Як обрати біговел дитині
У цій статті розповідаємо, як вибрати біговел для дитини, щоб катання приносило радість та задоволення малюкові, а батькам – спокій та безпеку. Також допомагаємо визначитися, що краще: біговел чи самокат, триколісний велосипед.
Що таке біговел та для чого потрібний дитині
Біговел – це транспортний засіб для дітей, який поєднує в собі функції велосипеда та самокату. Він вважається безпечнішим і водночас простим в управлінні засобом пересування для маленьких райдерів. Залежно від технічних характеристик конструкції та оснащення, пристрій може використовуватися навіть малюками від 1 року. Тому при відповіді на питання, коли купувати дитині біговел, рекомендуємо орієнтуватися на вік та рівень розвитку малюка, особливості обраного дитячого транспортного засобу.
Сьогодні поширені й інші назви біговела – це велобіг, велокат, кроковел, ранбайк, велобалансир, баланс-байк. Виходячи з самих назв, стає зрозумілим принцип роботи цього транспортного засобу та його зовнішній вигляд. По суті перед нами невеликих розмірів велосипед, але без педалей. Пристрій приводиться в дію маленьким райдером, а рушійною силою виступає процес відштовхування ніжками від поверхні землі, що трохи нагадує катання на самокаті.
Порівняння, що краще біговел чи велосипед, самокат – нелогічне, оскільки кожен транспорт має своє призначення. Наприклад, велобіг необхідний дитині, щоб вчитися тримати рівновагу та баланс власного тіла, контролювати швидкість руху. Маючи такі навички, надалі малюкові буде простіше навчитися кататися на велосипеді та самокаті.
Види біговелів
Далі розповідаємо, які бувають біговели за типом конструкції та особливостями експлуатації, що дозволить підібрати оптимальну під вік та розвиток дитини модель.
Біговел-каталка
Простої конструкції засіб з 3-4 колесами, тому підходить для діток від 1 року. Найчастіше біговел-каталка має полегшену раму, яка виготовлена із пластику або алюмінію. Така рама витримує відносно невеликі навантаження – приблизно до 20 кг. Сидіння відрізняється низькою посадкою, що максимально комфортно для юних райдерів. Причому висота сидіння може регулюватися в середньому від 20 до 25 см від поверхні землі.
Переваги біговела-каталки:
- полегшена конструкція;
- легкість управління та переміщення;
- відсутність складнощів з транспортуванням;
- можливість зміни висоти сидіння;
- стійкість конструкції;
- доступна вартість.
Біговел-балансир
Балансир зовні схожий на біговел-каталку, але відрізняється кількістю та формою коліс. Дана модель має два широкі колеса, які гарантують максимальну стійкість транспорту навіть за розвитку великої швидкості під час катання. Рама буває пластикою, металевою, дерев'яною. Колеса можуть бути як цілісними, так і надувними. Вага балансиру варіюється від 3 до 6 кг, а допустиме навантаження – до 30 кг.
Переваги біговела-балансира:
- максимальний рівень стійкості;
- можливість катання на швидкості;
- витримують велику вагу;
- представлені в багатому асортименті.
Біговел-трансформер
Якщо цікавитеся, що краще біговел або триколісний велосипед, рекомендуємо почати з біговела-трансформера. Оснащується трьома колесами, що повторює принцип триколісного велосипеда, але без педалей. Така модель призначена для дітей віком від 1 до 5 років. По мірі дорослішання та вдосконалення навичок катання можна буде зняти одне колесо. Вага транспорту сягає до 5 кг, а допустиме навантаження становить 30–40 кг.
Переваги біговела-трансформера:
- транспорт 2 в 1 для великої вікової групи дітей;
- розбірна конструкція для комфортного зберігання;
- оптимальний баланс маси виробу з вагою дитини;
- можливість зміни висоти сидіння та керма.
Двоколісний біговел
Прототип дитячого велосипеда з єдиним винятком – це відсутність педалей. У більшості випадків рама такого транспортного засобу виготовляється з металу, що говорить про міцність та довговічність конструкції. Сучасні моделі переважно оснащують надувними колесами, які поглинають нерівності дороги та забезпечують максимальний комфорт під час катання. Розраховані такі велобіги на дітей віком від 2,5 до 5 років. Допустиме навантаження варіюється в межах 30–40 кг.
Переваги двоколісного біговела:
- стильний сучасний дизайн;
- міцна та надійна рама;
- колеса з ефектом амортизації.
Велосамокат
Який біговел вибрати дитині 4–7 років? Рекомендуємо звернути увагу на велосамокат, який поєднує функції біговела та самокату, що дозволяє суттєво урізноманітнити та покращити навички катання. Транспортний засіб вагою до 5-6 кг, а ось граничне навантаження складає 50-60 кг. Більшість моделей оснащені сидінням та кермом керування, які можна регулювати по висоті. Особливістю велосамокату називають масивні в діаметрі, вузькі, надувні колеса, завдяки яким дитина здатна розвивати пристойну швидкість і кататися з вітерцем.
Переваги велосамокату:
- надійність та довговічність металевої рами;
- можливість катання на великій швидкості;
- зміна висоти керма і сидіння під зріст райдера;
- деякі моделі мають ручне гальмо, підставку для ніг.
Як вибрати біговел
Що таке біговел та яких він буває видів – розібралися. Тепер перейдемо до питання, як правильно вибрати біговел для дітей різної комплекції та зросту, віку. Причому враховувати потрібно не тільки надійність та безпеку транспортного засобу, але й додаткове оснащення, дизайн, габарити та вагу – всі ці моменти впливають на комфорт та одночасно простоту експлуатації виробу.
По зросту
В першу чергу пропонуємо розібратися, як вибрати біговел за зростом дитини. Тут важливо згадати, що біговел починає рух і набирає швидкість при відштовхуванні малюка ніжками від землі. Тому маленький гонщик повинен стояти на землі повною стопою, а ноги мають бути трохи зігнуті в колінах. Правильно розрахувати висоту біговела або сидіння можна за формулою: відстань по внутрішній стороні стегна від стопи до паху мінус 2-4 см.
Не рекомендуємо купувати велобалансир «на виріст», тому що дитині доведеться кінчиками пальчиків стоп дотягуватися до землі, при цьому вона втрачає рівновагу і не може нормально керувати транспортом. Моделі заввишки до 28 см підходять для малюків 1,5-2,5 років. Дітям від 2,5-3 років варто купувати велобіги заввишки 34-35 см і більше. Якщо хочеться купити біговел із запасом на кілька років, то краще придивитися до моделей з можливістю регулювання висоти керма та сидіння.
Матеріал
Як обрати біговел дитині з урахуванням особливостей матеріалів, що використовуються у виробництві? Сьогодні найнадійнішими виробниками дитячих велобігів вважаються такі компанії, як Maraton, Trybike, KinderKraft, Globber, MICRO, MoMi, Qplay, ТехноК, Lorelli, Smoby та ін.
- Пластик – висока міцність, легкість конструкції. Такі моделі рекомендовані для наймолодших райдерів, оскільки транспорт відрізняється малою вагою, яскравим дизайном.
- Метал – міцність, надійність, довговічність виробів. У виробництві використовують сплави з алюмінію та сталі. Алюмінієві рами характеризуються легкістю та відносно невисокою вартістю. Сталеві конструкції більш надійні та практичні, витримують навантаження до 50-70 кг, тому використовуються переважно для виготовлення двоколісних велобігів та велосамокатів. Сталь чудово гасить удари та вібрації на нерівній дорозі.
- Карбон – міцність та довговічність, як, наприклад, у карбонових велосипедів. Але, задля справедливості, відзначимо той факт, що карбонові велобіги для дітей не можна назвати дешевим задоволенням.
- Дерево – екологічність матеріалу, оригінальний дизайн виробу. Найчастіше виробники використовують деревину берези, яка має однорідну щільну текстуру, тому витримує великі навантаження і має високу міцність.
Рама
У ранбайках застосовують металеві, пластикові, карбонові або дерев'яні рами. Для невисоких діток краще підібрати варіант із низькою рамою, щоб було зручніше сідати. Подовжена колісна база вважається більш стійкою в поздовжній площині і зменшує ризик перельоту через переднє колесо при випадковому зіткненні з якою-небудь перешкодою на великій швидкості. Для райдерів-початківців не радимо купувати велобіг з вертикально встановленим по відношенню до рами кермом – такий транспорт не надто стійкий і комфортний в управлінні.
Тип коліс
Важливою складовою велобігу є колеса, від характеристик яких залежать швидкість, безпека та комфорт їзди. Виробники випускають моделі з колесами діаметром 8-12 дюймів та більше. Найменші встановлюють переважно на каталках, балансирах та трансформерах, а великі – на велосамокатах та двоколісних біговелах.
Багато батьків цікавляться, який біговел краще: з надувними колесами чи без. Давайте просто розберемося, які типи коліс бувають.
- Литі колеса – міцний корпус + шар ПВХ, піногуми або EVA-матеріалу. Серед переваг варто відзначити підвищену міцність, стійкість до проколів та інших механічних пошкоджень. Але такі колеса більше підходять для катання рівною асфальтованою або покритою тротуарною плиткою дорогою.
- Надувні колеса – металевий або пластиковий обід + гумові покришки. Відрізняються м'яким ходом і гарною амортизацією, що робить комфортним катання навіть по бездоріжжю, піску або нерівній вибоїстій місцевісті. Але гумові шини необхідно іноді підкачувати, а також берегти від проколів.
- Колеса-сендвіч – гумова шина з протектором + прошарок ПВХ або EVA-матеріалу + порожнина з повітрям + металевий або пластиковий обід. Зовні схожі на надувні, але відрізняються надміцністю, посиленими амортизаційними властивостями, покращеним зчепленням із дорожнім покриттям будь-якого типу.
Сидіння
Ми вже розповіли, як підібрати біговел дитині за зростом, але важливо враховувати не тільки фізіологічні особливості міні-водія, а також розташування та інші характеристики сидіння. Наприклад, якщо сідло розташоване над заднім колесом, то при наїзді на нерівності малюка постійно підкидатиме, що збільшує ризик падіння. Також важливо подивитися на форми та матеріал сидіння – дитині має бути комфортно. М'який прошарок трохи згладжує нерівності дороги.
Вибираючи дитячий транспорт, зверніть увагу на відсутність або можливість регулювання висоти сідла. Безумовно, другий варіант краще, тому що дозволяє користуватися транспортним засобом по мірі зростання малюка. При цьому бажано, щоб регулювання сидіння здійснювалося по всій довжині, а не за фіксованими позиціями. Моделі на ексцентриках прості в експлуатації, оскільки швидко та легко змінити висоту сидіння зможе кожна мама. А ось за наявності хомутів та болтів знадобиться допомога тата з гайковим ключем.
Гальма
Навіщо потрібен біговел? Насамперед, щоб дитина навчилася контролювати своє тіло, тримати рівновагу, стежити за швидкістю. Тому гальмо тут не потрібне. Але йдеться саме про ранбайки для малечі.
Моделі, які розраховані на дітей віком від 4 років, можуть оснащуватися ручним гальмом. А ось сучасні модифікації типу двоколісних велобігів часто комплектуються системою гальмування V-brake для передніх або задніх коліс.
Підставка для ніг
Підніжка вважається додатковим елементом оснащення, тому не передбачається на всіх моделях ранбайків. Особливо цей елемент буде зайвим у каталках та балансирах. Зовсім інша справа з транспортом для дітей віком 4 років і старше, які люблять ганяти на швидкості. Дитина може розігнатися, поставити ніжки на підніжку та просто їхати, утримуючи рівновагу. Така підставка для ніг може бути навісна або вмонтована в раму. Велосамокати спортивного зразка часто оснащуються підніжками з антиковзким покриттям, що дозволяє кататися на одній нозі або виконувати різні трюки.
Вага
Ще одне важливе питання — як підібрати біговел за вагою транспортного засобу? Рекомендуємо орієнтуватися на вік юного гонщика та дотримуватися наступної схеми:
- діти до 2,5 років – модифікації вагою до 3 кг;
- дитина 3-5 років – варіанти вагою до 4-5 кг;
- досвідчені райдери віком від 4 років – ранбайки на 5-7 кг.
Враховуйте той факт, що малюкам простіше і легше керувати транспортними засобами полегшеної конструкції, а ось діти старше 4 років чудово справляються з більш потужними моделями.
Також вага відіграє роль не тільки для юного водія, але і для його батьків, яким часто доводиться «транспортувати» виріб на собі. Але багато виробників пропонують раціональніше вирішення цієї проблеми — йдеться про наявність спеціального плечового ременя або сумки-чохла для перенесення дитячого транспортного засобу.
Чим корисний біговел для дітей
Отже, розібралися, який вибрати біговел та що він собою представляє. А тепер розповідаємо, чим корисний біговел та чому цей вид дитячого транспортного засобу рекомендують навіть європейські лікарі-ортопеди. На думку європейських лікарів-ортопедів, катання на велобігу сприяє правильному зростанню та формуванню дитячої стопи, розвитку всіх груп м'язів.
До того ж катання на біговелі приносить дитині чимало користі:
- вміння зберігати рівновагу та тримати баланс тіла;
- контроль координації рухів;
- правильне формування хребта;
- зміцнення м'язів ніг, рук, спини та преса;
- тренування серцево-судинної та дихальної систем;
- підвищення рівню самоконтролю та самостійності;
- здобуття перших навичок самостійного «водіння».
Що краще: біговел, велосипед або самокат
І насамкінець пропонуємо вирішити дилему, що краще купити дитині: велосипед чи біговел? Щоб відповісти на це питання, потрібно згадати, що катання на велосипеді передбачає наявність умінь тримати рівновагу, оцінювати навколишнє оточення, керувати транспортом за допомогою керма та педалей, правильно і вчасно гальмувати. Всі ці дії часто доводиться виконувати одночасно.
Чи зможе все це виконати малюк віком 1-3 роки? Звичайно ж ні. Саме ця причина є ключовою у виборі біговела, а не велосипеда на даному етапі розвитку дитини. А ось натренована на ранбайку дитина швидко та успішно освоїть велосипед, причому більшість дітей здатні одразу керувати не триколісним, а двоколісним байком.
Аналогічна ситуація і з самокатом. Маленькі дітки не можуть одночасно тримати баланс тіла, відштовхуватись ніжкою від поверхні землі та керувати транспортом. Крім того, м'язи ніг малюків не настільки зміцнілі, щоб кататися на самокаті тривалий час і не відчувати втоми. І знову раціональнішим вибором вважається велобіг, катання на якому допомагає зміцнити групи м'язів ніг, щоб надалі легко і швидко освоїти самокат та інші дитячі транспортні засоби.
Тепер ви знаєте, що таке біговел, для чого він потрібен та як правильно обрати. Сподіваємося, що наші поради підкажуть, як підібрати біговел дитині з урахуванням її віку та фізіологічних особливостей, характеристик, технічних параметрів та дизайну самого транспорту. Також рекомендуємо підписатися на розсилку новин та наш Телеграм-канал, щоб стежити за надходженнями новинок, анонсами знижок та вигідних акцій, розіграшами призів, читати корисні огляди, переглядати рейтинги популярних товарів у тій чи іншій категорії.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: