Смарт-годинник або фітнес-браслет: що вибрати спортсмену?
Сучасні смарт-годинники і фітнес-трекери вже давно вийшли за межі своїх можливостей. Тепер це не просто наручні гаджети, які приймають дзвінки зі смартфона і рахують кроки і калорії, а ще й ідеальні пристрої для спорту і контролю стану здоров'я. Вони пропонують користувачеві доступ до інтернету, GPS-трекер для навігації, підтримку голосового помічника і можливість віддаленого керування смартфоном (наприклад, увімкнення камери). І якщо раніше було зрозуміло, що спортсмену краще купити фітнес-браслет, а не смарт-годинник, то у 2020 році все змінилося. То який же гаджет краще підійде для занять спортом? Давайте розбиратися разом.
Що у смарт-годинників і фітнес-браслетів спільного?
Розглянемо функції, якими володіють обидва гаджета.
Підрахунок кроків, калорій, контроль пульсу
Стандартний набір будь-якого наручного гаджета. І фітнес-браслети, і смарт-годинники вміють рахувати кроки і калорії, а пульсометр стежить за станом серцевого ритму. Справляються і перші, і другі з цим завданням відмінно. Точність показників, як правило, залежить не від бренду або моделі, а від точності встановлених датчиків. А через фірмовий додаток можна переглядати статистику кроків, зроблених за тиждень або інший проміжок часу.
Відстеження якості сну і розумний будильник
Обидва пристрої стежать за якістю сну. Прокинувшись зранку, ти можеш подивитися, скільки часу ти спав і отримати рекомендації щодо поліпшення якості сну. Додатково є розумний будильник, який розбудить тебе у фазі швидкого сну — коли організм готовий до пробудження.
Тут вже хочеться поговорити про зручність. Фітнес-браслети відрізняються компактністю, невеликою вагою і розмірами, в той час як смарт-годинники виглядають громіздко, а якщо їх доповнити ще й металевим ремінцем, то такий гаджет безумовно хочеться зняти перед сном. Але кожному своє. Для спортсмена важливий здоровий сон, тому краще віддати перевагу фітнес-браслету.
Прийом дзвінків, повідомлень і сповіщень
Обидва гаджета повідомляють користувача про дзвінки, вхідні повідомлення та сповіщення з соціальних мереж. Правда бюджетні моделі можуть лише подати сигнал, що тобі хтось подзвонив, а інші відобразять вхідний дзвінок і дозволять прийняти/відхилити його. Що стосується повідомлень, то одні моделі надають можливість відповіді на смс за допомогою заздалегідь сформованих фраз, інші ж дозволяють набрати повноцінний текст і відправити одержувачу.
Зручніше в плані прийому дзвінків і повідомлень, звичайно ж, смарт-годинники, але якщо ти звик тренуватися і не відволікатися на вхідні повідомлення, то підійде і фітнес-браслет.
GPS-трекер
Більшість гаджетів мають GPS-трекер, необхідний для прокладання маршрутів та відстеження за картами місць тренувань і різних активностей.
Контроль рівня стресу
У сучасних фітнес-браслетах і годинниках реалізована технологія контролю рівня стресу. У Mi Band 5 вона отримала назву PAI (Personal Activity Intelligence). Вона контролює життєво важливі показники, щоб визначити індекс життєздатності PAI і стрес. А при виникненні стресових ситуацій, в результаті емоційної або фізичного навантаження, фітнес-браслет запропонує відпочити, зайнятися дихальною гімнастикою, прогулятися на свіжому повітрі, щоб відновитися.
Функція досить корисна, якщо хочеш контролювати не тільки фізичний, а й емоційний стан, то краще брати фітнес-браслет.
А чим пристрої відрізняються?
Відмінностей між наручними гаджетами поступово стає все менше і менше, але вони є…
Апаратна платформа
Смарт-годинники базуються на операційній системі, створеній для носимих пристроїв, з інтерфейсом і необхідними додатками. Це і робить їх «смарт» годинниками. Фітнес-трекери працюють за допомогою мікрокоду, який збирає дані, що надходять з сенсорів, і передає їх на смартфон через додаток.
Фітнес-браслети автономніше
Смарт-годинник працює в автономному режимі 1-3 дні, а якщо активувати збереження енергії, то отримаєте тиждень роботи. Автономність фітнес-трекерів краща — від 4 днів до двох тижнів, але в середньому вони працюють 7 днів без підзарядки.
Спортивні функції
Крім класичних тренувань на кшталт бігу і їзди на велосипеді, у фітнес-трекерах більш широкий вибір занять, наприклад, в Xiaomi Band 5 з'явилося цілих 11 тренувань. До класичних додалися гребний тренажер, силові вправи, еліпс, скакалка. Багато моделей автоматично визначають зміну активності, наприклад, з бігу на ходьбу. Користувачеві не доведеться самостійно перемикати тренування. Є і функція нагадування про малорухомість — фітнес-трекер нагадає про необхідність пройтися, розім'ятися або поприсідати, якщо ти довго перебуваєш в одному положенні.
Ключовим завданням фітнес-браслета є контроль тренувань, вони максимально «заточені» під спорт. Розумні годинники — більш універсальний гаджет, оскільки в ньому поєднуються можливості трекера, вони є посередником між тобою і твоїм смартфоном.
Найголовніше, що хочеться донести читачеві — це те, що у вибраному гаджеті повинні бути функції, які тобі потрібні. Наприклад, ти три рази на тиждень відвідуєш басейн, значить краще вибрати гаджет з захистом від води і моніторингом тренувань у басейні. З іншого боку, якщо ти не плавець, то і функція тобі така не потрібна. Ми говоримо про те, що будь це фітнес-трекер або смарт-годинник, вони повинні відповідати твоїм потребам. Може ти любиш стрибати на скакалці, спалювати калорії, займаючись танцями або катаючись на велосипеді? Ось з цими тренуваннями тобі і треба купувати фітнес-трекер або смарт-годинник.
Вага
Фітнес-трекери невеликі, легкі, наприклад, модель Huawei Band 4 важить всього 23 грами, а Samsung Galaxy Fit E — 15 грам. Вони практично не відчуваються на руці, не заважають тренуватися і спати.
Розумні годинники важать більше і в принципі трохи габаритніші, тому їх найчастіше знімають на ніч. Наприклад, Apple Watch 5 важать 47 грам, а Samsung Gear S3 — 63 грами.
Пульсоксиметр — актуальна фішка 2020 року
Пульсоксиметр призначений для вимірювання рівня кисню у крові, і мало які фітнес-браслети до 2020 року мали таку функцію. У зв'язку з пандемією COVID-19 смарт-годинники і фітнес-браслети з пульсоксиметром стали особливо популярні, оскільки можна завжди виміряти рівень кисню, і якщо показник буде нижче 95, звернутися за медичною допомогою.
Виміряти рівень кисню у крові можуть і нові Apple Watch Series 6. Вони це роблять за допомогою світлодіодів, розташованих на задній стороні. За допомогою спеціальних алгоритмів обчислюється колір крові, за яким і визначається рівень її насичення киснем. Показники зчитуються автоматично у стані спокою і під час сну. Подивитися статистику можна через додаток «Здоров'я».
То що вибрати: розумний годинник або фітнес-браслет?
Можливості фітнес-трекерів більше зосереджені на спостереженні за показниками організму і мотивації в дотриманні здорового способу життя. У смарт-годинниках схожі функції, але вони більше «дружать» зі смартфоном. У фітнес-трекерах взагалі може не бути операційної системи, просто датчики і програми для відстеження активностей.
Якщо вибираєш гаджет, який стане повноцінною заміною смартфону і ще й зможе відстежувати тренування, то краще придбати смарт-годинник. Якщо гаджет потрібен виключно для моніторингу активності, купуй фітнес-браслет, але зверни увагу на наявність необхідних тобі тренувань у девайсі.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Вибираємо ремінець для смарт-годинника і фітнес-браслета
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua