Зелений тариф: як заробити на сонячних батареях в Україні у 2024
У статті розповідаємо, що таке зелений тариф, чи можна і як заробити на сонячних батареях в Україні, а також розповідаємо про те, які зміни чекають на приватного власника СЕС у 2024 році.
Що таке зелений тариф
По суті, зелений тариф — це тариф, за яким держава набуває електроенергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, у приватних осіб та підприємств за завищеною ціною. До таких джерел відносяться:
- енергія сонця (сонячні панелі);
- енергія вітру (установки вітряки);
- мікро та міні гідроелектростанції та ін.
Ресурс, отриманий із таких відновлюваних джерел, можна продавати безпосередньо державі та заробити на цьому. Вперше така система використовувалася у США. Потреба в нових способах енергозбереження там з'явилася ще в 1970 роках. А в Україні така програма з'явилася лише у 2008 році та регулювалася «Законом про енергетику».
Так як поступове виснаження запасів енергоносіїв неминуче, а екологія як на території окремо взятої країни, так і на всій планеті не в кращому стані, держава сама зацікавлена у використанні альтернативних джерел енергії.
Проте у 2024 році новим користувачам підключитися до зеленого тарифу вже не можна. Його скасування потрібне для того, щоб не допустити зростання перехресного субсидування одних споживачів за рахунок інших. Тобто приватних власників домашніх СЕС — через комерційних споживачів. Далі розповідаємо, хто та як може заробити на сонячних батареях в Україні найближчими роками.
Хто може використовувати зелений тариф у 2024
Скасування зеленого тарифу означає, що нові власники домашніх електростанцій більше не зможуть продавати зайву вироблену енергію. Вся система буде актуальна лише для власників, які вже встановили сонячні панелі до кінця 2022 року. Вони зможуть користуватися зеленим тарифом ще до 2030 року, тому їм турбуватися нема про що.
Нагадаємо, що бути учасником такої системи могли фізичні особи власники установок потужністю від 10 до 30 кВт або підприємства, які не мали обмежень на максимальну потужність. Територія України цілком сприяє отриманню енергії через електростанції, тому кількість таких установок за останні кілька років значно зросла.
Чому зелений тариф більше не працює
Причина скасування всієї системи в тому, що кількість домашніх СЕС стрімко зростає, а фінансування передачі енергії кінцевому споживачеві так чи інакше перекриває комерційний споживач. Хоча населення продовжує купувати електроенергію за встановленою ринковою ціною, виходить перехресне субсидування споживача іншим.
Якщо від початку зелений тариф більше позиціонувався як додаткова можливість, то останнім часом кількість будинків, обладнаних СЕС, але з вкрай низьким власним споживанням значно зросла. Що означає виключно прагнення отримання заробітку, а не забезпечення власної автономії.
Бізнес на сонячних батареях: як це працює у 2024
Надалі для всіх встановлених сонячних електростанцій працюватимуть два механізми обміну електроенергії:
- No Metering — за «зайві» кіловати на рахунку абонента ця енергія накопичуватиметься, а в період, коли споживання перевищить виробіток, вони спишуться;
- No Billing — зарахування на рахунок абонента проводиться у грошовому еквіваленті і списуватися за споживання у зимові місяці теж буде грошова сума.
Хоча другий варіант дещо вигідніший, оскільки враховує сезонні коливання вартості електроенергії, для приватних домогосподарств за фактом він все одно працюватиме за принципом No Metering. Населення купує енергію за встановленою державою ціною. Продавати надлишки електроенергії воно буде в результаті за такою ж низькою ціною і викуповувати її в зимовий період теж. По суті, для фізичних осіб держава буде сховищем надлишкової у літні місяці енергії, щоб використати її взимку.
Ще одним способом суттєвої економії та використання СЕС стане перенапрямок накопиченої електрики. Якщо ви встановлюєте сонячні панелі у селі, то отриману електроенергію ви зможете розподілити у свої приватні володіння у місті. Наприклад, накопичивши електростанцією ті ж 30 тисяч кВт/год, ви зможете «розкидати» їх по своїх квартирах чи будинках, які використовуєте для постійного проживання, у межах одного оператора системи розподілу.
Переваги встановлення сонячних електростанцій
Навіть без зеленого тарифу ви зможете суттєво заощадити на споживанні електрики. Так, окупатися станція буде значно довше, але для приватних будинків такий варіант буде все одно вигіднішим. А з можливістю розподілу накопичень з однієї ділянки на інші ви цілком зможете скоротити витрати на комунальні послуги з електрики та в квартирі. Загалом можна виділити такі переваги СЕС:
- автономія від загальної мережі;
- незалежність від віялових чи екстрених відключень;
- при вагомих початкових інвестиціях хороша окупність та подальша економія;
- використання власних накопичених «зайвих» кіловат у малопродуктивні періоди.
Великим плюсом є те, що не буде «простоювання» надлишку електроенергії для приватного сегменту. Накопичена за літо енергія використовуватиметься в зимовий період, коли споживання явно перевершує можливості отримання електроенергії від домашньої електростанції.
Підбиваємо підсумки
З початку 2023 новим користувачам заробити на нових домашніх сонячних електростанціях вже не вийде. У прибуткових умовах аж до 2030 року залишаться тільки ті, хто встиг поставити панелі до кінця 2022 року. Інші ж зможуть продавати електроенергію тільки за ціною покупки для населення. Проте корисність та ефективність СЕС занижувати не варто.
За наявності сонячної електростанції, яка може генерувати кількість енергії на рівні річного споживання, ви зможете повністю перекрити власні потреби незалежно від пори року. Таким чином, навіть можна буде повністю відмовитися від газу і перейти виключно на електроенергію від сонячних батарей. А це також суттєва економія.
Зелений тариф хоч і мав величезну перевагу у вигляді заробітку для приватних осіб, але все ж таки приводив до деякого дисбалансу у фінансуванні та вигоди для різних споживачів. Новий законопроект має стабілізувати і розвинути цей сектор. Адже переваги використання чистого та відновлюваного природного ресурсу очевидні як з фінансової, так і екологічної точки зору. А щоб не пропустити інші корисні статті та новинки від інтернет-магазину Stylus, підписуйтесь на розсилку новин і наш Телеграм-канал.
Автор: Юлія Віценко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: