Види вудок
Якщо ти думаєш, що всі вудки однакові і знати про їх призначення не потрібно, улов тобі точно не світить, адже риболовля — це ціла наука зі своєю різноманітністю спорядження, термінів і пристосувань. Інтернет-магазин «Стилус» підготував статтю для тих, хто не знає, як відрізнити донку від фідера, а вудку від вудлища, але хоче розбиратися в їх різновидах.
Коротка класифікація
Перш ніж ми вирушимо на уявну риболовлю, внесемо ясність у відмінності термінології, оскільки вважати вудку і вудлище синонімом — поширена помилка. Вудкою можна назвати цілісний інструмент для ловлі, що складається з вудлища, волосіні і оснастки. Тоді як вудлище — це складова частина вудки у вигляді гнучкого довгого конуса. Саме вудлище, що визначає особливості конструкції і призначення вудки, ми візьмемо за класифікацію.
За видом вудлища діляться на:
- прості — мають цільну нерозбірну конструкцію, вважаються серед рибалок старою доброю класикою;
- складні — телескопічні (складні) і штекерні (розбірні) для риболовлі на великій дальності, зручні для перевезення.
Гнучкість вудлища визначається її ладом, який може бути:
- швидким — згинається тільки верхня частина;
- середнім — вудлище гнеться до половини;
- повільним — повністю гнучка конструкція.
Ще один параметр — тест, який показує, наскільки важку приманку здатне витримати вудлище. Такі вудки діляться на 7 класів:
- надлегкий — до 7 г;
- легкий — до 10 г;
- середньо-легкий — до 15 г;
- середній — до 30 г;
- середньотяжкий — до 40 г;
- важкий — до 100 г;
- надважкий — понад 100 м
Також великий клас різновидів представляють вудки в залежності від сезону лову. За цим параметром визначаємо дві великі категорії, яким ми присвятимо детальний огляд:
- вудки для ловлі на відкритій воді (літні);
- вудки для підлідної ловлі (зимові).
Літні вудки
Поплавкові вудлища
У народі іменовані половчанки — це самий простий і зрозумілий варіант вудки, що складається з самого вудлища, волосіні, поплавка, грузила і гачка. У деяких випадках використовується нитка. За рухом поплавця легко визначити, що риба клюнула приманку. Залежно від виду, поплавкове вудлище може захопити великий об'єм акваторії від ділянки біля рибалки до десятків метрів від берега. Є поплавкові вудлища з кільцями (дозволяють вудити, сплавляючи поплавок за течією річки) і без кілець (підходять для спортивної риболовлі).
Вудлища з поплавком діляться на підвиди:
- Махові. Простий варіант вудлищ для ловлі на підгодованому місці з берега або з човна. Конструкція телескопічна, без пропускних кілець і кріплення під котушку, дозволяє зробити точний кидок. Популярна довжина — 4-7 м.
- Матчеві. Самі далекобійні вудлища. Розраховані на рибу до 3 кг і закид до 70 м. За рахунок тонкої волосіні, спеціальних поплавків і дрібних пропускних кілець забезпечується міцність при мінімальній вазі.
- Штекерні. Наявність штекерних колін дало назву всій конструкції. Довжина вудлища може досягати 20 м, тому таке спорядження встановлюється на ролики. Виводиться риба за допомогою кита (спеціального амортизатора).
- Болонські. Найчастіше використовується на середній і великій глибині або для ловлі на течії. Конструкція частіше телескопічна, з безінерційною котушкою. Використання універсальних снастей і дальній кидок роблять її популярною серед початківців рибалок.
Донні вудки
Донки призначені для «тихого полювання» на великій глибині на далекій відстані від берега. Вони бувають і поплавцевими, але частіше зустрічаються донні спорядження, що складаються з вудлища, щільно натягнутої волосіні, грузила, пружинки з короткими повідцями, фрикційного гачка і котушки. Є донки і зовсім без вудлища. Найчастіше донна вудка виготовляється з легкого і міцного вуглепластика. Встановлюється спорядження на дві опори нижче до землі і ближче до води. Клювання можна визначити за волосінню, на яку вішається дзвіночок. В основному донні снасті розраховані на піймання великої риби.
Деякі донні вудлища заслуговують на окрему увагу:
- Фідерні вудлища (фідери). Великий клас донних вудок, який дав назву окремому виду спортивної риболовлі. Має високу чутливість до клювання, про що сигналізують спеціальні вершинки, які йдуть в комплекті. Перш за все розраховані на ловлю з дна і дальній кидок.
- Коропові вудлища. Далекобійні спорядження для полювання на коропа. Мають потужну примітивну конструкцію для далекого закидання важких грузил. Розраховані на донне полювання, що обумовлено лякливістю даної риби. За індикацію клювання відповідає звуковий сигналізатор.
- Пікерні вудлища. Спрощений варіант фідерного вудлища, розрахований на піймання невеликої риби. Має меншу вагу і загальну довжину до 3 м. Підходить для невеликих водойм зі слабкою течією. Закид максимально розрахований на 20-25 м.
Спінінги
Спінінгові вудки вибирають як рибалки-любителі, так і досвідчені майстри «тихого полювання». Спорядження розраховані на піймання хижої і активної риби, а також для морського лову. Виведення відбувається за рахунок закидання у воду рухливої штучної або природної приманки. Складається спінінг з конусного вудлища (виготовленого зі скловолокна, металу або вуглепластика, доповненого пропускними кільцями), волосіні і котушки. Може використовуватися і для донного лову.
Ловля на спінінг передбачає два види вудлищ:
- Кастингові. Вудлища легко впізнати за наявністю курка на котушці, що дало їм народну назву «куркові». Дозволяють миттєво реагувати на підсічку, відрізняються високою чутливістю і зручністю, навіть під час виведення важкої риби.
- Тролінгові. Призначені для упіймання великої хижої риби (судака, лосося, сома, щуки) методом закидання приманки у воду з рухомого моторного човна. Вудлища відрізняються жорсткістю і витримують ривки риби на ходу. Оскільки дальність закидання тут не грає ролі, довжина тролінгу не перевищує 2,8 м.
Зимові вудки
Підлідна ловля теж може похвалитися різними видами технік і споряджень, що визначається видом риби, глибиною водойми, товщиною льоду і навіть погодними умовами. Вудлища для зимової риболовлі відрізняються міцністю і довжиною, що не перевищує 40 см, адже немає необхідності в далекому закиданні. За рахунок того, що в зимовий сезон риба млява і сонна, підлідні вудлища оснащуються тонкою волосінню.
Популярні різновиди зимових вудок:
- Блешневі. Складаються з рукоятки, волосіні, грузила і блешні. Вони відрізняються легкістю, простотою і невисокою вартістю. Бувають безмотильні варіанти, а є для лову з приманкою.
- Поплавкові. Більш важкі вудки з ніжками для встановлення на льоду. Клювання визначається за рахунок руху поплавця, який знаходиться не над, а під водою.
- Самопідсікаючі вудки. Використовуються для упіймання обережної риби (ляща, карася). При найменшому попаданні риби на гачок автоматично підсікають здобич.
Результат риболовлі безпосередньо залежить від вибраної вудки і навіть найдрібніші оснастки визначають успіх або повний провал. Щоб кожен раз повертатися з рекордним трофеєм, вибирай спорядження для риболовлі на Stylus.ua.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Секрети і хитрощі успішної риболовлі
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua