішню поверхню пристрою.
- Регулярно мийте чайник і не допускайте утворення товстого шару нальоту, адже будь-який агресивний метод чищення позначається на апараті.
Навіть найдорожчі та просунуті електрочайники можуть зламатися, якщо їх не доглядати. Як, втім, будь-яка інша техніка. При постійному використанні пристрою ви напевно з часом почнете помічати, з якою швидкістю з'являється осад. Так що можна просто поставити собі нагадування на телефон, наприклад, раз на тиждень, про те, що чайник настав час промити. Тоді ви точно про це не забудете.
Ще один важливий момент – сіточка-фільтр від накипу. Зазвичай стоїть у носику, щоб крупинки, що утворилися, не потрапили в напій. І цей елемент також потрібно мити регулярно. Адже накип може ще не «зачепитися» за дно та стінки самого чайника, але вже бути у невеликій кількості у воді. Сітка легко знімається, промити її можна слабким розчином лимонної кислоти або соди. Просто зробити розчин у невеликій ємності та помістити фільтр у неї. Обов'язково добре промийте сіточку після чищення.
Запропоновані способи допоможуть не тільки прибрати наліт, що утворився, але і повернути колір, якщо раптом внутрішні стінки пожовтіли. Найчастіше це трапляється із пластиком. Обираючи спосіб, як почистити електрочайник від накипу, варто спиратися на стан конкретного пристрою. У деяких випадках вистачить неконцентрованих розчинів і простих способів очищення. А ось у запущених чайниках доведеться використовувати жорсткіші варіанти. Найпростіше мити моделі із закритою спіраллю, виготовлені з нержавіючої сталі, скла або кераміки. Вони добре переносять вплив і засобів для чищення, і «народних» методів. Підібрати потрібну техніку для дому ви можете в нашому каталозі на сайті інтернет-магазину Stylus.
Автор: Юлія Віценко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: