Як перевірити ноутбук при купівлі: правила для нових і вживаних лептопів
Як перевірити ноутбук при купівлі — новий або вживаний. Коли бюджет на купівлю ноутбука обмежений, доводиться шукати альтернативні варіанти, а іноді навіть купувати «з рук». На вторинному ринку лептопи коштують набагато дешевше, і якщо хочеться заощадити, то можна спробувати знайти непоганий варіант. У цій статті ми розповімо, на що звернути увагу при купівлі нового або вживаного ноутбука, а також через які утиліти його перевірити.
Зовнішній вигляд, наявність механічних пошкоджень
Можливо, зовнішній вигляд і дрібні подряпини для тебе не мають особливого значення, особливо коли купуєш вживану техніку. Але тут важлива не зовнішність, а наслідки механічних пошкоджень. Якщо на корпусі є невелика вм'ятина або тріщина, то, швидше за все, ноутбук падав, через що могли постраждати внутрішні компоненти. Наприклад, материнська плата дуже чутлива до різних впливів, при ударах на ній можуть з'явитися тріщини, через що система буде повільно завантажуватися. Оскільки навряд чи тобі хтось дозволить розкрутити ноутбук і оцінити стан внутрішніх компонентів, оціни корпус пристрою візуально на відсутність пошкоджень. Іноді ремонт такого лептопа обходиться набагато дорожче, ніж купівля нового.
У магазинах злегка потертим і подряпаним може виглядати виставковий зразок, але його, як правило, продають дешевше моделей зі складу.
Швидкість завантаження операційної системи
Якщо операційка завантажилася швидко, значить ноутбук в робочому стані. А ось якщо операційна система не встановлена (в разі придбання вживаного пристрою), такий ноутбук купувати не рекомендуємо. Продавець тебе може скільки завгодно запевняти, що все працює, але насправді виявиться інакше. Наприклад, ти встановиш операційну систему, а потім побачиш на екрані битий піксель або зрозумієш, що жорсткий диск несправний.
Щоб перевірити ноутбук при купівлі, оцініть швидкість завантаження операційної системи. Вона залежить від типу диска, на який встановлено ОС:
- HDD — завантажується за 15-20 секунд.
- SSD — активується за 5-10 сек.
Ноутбуки, які продаються в магазинах, можуть працювати на ОС Windows, macOS, Linux, ну або ж продаватися без попередньо встановленої ОС. Для нових пристроїв це нормальне явище, до того ж дозволяє заощадити на купівлі ноутбука і встановити ту операційну систему, яку хочете, а не ту, яку вирішив виробник.
Биті пікселі на екрані
При купівлі ноутбука перевірте, чи немає битих пікселів на матриці екрана. Щоб зрозуміти, є вони чи ні, використовуй програму Nokia Monitor Test або іншу подібну. У програмі будуть змінюватися кольори заливки екрану, тому ти зможеш швидко розглянути, чи є биті пікселі чи ні. Якщо є, то купівлю ноутбука краще відкласти.
Комплектація
Перевіряй комплектуючі ноута, не відходячи від продавця або магазину. При замовленні онлайн і розпакуванні на пошті зроби відеозапис, щоб все було чесно. В іншому випадку відсутності будь-якої комплектуючої буде складно довести. Стандартно в комплекті з ноутбуком поставляються:
- зарядний пристрій;
- техпаспорт;
- гарантія;
- драйвери;
- інструкція.
Також в комплекті можуть бути різні фішки: навушники, мишки, перехідники. У кожного бренду комплектація різна, тому краще уточни перед купівлею ноута, що ти повинен отримати, а потім перевір наявність всіх компонентів у коробці.
Продуктивність пристрою: перевіряємо процесор і жорсткий диск ноута
Для перевірки продуктивності ноутбука при купівлі також знадобляться різні додатки або ресурсомісткі програми та ігри. Можеш скористатися сервісом PCMark, щоб оцінити показники продуктивності пристрою, або спробувати запустити складну гру, наприклад, Doom Eternal. Твоя задача — перевірити, як ноутбук справляється з роботою в режимі максимального завантаження. Всі ці ігри і програми краще записати на флешку, також можна завантажити додаток для контролю температури різних компонентів ноутбука — Hardware Monitor відмінно впорається з цим завданням. При критичній зміні температури буде лунати звук. Коли продуктивність ноутбука буде на піку, має запрацювати вентилятор. Після чого потрібно відкрити програму і відслідкувати температуру. Погано працюючий вентилятор — це серйозний недолік будь-якого ноутбука, і усунути його буде складно.
Щоб при купівлі ноутбука перевірити жорсткий диск, скопіюй на флешку папку з великою кількістю файлів, наприклад, 12 фільмів або 1 000 фотографій. Потім підключи флешку до ноутбука і спробуй перенести цю папку на диск D. А потім з диска D на C. У процесі копіювання прислухайся до звуків, які видає вінчестер. Якщо він працює голосно і гуде, значить жорсткий диск не в найкращому стані.
Перевіряємо акумулятор ноутбука
Перше, що потрібно зробити — це зателефонувати продавцеві перед купівлею ноутбука і попросити зарядити ноутбук до 40-60%. По-перше, якщо він принесе розряджений ноутбук, то перевірити нічого не вдасться, а по-друге, при 100-відсотковому заряді акумулятора відстежити недоліки батареї буде важкувато. Поки ти юзаешь ноутбук і перевіряєш, наскільки тобі з ним комфортно, запусти спеціальну програму, яка нагрузить пристрій завданнями і відстежить графік розряду. Для цього підійде додаток BatteryInfoView.
Порти і роз'єми
Перевір працездатність USB-портів: вставляй в кожен з них флешку або спробуй підзарядити смартфон. Аналогічним способом перевір слот під SD-карту. Якщо в ноутбуці є оптичний привід, то перевір його як на читання, так і на запис. Візьми з собою диск DVD-RW і запиши декілька невеликих документів.
Перевір якість звуку
Хороший звук ноутбука дозволяє дивитися фільми і відео без підключень сторонньої гарнітури. Використовуй спеціальний тест звуку (наприклад: PassMark), ввімкнувши будь-яке відео. Краще принести таке відео на флешці.
Як працює Wi-Fi?
Попроси продавця підключити ноутбук до найближчого Wi-Fi або самостійно роздай інтернет з телефону через мобільну точку доступу. Відходь від точки роздачі Wi-Fi на 10-20 метрів, щоб зрозуміти, наскільки добре працює мережа.
Клавіатура і тачпад
Чи працює тачпад, ти зрозумієш відразу, адже з нього почнеться перевірка ноутбука. Перевір натискання лівої і правої кнопки, спробуй виділити кілька файлів відразу, переміщай курсор по екрану, відкривай папки. Для перевірки клавіатури можеш створити текстовий документ і спробувати друкувати в ньому. Натисни на кожну букву по кілька разів: натискання повинні відбуватися плавно, без затримок і залипання.
Тепер ти знаєш, як перевірити ноутбук під час купівлі. Якщо знайдеш у процесі перевірки якийсь недолік, то спробуй збити ціну. Можливо, продавець і справді скине пару тисяч. А якщо ти виявив недоліки в ноутбуці, купуючи його в магазині, то краще вибери іншу модель. В інтернет-магазині STYLUS ми гарантуємо високу якість техніки, і ви точно залишитеся задоволені покупкою нового ноутбука.
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua
ЧИТАЙ ТАКОЖ: