Організація водопостачання на дачі
Наявність води є обов'язковою умовою для комфортного проведення часу на дачі, адже крім побутових потреб, необхідно подбати про полив саду та городу. Провести на дачі водопостачання своїми силами можна за допомогою насосних станцій та мотопомп, які відрізняються габаритами, потужністю і ціною. Stylus.ua розповідає про переваги різних варіантів подачі води і ділиться секретами їх правильного вибору.
Насоси — безпека і комфорт на довгий термін
Найпопулярнішим способом облаштування водопостачання на дачі є встановлення насоса, що дозволяє подавати воду з різних джерел водозабору: колодязя або свердловини. При виборі насоса звертають увагу на такі параметри, як:
- висота всмоктування — відстань між віссю робочого колеса і вільною поверхнею у водоймі;
- живлення — дизельні або ті, які працюють від електромережі;
- продуктивність — кількість рідини, що переміщується за одиницю часу;
- споживана потужність — енергія, споживана з джерела живлення;
- тип насоса — занурювальний або поверхневий.
Занурювальні насоси
Занурювальні, вони ж глибинні, агрегати здатні викачувати воду на глибині 10-150 м. Їх розташовують прямо у водоймі, за рахунок чого вони здаються практично безшумними. Занурювальні насоси мають продуману конструкцію і розраховані на роботу при низьких температурах, включаючи морозний сезон. Агрегат встановлюється так, щоб вода зверху і знизу була на відстані не менше 1 м, а система контролю у більшості моделей має функцію автоматичного вимкнення при критично низькій відмітці води.
Переваги занурювальних насосів:
- тиха робота;
- тривала зношуваність деталей;
- підйом води з великої глибини;
- нескладний монтаж і встановлення;
- доступний цінник.
Асортимент занурювальних насосів включає кілька видів:
- Колодязні. Недорогі за ціною побутові моделі для встановлення у колодязі на невеликій глибині. Працюють з чистою і слабкозабрудненою водою, так як частинки мулу збільшують навантаження на двигун, що впливає на термін експлуатації. Є автоматичні (включаються при відкритті крана і вимикаються при закритті) і напівавтоматичні (вимикаються при зниженні рівня води).
- Свердловинні. Дорожче колодязних за рахунок компактних розмірів і меншої ваги. Агрегат має вузьку подовжену форму для входження в свердловини і відкачування води на глибині до 20 м. Система подачі працює за рахунок різниці тиску всередині насоса. Зустрічаються моделі, розраховані на роботу із забрудненою водою з домішками мулу до 180 г/м³.
- Відцентрові. Подача води в такому насосі відбувається завдяки відцентровій силі, що утворюється під час обертання лопатей. Пристрій допускає невелику забрудненість води і може використовуватися для водозабезпечення будинку, поливу або зрошення садової ділянки.
- Вихрові. Можуть врятувати в ситуації, коли необхідно отримати великий потік води з її невеликої кількості. Мають високу потужність і напір, який може в 7 разів перевищувати здатності перекачування насосів з відцентровою силою. Підходять для встановлення в колодязі і свердловини, працюють тільки з чистою водою.
- Шнекові. Підходять для забору води з великим вмістом піску і абразивних частинок. Основа корпусу — литий шнековий вал, через який гойдається рідина в вертикальному і горизонтальному положенні. Довгий термін експлуатації забезпечують деталі, виготовлені з нержавіючої сталі, і високочастотна обробка гвинта, що впливає на роботу насоса без шуму і вібрацій.
Поверхневі насоси
У разі, коли необхідно забезпечити подачу води з невеликої глибини (до 10 м) або потреба у водопостачанні обмежується поливом присадибної території, встановлюється поверхневий насос. Їх асортимент включає ті ж вихрові і відцентрові моделі, за винятком того, що сам насос працює без занурення у воду. Замість нього в колодязь або свердловину занурюється шланг, а сам агрегат можна встановити в хозприміщенні або сараї. За рахунок менших розмірів, доступної вартості і можливості монтажу в обмеженому просторі більшою популярністю користуються саме вихрові моделі.
Переваги поверхневих насосів:
- менші габарити і вага;
- сильний напір води, що подається;
- легке встановлення і обслуговування;
- забір води з неглибоких джерел;
- висока продуктивність.
До того ж при поломці такого насоса виключається можливість забруднення водойми або протоки масла в чисту воду. Якщо ж потрібно збільшити глибину викачування до 45 м, використовуються насоси з виносним ежектором. Перевага такого способу полягає в можливості встановлення самовсмоктуючого ежектора на великій відстані від будинку.
Насосні станції
Коли питання про підведення води стосується не тільки дачної ділянки, але і всього будинку, потужності звичайних насосів може не вистачити, тому в цьому випадку не обійтися без насосної станції. Такі агрегати здатні стабільно підтримувати великий напір води і деякий час працювати в автономному режимі в разі відключення електроенергії. Станція складається з насоса, гідроакумулятора і датчиків тиску, що відображають рівень напору води на спеціальному реле. При цьому сам насос може бути як поверхневим, так і занурювальним.
Переваги насосних станцій:
- порівняно невеликі габарити;
- забезпечення постійного тиску;
- повністю автоматизована робота;
- мінімальні ризики гідроудару;
- захист від сухого ходу і перегріву.
При виборі обладнання враховують продуктивність, висоту напору, матеріал виготовлення гідроакумулятора, його об'єм і потужність насоса. Для водозабезпечення невеликого по площі будинку підійдуть станції потужністю 600 Вт, тоді як для великих приміщень слід вибирати показник не менше 750 Вт.
Мотопомпи — універсальні переносні рішення
В умовах відсутності джерела електроживлення на дачній ділянці встановлюють мотопомпи, що працюють від джерела внутрішнього згоряння — бензину, дизеля або газу. Вид палива визначає тип використовуваного двигуна, що відбивається на продуктивності і вартості. Мотопомпи відмінно зарекомендували себе в перекачуванні брудної і частково-забрудненої води, їх також використовують для відкачування мулу, гасіння пожежі та поливу земельних ділянок. Окремою популярністю користуються високонапорні мотопомпи, здатні доставляти воду в разі, коли водойма знаходиться на великій відстані від ділянки.
Переваги мотопомп:
- зручність переміщення агрегату по дільниці;
- автономна робота;
- висока продуктивність;
- поєднання функцій забору і перекачування;
- проста експлуатація.
Тип мотопомпи визначається умовами конкретної ділянки. Якщо на території є басейн, підійде модель для чистої води з високою продуктивністю. Мотопомпа, яка працює із забрудненою водою, виявиться необхідною для осушення ділянок, погребів, заболочених територій. Для побутових цілей і стандартних садових робіт досить мотопомпи до 5 000 л/год.
В інтернет-магазині «Стилус» власники присадибних ділянок знайдуть все необхідне обладнання для цілорічної і сезонної подачі води за доступною ціною і з вигідними умовами.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Техніка для догляду за садом: що потрібно придбати
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua