Вибираємо роутер для дому
Правильно підібраний домашній роутер буде не тільки добре роздавати інтернет, але і забезпечить швидкий обмін даними, а також захистить інформацію, яка передається по мережі. Але як його вибрати і що врахувати при купівлі? Якщо ти плануєш купити маршрутизатор, то в цій статті розповідаємо, як придбати дійсно хороший варіант.
Вибираємо роутер: підтримувані протоколи
Даний параметр визначає швидкість з'єднання. Роутер працює через такі протоколи:
- xDSL - підключається по одній з мереж сімейства xDSL, при цьому пікова швидкість досягає 24 Мб/с.
- 3G/4G - роутер буде працювати на швидкості до 14 Мб/с.
- Ethernet - підключення відбувається через виту пару. Швидкість інфообміну через стандарт Gigabit Ethernet досягає 1 Гб/с.
- SFP - підключення через оптоволоконний кабель, який гарантує до 1 Гб/с.
- EPON/GEPON/GPON - застосовується в приватному секторі (села, котеджі). Стандарт 10GEPON працює на швидкості до 10 Гб/с.
- DOCSIS - підключення відбувається через телевізійний кабель. Стандарт EuroDOCSIS 2.0 приймає дані на швидкості 50 Мб/с і передає - 27 Мб/с.
LAN-порти
Якщо у тебе вдома є старенький ПК, то навряд чи він підтримує бездротове підключення, тому приєднувати доведеться через кабель. LAN-порт потрібен для підключення до інтернету провідним способом. Оптимально брати маршрутизатор з 2-4 портами, щоб підключити не тільки старий ПК, але ще і приставку, смарт-тв і інший мультимедійний гаджет.
Wi-Fi шифрування і стандарти
Захист даних - важлива складова будь-якого роутера. У сучасних пристроях передбачено три варіанти шифрування, згідно з якими може передаватися інформація:
- WEP - вже застарілий формат, який не гарантує належний захист.
- WPS - актуальний варіант, але також не забезпечує повноцінний захист, оскільки не питає пароль.
- WPA/WPA2 - шифрування даного типу відмінно захистить особисті дані.
На сьогоднішній день існує п'ять стандартів Wi-Fi. Чим вони відрізняються:
- 11a - працює на швидкості 54 Мб/с з частотою 5 ГГц.
- 11b - покращений стандарт 11а.
- 11g - швидкість 54 Мбіт/с з частотою 2,4 ГГц.
- 11n - розвиває швидкість до 150 Мб/с.
- 11ac - сучасний стандарт, який передає дані зі швидкістю до 6,77 ГГц.
Вищепредставлені цифри означають швидкість з'єднання, а не пікову пропускну здатність. До того ж це показники при роботі в ідеальних умовах, тобто на практиці значення буде нижче. Але для виконання щоденних завдань блискавична швидкість не дуже важлива. Роутери з підтримкою нових стандартів Wi-Fi сумісні з гаджетами, у яких старі Wi-Fi стандарти. Наприклад, якщо смартфон працює зі стандартом 11n, то він сумісний з роутером 11ac.
Що таке DualBand 2.4/5GHz?
Сучасні роутери можуть відправляти і приймати інформацію в двох частотах:
- 2,4 ГГц - поширена, але низька частота, через що швидко перевантажується і роутер повільно працює. Її підтримують всі представлені на ринку гаджети.
- 5 ГГц - висока частота, що забезпечує швидкий обмін даними та отримання інформації. Найчастіше використовується провайдерами, оскільки розвиває високу швидкість.
Так що ж таке DualBand 2.4/5GHz? Все просто. Це можливість роутера працювати на частоті 2,4 і 5 ГГц одночасно, а не тільки на якійсь одній. Бери роутер з цією фічею, вона точно стане в нагоді.
Скільки потрібно антен?
Діє принцип: чим більше, тим краще. Оптимальна кількість антен - 2 або 4. З однією брати не рекомендуємо. Роутер, у якого одна антена розвиває швидкість до 150 Мб/с, з двома - в два рази більше. Одна антена додає 150 Мб до швидкості. Якщо говорити про стандарт 802.11ac, то приріст складе 433 Мб/с.
Зовнішні антени бувають знімними. Що це дає? У майбутньому можна зробити апгрейд пристрою, замінивши старі антени на новітні, посиливши прохідність сигналу. У деяких маршрутизаторах допускається установка до 8 антен. Існують маршрутизатори із вбудованими антенами, вони не бувають знімними.
Роутер з USB-портом
Навіщо він потрібен? Відповідаємо:
- для підключення флешки і/або 3G-модема;
- для підключення зовнішніх накопичувачів в якості хмарного сховища.
Ціна маршрутизатора з USB-портом не відрізняється від роутера без USB, цей роз'єм завжди стане в нагоді.
Цікаві функції роутера
Ми розповіли про головні критерії вибору, але, крім них, також є різні корисні штучки:
- Інтегрований фаєрвол - захищає інформацію, запобігаючи небажаному підключенню без дозволу користувача.
- Батьківський контроль - коли потрібно заблокувати доступ дітей до різних сайтів або інтернету в цілому.
- Віддалений доступ до налаштувань - ти зможеш редагувати параметри роботи роутера, перебуваючи за ноутбуком. Тобі не доведеться кожного разу вставати, підходити до роутера, змінювати параметри його роботи і йти назад. Все можна робити сидячи за ноутбуком або ПК.
Знаючи основні характеристики сучасних маршрутизаторів, ти зможеш легко вибрати підходящий варіант для домашнього користування.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Стилус для графічного планшета: поради щодо вибору, налаштування, використання
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua