Особливості ловлі риби восени
На риболовлю можна ходити цілий рік, однак, щоб повертатися з уловом кожен раз, необхідно знати особливості поведінки риби, які тісно пов'язані з природними факторами і погодними умовами. У статті розповідаємо, які ключові правила потрібно врахувати для вдалої риболовлі та якої підготовки вимагає рибалка восени.
Особливості рибної ловлі восени
Кожен період осені, починаючи від раннього тепла і до перших заморозків, має свої особливості клювання, що вимагає від рибалки ретельної і швидкої підготовки, щоб встигнути до настання холодів.
Що потрібно знати про осінню риболовлю:
- Риба йде на глибину в пошуках корму.
- Чим холодніше стає вода, тим пасивніше риба.
- З настанням холодів вода стає більш прозорою.
- Грубі снасті замінюються більш тонкими і непомітними.
- Відгодована за літо, риба восени менш ласа на приманки.
- У дощову погоду риба йде далі від берега.
З настанням осені збільшується екіпірування рибалки з обов'язковим захистом від дощу і вітру. Також для професійної та аматорської ловлі необхідно обзавестися ехолотом, щоб легко виявити риб, які збилися в зграю.
Яка риба ловиться восени
Перелік риб, яких можна зловити в осінні місяці, не змінюється з літа, проте змінюються їх повадки і переваги. Наприклад, карась вже не звертає уваги на рослинні приманки, їх краще замінити хробаком. На початку осені він водиться біля берега, а з настанням прохолоди йде на 3-5 м. Восени можна розраховувати на хорошу ловлю коропа, в підгодовуванні якого обов'язково повинен бути присутнім білок і тваринна їжа. У великі зграї збивається густера, яку можна знайти на глинистому або мулистому дні.
Залежно від періоду осені можна зловити:
- вересень — краснопірка, плотва, лящ, короп, лин, головень;
- жовтень — короп, сом, щука, окунь, карась;
- листопад — судак, густера, щука, піскар, жерех.
На що ловити рибу восени
Восени більше можна розраховувати на клювання дрібної риби, однак якщо ти пішов на великого хижака, є ймовірність зловити дійсно рекордний трофей. Рибу в цей період ловлять на спінінг і штучні насадки, а приманки підбирають нейтрального кольору. Це пов'язано з тим, що водорості відцвітають, опускаються на дно, що робить воду більш прозорою.
Якщо ж водойма все одно залишається мутною, можна підібрати грубу приманку яскравого кольору. Насадки частіше вибирають маленького і середнього розміру, а для глибоководних видів використовують донні снасті. Вудилища з поплавком восени рідше використовуються через нестійкість до поривів вітру та сильних дощів.
Фідер
Восени можна пополювати на риб, що мешкають на дні — лящ і сом. Для цих цілей відмінно підійде фідер з гнучким кінчиком, який буде передавати найменші коливання. Фідер вибирають довжиною більше 4 м і закидають на дальню дистанцію, попередньо оснастивши його тонкою волосінню і маленькою годівницею.
Спінінг
Якщо ти вирішив йти на великого хижака, тобі не обійтися без спінінга, який допоможе в ловлі трофейної щуки або судака. До зими риба помітно набирає вагу, тому саме восени є шанс пополювати на велику здобич. Щоб вудлище витримало велику вагу, необхідно запастися товстою волосінню на 50-150 м.
Поплавкове вудилище
Оскільки в прохолодній воді риба стає більш обережною, для поплавкової вудки вибирають більш дрібні снасті і тонкі гачки. Щоб поплавкова риболовля на глибоководних ділянках була успішною, краще використовувати махове вудилище і штекер з тонкою волосінню на 0,1-0,12 мм. Поплавкове вудилище також підійде для лову плотви або карася.
В яких місцях водиться риба
З настанням осінньої прохолоди риба переміщається на дно в пошуку личинок і опалих водоростей. Окремі види риб люблять водитися в місцях зміни ландшафту: затоплених деревах, виступах грунту в річку, поглибленнях і ямах, змінах типу дна, обривах. З настанням теплих днів або бабиного літа риба підпливає ближче до берега в пошуках їжі, але з приходом дощів знову повертається на глибину.
Ловля риби в різний період осені
Вересень
Як правило, у вересні ще тримається тепла літня погода, проте з настанням холодів і опусканням температури до 12 ˚С риба починає частіше мігрувати, переміщаючись з місця на місце. Найкраще здійснювати риболовлю з човна, а для упіймання вибирати спінінг для хижої риби і літні снасті для мирних видів. Підходящим часом буде ранній ранок і вечірній час до заходу, а кращий період — суха безвітряна похмура погода або теплі дні після тривалого похолодання.
Жовтень
У жовтні температура опускається до 4 ˚С, а значить мирна риба опускається нижче, за нею йдуть і хижаки. Особи стають малоактивними, але збиваються в зграї, що підвищує шанси на улов. Ловлять рибу в цей час на живця або реалістичні приманки, оскільки в прозорій воді вона стає більш розбірливою. Сильні дощі і перепади тиску також змінюють поведінку риб. Щоб передбачити місце залягання особин, краще мати під рукою барометр.
Листопад
Пізня осінь — не найкращий час для риболовлі, оскільки в цей період температура опускається нижче 4 ˚С і настає метеорологічна зима. Великі коропові збиваються в зграї і йдуть на дно, але можна пополювати на плотву з карасем, а з великих на щуку. Рибалки ділять листопад на три періоди:
- час перед появою льоду;
- час його становлення;
- перший лід.
Перший період схожий з жовтневим ловом, в другий можна спробувати пошукати рибу в заплавах і невеликих водоймах, а третій передбачає перехід на зимові снасті. З появою першого льоду у риб починається жор, який триває близько двох тижнів. У цей час спостерігається клювання різних видів риб з ранку і до самого вечора.
Настання холодів — не привід відмовлятися від улюбленого хобі, адже в осінній сезон різко зростають шанси на особистий рекорд! Перед тим як відправлятися за здобиччю, не забудь обзавестися снастями і екіпіровкою в інтернет-магазині «Стилус» з доставкою в будь-яку точку України.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Види вудок
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua