Мінерали та вітаміни, необхідні організму
Підтримка здоров'я та привабливого зовнішнього вигляду — основоположні фактори життя кожної людини. Причому одне без іншого неможливе. Якщо людина стежить за здоров'ям, то її зовнішній вигляд буде сяючим і приємним. У комплексі підтримки здорового стану організму важливу роль відіграють вітаміни та мінерали. У цій статті розповідаємо, що це і для чого вони потрібні.
Що таке вітаміни і для чого призначені
Хімічні сполуки, що забезпечують безперебійне функціонування систем та гарантують нормальний перебіг біохімічних процесів, називаються вітамінами. Ці речовини не накопичуються, тому необхідно їхнє регулярне надходження з їжею. Оскільки вітаміни — це органічні сполуки, вони можуть бути зруйновані різними джерелами впливу. Виділяють такі категорії речовин: водорозчинні та жиророзчинні.
Водорозчинні вітаміни розчиняються у воді та легко всмоктуються у кров. Також це говорить про те, що при надлишку подібних речовин організм здатний їх легко вивести за допомогою системи виділення людини. А жиророзчинні сполуки не розчиняються у воді, а найкраще засвоюються з їжею, багатою на жири.
Для чого потрібні вітаміни
Основна роль вітамінів полягає в участі біохімічних та фізіологічних процесів, без яких неможлива життєдіяльність організму. Речовини беруть участь у створенні та передачі генетичної інформації, захисті клітинних ліпідів від впливу вільних радикалів, транспортуванні молекулярного кисню, а також виступають як компоненти зв'язків, що відіграють важливу роль у метаболізмі.
Відсутність у раціоні харчування одного або декількох вітамінів призводить до розладів та захворювань, які можна коригувати за допомогою збалансованої дієти та додаткових засобів — добавок та комплексів. Багато виробників пропонують препарати у формі порошків, таблеток, капсул та крапель. Найбільш поширеними виробниками вважаються: Solgar, Healthy Origins, а спортсмени часто обирають товари брендів Olimp Nutrition та UNS.
Необхідні вітаміни
Найважливішими для життєдіяльності вважаються такі вітаміни:
- Вітамін А — будівельний матеріал для шкірного покриву та слизових оболонок. Відповідає за стан волосся, нігтів та здоров'я опорно-рухового апарату.
- Вітаміни групи В — беруть участь у метаболічних процесах, утворенні енергії та кров'яних клітин. Крім того, вживання таких вітамінів покращує роботу кишківника, зміцнює імунітет, підтримує емоційне здоров'я.
- Вітамін С (аскорбінова кислота) — важлива для відновлення і сполучної та кісткової тканини. Він сприяє засвоєнню заліза, а також діє як антиоксидант та запобігає психоемоційним навантаженням.
- Вітамін D — обов'язковий для здоров'я зубів та кісток, нормального засвоєння кальцію. Речовина виробляється у шкірі під впливом сонця. Тому в холодну пору року люди частіше страждають від дефіциту цього вітаміну. Крім того, цей вітамін необхідний дітям від народження для повноцінного розвитку та запобігання патологіям.
- Вітамін Е — важливий антиоксидант, який гальмує вільнорадикальні реакції, запобігає утворенню складних речовин, що ушкоджують клітини. Також він стимулює вироблення різного роду білків та захищає вітамін А від окиснення.
- Вітамін К — необхідний для зниження рівня протромбіну. Нормальний рівень цієї речовини в організмі здатний зменшити ризик серцево-судинних патологій, остеопорозу, ракових пухлин.
Що таке мінерали і для чого вони необхідні
Мінерали — неорганічні сполуки, тобто такі, які не змінюються під впливом будь-яких факторів. Вони зберігають свою хімічну структуру за будь-яких обставин і поділяються на мікроелементи та макроелементи. Перші необхідні людині у кількості до 100 мг на добу, а другі — понад 100 мг.
Для чого потрібні мінерали
Людський організм потребує мінеральних речовин щодня для підтримки правильного водного балансу, здоров'я кісткової тканини, стабілізації білкової структури. Крім того, надмірне насичення одним мінералом може спричинити дефіцит іншого. Тому застосування харчових добавок та БАДів має бути раціональним. Наприклад, через перенасичення натрієм може виникнути дефіцит кальцію. Справа в тому, що коли в організмі є надлишок натрію, він виділяється природним шляхом, захопивши з собою кальцій. А надлишок фосфору може стати на заваді засвоюваності магнію. У збалансованих мінеральних комплексах враховано добову потребу та особливості поєднання подібних речовин.
Які мінерали потрібні нашому організму
Для нормального функціонування потрібні такі мінерали:
- Кальцій — один із найпоширеніших і знайомих нам макроелементів. Він необхідний для здійснення обмінних процесів і передачі нервових імпульсів. Крім того, він відповідає за регуляцію серцевого ритму та згортання крові. Дефіцит виявляється у частих переломах та судомах, зниженні працездатності, підвищеній нервовій збудливості, захворюваннях зубів та погіршенні пам'яті. Для дорослої людини норма 1 000 мг кальцію на день.
- Залізо — бере участь у транспортуванні кисню, синтезі ДНК та виробленні енергії. Майже кожна третя людина має нестачу заліза в організмі. Найчастішими симптомами дефіциту є: блідість шкірних покривів, прискорене серцебиття, задишка, втома та нестача життєвих сил. Дорослим рекомендована доза заліза на добу становить 10-12 мг чоловікам та 20-30 мг жінкам.
- Цинк — необхідний для підтримки імунної системи у нормі. А також цей мінерал сприяє загоєнню ран, покращенню пружності та зовнішнього вигляду шкіри. Жінкам рекомендують приймати по 8 мг, а чоловікам — 11 мг.
- Магній — відіграє важливу роль у регулюванні енергетичного обміну. Крім того, він бере участь у передачі нервових імпульсів та скороченні м'язів, включаючи серцеві м'язи. Для максимальної засвоюваності рекомендують пити магній у формі цитрату, лактату, оротату та ін. Дітям до 18 років рекомендована доза магнію становить до 360-410 мг, дорослим — 310-420 мг.
Щоб почуватися добре, виглядати привабливо і не скаржитися на здоров'я, кожній людині незалежно від віку потрібні вітаміни та мінерали. У нашому каталозі на сайті Stylus.ua можна підібрати відповідні препарати за віком, статтю та формою випуску. Наші добавки перевірені, безпечні та мають сертифікати якості. Перед застосуванням вітамінів та мінералів обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: БАДи та вітаміни для імунітету
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus.ua