Типи матриць моніторів: яку вибрати
У статті розповімо, що таке матриця, перерахуємо всі види матриць моніторів та підкажемо, який тип матриці вибрати.
Хороший монітор гарантує приємний кіноперегляд, комфортний веб-серфінг та відсутність втоми очей. Щоб знайти такий, потрібно не тільки дивитися на класичні параметри на кшталт діагоналі екрану та роздільної здатності, але й на тип матриці, саме від неї залежить швидкість відгуку, якість кольору, контрастність, рівень яскравості та інші показники. Часто навіть тип матриці впливає на те, чи будуть у користувача боліти очі, чи зможе він коректно обробити фотографію або швидко виконати дію у грі.
Сьогодні існує величезна кількість матриць РК-моніторів, і кожна з них має свої особливості, що впливають на вартість, тому можна зустріти монітори як за 3 тисячі гривень, так і за 100 тисяч. У чому різниця і яка матриця підійде для вирішення ваших завдань, читайте далі в статті.
Що таке матриця монітора
Матриця у моніторі – це компонент, який відповідає за формування зображення на екрані. Матриця є шаром світлодіодних або рідкокристалічних елементів. При впливі на них електричного струму ці елементи змінюють свій колір і яскравість, формуючи пікселі. Саме від типу та якості матриці залежить, як виглядатиме картинка.
Сучасні матриці моніторів
Матриця TFT TN: характеристики
TN-монітори (Twisted Nematic) є застарілими, але, незважаючи на це, TN-матриця використовується в сучасних екранах, і виробники не збираються від неї відмовлятися. Саме TN-матриця зустрічається досить рідко, сьогодні використовують її модифікації, найчастіше це TN+film із збільшеними горизонтальними кутами огляду до 150 градусів.
Часто подібні монітори не охоплюють і 70% колірного простору sRGB, тому зовсім не підходять для корекції кольору і роботи з графікою. Крім цього, TN-монітори мають яскравість до 150 кд/кв., чого недостатньо для роботи на сонці.
Але не все так погано, як здається. TN-матриці мають найменший час відгуку, тому їх часто встановлюють в ігрові монітори, і вони коштують чимало. Часто час відгуку складає 1 мс — найкращий варіант для справжнього геймера.
Розробники намагаються покращити TN-матрицю, тому в сучасних TN-екранах яскравість досягає 300 кд/кв.м, а колірне охоплення 90% sRGB. Звичайно, це не рекордні показники і для корекції кольору, обробки фотографій TN-екрани не підійдуть, але для геймера - в самий раз.
Матриця IPS: характеристики
Поява IPS-матриці (In-Plane Switching) пов'язані з появою телефонів. Спочатку в них встановлювали TN-матриці, але погані кути огляду серйозно заважали зручному використанню пристрою. Через час для телефонів розробили IPS-матриці з добрими кутами огляду, а потім їх почали використовувати і у звичайних екранах. Головні плюси IPS-матриці:
- 178-градусні кути огляду;
- колірне охоплення - до 100% sRGB (навіть у недорогих моделях).
Мінуси IPS-матриці теж є: низький рівень контрастності (мене 1000:1), невисокий час відгуку. Але всі ці проблеми усунули з появою різних модифікацій, тепер кожен користувач може вибрати потрібний варіант залежно від своїх потреб.
Модифікації IPS-матриць:
- S-IPS – характеризується збільшеними кутами огляду, швидким часом відгуку.
- H-IPS та UH-IPS - покращилася контрастність.
- E-IPS – пропускає більше світла, дозволяючи зменшити яскравість підсвічування та збільшити енергоефективність. Час відгуку – до 5 мс.
- P-IPS - відрізняються максимальною реалістичною кольоропередачею, ідеально підходять для професійної роботи та корекції кольору.
- AH-IPS — мають покращену передачу кольорів, підвищену яскравість і низьке енергоспоживання. Швидкість реакції становить 5-6 мс.
Останній тип матриці (AH-IPS) широко представлений у продажу на даний момент, решта видів застаріла і зустрічається рідко, або взагалі не використовується.
Існують ще ADS-матриці. Вони створені компанією BOE з урахуванням технології IPS. Матриця ADS характеризується ефективним використанням світлового потоку, що сприяє зменшенню споживання енергії монітором та покращенню кольору.
Матриця PLS: характеристики
В принципі, все вже зрозуміло з назви, матриця PLS - це точна копія IPS. Вибираючи між моніторами IPS та PLS, звертайте увагу на ціну, а за характеристиками вони повністю ідентичні.
Матриці VA: характеристики
VA-матрицю (Vertical Alignment) вважають "золотою серединою" між IPS та TN. VA-монітори мають кращу контрастність, ніж IPS-монітори, і ширші кути огляду, ніж TN-екрани. Незважаючи на це, VA-екрани характеризуються довгим часом відгуку, тому не підходять для ігор.
Види VA-матриц:
- S-PVA – збільшені кути огляду.
- MVA - має відмінну контрастність, насичений чорним, широкими кутами огляду, але повільним відгуком. Вартість моніторів з такою матрицею знаходиться на рівні між TN та IPS.
- PVA – розробка Samsung, вид матриці MVA. Розробники зменшили яскравість чорного.
OLED-монітори: характеристики
Найновішими та найдорожчими моніторами є екрани з OLED-матрицею (Organic Light Emitting Diode). Вони мають високий цінник, але він виправдовує характеристики моніторів:
- широкі кути огляду, як у IPS-моніторах;
- час відгуку менший, ніж TN;
- глибокий чорний;
- відмінна контрастність;
- колірне охоплення - до 100% Adobe RGB.
За великої кількості переваг недоліки у OLED-моніторів теж є. По-перше, дуже сильне мерехтіння на частоті 240 Гц, що є причиною швидкої стомлюваності очей. По-друге, пікселі з часом вигорають, а отже OLED-екрани недовговічні. По-третє, вартість моніторів з OLED-матрицею іноді буває вдвічі більшою, ніж на професійні IPS-монітори. Незважаючи на ряд недоліків, OLED-монітори це майбутнє, а всі мінуси незабаром усунуть, і ціна на них впаде.
Яку матрицю для монітора вибрати
Визначити, які види матриць екрану вам підходять можна, виходячи з завдань, які плануєте виконувати на комп'ютері. Наприклад, для комфортного перегляду фільмів та роботи з графікою ідеальним варіантом буде монітор із матрицею IPS. Такі матриці мають відмінну передачу кольорів і кути огляду, проте присутня більш висока затримка введення, в порівнянні з іншими варіантами.
Для насиченого геймінгу та точних пострілів у шутерах підійде матриця типу TN. Такий тип має найбільшу швидкість відгуку і підтримує частоту оновлення до 240 Гц. Недолік матриці TN — низька контрастність та обмежений колірний простір. А матриці моніторів типу VA універсальні. На такому моніторі можна комфортно працювати в офісних програмах, грати у різні ігри, а також насолоджуватися переглядом кіно.
То який же монітор вибрати? Після прочитання статті з ви легко визначите, який тип матриці для монітора вибрати. У каталозі Stylus.ua представлені монітори з різними видами матриць. Впевнені, ви точно знайдете відповідний монітор для себе.
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: