Сучасні Wi-Fi роутери працюють на двох частотах — 2,4 ГГц і 5 ГГц. Яка з них краща?
Сучасні Wi-Fi роутери можуть працювати на частотах 2,4 ГГц і 5 ГГц. Вони покривають різні потреби і володіють різними характеристиками. Зараз розберемо, у чому полягає різниця і який стандарт все ж краще вибрати.
Відмінності між роутерами з частотою 2,4 ГГц і 5 ГГц
Маршрутизатори 2,4 ГГц і 5 ГГц мають кілька принципових відмінностей:
- В першу чергу — це дальність дії. Роутери 5 ГГц при всій стабільності сигналу мають меншу дальність дії. Вони відмінно підійдуть для невеликих приміщень, у яких сигнал може дотягнутися до найдальших кімнат. Або ж можна скористатися ретранслятором і вирішити проблему через нього. Допоміжний ретранслятор «зловить» сигнал роутера і «закине» його далі, ніж початкова зона покриття. Проте для великих площ більше підходять маршрутизатори 2,4 ГГц.
- Перешкоди передачі сигналу. Мережі 5 ГГц більш чутливі. У той час як частота 2,4 ГГц легко долає перегородки, стелі і стіни, для 5 ГГц будь-які двері стоятимуть на заваді. До того ж роль відіграє навіть кут між перегородкою і сигналом. Стіну під прямим кутом мережа 5 ГГц проб'є відносно легко, але чим більше цей кут, тим складніше буде сигналу. З іншого боку, при такій локалізованій дії роутера до нього ніхто, крім власника, не зможе під'єднатися.
- Швидкість сигналу. У плані швидкості мережі 5 ГГц беззастережно виграють. Вся справа знову ж таки в їх локалізованості і низькому завантаженні. Сигнал від роутера моментально долітає до користувача.
- Можливості підключення гаджетів. Тут відразу обидва варіанти мають значні переваги і недоліки. Більшість гаджетів і розумної техніки розраховані на підключення до мережі 2,4 ГГц. Але при цьому ця частота, як правило, буквально забита підключеними пристроями, сигнали сперечаються між собою, перетинаються з сусідськими підключеннями і все це веде ще й до втрати швидкості. У той час як частота 5 ГГц має значно більше точок підключення, але маршрутизатор і приймач повинні підтримувати стандарт 802.11 ac (або в деяких випадках 802.11 n), інакше пристрої працювати не будуть.
Як дізнатися, яку частоту підтримує пристрій
Підтримувана пристроєм частота вказана в його технічних характеристиках. При стандарті 802.11 ac гаджет буде буде підключатися до мережі 5 ГГц. А ось при 802.11 a, b або g буде доступна тільки 2,4 ГГц, не дивлячись на те, що обидва стандарти — це покоління Wi-Fi 5.
При варіанті стандарту Wi-Fi 4 802.11 n пристрій здатний підтримувати мережу 5 ГГц, але з певними обмеженнями швидкості.
Бувають випадки, коли пристрій не бачить частоту 5 ГГц, яку роздає роутер. Тоді конектор потрібно налаштувати вручну через налаштування бездротової мережі.
Переваги та недоліки роутерів з різною частотою
Виходячи з відмінностей між маршрутизаторами 2,4 ГГц і 5 ГГц можна зробити висновок, що вони обидва мають як переваги, так і певні недоліки.
Роутер 2,4 ГГц має велику площу покриття, «пробиває» стіни, двері, шафи і все, що може стати на шляху сигналу. Він підходить більшості старих гаджетів і техніки.
Мережа 5 ГГц вимагає додаткових ретрансляторів для великих площ, але компенсує цю незручність значно більшою швидкістю. Та й сусіди до неї не зможуть під'єднатися якраз завдяки її нездатності долати значні перешкоди. До того ж нові пристрої можуть підключатися до неї в більшій кількості.
Який маршрутизатор вибрати
Для сучасної квартири з необхідністю у швидкому інтернеті краще підійде частота 5 ГГц. А для великого офісного приміщення без необхідності швидкісної мережі вистачить і 2,4 ГГц.
Але далеко не завжди є необхідність вибирати. Виробники випускають маршрутизатори, здатні працювати і на частоті 2,4 ГГц, і на 5 ГГц. Такі універсальні моделі дозволять користуватися як старими приладами, так і новими гаджетами, не перевантажуючи при цьому мережу.
Хорошим представником такого пристрою став TP-Link Archer C5400. У нього великий радіус покриття, при цьому він видає високу швидкість і досить потужний, щоб не губитися у стінах квартири.
Простішою і не менш спритною альтернативою буде модель Lynksys EA6900. Теж підтримує одночасне транслювання частот 2,4 ГГц і 5 ГГц. У нього навіть є спеціальний додаток, який може значно спростити керування і налаштування маршрутизатора.
Для геймерів прекрасним рішенням буде роутер Asus ROG Rapture GT-AC5300. Окрім і так великої зони покриття, його можна пов'язати з іншим роутером. Ця модель дає максимально швидкий сигнал, до неї можна підключити цілу купу пристроїв, при цьому роутер оснащений високим рівнем захисту від онлайн загроз.
Завдяки сучасній різноманітності маршрутизаторів буде нескладно підібрати собі модель.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Вибираємо роутер для дому
Автор: Юлія Віценко, копірайтер Stylus.ua