Як вибрати бойлер
Який бойлер краще вибрати в квартиру, щоб у вас завжди була гаряча вода? Які бувають водонагрівачі за видом, об'ємом та потужністю? На які параметри звертати увагу при купівлі бойлера та як правильно підібрати водонагрівач у ванну кімнату? Розповідаємо далі.
Види бойлерів: які бувають і чим різняться
Залежно від способу нагрівання виділяють 2 види бойлерів:
- електричні,
- газові.
Електричний бойлер не потребує монтажу, додаткових пристроїв та комунікацій, достатньо доступу до розетки з напругою. Крім того, електричний бойлер не створює у водопроводі надлишкового тиску і може постачати гарячу воду відразу в декілька кімнат (на кухню, у ванну кімнату). Це найбільш вигідний з економічного погляду варіант для дому (наприклад, моделі Tesy GCV 8044 24D D06 TS2R, Gorenje GBF80SMV9, Ariston PRO 15 R/3). Серед мінусів системи: бойлер займає чимало місця, що недоречно в маленьких квартирах, досить сильно позначається на комунальних платежах за електроенергію плюс вимагає своєчасного сервісу.
Газовий бойлер одночасно може нагрівати великі об'єми води, що часто використовується в гуртожитках, котеджах. Для встановлення газового бойлера потрібний спеціальний допуск газової служби, а також витяжка у стіні. Як варіанти для купівлі: Electrolux EWH 50 Formax DL, Ariston SG 100, а також бойлери Zanussi.
За типом встановлення бойлери бувають:
- проточні,
- накопичувальні,
- проточно-накопичувальні.
Проточний бойлер встановлюється прямо на кран водопроводу, забезпечуючи тим самим нагрівання в лічені миті. Проточний тип бойлера потребує великої кількості енергії, є одно- та трифазний бойлер, а також різної потужності. Проточний бойлер може нагрівати воду через ТЕН чи спіраль.
Накопичувальний бойлер нехай і нагріває воду довше, зате довше зберігає температуру у власному ємному резервуарі (за принципом термоса), що є більш економним варіантом.
У проточно-накопичувальних бойлерах вода може повертатися у систему. Такі бойлери дуже дорогі за витратою електрики. Популярна модель: Gorenje GBK80RNV9.
Сказати, який бойлер найкращий і підійде саме тобі досить складно. Для квартир підходять бойлери накопичувального типу, тому що вони не вимагають потужної електромережі. Для приватних будинків, де проводка стійкіша до напруги, проточний бойлер — найкращий вибір.
Який бойлер краще: сухий чи мокрий
Якщо зовні різні види бойлерів між собою схожі, то внутрішні відмінності у них суттєві. Спосіб взаємодії нагрівального елемента з водою поділяє всі водонагрівачі на 2 типи: на сухі та мокрі.
Сухий ТЕН, що зрозуміло з назви, не має контакту з водою під час нагрівання, не вимагає чищення, запросто нагріває воду будь-якої якості та ймовірність електричного замикання тут мінімальна. Сухі ТЕНи, як правило, наповнюються повітрям, маслом чи білим піском. Два останні варіанти, як показує практика, більш довговічні. Особливо популярні у продажу моделі Electrolux EWH 50 Formax DL, Gorenje GBFU 80 E/V9.
Мокрий ТЕН безпосередньо контактує з водою, тому швидше зношується, на ньому часто з'являється накип, корозія. Водночас бойлер з таким типом нагрівального елемента в рази дешевший, а при необхідності ремонту конструкція передбачає спеціальну трубку зливу води з ємності. Ось деякі моделі, представлені на нашому сайті: Novatec Standart NT-S 80, Thermex IU 40 V slim, Round 80 VMR.
Насправді немає особливої різниці, який бойлер купити, головне — своєчасний сервіс, і тоді будь-який нагрівач служитиме довгий час.
Як вибрати бойлер за об'ємом та потужністю
Потужність та об'єм бойлера індивідуальні для кожного конкретного випадку. Щодо потужності, то якщо стоїть завдання забезпечити лише миття посуду на кухні, то підійде бойлер на 4-6 кВт. 6-8 кВт достатньо для того, щоб нагрівати воду для душу. А якщо і те, і інше, то треба всі 12-14 кВт, окремий кабель і щоб електромережа могла все це навантаження витримати. Це стосується проточних бойлерів, які миттєво нагрівають воду.
У накопичувальних бойлерів все більш-менш щадне: 1.5-2.0 кВт цілком собі робоча потужність, якої вистачить для встановлення бойлера як на 50, так і 130 літрів.
Об'єм бачка для води розраховується в залежності від того, скільки людей у сім'ї, скільки точок постачання води підключено, чи любить користувач, наприклад, наповнювати ванну і хто скільки часу проводить у душі. У середньому для сім'ї із двох-трьох людей 50-літрового бойлера вистачить із головою. Місткості 100-150 літрів — рішення для великої сім'ї, а також у приватний заміський будинок, де є потреба у додаткових об'ємах води (для домашнього господарства, наприклад), але й ціна на такі пристрої відповідна.
Внутрішнє покриття бака водонагрівача
Ще один фактор, який допоможе правильно вибрати бойлер. Буває кілька видів водонагрівачів, залежно від внутрішнього покриття, кожен зі своїми плюсами та мінусами:
- нержавіюча сталь;
- емаль та склокераміка.
Види бойлерів із покриттям із нержавіючої сталі не бояться різких перепадів температури, і пошкодити покриття практично неможливо. Якщо говорити про мінуси, то вони швидше теоретичні, наприклад, хімічна реакція металу з водою виділяє деяку кількість ванадію, яка може викликати алергію у деяких людей. Але її відсоток у воді настільки малий, що боятися нема чого. Ще один мінус — окислення швів ємності, але сам процес також дуже повільний. Напевно, найбільший недолік для користувача — ціна. Водонагрівач з надійним покриттям внутрішніх стінок бака коштує дорожче.
До явних достоїнств покриття внутрішніх стінок бойлера з емалі та склокераміки варто віднести: низьку ціну, інертність матеріалу до хімічних реакцій, а очистити емалеве покриття від опадів можна простим миючим засобом. З мінусів емалі: крихкість, можлива наявність свинцю та миш'яку, внаслідок перепадів температури можливе відшарування в окремих ділянках покриття.
Сказати конкретно, яке внутрішнє покриття бойлера буде кращим складно. Внутрішнє покриття бака — не та характеристика, до якої слід бути особливо скрупульозним.
Енергозберігаючі бойлери
В даний час актуально вибрати водонагрівач з максимальною енергоефективністю. Все ж таки платити багато за споживання електроенергії не хоче ніхто. Ось кілька порад, як вибрати бойлер найекономніший:
- Купити ємність меншого об'єму, наприклад, бойлер Electrolux на 50 літрів замість 100. Це дозволить швидше нагріти воду, витрачаючи менше енергії.
- Варто вибирати бойлер із меншою точністю температури. Показник термостата на меншу температуру включає підігрів рідше, заощаджуючи ресурс енергії. Плюс нижча встановлена температура, отже, вода остигає не так швидко.
Якщо дивитися глобально, то сучасні нагрівачі води, що бойлери Gorenje, що бойлери Atlantic, сконструйовані і продумані так, що кожну модель можна певною мірою вважати енергозберігаючою. Сподіваємось, наші поради допоможуть вам правильно вибрати бойлер. Вдалої покупки!
ЧИТАЙ ТАКОЖ: