Вибираємо лижі
З початком лижного сезону актуальним стає не лише вибір місця відпочинку, а й лиж. У цьому питанні потрібно звертати увагу не тільки на виробника, а й на ростовку, стиль катання, матеріал та інші характеристики, про які розповідаємо докладніше у цій статті.
Вибираємо лижі та стиль катання
Під кожен стиль катання створюються спеціальні лижі із конкретними характеристиками. Теоретично ти можеш спуститися з гори і на бігових лижах, але результат себе не виправдає: небезпечно та незручно.
Гірські лижі
Гірські лижі використовуються на гірськолижних курортах, зазвичай їх здають у прокат у Буковелі або Драгобраті, оскільки там гірські траси не для спокійної їзди. Гірські лижі призначені для їзди на підготовлених схилах, спортивних змагань та агресивної їзди.
- Лижі для слалому — для шанувальників трюкової їзди: звертай увагу на моделі з двома закругленими кінцями (твін-тип), вони підходять для їзди обличчям та спиною вперед.
- Лижі для фрістайлу — призначені для акробатичних трюків та стрибків на трамплінах, напівтрубі тощо.
- Лижі для фрірайду — вибирають ті, хто спускається з природних, не розчищених трас (гірські снігові цілини). Це рух за довільним маршрутом і подолання природних перешкод.
- Карвінгові — на таких лижах лижники роблять різані повороти за рахунок конкретної позиції колін. Подобаються любителям швидкої їзди. Карвінгові лижі прості у керуванні, а після невеликої підготовки їх освоюють і новачки.
- All Mountain — теж підходять для аматорського катання, але не тільки підготовленими трасами, а ще й цілиною. All Mountain вважаються універсальними лижами, на яких зручно кататися тим, хто не визначився з уподобаннями за стилем катання та хоче спробувати все.
- Skitour — такі лижі підходять для гірських туристичних походів: лижники катаються схилами, до яких не добираються підйомники. На таких лижах зазвичай є камуси та спеціальні кріплення, які допомагають п'яті відриватися від лижі при підйомі та запобігають ковзанню.
Тим, хто ніколи не катався на лижах, варто спершу взяти напрокат. Під час тренувань буде зрозуміло, подобаються тобі ці лижі та стиль їзди чи ні.
Форма гірських лиж
Від форми лиж залежить сфера застосування. Є два типи:
- Directional (спрямовані). У таких лиж хвіст і ніс відрізняються: хвіст зазвичай обрізаний, а ніс загнутий і заокруглений. Підходять для їзди лише в один бік, а ось покататися на них спиною назад не вийде. Лижі Directional відрізняються гарною стійкістю та стабільністю на швидкостях, вони не бовтають носком і чудово катають по трасі.
- Twin Tip («подвійний носок»). Ніс і хвіст у цьому випадку однакові: загнуті вгору і трохи заокруглені. Такі лижі вибирають для фрістайлу, оскільки вони ідеально підходять для виконання трюків та їзди спиною назад.
Бігові лижі
Ні, це не означає, що на них потрібно бігати, можна просто не поспішаючи ковзати, оглядаючи околиці. Тут також потрібно вибрати техніку катання. Є три стилі:
- Класичний — коли лижі ковзають паралельно один до одного.
- Коньковий (або вільний) — рухи лижника у цьому стилі нагадують рухи ковзанярів, по суті, так і виникла назва. Ця техніка вважається складною та енерговитратною.
- Комбінований — класичні лижі підвищеної жорсткості, завдяки чому вони підходять і для конькової техніки. Підійде тим, хто купує лижі вперше — можна спробувати обидва стилі.
Важливі параметри, які варто врахувати при купівлі
Підбираємо пару за зростом
Для бігових лиж діє таке правило: якщо ти вибрав класичний варіант, то додай до зросту 20-30 см. Якщо хочеш лижі конькові, додай 10-15 см. Чим коротші лижі, тим простіше маневрувати. Тому новачкам можна купити коротші лижі.
Довжина гірських лиж підбирається дещо інакше. Якщо ти плануєш ставати на лижі вперше, то для визначення довжини лиж від зросту потрібно забрати 20 см (короткими лижами простіше керувати). Якщо у тебе є досвід катання, то забери від зросту 10 см. Лижі, які за довжиною однакові зі зростом спортсмена, краще купувати лише досвідченим спортсменам.
Ширина лиж
Якщо ти кататимешся по розчищених трасах, то віддай перевагу вузьким лижам, вони більш маневрені і менше важать. Для свіжого снігу та непідготовлених трас краще використовувати широкі лижі. Моделі середньої ширини (70-85 мм) вважаються універсальними, оскільки підходять для більшості схилів, — саме їх потрібно купувати новачкам.
Жорсткість лиж
Якщо це твої перші лижі, то бери моделі середньої жорсткості, а далі покладайся на свої відчуття. На м'яких лижах гарантована комфортна їзда на невисоких швидкостях, а жорстка надасть перевагу при проходженні крутих поворотів.
Матеріал лиж
Є два основні матеріали, з яких виготовляють лижі — дерево та пластик. Ось у чому їх відмінності:
- Дерев'яні лижі — відрізняються невисокою ціною та підходять тим, хто використовує лижі для рідкісних прогулянок, оскільки потребують постійного догляду (їх потрібно регулярно змащувати спеціальним мастилом). До того ж дерев'яні моделі важать більше за пластикові.
- Пластикові лижі — відрізняються гарною прохідністю як по свіжому снігу, так і по талому. Їм характерна невибагливість у догляді. Прекрасний варіант для гірських та бігових маршрутів. Завдяки невеликій вазі з ними зручно подорожувати.
Виробник
У каталозі нашого інтернет-магазину представлені лижі від відомих світових виробників: Fischer, HEAD, Rossignol, TISA, Volkl та інших брендів. Досвідчені лижники найчастіше віддають перевагу лижам Fischer та Rossignol, але й інші виробники пропонують хороші та якісні варіанти.
Перевіряємо якість лиж
- Лижі не повинні бути кривими у поздовжньому напрямку. Для перевірки подивися вздовж жолоба: ідеальний жолоб — рівний без гвинтового вигину.
- Ковзна поверхня обов'язково повинна бути рівною. Лижі з хвилями, пагорбами та ямками краще відкласти.
- Придивись до ламінату, щоб не було жодних пошкоджень, інакше в лижу може пройти волога. Через це сердечник розбухне і лижі швидко зіпсуються.
- Стисни лижі в руках: якщо одна стискається легше за іншу, то знайди іншу пару.
- Не купуй дешеві лижі: найчастіше вони виготовлені з крихких матеріалів, які швидко ламаються.
Підсумок
- На коротких лижах простіше вчитися, ними легше керувати — саме те для новачків.
- Чим менша жорсткість, тим простіше керування.
- Новачкам для гірського катання краще купувати лижі All Mountain, а якщо біговий стиль, то комбіновані.
- Щоб з'ясувати, який стиль катання подобається тобі більше, краще кілька разів взяти напрокат лижі, щоб розуміти, які купувати.
Впевнені, з ключовими моментами ти розібрався, тепер самостійно зможеш вибрати свою ідеальну пару лиж. Купуй на stylus.ua вже зараз, щоб бути готовим до лижного сезону.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Як вибрати сноуборд
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua