Вибираємо пульсоксиметр
Якщо раніше найпопулярнішим домашнім медичним приладом був градусник, то у 2020 році йому наступає на п'яти пульсоксиметр. У зв'язку з триваючою пандемією COVID-19 багато хто самостійно відстежує рівень кисню, щоб зайвий раз переконатися у тому, що все добре, або скоріше звернутися за медичною допомогою. Розповідаємо докладніше, що таке пульсоксиметр, на які параметри звертати увагу при виборі.
Пульсоксиметр і його особливості
Пульсоксиметр — це датчик, призначений для вимірювання рівня кисню у крові (сатурації). Його потрібно надіти на вказівний палець, і через 10 секунд він виведе на невеликий екран показники вимірювання, що дозволить максимально точно визначити рівень дихальної недостатності.
Пульсоксиметр за принципом фіксації нагадує прищіпку, він надягається на палець, як і прищіпка на мотузку для білизни.
Якщо ви захворіли або у вас є підозри на COVID-19, пульсоксиметр допоможе відстежувати стан і показники сатурації, щоб розуміти, коли варто звернутися до лікаря, викликати швидку допомогу або просто перестати панікувати.
Чому пульсоксиметр повинен бути у кожній родині?
Відповідь очевидна. Оскільки коронавірусна хвороба вражає легеневу тканину, перехід кисню з повітря у кров порушується, і показник сатурації знижується. І саме за допомогою цього приладу можна швидко виміряти рівень кисню, щоб зайвий раз не панікувати, коли у тебе кашель або задишка. Просто виміряй сатурацію, якщо значення буде на рівні 94-96%, то показник в нормі. А погане самопочуття може бути викликане іншими причинами. Щоб пульсоксиметр правильно відобразив дані, найкраще вимірювати показання у сидячому положенні і у стані спокою.
До того ж іноді, маючи показники сатурації, лікар може призначити лікування без огляду. Тобі достатньо буде подзвонити по відеозв'язку або просто по телефону, розповісти свої симптоми і фахівець розповість, як потрібно лікуватися.
Що відображається на екрані пульсоксиметра?
Значення SpO2 показує рівень кисню у крові. В ідеалі цей показник повинен бути не нижче 94%. Якщо значення менше, то варто звернутися до лікаря.
Показник PR bpm відображає пульс (частоту серцевих скорочень).
Додатково прилади можуть показувати індекс перфузії, або імпульсної модуляції (значення PI). Простіше кажучи, це характеристика кровотоку у пальці, на якому проводиться вимір. Індекс PI може варіюватися від 0,3 до 20%. Цей показник індивідуальний для кожної людини, але нормою вважається значення в межах 4-7%. Якщо показник менше 4%, то результати вимірювання сатурації можуть спотворюватися, також це свідчить про те, що у вас просто замерзли пальці або є хвороби судин. Значення більше 7% говорить про підвищену перфузію.
На точність показників впливають місце вимірювання, інтенсивність кровотоку, ступінь заповнювання судини кров'ю і фізичний стан в момент вимірювання.
Як правильно вимірювати сатурацію?
Для отримання достовірних показників потрібно провести правильні вимірювання. Виконай наступні дії:
- Спочатку перевір рівень заряду приладу, оскільки при низькому рівні батареї показник може спотворюватися.
- Ввімкни пристрій і почекай хвилину, поки він завантажиться.
- Сядь у зручне положення.
- Зафіксуй пристрій на пальці і почекай 10-20 секунд (час вимірювання вказується в інструкції).
- Результат вимірювань відобразиться на екрані.
- Зніми пульсоксиметр і вимкни його.
Найкраще зберігати прилад у місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені.
Що врахувати при виборі пульсоксиметра?
Прилад для вимірювання рівня кисню повинен бути не тільки точним, але ще і зрозумілим у використанні. Тому вибираючи пульсоксиметр, звертай увагу на наступні моменти:
- Діапазон вимірів. Не всі пристрої вимірюють рівень кисню у діапазоні від 0 до 100%. Деякі пульсоксиметри вимірюють від 35-70% до 99%. Для домашніх вимірювань діапазону 75-99% достатньо, а якщо мова йде про професійний медичний прилад, то діапазон повинен бути більше.
- Комфорт. Пристрій не має здавлювати палець або завдавати болю.
- Швидкість вимірювання. Середній показник — 10-15 секунд. Якщо для дорослих швидкість вимірювання особливої ролі не грає, то коли вимірюєш сатурацію дитині, хочеться, щоб прилад зробив це максимально швидко.
- Чіткий екран. Вибирай пристрій з чітким і яскравим дисплеєм і високою роздільною здатністю, щоб показники були зрозумілі. Зазвичай у пульсоксиметрах використовуються LED або OLED-матриці, — обидві гарні.
- Зручність керування. Як правило, для вимірювання потрібно натиснути всього одну кнопку. Але якщо пристрій вимірює ще якісь показники, наприклад, пульс або тиск, то кнопок може бути кілька.
Пульсоксиметр — дуже корисна штука, до того ж коштує недорого, тому він точно повинен бути у тебе вдома. Вибирай з асортименту stylus.ua і будь здоровий.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Зміцнюємо імунітет: корисні поради
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua