Масниця: як зустріти і що приготувати
Масниця символізує прихід весни і пробудження природи. У 2021 році свято випадає на тиждень з 8 по 14 березня. В першу чергу Масниця асоціюється з млинцями, але є маса інших традицій і ласощів, з якими можна відзначити свято весни. У цій статті розповідаємо, чим прикрасити святковий стіл і що приготувати, крім млинців.
Звідки коріння свята?
Витоки свята сягають язичницьких часів, коли Масниця була приурочена до дня весняного рівнодення. Спочатку її відзначали в кінці березня, але з приходом християнства дата щорічно зміщується, оскільки залежить від дати Великодня. Традиційно в цей день проводились гуляння, спалювання опудала, ярмарки, катання на санях і хороводи, а в повітрі витав аромат свіжоспеченої смакоти. Зараз мало що в святі залишилося від того часу. Для сучасних господинь Масниця — це скоріше привід порадувати близьких смачними стравами і зібратися разом за сімейною вечерею.
Готуємося до Масниці
Вибір посуду
З давніх-давен господині готувалися до свята задовго до його настання. Відзначали Масницю на широку ногу і насамперед віталося багате оздоблення, різноманітність страв, символіка. Щоб передати атмосферу, для оформлення столу можна використовувати традиційний стиль — глиняний і дерев'яний посуд, розписну кераміку, фігурні вироби. Якщо таких немає, можна взяти будь-який посуд з рослинними або квітковими візерунками (як данина весняній символіці), вироби з кришталевого скла та порцеляни.
Незалежно від обраного стилю, сервірування до Масниці повинно включати кілька обов'язкових предметів:
- Тарілка для млинців. Можна замінити будь-якою широкою плоскою тарілкою з загнутими краями або фруктовницею на високій ніжці. Якщо млинців багато — виручить металевий піднос.
- Глечик. Компот із сухофруктів, медовий напій або фруктовий лимонад — обов'язково присутні на святковому столі, тому без яскравого розписного графина не обійтися. Склянки вибираються до пари глека.
- Соусник з носиком. Смак солоних млинців відмінно доповнюють соуси або сметана, а до солодких підійдуть мед, варення або згущене молоко. Гарний керамічний соусник може стати однією з центральних фігур на столі.
- Цукерниця. На Масницю випікають різні солодощі: карамель на паличці, пряники, печиво, бублики і пиріжки, які можна ефектно подати в широкій ажурній цукерниці.
- Ваза з квітами. На столі обов'язково повинен бути елемент, що символізує прихід весни. Кращою прикрасою стануть живі квіти, але можна поставити і прикраси hand made.
Декорування столу
В якості текстилю слід віддавати перевагу натуральним матеріалам. Це можуть бути лляні або мереживні серветки, бавовняні скатертини з рослинними візерунками, вишитими орнаментами або невибілені матеріали з грубого полотна. На столі доречно виглядатимуть ляльки ручної роботи, фігурні набори для спецій, свічки, керамічні серветниці.
На чому смажити млинці?
Щоб ні перший, ні другий млинець не вийшов грудкою, для їх випікання слід доглянути спеціальний інвентар. В першу чергу це сковороди для млинців з антипригарним покриттям, що дозволяють смажити ласощі без додавання масла. Млинцеві сковороди мають зручну форму, довгу ручку і плоске дно, що передбачає плавне розтікання.
Дещо дорожче коштують електричні млинниці, що виключають можливість пригорання. Вони працюють від електрики і мають термостат з рівномірним розподілом нагріву. У комплекті часто йде лопатка для перевертання і паличка для вирівнювання тіста. Тим, хто чекає на Масницю багато гостей, підійдуть млинниці з декількома відсіками, що дозволяють готувати по 2, 4 і 6 млинців одночасно. На нагрівання поверхні йде частка секунди, а смак одержуваних млинчиків буде кожен раз незрівнянний.
Рецепти млинців
Якщо тобі набридли традиційні рецепти, почерпнути натхнення можна з кулінарних книг, в яких подаються не тільки варіації випікання млинців, а й способи їх подачі. До речі, за старих часів вважалося, що чим більше гірка з млинців, тим більше грошей буде в наступаючому році. Також можна викласти млинці метеликом, трикутником, трубочкою, конвертиком, зав'язати в мішечок і навіть подати в келиху. Далі — приклад оригінальних і смачних рецептів.
Млинці на пиві
Складові:
- світле пиво — 200 мл;
- яйце куряче — 2 шт.;
- борошно — 1 ст.;
- цукор — 1 ст. л.;
- сіль — 1 ч. л;
- масло рослинне — 2 ст. л.
Покрокова інструкція:
- Розбити в глибоку ємність яйця і збити разом з цукром і сіллю.
- Пиво кімнатної температури влити в масу і розмішати.
- Додати в ємність просіяне борошно, доводячи до консистенції рідкої сметани.
- Влити масло, розмішати і обсмажувати тісто з кожного боку.
Двобарвні млинці
Складові:
- молоко — 400 мл;
- тертий шоколад — 30 г;
- какао-порошок — 2 ч. л;
- борошно — 1 ст.;
- яйце куряче — 1 шт.;
- цукор — 1 ст. л.;
- сіль — 1 ч. л;
- масло рослинне - 2 ст. л.
Покрокова інструкція:
- Збити яйце з цукром і сіллю, після чого влити молоко з рослинним маслом, розмішати.
- Додати малими порціями борошно, доводячи до однорідної маси.
- Половину тіста відокремити, додати какао-порошок і шоколад.
- При смаженні вливати кожен вид тіста на половину поверхні, формуючи двоколірний млинець.
Чим замінити млинці?
Кожен день пригощати млинцями гостей може набриднути, навіть якщо вони подаються з різною начинкою. Для різноманітності можна приготувати:
- сирники;
- медові пряники;
- фігурне печиво;
- ліниві вареники;
- розтягаї з рибою;
- картопляні деруни;
- дріжджові пиріжки;
- відкритий пиріг.
До речі, більшість традиційних страв припускають роботу з тістом. Щоб свято не перетворилося на каторгу, можна довіритися професійній техніці. Будь-який тістомісильник або кухонний комбайн швидше впорається з замішуванням великої кількості тіста. А при ручному замішуванні можна використовувати занурювальний блендер.
Масний тиждень може стати яскравою подією, якщо вкласти трохи зусиль і фантазії. Господині, яка заздалегідь підготувалася, не страшні домашні клопоти і несподівані гості, адже під рукою функціональна техніка, що дозволяє реалізовувати старі кулінарні традиції і придумувати нові.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Оновлюємо техніку вдома
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua