Які сонячні панелі краще вибрати
У статті розповідаємо, як вибрати сонячну панель та знайомимо з різними видами цих пристроїв та їх особливостями. Сонячні панелі можуть дати повну автономію від електромереж та забезпечити електрикою на постійній основі. Це ефективний спосіб отримати електроенергію прямо від сонця, щоб запитати будинок чи дачу.
Типи сонячних панелей
Сонячні батареї використовують для отримання теплової та електричної енергії від сонячного випромінювання. Типи сонячних панелей відрізняються складовими та продуктивністю, але принцип роботи у них схожий. Такий спосіб отримання енергії є максимально безпечним і не витратним у перспективі. Найбільш ефективними сонячні панелі стають у літній період, коли світловий день довший, а погода, як правило, більш ясна. Типи сонячних батарей:
- монокристалічні;
- полікристалічні;
- тонкоплівкові.
Монокристалічні сонячні панелі
Це найдорожчий тип сонячних панелей. Але й ККД у них вище, ніж у решти. Для створення такої батареї кремнієвий кристал нарощується та нарізається на пластини, що збираються в панелі. Вага пристроїв виходить досить великою, а встановлення потребує певних умов. Але серед усіх типів сонячних батарей монокристалічні найбільш продуктивні і мають такі переваги:
- Високий ККД при невеликій площі. ККД безпосередньо панелі може сягати 25%. До того ж для виробництва 1 кВт енергії їм потрібно набагато менше площі, ніж будь-яким іншим батареям. А значить при необхідності отримати максимум при обмеженому просторі вони будуть найефективнішими і досить швидко окупляться.
- Тривала експлуатація. Такі панелі також мають найтриваліший термін служби — до 25 років (залежно від виробника та моделі), хоча потрібно враховувати, що вони відрізняються крихкістю. Отже, слід дотримуватися рекомендованих правил експлуатації, щоб їх не пошкодити.
- Підходять для будь-якої пори року. Монокристалічні сонячні панелі найпродуктивніші навіть за похмурої погоди. Звичайно, отримана продуктивність за поганої погоди буде нижчою.
- Низька втрата потужності. Згодом усі пристрої зношуються та поступово втрачають ефективність роботи. Але цей тип страждає від таких втрат менше, ніж решта.
Полікристалічні сонячні батареї
Ці види сонячних панелей простіше та дешевше у виробництві. Місткість з розплавленими фрагментами кремнію поступово рівномірно охолоджується і нарізається, але такі пластини менш однорідні, що помітно навіть за кольором. Це ж впливає і на продуктивність їхньої роботи. А ось великим плюсом таких батарей стає ціна — вона набагато нижча, ніж у монокристалічних. Полікристалічні сонячні батареї мають такі відмінні риси:
- Вимагають більше місця. Для вироблення того ж 1 кВт їм потрібна набагато більша площа, ніж монокристалічним і тонкоплівковим. Це насамперед пов'язано з неоднорідністю кристалів у структурі панелі.
- Високий ККД. Хоч він і нижчий, ніж у однорідних пластин, але сягає 18%. При нижчій ціні це чудовий показник.
- Тривалий термін служби. Термін експлуатації цих пристроїв такий самий, як у дорожчого варіанту.
Тонкоплівкові панелі
Цей тип сонячних панелей — найлегший і найдешевший, в порівнянні з попередніми двома варіантами. Тонкоплівкові панелі значно відрізняються принципом виготовлення і, у свою чергу, теж поділяються на три основні види в залежності від фотоелементів, що використовуються:
- з аморфним кремнієм — ККД 5-7%;
- з диселенідом індія та міді — ККД 9-11%;
- з телуридом кадмію — ККД 8,5%.
На гнучку підкладку наноситься спеціальний полімерний шар, сітка електродів та захисне покриття. За рахунок гнучкості панелей їх можна встановлювати на вигнутій поверхні. Але для вироблення достатньої кількості енергії їм потрібно більше часу під сонячним світлом. Зате вони набагато дешевші, ніж кристалічні. Хоча варто пам'ятати, що їхній термін експлуатації в рази менший. У середньому такі батареї живуть близько трьох років.
Які сонячні панелі краще: полі або моно
Різні види сонячних батарей будуть корисні за певних умов експлуатації. Тим не менш, для забезпечення, наприклад, житла енергією використовують кремнієві моделі. І щоб зрозуміти, які сонячні панелі краще — полі чи моно, слід розглянути переваги та недоліки обох варіантів.
Монокристалічні моделі — це преміальний варіант, який однозначно найбільш ефективний, але й дорогий. До переваг такого типу панелей відносяться:
- висока ефективність;
- потреба у відносно невеликому просторі;
- тривалий термін експлуатації;
- естетичний зовнішній вигляд.
До недоліків таких установок можна віднести лише високу вартість.
З полікристалічними все відбувається з точністю до навпаки. Вони менш продуктивні та займають помітно більше місця. Але при цьому відчутно дешевше та прослужать так само довго. Тому з упевненістю сказати, які сонячні батареї краще, просто не можна.
Якщо місце для встановлення питання не критичне, а ось фінансово потрібно економити, краще зупинити вибір на полікристалічних пристроях. У будь-якому іншому випадку можна сміливо ставити монокристалічні та отримувати максимум енергії.
Що краще: вітрогенератор або сонячна батарея
Обидва способи отримання енергії мають як свої плюси, так і мінуси. До переваг обох варто віднести використання відновлюваних джерел енергії, до того ж екологічно чистих. В іншому вони досить сильно відрізняються.
Вибираючи, що краще: вітряк чи сонячні батареї, варто порівняти їхні позитивні якості та складності. Так у сонячних панелей є низка переваг:
- порівняно просте встановлення;
- мінімальне обслуговування;
- довговічність;
- швидка окупність (близько 5 років).
Серед недоліків слід зазначити:
- високі початкові витрати;
- сильна залежність від освітленості, пори року, погодних умов;
- обов'язково не затінене місце.
Вітрогенератори поки що мають меншу поширеність, але і вони мають позитивні якості:
- висока рентабельність та окупність на відкритих місцевостях;
- високий ККД — до 38-40%;
- тривалий термін служби;
- раціональний для обігріву будинку та гарячого водопостачання.
А два найбільших недоліки вітряків — довга окупність і потреба у достатній швидкості вітру.
Знаючи, що краще: вітрогенератор або сонячна батарея, зверніть увагу на погодні умови регіону, в якому живете. У рік потік енергії сонця на території України сягає 1405 кВт/кв.м. Тоді як середня швидкість вітру становить 3-8 м/с. А для продуктивної роботи вітряка потрібно 8 м/с мінімум. Звичайно, це стосується установок, які можуть забезпечити електроенергією весь будинок. Для окремих приладів буде достатньо невеликих пристроїв. Вітрогенератор має сенс використовувати у горах чи біля моря, де постійний вітер помітно сильніший, ніж у інших зонах. У решті випадків сонячні панелі показують більшу ефективність.
Як вибрати сонячну панель
Після того, як розібралися з тим, які сонячні панелі краще вибрати, можна перейматися самим процесом. Насамперед, звичайно, варто визначитися з типом пристрою. Тут варто орієнтуватися на доступний бюджет та місце для розміщення установки. А далі необхідно звернути увагу на такі характеристики:
- потужність — заявлена виробником;
- толерантна потужність — вироблення електроенергії в тестових умовах;
- ефективність — показує, скільки сонячної енергії перетвориться на електроенергію.
Заявлена потужність важлива, але не є головним параметром. Адже енергія, що отримується за фактом, сильно залежить від погодних умов, пори року та інших факторів. Набагато важливіша толерантна потужність, яка покаже кількість енергії, яку можна отримати в певних умовах експлуатації.
Не варто чекати багато від дешевих панелей. І плівкові варіанти теж далеко не завжди можуть забезпечити електрикою у достатньому обсязі. А розбираючись, як вибрати сонячну батарею моно або полікристалічну, краще віддавати перевагу найдорожчому варіанту в межах доступного бюджету.
Тепер ви знаєте, як вибрати сонячну батарею, чим вони відрізняються і які переваги мають. Тому без проблем зможете забезпечити житло найбільш ефективним та окупним варіантом. А щоб не пропустити інші цікаві новини та акції, підписуйтесь на нашу розсилку новин та Телеграм-канал.
Автор: Юлія Віценко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: