Що таке відеокарта: як підібрати відеокарту на ПК
У статті розповімо, як підібрати відеокарту, що таке відеокарта і навіщо вона потрібна, які відеокарти бувають.
Що таке відеокарта?
Відеокарта - це важливий компонент комп'ютера/ноутбука, який відповідає за обробку та підготовку графіки до відображення на екрані.
Відеокартами оснащуються настільні ПК, лептопи, приставки (Xbox, PlayStation), а також смартфони та планшети. Часто можна зустріти іншу назву відеокарти – «відеоадаптер», «графічний процесор (GPU)», «відеоприскорювач», «графічний чіп» тощо.
Плавний ігровий процес, робота з графічними та відеоредакторами, монтаж відео – за все це відповідає відеокарта. Чим кращий графічний адаптер, тим швидше зображення обробляється та виводиться на екран. Якщо ти плануєш не тільки читати новини, користуватися поштою та працювати з текстовими документами, радимо не економити на відеочіпі, адже для ігор та роботи в графічних додатках потрібен топовий графічний адаптер.
Види відеокарт: вбудована, дискретна чи гібридна відеокарта?
Можливості та тип відеокарти впливає на ціну ноутбука, адже після покупки замінити її вже не можна. Щоб не помилитися з вибором, рекомендуємо ознайомитися з видами відеокарт. Відеочіпи, що використовуються в ноутбуках, бувають трьох видів:
- інтегровані,
- дискретні
- гібридні.
Інтегрований графічний адаптер – відеоадаптер, вбудований у ноутбук. Можливості таких карток дуже скромні, відповідно, і ціна невисока. Існують інтегровані карти з пам'яттю та без (використовують оперативну пам'ять ноутбука). Подібна графіка часто встановлюється у бюджетні лептопи, недорогі офісні комп'ютери, відрізняється низькою вартістю та мінімальним енергоспоживанням.
Дискретна (окрема) відеокарта може бути вбудована в ноутбук або докуповується окремо. Має високу продуктивність, якої вистачає для складних ігор, роботи з графікою, обробки зображень, редагування відео, але висока потужність впливає на енергоспоживання. У таких відеочіпах є мікропроцесор, завдяки якому обробляються графічні дані, а від цього завдання звільняється головний процесор. Іноді дискретний GPU може допомагати центральному процесору у вирішенні завдань, не пов'язаних із обробкою графіки.
Гібридна відеокарта - з'єднання першого та другого типу. Перевага гібридної карти - можливість перемикатися між відеокартами в залежності від складності завдання, що дозволяє економити енергію. Наприклад, під час роботи з текстовими документами працює інтегрований відеочіп, а коли ти вирішив пограти в гру зі складною графікою, активується дискретна графіка.
Наявність потужного та якісного графічного адаптера важлива для ігрового процесу, роботи з 3D-графікою та професійними програмами для обробки фото- відеоконтенту. При цьому будь-який сучасний інтегрований відеочіп забезпечить комфортний перегляд фільму або серіалу, дозволить легко створити презентацію, набрати текст і виконати інше нескладне завдання.
Виробники відеокарт:
- NVIDIA – відеокарти GeForce;
- AMD – відеокарти Radeon.
Дані виробники є найпопулярнішими, інші виробники відеокарт використовують чіпи перерахованих вище брендів.
Вирішивши купити відеокарту, потрібно розуміти, з якою метою вона необхідна - робота зі звичайною або 3D-графікою. Просунуті графічні чіпи мають 3D-прискорення.
Графіка буває:
- Двовимірна (2D) - плоскі зображення, такі як Word, Excel, Chrome та інших базових програмах. Для роботи з нескладними програмами підійде інтегрована відеокарта, але її можливостей не вистачить для Adobe Photoshop, Movie Maker та інших потужніших програм, ігор.
- Тривимірна (3D) – об'ємні зображення. Геймерам, які люблять грати в 3D-ігри, краще придбати висококласний чи подвійний відеочіп. Останній складається з 2 однакових GPU, які з'єднуються інтерфейсами: Scalable Link Interface (SLI) – для графічних карт NVIDIA; Crossfire – для карт ATI.
Необхідність використання відеокарт виникає у студіях дизайну, де працюють із 3D-графікою, відповідно, використовують потужне ПЗ.
Як вибрати відеокарту?
Відеокарта необхідна для ігор та роботи у графічних додатках. Якщо ти використовуєш ПК або ноутбук виключно для роботи, веб-серфінгу, перегляду серіалів, достатньо звичайної інтегрованої відеокарти (вбудованої в процесор). Якщо ж ти плануєш грати в ігри, обробляти фотографії, редагувати відео, буде потрібно дискретна (знімна) відеокарта.
Критерії вибору відеокарти
Обсяг та тип пам'яті
Пам'ять – це місце, де зберігаються тимчасові дані картки, показник вимірюється у мегабайтах. Але обсяг пам'яті - це вирішальний чинник, що впливає продуктивність. Найбільш значущими є частота комп'ютера/ноутбука та розрядність шини відеопам'яті.
Існуючі сьогодні типи пам'яті: DDR, DDR2, DDR3, DDR5, GDDR3 та GDDR5. Кращу пропускну здатність і відмінну потужність матиме карта з типом пам'яті GDDR5 (чим вище цифра, тим кращі показники продуктивності).
Ширина шини відеопам'яті
Цей показник вимірюється в бітах. Незалежно від того, якого типу пам'яті належить відеочіп (DDR-DDR5), ширина шини може становити - 64, 128, 256 і більше біт. Чим вище показник, тим більше даних шина зможе прийняти та отримати за одиницю часу.
Порада! Вибираючи бюджетну відеокарту, не варто розраховувати на хорошу продуктивність за 64 біти. Незважаючи на наявність таких карток на ринку, останнім часом їх витісняють звичайні інтегровані картки. Рекомендуємо вибирати [графічні карти на 128 біт] [4] та більше.
Частота шини відеопам'яті
Висока частота графічного чіпа говорить про швидку обробку даних, а отже, у нього хороша продуктивність. Показник вимірюється у мегагерцах і може становити від 500 до 2000 МГц.
Важливий параметр - частота оновлення (Гц), вона вказує, скільки разів на секунду картинка перемальовується. Коли низький показник частоти, екран мерехтить, це негативно впливає на зір користувача.
Як підібрати відеокарту до материнської плати
Щоб підібрати відповідну до материнської плати відеокарту, важливо звернути увагу на стандарт для підключення відеоадаптера. Ці дані зазначаються в характеристиках моделі. Якщо зазначений стандарт відеокарти відповідає слоту, який передбачений на материнській платі, то із підключенням та сумісністю не виникне проблем.
Варто також відзначити, що в слот PCI-E 2.0 можна без проблем встановлювати відеоадаптер з 3.0, але пропускна здатність зменшиться. Якщо ви не знаєте, який слот встановлений у вашому ПК, знайдіть інформацію про материнську плату на коробці або пошукайте в інтернеті. Якщо упаковки немає, доведеться розбирати ПК і дивитися, що написано на материнці біля слота.
Як підібрати відеокарту до процесора
Важливо вибирати не лише потужну відеокарту, але й враховувати можливості процесора, інакше потенціал відеоадаптера не буде розкритий повністю і гроші будуть витрачені дарма. Якщо у вас процесор низької потужності, рекомендуємо брати відеокарту молодших серій. Така конфігурація підійде для офісної роботи та серфінгу в інтернеті. А якщо ви хочете зібрати ігровий ПК, то для флагманської моделі буде потрібно мінімум 8-ядерний процесор останнього покоління. Щоб перевірити сумісність, можна також скористатися таблицями, які є у відкритому доступі в інтернеті.
Як підібрати відеокарту для ігор
Якщо ви вже впевнені, що ваш процесор підійде для насиченого геймінгу, настав час вибрати відповідну відеокарту. Якщо ви любитель ігор зі складною графікою і у вас у розпорядженні монітор з великою діагоналлю, то краще віддати перевагу топовим відеоадаптери з підтримкою 4К і більшим об'ємом пам'яті. При обмеженому бюджеті можна придивитися до карт минулих поколінь з ємністю пам'яті до 8 Гб, які також відрізняються гарною продуктивністю та потягнуть ігри на максимальних налаштуваннях. Для класичних ігор з роздільною здатністю Full HD можна вибирати молодші моделі відеокарт на 4-6 Гб.
Зверніть увагу на систему охолодження. Потужні відеокарти зазвичай йдуть з активною системою охолодження, що забезпечує стабільну роботу при високих навантаженнях. Найбільш бюджетні варіанти мають пасивне охолодження. Такі моделі використовуються для невибагливих ігор.
Як підключити відеокарту
Відеокарту можна підключити через такі слоти:
- PCI – застарілий стандарт, що характеризується низькою швидкістю, не відповідає вимогам сучасних відеочіпів. Можна зустріти у старих моделях комп'ютерів.
- AGP – швидше, ніж PCI, але теж вважається застарілим.
- PCI-Express – сучасний стандарт підключення, використовується в сучасних комп'ютерах. Сьогодні існує кілька варіацій слота PCI-E, він регулярно удосконалюється і найближчим часом буде встановлений на нових комп'ютерах.
Для роботи, навчання та виконання звичайних щоденних завдань радимо купити ноутбук з інтегрованою відеокартою, він дешевший і споживає менше енергії. Якщо ви любите проводити час за переглядом фільму або зіграти в гру, краще купити дискретну модель середньої цінової категорії. Але якщо ви хочете грати в найсучасніші ігри, займатися обробкою фото, монтажем відео, радимо не економити і відразу купити топову дискретну відеокарту.
Тепер ви знаєте, як правильно підібрати відеокарту до комп'ютера. У нашому інтернет-магазині Stylus ви знайдете відповідну модель.
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: