Як вибрати спорядження для катання на лижах та сноуборді
Раніше в блозі ми розповідали, як вибрати лижі та сноуборд, а тепер настав час вибирати додаткове екіпірування: маски, черевики, чохли та інше приладдя. Що ще взяти із собою на зимовий курорт, щоб бути у всеозброєнні? Розповідаємо докладніше.
Як вибрати чохли для лиж і сноуборду?
Очевидно, що вибирати чохол потрібно виходячи з довжини лиж/сноуборду. Оптимальний розмір: довжина лиж/сноуборду + 5 см. Якщо чохол занадто великий, спорядження буде перекочуватися і може подряпатися або пошкодити інші елементи. Порожня частина чохла звисатиме і заважатиме при перевезенні. У занадто вузький чохол лижі/сноуборд просто не помістяться або для їх упаковки знадобиться більше зусиль, що згодом призведе до псування чохла.
Корисні доповнення в чохлах:
- Колеса — для легкого перевезення важкого інвентарю.
- Розділювач лиж — виключає зіткнення між лижами і тим самим захищає їх від подряпин.
- Кишені — для зберігання аксесуарів (маски, окуляри, рукавички).
- Ручки — спрощують процес транспортування спорядження.
Чохли виготовляють із тканини, шкіри та полімерного матеріалу. Тканина добре захищає від пилу, але швидко вигоряє через вплив УФ-променів і втрачає свій первісний вигляд. Шкіра — міцний матеріал, який легко переносить усі негативні дії, але ціна кусається. Полімерні чохли стійкі до вологи, але недостатньо міцні.
Головні правила при виборі чохла:
- +5 см до довжини лиж/сноуборду;
- доповнення;
- матеріал із поліуретану або шкіри.
чохли для лиж; чохли для сноубордів
Вибираємо черевики
Для сноуборду
Насамперед звертай увагу на зручність черевиків. Вони не повинні тиснути чи спадати, а нога має щільно сидіти всередині. Крім розміру, важлива і жорсткість черевиків. Для слалому підійдуть жорсткі черевики, щоб нога сиділа як влита, для інших цілей — м'які черевики. Черевики швидко зношуються і навіть якщо спочатку вони здаються замалими, через пару днів сидітимуть ідеально.
Для бігових лиж
Не варто економити на лижних черевиках: якісні моделі коштують дорого, але прослужать вони понад п'ять сезонів. Черевики для класичного ходу повинні бути м'якими та низькими, не ускладнювати рух ноги над щиколоткою. Носок у вигині повинен створювати 90-градусний кут. Конькові черевики — високі та жорсткі, з манжетою, що фіксує гомілковостоп.
Для гірських лиж
Три правила, які потрібно знати, вибираючи гірськолижні черевики:
- Визнач довжину стопи в міліметрах, щоб зрозуміти, який розмір тобі потрібен.
- Вибери жорсткість черевиків: чим гірші твої навички, тим м'якші черевики потрібні.
- Ширина колодки варіюється від 92 до 108 мм — це відстань між стінками черевика у найширшій зоні.
Кріплення
Підбір кріплення відбувається в індивідуальному порядку, оскільки його потрібно підбирати під кожен черевик та дошку. При виборі зважай на рекомендації виробника сноуборду або лиж. Головним завданням кріплення є міцне утримання черевиків без передавлювання ніг. Кріплення має фіксувати тебе так, щоб тобі здавалося, ніби то частина тебе.
кріплення для лиж; кріплення для сноубордів
Гірськолижна маска — для захисту від вітру і не тільки
Вибираючи гірськолижну маску, врахуй три моменти:
- Підбір лінзи залежно від місця. Твоє завдання — вибрати відповідний фільтр, відтінок та затемнення якого запобігають втомі очей у конкретних погодних умовах.
- Посадка та комфорт маски. Вона повинна прилягати щільно, перевір, щоб не було ніяких проміжків, через які пройдуть вітер чи сніг. При цьому важливо, щоб маска не стискала вилиці і не заважала дихати.
- Прилягання маски та шолома. Через нещільне прилягання можуть виникнути небажані відчуття при їзді на високій швидкості або в холодну погоду. Якщо оптика нещільно прилягає до шолома, її легко може зірвати. Важливо, щоб оправа маски не упиралася у шолом.
Вибираємо гірськолижний шолом
Конструкція шолома передбачає три шари:
- тонка зовнішня оболонка із твердого матеріалу;
- внутрішня оболонка — товстіша і м'якша;
- антибактеріальна підкладка.
Яким би якісним не був шолом, виробники радять міняти його раз на пару років, оскільки навіть невеликий удар може суттєво погіршити захист, збільшивши ризик пошкодження.
При виготовленні шоломів використовують три найпопулярніші технології:
- Hardshell. Шоломи, створені за такою технологією, не можна назвати легкими, вони складаються із пластикової зовнішньої оболонки ABS та внутрішньої оболонки з EPS.
- Inmould. Виконані з полікарбонату, вони легші, але не особливо міцні. Підходять для спокійної їзди підготовленими трасами.
- Гібридна технологія. Універсальний варіант, який поєднує усі переваги видів Hardshell та Inmould: міцна конструкція та полегшена вага. Але ціна таких шоломів дорожча.
Розмір шолома
Щоб визначити розмір, поміряй коло голови, використовуючи класичний метр. Вимірювати потрібно по лінії чола над вухами, в результаті цифра, що вийшла, і буде потрібним розміром. Вирізняють такі стандартні розміри:
- S (small) — 51-55 см;
- M (medium) — 55-57 см;
- L (large) — 55-61 см;
- XL — 61-64 см.
Фіксація шолома
Зважаючи на те, що череп у кожного унікальний, бренди доповнюють шоломи утяжками, щоб підігнати розміри шолома під голову. Наприклад, технологія Auto Custom Air, яка використовується у багатьох сучасних моделях, дозволяє відкоригувати розмір легко та швидко. Система працює з повітряною помпою.
Вентиляція
Ще один важливий момент — це вентиляція. Вона буває регульованою та нерегульованою. У першому випадку ти зможеш регулювати повітряний потік за допомогою спеціальних важелів. Ідеально, коли на шоломі багато отворів з вентиляцією, яку можна налаштувати. Шоломи з нерегульованою вентиляцією підійдуть для використання на курортах, де є стабільна температура. Якщо ти впадеш, то в отвори шолома може забитися сніг, треба це враховувати.
Вибираємо палиці для лиж
Сучасні лижні палиці виробляють з алюмінію, вугле- та скловолокна. Палиці, у складі яких 100% вуглеволокно, відрізняються легкістю та жорсткістю, коштують недешево. Палиці середнього класу роблять із суміші скловолокна та вуглеволокна: чим більше у складі скловолокна, тим нижча ціна, але більша вага.
Довжина палиць
Від довжини палиці залежить техніка катання. При підборі дотримуйся стандартних рекомендацій:
- Для конькового ходу: відніми від зросту 15-20 см. Тобто при зрості 175 см довжина палиць має бути 155 см.
- Для класичного ходу: відніми від зросту 25-30 см. При зрості 175 см оптимальна довжина 148 см.
- Для гірських лиж: довжина становить трохи менше 3/4 зросту лижника. Для дорослих — від 110 см до 145 см, з кроком 5 см.
Якщо ти плануєш кататися не підготовленою трасою, а лісом, то подивися на «лапки» — надто маленькі будуть провалюватися в сніг.
Все необхідне екіпірування за приємними цінами ти знайдеш на stylus.ua.
СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ:
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua