Як користуватись бойлером: встановити, підключити, злити воду
У статті розповідаємо про влаштування водонагрівача, як користуватися бойлером і що робити при протіканні. Ви дізнаєтесь, де краще встановити такий прилад та як це правильно зробити. Також розповідаємо про методи профілактичного чищення ТЕНу.
Як працює бойлер
Бойлер є пристроєм, що використовується для нагрівання води. Такі прилади завоювали популярність завдяки зручній експлуатації, високій ефективності та економній витраті електроенергії. Бойлер забезпечить гарячою водою будь-яке житло, незалежно від наявності центрального гарячого водопостачання.
Як працює бойлер? Принцип роботи такого пристрою схожий на кип'ятильник. У велику камеру водонагрівача набирається вода із центрального водопроводу. Усередині бака нагрівач починає підігрівати рідину. Тепла вода тече із змішувача під час відкриття крана.
Далі розглянемо, як влаштований бойлер. Агрегат складається з міцного корпусу, резервуару для накопичення рідини, теплоізоляційного шару, трубчастого елемента (ТЕН), трубки для забору гарячої води, термометра та панелі керування. Моделі бувають із «сухим» та «мокрим» нагрівачем. Перший тип не контактує з водою, що дозволяє уникнути накипу на нагрівачі, але в баку відкладення все одно можуть накопичуватися через погану якість води. «Мокрий» ТЕН занурюється в рідину, може обростати накипом і тому потребує регулярного профілактичного чищення. Для тривалішого терміну служби водонагрівача встановлюють магнієвий анод, який захищає бак від корозії. Щоб пристрій не перегрівався, встановлюють термостат.
Як налаштувати термостат бойлера? Термостат необхідний для регулювання температури нагрівання. Цей елемент виконує важливу роль: запускає нагрівання ТЕНу та вимикає його при досягненні заданої температури. Під час нагрівання працює світловий індикатор, а коли нагрівання припиняється, індикатор гасне. Якщо необхідно, щоб підтримувалася певна температура води, то ручка термостата повинна бути завжди встановлена в одному положенні. Так термостат періодично запускатиме і зупинятиме процес нагрівання води, підтримуючи задану температуру. При регулярному використанні водонагрівача краще встановлювати температуру 60 градусів. Це оптимальний показник для мінімального осідання накипу та невеликих втрат тепла. Якщо вода витрачається у малих кількостях, то ручку термостату необхідно встановити на мінімальну температуру.
Що робити, якщо на корпусі є лише один термометр без ручки для регулювання температури? У бюджетних моделях ручка термостата захована у нижній частині корпусу під кришкою. Щоб дістатися до ручки та переключити режим, необхідно зняти нижню частину бойлера, попередньо знеструмивши пристрій.
Панель керування на корпусі може бути механічною або електронною. Механічне керування має основну перевагу — простота та відсутність зайвих деталей, які можуть поламатися. А за допомогою електронного керування можна точно налаштувати температуру, заощадити більше електроенергії, віддалено керувати приладом.
Що означає шкала на бойлері? Поруч із ручкою перемикання температури або ручки термостата є позначення у вигляді градусів, точок, ліній. Ці позначення вказують на рівень нагрівання води: максимальний, оптимальний і мінімальний.
Як встановити бойлер
Після купівлі такої техніки постає питання, як встановити бойлер. Техніку можна встановлювати у підсобній кімнаті, а також у ванній, кухні чи туалеті. Як приховати бойлер у туалеті при мінімальному просторі? Якщо плануєте монтаж у туалеті, найкращим місцем для розміщення водонагрівача буде простір над унітазом. Також можна створити нішу з гіпсокартону та встановити люк. Таке розміщення дозволить повністю заховати нагрівач за стіною.
Як сховати бойлер у ванній кімнаті? У цьому випадку також можна створити конструкцію із гіпсокартону з люком. Компактну чи проточну модель можна сховати під раковиною або в тумбі, обкласти меблевим фасадом. Вертикальну модель можна встановити у ніші з каналізаційними трубами. Але такий спосіб розміщення може спричинити труднощі з кріпленням самого приладу.
Якщо ви вже вибрали місце встановлення техніки, починайте монтаж. Краще звернутися за допомогою до професіоналів, які зроблять монтаж швидко та якісно. Але якщо ви зібралися встановлювати пристрій самостійно, ось етапи монтажу:
- Зробіть розмітку на стіні, де плануєте робити монтаж. Позначте відстань між отворами для кріплення та за допомогою інструмента зробіть отвори у стіні.
- Закріпіть бойлер на стіні. Техніка має бути міцно зафіксована на поверхні.
- Далі йтиме етап підключення до водопроводу. Щоб холодна вода набиралася в бак, необхідно встановити клапан для нормалізації тиску. Клапан може йти в комплекті з бойлером та продаватися окремо.
- Якщо не передбачено водопровідних труб, необхідно буде прокласти їх. Легше працювати з пластиковими та поліпропіленовими трубами. Але можливе підключення і до металевих. В останньому випадку необхідно буде подбати про наявність перехідників та гнучких труб.
При встановленні необхідно враховувати матеріал та тип стін. Не можна встановлювати бойлер на перегородку з піноблоку чи гіпсокартонну конструкцію. Для монтажу ідеальною вважається цегляна стіна. У місці розміщення поблизу мають бути комунікації: проводка та водопровід. Необхідно, щоб поряд був невеликий простір на випадок ремонту чи прочищення пристрою без демонтажу. Також таке обладнання не повинне заважати вільному проходу.
Як підключити бойлер
Перед тим, як підключити бойлер, у приміщенні вже повинні бути проведені труби водопроводу. Далі приступаємо до підключення пристрою до водопроводу, якщо встановлені поліпропіленові труби:
- Необхідно відкрутити заглушки синього та червоного кольорів на бойлері.
- Перекрийте воду у житло.
- Встановіть трійник у вибраному місці.
- Закінчення труби за допомогою паяльника розігрійте та міцно зафіксуйте.
- Підключіть відрізки арматури до трійника.
- Підведіть до зафіксованої муфти кран, який з'єднуватиме бойлер із трубопроводом.
Також можна використовувати гнучкі металеві труби для підключення до водопроводу. Перед тим як вмикати бойлер вперше, необхідно переконатися, що до водопроводу пристрій правильно підключений. Спочатку потрібно перекрити гарячу воду в житло, відкрити обидва запірні крани на трубах під нагрівачем, включити воду на змішувачі. Якщо протікання немає, повітря з бака вийшло, можна приступати до підключення пристрою до електромережі. Його можна організувати за допомогою підключення до окремого автомата або до розетки. Не рекомендуємо підключати пристрій до однієї розетки з іншими приладами, оскільки є ризик вибивання розетки, що спровокує некоректну роботу приладу.
Коли всі системи підключені та справні, можна запускати бойлер. Спочатку відкрийте запірні крани на трубах під бойлером, увімкніть прилад у розетку або увімкніть перемикач на автоматі. Коли індикатор увімкнеться, можна встановити бажаний режим нагрівання і дочекатися, поки вода дійде до потрібної температури.
Як вимкнути бойлер
Порядок дій такий самий, як при включенні водонагрівача, тільки в зворотному порядку. Покрокова інструкція, як вимкнути бойлер:
- спочатку необхідно зупинити запущену програму;
- від'єднайте штекер бойлера від розетки;
- закрийте кран, що подає гарячу воду на трубі бойлера;
- закрийте кран з холодною водою;
- на змішувачі відкрийте гарячу воду.
Якщо вам необхідно демонтувати бойлер, дотримуйтесь рекомендацій, описаних вище. Але перед зняттям приладу ще потрібно злити воду.
Як вимкнути бойлер для демонтажу:
- водонагрівач від'єднайте від електромережі;
- зніміть клапан;
- зніміть шланг подачі холодної води;
- замініть шланг холодної води на гнучкий;
- злийте воду в ємність або каналізацію.
Як злити воду з бойлера
Перед тим, як спустити воду з бойлера, необхідно переконатися, що гарантійний термін закінчився. Якщо гарантія ще діє, краще звернутися до сервісного центру, щоб майстри виконали такий вид обслуговування.
При регулярному використанні приладу немає потреби зливати воду. Вона залишається в резервуарі, а при наступному нагріванні вона поєднується з холодною водою. А якщо ви не плануєте найближчим часом використовувати водонагрівач (кілька тижнів або місяців), краще злити всю рідину з бака. В іншому випадку може початися окислення або утворитися накип, що призведе до передчасного виходу з ладу обладнання. Також рідину зливають під час чищення пристрою, заміни ТЕНу та анода, при підготовці дачного будиночка до зими.
Як злити воду з бойлера самостійно:
- Якщо вода в бойлері ще гаряча, зменште температуру, щоб не обпектися.
- Потім необхідно від'єднати водонагрівач від електромережі, перекрити кран холодної води.
- Не забудьте підготувати ємність для води, ганчірки та інструменти (шланг, ключ, викрутку).
- Відкрийте на змішувачі гарячу воду. Цей етап дозволить знизити тиск у системі.
- Під бойлером на трубі, що подає гарячу воду, потрібно відкрити кран. У деяких типах підключення необхідно відкрутити трубку подачі гарячої води. Це можна зробити руками чи за допомогою газового ключа.
- Далі відкрийте кран, що подає холодну воду. Його зазвичай розміщують у верхівці, ближче до корпусу водонагрівача. На цьому етапі необхідно бути готовим до того, що вода втече зі штуцера, з'єднаного з краном.
- Щоб вода менше розбризкувалася, можна до штуцера під'єднати гнучку трубу і направити її в ємність, в яку стіче вода. Якщо бойлер розташований поблизу каналізації, трубку можна направити в раковину, ванну або унітаз.
Якщо ви ніколи не займалися обслуговуванням приладів нагріву води і не знаєте, як злити бойлер, краще зверніться до фахівців.
Як почистити бойлер
Однією з основних проблем водонагрівачів є накип на ТЕНі. Навіть спеціальні фільтри не зводять до нуля ризик утворення накипу. Тому кожен бойлер потребує регулярного обслуговування та чищення час від часу. Моделі з «сухим» нагрівачем вимагають очищення бака, а варіанти з «мокрим» — очищення самого нагрівального елемента. При великому шарі накипу нагрівач гірше гріє воду, може перегоріти, внаслідок чого доведеться купувати та встановлювати новий ТЕН.
Багато користувачів цікавляться, як почистити бойлер самостійно. Застосовуються два типи очищення: механічний та хімічний. Перший метод займе більше часу та зусиль, тому що доведеться знімати трубчастий нагрівач. Складність полягає в тому, щоб правильно встановити цей компонент, не пошкодивши ізоляцію, щоб не створити коротке замикання при включенні пристрою. А хімічний метод обійдеться дорожче за рахунок купівлі спеціальних засобів для чищення. Але за такого очищення не потрібно розбирати техніку, а лише додати у воду хімічні засоби.
Як почистити бойлер від накипу:
- Від'єднайте пристрій від електричної мережі та закрийте кран холодної води.
- Опустіть всю воду, спираючись на рекомендації з пункту вище.
- Зніміть ТЕН і промийте бак від бруду всередині.
- Візьміть ємність для замочування нагрівального елемента. Вона має бути великого об'єму, щоб ТЕН повністю поринув у розчин. Як очищувач можна використовувати спеціальні хімічні засоби для чищення, лимонну кислоту, засіб від накипу для чайника, оцет у співвідношенні з водою 5:1.
- Зануріть ТЕН у розчин і залиште на час від 30 хвилин до 24 годин залежно від сили засобу.
- Вийміть ТЕН із розчину та зберіть нагрівач у зворотному порядку.
Щоб почистити пристрій, не розбираючи, необхідно приготувати розчин, що очищає. Потім ємність водонагрівача залишають наповненою на третину та підігрівають воду до максимальної температури. Приєднують до штуцера для зливу води шланг та заливають через нього розчин. Цей шланг потрібно зафіксувати у положенні вище бойлера на кілька годин. Згодом воду зливають. Щоб почати користуватися бойлером, потрібно промити бак чистою водою.
Щоб почистити бойлер механічним способом, доведеться розібрати пристрій. Які етапи необхідно виконати:
- Перекрити крани подачі води у приміщенні.
- Закрити вентиль холодної води на водонагрівачі.
- Від'єднати кабель живлення.
- Злити воду із бойлера.
- Потім потрібно зняти передню панель, потягнути на себе ручку термостата, щоб теж відкріпити її.
- Зняти фланець та термостат.
- Зняти ТЕН.
- Очищуйте нагрівальний елемент від шару накипу за допомогою ганчірки або щітки.
Не забудьте промити бак від накипу. Також рекомендуємо звернути увагу на магнієвий анод. За потреби замініть його. З цим компонентом необхідно поводитися обережно. Після механічного чищення також можна додатково виконати хімічне очищення ТЕНу та бака.
Потік бойлер: що робити
Середній термін експлуатації бойлера становить від 8 до 10 років за умови якісної моделі та регулярного обслуговування — чищення від накипу, заміни анода, правильного використання пристрою. Моделі із «сухим» ТЕНом служать довше — до 10-12 років. Але якщо потік бойлер, що робити? Насамперед важливо не панікувати та виконати такий алгоритм дій:
- Спочатку вимкніть пристрій від мережі.
- Перекрийте воду у житло та кран холодної води на водонагрівачі.
- По можливості спустошіть бак.
- Бажано попередити мешканців багатоповерхового будинку про майбутні ремонтні роботи, які можуть спричинити перепади тиску води в системі.
- Викличте майстра з ремонту, зверніться до сервісного центру (якщо гарантія ще дійсна) або встановіть причину поломки самостійно.
Водонагрівач може протікати через відсутність профілактики та відмови від використання пом'якшуючих сольових фільтрів, у результаті чого утворюється накип. Протікання знизу може свідчити про порушення з'єднання каналів. Щоб усунути це протікання, достатньо підкрутити гайки та перевірити труби на герметичність. Якщо тече біля датчика температури, можливо, потрібно замінити фланець. Крім того, причинами протікання можуть бути:
- порушення правил монтажу водонагрівача,
- несправний запобіжний клапан,
- неправильний монтаж заземлення,
- некоректна система скидання зайвої води,
- перепади тиску.
Останній фактор можна усунути, купивши редуктор, що знижує тиск.
Сподіваємось, наша стаття допоможе розібратися у всіх тонкощах встановлення та обслуговування бойлера. Не забувайте про безпеку: завжди вимикайте прилад із розетки перед зливом води та чищенням ТЕНу. Якщо раніше не стикалися зі встановленням бойлера, довірте це професіоналам. А також підписуйтесь на наші новини та Телеграм-канал, щоб отримати ще більше корисної інформації.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: