Яка роль ферментів для травлення
Процеси травлення надзвичайно складні, вони проходять у кілька етапів у різних органах. Ключовий елемент, який об'єднує всі ці етапи — ферменти. Це речовини, які допомагають розщеплювати складні компоненти їжі у простіші. Відсутність ферментів унеможливила б перетравлення їжі, тому сьогодні розповідаємо, чому вони важливі для підтримки здоров'я та про їх роль у системі травлення.
Ферменти — головні учасники травлення
Перший етап травлення відбувається у порожнині рота. Там їжа піддається механічному подрібненню, внаслідок чого на неї впливають альфа-амілази — фермент залоз слини. Фахівці говорять про важливість пережовування їжі, оскільки чим довше вона у роті, тим краще її обробляють ферменти. На наступних етапах організму буде легше.
Другий етап відбувається вже у шлунку, тут працюють шлункові ферменти. У шлункових ямках знаходяться три-сім просвітів спеціальних залоз, які відповідають за створення ферментів та соляної кислоти. Завдяки їм виробляється шлунковий сік. Головний фермент шлунка — пепсин, він розкладає білки на пептиди. Крім нього, у шлунку також є фермент желатиназ, що розщеплює колаген та желатин, що містяться в м'ясі.
На третьому етапі їжа зі шлунка переходить у тонкий кишечник, де і починається цей процес травлення. Організм починає виробляти цілий набір різних ферментів, кожен із яких відповідає за певну мету. За виробництво ферментів відповідає підшлункова залоза, вона здатна за 24 години виготовити до двох літрів панкреатичного соку. Він розщеплює всі поживні речовини, а в його складі такі групи ферментів:
- Амілаза — впливає на глікоген, крохмаль та інші вуглеводи, розщеплюючи їх до ді- та моносахаридів.
- Ліпаза — найважливіший фермент, який розщеплює жири до жирних кислот та моногліцеридів.
- Протеази (трипсин та хімотрипсин) — розщеплюють білки до амінокислот.
- Карбоксипептидаза та еластази — розщеплюють еластин.
- Нуклеази — відповідають за розщеплення нуклеїнових кислот ДНК.
Активація та подальша робота всіх панкреатичних ферментів відбувається на початку тонкого кишечника — у просвіті дванадцятипалої кишки.
На четвертому етапі на їжу впливають близько 20 ферментів тонкої кишки, які містяться у кишковому соку. Ферменти кишкового соку завершують процес травлення, розщеплюючи всі поживні речовини та забезпечуючи їхнє всмоктування в організм.
Чому важливо приймати ферменти для травлення
У більшості людей з проблемами травлення не виділяється достатньо ферментів, тому вони потребують додаткової допомоги. Скарги виникають майже у кожної третьої дорослої людини. Щоб цього уникнути, доповніть свій раціон ферментами для покращення травлення, вони:
- Полегшують симптоми неправильного травлення: гази, здуття живота, періодичні печії та/або нетравлення, а також порушення функції кишечника.
- Допомагають зняти розлад травлення. Якщо їжа не перетравлюється належним чином, вона може викликати роздратування і потенційно пошкодити чутливу оболонку кишечника, що призведе до зниження травної здатності і перешкоджатиме нашій здатності отримувати користь від їжі.
- Поліпшують мікробіом та функції кишечника. Ферменти сприяють здоровому кишковому середовищу та допомагають полегшити періодичні запори та порушення.
Ферменти допомагають перетравлювати їжу, яку ви споживаєте, а потім самі перетравлюються після того, як у них більше не залишається активності для виконання своєї роботи.
Типи ферментів
Перед купівлею препарату необхідно визначитись із діючою речовиною (типом ферменту). Типи ферментів бувають такі:
- Пробіотики — різні лакто- та біфідобактерії, які нормалізують роботу кишечника. Вони конкурують із шкідливими бактеріями, пригнічуючи їх ріст та підтримуючи захисний бар'єр стінок кишечника.
- Пивні дріжджі — покращують травлення, нормалізують апетит, виводять шкідливі токсини з організму. Існують рідкі та живі дріжджі, вони відрізняються максимальною дією, але вживати їх при дисбактеріозі кишечника та молочниці не можна. Сухі дріжджі продаються у вигляді гранул або порошку, вони характеризуються тривалим терміном зберігання, але в них є менша кількість активної речовини. Найчастіше пивні дріжджі представлені в якості таблеток (звичайний БАД без домішок).
- Бетаїну гідрохлорид — сприяє перетравленню білків, активує пепсин, забезпечує збереження балансу кишкової мікрофлори та стимулює вивільнення ферментів кишечника.
- Клітковина — складний вуглевод, або харчове волокно, що міститься у продуктах рослинного походження. Вона не перетравлюється організмом, але потрібна бактеріям кишечника, щоб виконувати деякі функції. Існує розчинна та нерозчинна клітковина. Розчинна при контакті з водою набуває в'язкої структури, завдяки чому їжа краще проходить через кишечник. Нерозчинна клітковина представляє собою стійкі до травних ферментів волокна, що проходять через організм практично в незмінному вигляді. З їхньою допомогою формуються калові маси.
- Панкреатин — являє собою екстракт вмісту підшлункової залози; він добре компенсує недостатню активність своїх ферментів, сприяє поліпшенню процесу травлення. До складу входять панкреатичні ферменти — амілаза, ліпаза, протеаза. Протеази розщеплюють білок, амілази — вуглеводи та крохмаль, а ліпази — жири. Ці ферменти відповідають за розщеплення більшості звичайних харчових груп.
На яких виробників ферментів звернути увагу
У каталозі stylus.ua представлено безліч популярних брендів, які випускають якісні ферменти:
- NOW Foods. Відомий американський виробник вітамінів, біодобавок, комплексів амінокислот.
- Solaray. Ще один американський бренд-виробник біодобавок із відмінною репутацією. Виробник пропонує недешеву продукцію для підвищення імунітету, покращення травлення та загального самопочуття, але вона повністю варта своїх грошей.
- Thorne Research. Компанія пропонує преміум-вітаміни та БАДи для жінок, чоловіків та дітей.
- Jarrow Formulas. Ферменти бренду допоможуть упорядкувати всі процеси травлення. Найчастіше продукція випускається в якості капсул.
- Solgar. В асортименті американського бренду можна знайти комплекси, таблетки та капсули для покращення процесу травлення.
Вибирайте та замовляйте ферменти для покращення травлення за найвигіднішими цінами на stylus.ua.
Перед купівлею та прийомом ферментів для травлення рекомендуємо обов'язково проконсультуватися з лікарем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкращі вітаміни для жінок
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua