Як вибрати витяжку для кухні: ТОП порад
Зробити повітря на кухні чистішим у буквальному значенні цього слова допомагає кухонна витяжка, яка поглинає дим, кіптяву, гар, жирові випари. Однак асортимент моделей настільки величезний і різноманітний, що нескладно заплутатися у всьому цьому достатку. Адже пристрої відрізняються дизайном, розмірами та способом монтажу, потужністю та типом відведення повітря, іншими важливими та корисними опціями. І щоб вам було простіше, сьогодні ми розповімо, яка має бути витяжка на кухню, як вибрати оптимальну з урахуванням різних параметрів та характеристик модель.
Як працює витяжка
Щоб підібрати потрібну модель, необхідно спочатку зрозуміти принцип роботи витяжки на кухні та необхідність її застосування.
Навіщо потрібна витяжка? Як усім відомо, у процесі теплової обробки продуктів у повітря випаровуються частинки жиру та пар, приготування їжі часто супроводжується димом, кіптявою і навіть гаром. І ось всі ці мікрочастинки, змішуючись із частинками пилу, осідають на поверхнях кухонних меблів, посуду і навіть на стінах та стелі. Забруднене повітря збирається не тільки на кухні, а й проникає в інші приміщення, що загрожує поганим самопочуттям, проблемами зі здоров'ям, втомлюваністю. Уникнути цього і допомагає кухонна витяжка.
Принцип роботи залежить від виду витяжки. То ось за принципом роботи розрізняють три типи витяжки:
- Проточні. Такий прилад підключається до загальної вентиляційної системи, куди виводяться неприємні запахи з кухні, канцерогени та інші шкідливі речовини. Чисте повітря, у свою чергу, надходить із вікна, відкритого на провітрювання.
- Рециркуляційні, або ротаційні. Моделі цієї групи оснащуються спеціальними вугільними фільтрами, завдання яких полягає в очищенні повітря. Відфільтроване таким чином повітря повертається на кухню через спеціальний отвір із решітками, який зазвичай розташований на задній панелі витяжки.
- Змішані, або комбіновані. Сама назва говорить про те, що пристрої цього типу поєднують у собі можливості першого і другого варіантів. Простіше кажучи, така витяжка підключається до вентиляційної системи і може працювати за принципом потокової, а за потреби може перемикатися на рециркуляційне очищення повітря.
Яку вибрати витяжку (проточну, рециркуляційну чи комбіновану) – залежить від ваших переваг встановлення пристрою та способу відведення повітря, а також фінансових можливостей. У кожній із груп можна знайти як бюджетні моделі, так і дорожчі через високу продуктивність або наявність додаткових функцій.
Види витяжок для кухні
І якщо ви думаєте, що розібралися, які бувають види витяжки на кухню, то помиляєтесь. Адже вище описані лише витяжки за принципом роботи, а існують інші класифікації пристроїв.
За способом монтажу
Правильний підбір способу монтажу дозволить уникнути труднощів із розміщенням техніки, щоб ви не ставили питання, де або на якій висоті встановлювати витяжку. Отже, за способом монтажу витяжки бувають:
- Настінні. Найпростіший спосіб монтажу, оскільки включає кріплення техніки до стіни над плитою.
- Стельові. Тут кріплення техніки здійснюється безпосередньо до стелі, тому на етапі вибору моделі важливо звернути увагу на відповідність параметрів агрегату та розмірів кімнати, рекомендовану відстань до плити.
- Вбудовані. Монтаж передбачає встановлення кухонної витяжки в навісну шафу. Особливістю такої моделі буде більш приглушений звук, якщо кухонні меблі виготовлені з дерева або ДСП.
- Кутові. Різновид настінної витяжки, але монтаж виконується на дві стіни, що прилягають одна до одної. Такий варіант підходить у тому випадку, якщо плита встановлена біля однієї із цих стін.
- Острівні. Підвид стельового типу, але відрізняється тим, що і плита, і робоча поверхня знаходяться посередині кухні або на деякій відстані від стін. Такий монтаж найскладніший.
За типом конструкції
Якщо не знаєте, як вибрати витяжку на кухню – розпочніть з дизайну та різновиду конструкції, враховуючи особисті вподобання та інтер'єр приміщення. Розрізняють такі варіанти витяжок для кухні:
- Плоскі. Висота моделей зазвичай становить 10-20 см, кріпляться до стіни горизонтально по відношенню до варильної поверхні. Можуть бути як проточними, так і рециркуляційними. Вважаються найпростішими в монтажі та недорогими.
- Телескопічні. Плоскі витяжки складаної телескопічної конструкції, які також називають прихованими або висувними. Монтаж настінний (пристінний). У таких моделях повітрозабірник висувається з «короба» у разі потреби і засувається назад після закінчення процесу приготування їжі.
- Похилі. Зазвичай стельового варіанта монтажу. До вентиляційної труби прикріплений повітрозабірник, який по відношенню до варильної поверхні розташований під нахилом.
- Купольні. Витяжки стельового типу монтажу, але до вентиляційної труби кріпиться пірамідальної або конічної форми купол (повітрозабірник). Збір диму, пару, гару, жирових випарів нагадує принцип роботи пилососа.
- Коробчаті. Зовні така витяжка нагадує квадратний короб або трубу, прикріплену до стелі. Рекомендовано для острівних робочих поверхонь.
- Т-подібні. Витяжка Т-подібна поєднує дві моделі: коробчату і плоску. До труби, куди виводиться забруднене повітря, монтується плаский повітрозабірник.
За варіантом керування
Управління – один із важливих критеріїв вибору техніки для кухні. Адже чим простіше і зрозуміліше керування, тим комфортніше працювати з технікою. І тут виділяють чотири варіанти:
- Механічне управління – найпростіше і зрозуміле кожному. Ввімкнення/вимкнення та виставлення налаштувань здійснюється шляхом натискання на корпусі відповідної кнопки або переміщення бігунка.
- Сенсорне управління – найсучасніший варіант, який передбачає наявність сенсорної панелі з кнопками у вигляді піктограм.
- Комбіноване управління – це поєднання сенсорної панелі та механічних кнопок або бігунків для окремих опцій.
- Дистанційне керування – ультрамодний варіант керування, адже включати та виключати техніку, виставляти швидкість роботи та інші параметри можна за допомогою пульта дистанційного керування, що комфортніше, адже немає необхідності щоразу підходить до приладу.
Витяжка на кухню: як вибрати за параметрами
Як правильно підібрати витяжку на кухню, залежить від безлічі різних параметрів, наприклад, відповідного типу відведення повітря, потужності та продуктивності агрегату, наявності та типу встановленого фільтра, розмірів, шуму та інших важливих моментів. Тому давайте детальніше зупинимося на всіх цих аспектах.
Як вибрати витяжку за типом відведення повітря
І насамперед потрібно розібратися з варіантами відведення повітря. Сучасні витяжки працюють у трьох режимах:
- Режим відведення забрудненого повітря через систему вентиляції будинку. Проточні витяжки буквально витягують із приміщення забруднене повітря і виводять його надвір через вентиляційну систему будинку. Таке відведення повітря вважається максимально ефективним, оскільки не впливає на продуктивність техніки. Але недоліком є той факт, що в холодну пору року так само разом із забрудненим повітрям на вулицю може виводитися і тепло.
- Режим циркуляції повітря за допомогою встановлених фільтр-елементів. Забруднене повітря, потрапляючи у витяжку, проходить очищення спеціальними фільтрами та повертається назад на кухню. Мінус полягає в тому, що за такого відведення повітря може зменшуватися продуктивність. Однак така система зручніша, якщо відсутня можливість використання повітроводу та вентиляційної системи.
- Комбінований режим відведення повітря та циркуляції, що передбачає поєднання функцій попередніх двох варіантів. Наприклад, влітку можна використовувати відведення повітря через вентиляційну систему, а взимку, щоб зберегти тепло в приміщенні, застосувати режим циркуляції.
Як підібрати витяжку за потужністю та продуктивністю
До головних критеріїв вибору витяжки відносять показники продуктивності та потужності, які не варто плутати між собою.
Продуктивність витяжки – той параметр, який показує, скільки повітря пристрій пропускає через себе за одну годину і вимірюється в куб.м/год. Щоб розрахувати відповідну продуктивність, потрібно зробити нескладні математичні підрахунки: висоту кухні потрібно помножити на площу, а потім ще помножити на 10-12.
Потужність витяжки – це енергоспоживання агрегату та вимірюється воно у ватах (Вт). Як розрахувати потужність витяжки? Достатньо подивитися у техпаспорт пристрою. І, по суті, потужність важлива для того, щоб розуміти, скільки техніка споживає енергії і, отже, на скільки можуть збільшитись суми у ваших платіжках за комунальні послуги.
Як вибрати розмір витяжки
Вибираючи витяжку на кухню, розміри пристрою також не забувайте враховувати. Отже, ширина повинна покривати розмір варильної поверхні і навіть бути на 15-20 см більше. Якщо витяжка має декоративне оздоблення, то враховуйте не загальну ширину, а функціональну, адже в роботі важливо, щоб пристрій покривав всю плиту і витягав все забруднене повітря.
Зверніть увагу і на діаметр труби відведення витяжки – він повинен відповідати діаметру вентиляційного каналу. Якщо розміри критично не збігаються, доведеться використовувати ущільнювач, що не завжди розумно. Адже навіть якісний ущільнювач з часом зношується, що призводить до менш ефективного відведення забрудненого повітря.
І ще один момент – це висота. Але йдеться не про висоту самої витяжки, а про висоту її монтажу. Щоправда, тут ключовим чинником є тип варильної поверхні. Для електричних плит та індукційних рекомендовано розміщення витяжки на висоті від 50 до 65 см. Якщо плита газова, для якої характерна наявність відкритого вогню, то враховуйте, що витяжка повинна добре витягувати повітря при розміщенні на висоті близько 60-75 см.
На що ще звернути увагу при виборі витяжки
Вибираючи техніку для кухні та будинку, звертайте увагу на виробників. Якщо питання ціни відіграє важливу роль, то непогані бюджетні варіанти пропонують такі бренди, як Saturn, Ergo, Kaiser, Liberton, Ventolux та інші. Оптимальні за ціною та якістю моделі випускають торгові марки Beko, Fagor, Zanussi, Indesit, Ardo, Teka, Hotpoint-Ariston, Whirlpool і т.д.
Якщо ж говорити про лідерів з виробництва якісних та надійних витяжок для кухні, то тут варто виділити техніку Gorenje, Bosch, Electrolux, AEG, Hansa, Cata. А ось преміальні зразки представлені в асортименті виробників Smeg, Miele, Gaggenau, Falmec та ін.
Тип фільтра
Рециркуляційні та комбіновані витяжки оснащуються фільтрами для очищення повітря. За типом такі фільтр-елементи бувають жирові та вугільні.
- Жировий фільтр затримує частинки жиру. Бувають одноразові та багаторазові. Одноразові жироуловлювальні фільтри виготовлені з органічних волокон (синтепон, флізелін), недорогі за вартістю. Багаторазові фільтр-елементи виготовляють із сталі або алюмінію, тому їх можна мити під проточною водою з використанням миючого засобу для посуду або спеціального порошку для чищення витяжок.
- Вугільний фільтр підходить для циркуляційного відведення забрудненого повітря. Залежно від виробника такий фільтр здатен поглинати від 65% до 80+% продуктів горіння. Вугільні фільтри не тільки добре очищають повітря, а й чудово поглинають неприємні запахи. Однак вони потребують періодичної заміни.
Кількість швидкостей
Зазвичай кухонна витяжка має три робочі швидкості, чого цілком достатньо для побутової кухні. Так, перша швидкість використовується при малій інтенсивності випарів або при приготуванні на одній конфорці. Друга швидкість, яка видає трохи більше шуму, вважається ефективною для видалення випарів при приготуванні на двох-трьох конфорках. А ось третя швидкість (найгучніша і найпродуктивніша) включається при інтенсивному випаровуванні, жирних бризках, наявності диму в повітрі – така швидкість необхідна в тому випадку, коли потрібно швидко і максимально ефективно очистити повітря на кухні.
Рівень гучності
Як вибрати витяжку на кухню та уникнути зайвого шуму? Безшумних витяжок не існує – треба запам'ятати цей момент. При цьому рівень шумності може бути різним, оскільки це непостійний показник і залежить від швидкості роботи та типу пристрою, ступеню забруднення фільтрів та інших моментів.
Якщо орієнтуватись на цифри, то можливі такі варіанти:
- 30–40 дБ – найтихіші за шумопродуктивністю витяжки, які ідеальні для використання у квартирах та приватних будинках;
- 40-50 дБ – тихо працююча витяжка, а також підходящий варіант для побутових користувачів;
- 50-55 дБ – середнє допустиме значення гучності пристрою, яке не рекомендовано перевищувати;
- від 55 дБ – достатньо гучні агрегати, які порушують комфортний спосіб життя, але при цьому дешевші;
- 100 дБ і вище – показник гучності побутової техніки, що погано впливає на самопочуття і здоров'я людини.
Порада. При виборі витяжки орієнтуйтесь на другу швидкість, оскільки саме її найчастіше використовують на побутовій кухні під час приготування. І не забувайте, що третя швидкість зазвичай найпродуктивніша, але й найгучніша.
Додаткові функції
Вбудоване освітлення – це додаткова функція, але вона дуже корисна в побуті. Вбудовані лампи бувають галогенового зразка, світлодіодного або звичайні лампи розжарювання. Найекономнішими і, відповідно, вигідними є світлодіодні лампочки, які також мають підвищений термін служби.
До інших корисних опцій можна віднести:
- індикатори відображення роботи техніки (задіяна швидкість, необхідність очищення/зміни фільтр-елемента та інші);
- пульт дистанційного керування для підвищення комфорту використання обладнання;
- функція таймера для виставлення часу вимкнення приладу або перемикання швидкісного режиму в заданий час;
- датчик вологості для автоматичного включення витяжки при великій кількості пару, що виходить від варильної поверхні;
- антиповоротний клапан для запобігання поверненню забрудненого повітря назад на кухню.
Матеріали та дизайн
Важливою вимогою до вибору матеріалу має бути пожежна безпека. Тому ідеальними будуть витяжки для кухні із загартованого скла, нержавіючої сталі, алюмінію. Сталь може бути емальованою або пофарбованою. Важливо враховувати деякі нюанси матеріалів, наприклад, той факт, що витяжка зі сталі важча алюмінієвої, тому вимагає більш продуманого та надійного кріплення, пофарбовані моделі можуть згодом подряпатися.
Що стосується дизайну, то тут варто повернутися до типу конструкції – вибирайте модель не тільки під інтер'єр, а й згідно з особистими уподобаннями, бажаннями, зручністю експлуатації. Колір також можна підібрати під кухню або ж на власний розсуд. Універсальними вважаються білі, сталеві, чорні витяжки. Але також на сайті Stylus.ua представлені інші варіанти кольорів: золоті, сріблясті, червоні, зелені, сині.
Тепер ви знаєте, як правильно вибрати витяжку на кухню з урахуванням габаритних розмірів, потужності, типу відведення повітря та інших параметрів. Залишилося уважніше вивчити типи витяжок, а для цього потрібно перейти в наші онлайн-каталоги і переглянути асортимент. Модель, яка сподобалася, можна оформити прямо на сайті. А якщо перед цим підписатись на розсилку новин і Телеграм-канал нашого інтернет-магазину Stylus, то збільшується ймовірність зробити покупку вигідніше, адже там ми постійно анонсуємо різні акції, знижки та інші «плюшки».
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: