Які вітаміни необхідні навесні?
Весна випробовує організм на міцність не тільки мінливою погодою, а й авітамінозом, який проявляється слабким імунітетом, втомою і сонливістю. У цей період легко зловити бактерію або вірус, тому важливо заповнити втрачений за зиму баланс вітамінів для зміцнення імунної системи. Інтернет-магазин «Стилус» розповідає, в яких елементах потребує організм в першу чергу і до чого приведе їх нестача.
Авітаміноз і його симптоми
Запорукою міцного здоров'я є повноцінне харчування, що включає різноманітний вміст вітамінів і мінералів. Доза корисних компонентів надходить в організм в малих кількостях, але нестача будь-якого з них призводить до погіршення самопочуття. До весни запаси осінніх вітамінів виснажуються, а зимові тепличні продукти містять мінімальну кількість користі, в результаті чого розвиваються такі симптоми:
- постійна сонливість;
- нудота і запаморочення;
- відсутність апетиту;
- швидка стомлюваність;
- погіршення якості сну;
- депресія і перепади настрою;
- зниження гостроти зору;
- проблеми з травленням.
Людина, яка відчуває недолік у вітамінах, стикається з лущенням шкіри, тріщинами на губах, розшаровуванням нігтьових платин, блідістю обличчя, сухістю і ламкістю волосся. Якщо запустити проблему, вона перейде в ослаблений імунітет, який не зможе повноцінно захищати організм від вірусів. Серйозна нестача потрібних елементів може привести до проблем з серцево-судинною і нервовою системою, гормональних збоїв.
Необхідні вітаміни
Звичайно, найкраще джерело корисних речовин — натуральні продукти, але оскільки ранньою весною дістати свіжі овочі і фрукти складно, можна звернутися до збалансованих курсів вітамінних добавок. Така підтримка організму до теплого сезону допоможе зберегти його від негативних наслідків. Але перед початком прийому вітамінів необхідно розібратися, які з них потрібні саме тобі в залежності від симптоматики:
- Вітамін А (морква, гарбуз, фініки, диня) — сухість очей і розмитий або спотворений зір.
- Вітаміни групи В (капуста, банани, волоські горіхи, цибуля) — сухість шкіри, висипання, погіршення пам'яті.
- Вітамін С (цитрусові, яблука, морська капуста, журавлина) — запаморочення, часті застуди, біль в суглобах.
- Вітамін Е (авокадо, соняшникова олія, креветки, спаржа) — тривале загоєння ран, ламкість нігтів.
- Вітамін D (жовток, петрушка, риб'ячий жир) — втрата апетиту і ваги, безсоння, біль у м'язах.
- Вітамін РР (буряк, курага, капуста, мигдаль) — порушення травлення, здуття, печія.
- Вітамін К (шипшина, соя, сир, зелень) — поява синців від легких ударів.
Ранньою весною описані компоненти можна знайти у лікарській формі у вигляді гранул, таблеток, капсул і мікстур. Кожен препарат має своє дозування застосування, перевищення якого може призвести до небажаних наслідків. Важливо пам'ятати, що гіпервітаміноз так само шкідливий для організму, як і нестача вітамінів. Головним чином він проявляється запаленням шкіри, підвищеною збудливістю, нервозністю, блювотою, головним болем і проблемами зі шлунком.
Групи споживачів, яким навесні потрібно звернути особливу увагу на певні вітаміни:
- дорослі чоловіки — вітаміни групи В;
- молоді дівчата — вітаміни А, В, С, Е;
- вагітні жінки і матері-годувальниці — вітаміни всіх груп;
- діти та підлітки — вітаміни А, В;
- спортсмени — вітаміни В, С, Н;
- літні люди — вітаміни А, В, С, Е, К.
Крім вживання вітамінних добавок, необхідно максимально урізноманітнити раціон, обов'язково включаючи в нього яйця, зелені салати, кислу і морську капусту, свіжовичавлені соки, варену моркву, фрукти, овочеві супи і злаки.
Основний запас мікроелементів
Крім вітамінів, в будові всіх систем організму беруть участь макро- і мікроелементи. Наприклад, причиною сонливості, пригніченого стану і слабкості може бути зниження рівня гемоглобіну, який пов'язують з браком заліза. У природному вигляді він міститься в м'ясі, гречці, печінці, яєчному жовтку. Інші важливі мікроелементи, необхідність в яких зростає навесні:
- Кальцій. Зміцнює кістки, зуби і нігті. Благотворно впливає на згортання крові, м'язові скорочення, ділення клітин, викид гормонів.
- Йод. Відповідає за щитовидну залозу, роботу печінки і нирок. При нестачі виникає зоб (збільшення щитовидної залози), слабкість в м'язах, уповільнення розвитку розумових здібностей.
- Магній. Його недолік викликає литкові судоми, прискорене серцебиття, нервозність і часті головні болі. Знижує рівень стресу і впливає на гормональний баланс.
- Цинк. Регулює процеси метаболізму і роботу репродуктивної системи. При нестачі елемента з'являються білі плями на нігтьових пластинах, стомлюваність, алергії.
- Кобальт. Сприяє виробництву інсуліну і вітаміну В12. Недостатня кількість кобальту призводить до анемії і сонливості.
- Мідь. Відповідає за засвоюваність заліза. При нестачі розвиваються дерматити, анемія, слабшає волосся і знижується вага.
- Фтор. Бере участь в утворенні зубної емалі і тканин. Брак елемента призводить до постійного розвитку зубного карієсу.
Вітаміни та макроелементи засвоюються краще при взаємодії, тому їх рекомендується вживати комплексно. Деякі комбінації принесуть максимальну користь, доповнюючи один одного: цинк і вітамін D, залізо і вітамін А, селен і вітамін Е, магній і вітамін В6.
Також організм обов'язково повинен отримувати клітковину (джерело харчових волокон), колаген (ниткоподібний білок, який грає виняткову роль для утворення тканин), бета-каротин (головний постачальник ретинолу) і риб'ячий жир (містить незамінні амінокислоти).
Роль кожного вітаміну для організму — неоціненна, тому важливо підтримувати їх рівноцінний баланс. Зустрічай весну бадьорим і енергійним, але перед застосуванням біологічних активних добавок не забудь проконсультуватися з лікарем.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Маски і антисептики — правильна турбота про здоров'я
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua