День філолога: 9 бестселерів з вивчення мови і її історії
25 травня — професійне свято для тих, хто присвятив життя вивченню мови і писемності. Але це зовсім не означає, що день філолога можуть відзначати тільки представники професії, адже це чудовий привід поповнити багаж знань вивченням рідної або будь-якої іншої мови. А що встиг вивчити ти? Перевіряє інтернет-магазин «Стилус».
Коротка передісторія
Чи знаєш ти, що філологія вивчає не тільки структуру мови, а й історію її походження, а також сутність духовної культури суспільства, яке на ній говорить? Без філологів людство давно б кануло в незнання і безграмотність, забувши про свої традиції.
Кілька цікавих фактів про мови:
- Найдавніша літера алфавіту — «о».
- У світі налічується 6 500 мов.
- Мови жестів різні у всіх народів світу.
- На острові Бугенвіль використовують алфавіт з 12 букв.
- Слово «мама» починається на букву «м» практично у всіх мовах.
- У грецькому письмі замість знаку питання використовують крапку з комою.
- 2 500 мов знаходяться на межі зникнення.
Серед філологів є дослідники і практики. Перші ведуть наукову роботу і знаходяться в постійному вивченні мови, досліджуючи її розвиток. Практики доносять знання до людей, складають підручники, викладають і ведуть просвітницьку роботу. Як і філологи, сьогодні ми поділимося на дві групи і розглянемо найсвіжіші книжкові новинки, присвячені мовам. Швидше визначайся, що тобі ближче!
Захоплююча теорія
Охопити весь етап розвитку мов від давнини до сучасності, дізнатися, хто такі лінгвісти і чим вони займаються можна з книгою Володимира Алпатова «Мовознавство. Від Аристотеля до комп'ютерної лінгвістики». Автор розвіює міфи про науку, розповідає, що дійсно вона вивчає і яку роль відіграє в сучасному світі, в тому числі в розробці комп'ютерних програм. Книга буде цікава професійним лінгвістам і всім, хто задавався питанням про те, як з'явилися мови і чому вони відрізняються.
Ще одна цікава теорія представлена тим же виданням в посібнику «Конструювання мов. Від есперанто до дотракійского» від Олександра Піперскі. Як випливає з назви, робота присвячена штучним мовам — конлангам, які являють собою не менш цікавий і об'ємний розділ філології. Як придумують неіснуючі алфавіти і скільки часу потрібно на складання штучних алгоритмів.
З цієї книги ти дізнаєшся:
- про винахідників мов і їхні долі;
- про популярні штучно створені прислівники;
- як відновлюють стародавні мови;
- як проводять лінгвістичні експерименти.
Схожу тему зачіпає Девід Петерсон в книзі «Мистецтво створення мов: від вимерлої мови вищих класів до прислівників кровожерливих воїнів-кочівників». Але крім теорії, що розповідає про створення мов для найпопулярніших всесвітів «Ігри престолів», «Зоряний шлях», кожен читач зможе попрактикуватися у винаході своєї мови. В кінці книги подані інструменти та схеми для розробки конланга, а також розмовники штучних мов з улюблених кіноепопей.
День філолога — ще й свято для перекладачів. Цій професії присвячена книга Девіда Белоса «Що за рибка у вашому вусі? Дивовижні пригоди перекладу». Дійсно, праця представників цієї професії непомітна, але відіграє важливу роль в комунікації всього людства. Автор, нині видатний перекладач, охоплює всю історію тонкої професії, відповідаючи на питання про те, скільки видів перекладу існує і як давно його почали використовувати.
Цікава практика
Попрактикуйтесь у вивченні рідної мови з найсвіжішими виданнями від українських авторів. Підвищити рівень побутового мовлення і навчитися говорити правильно можна з ненудними підручниками від Олександра Авраменка «100 експрес-уроків української» в двох частинах. У них подано прості і доступні рекомендації, корисні і дорослим, і дітям. Матеріал викладено в захоплюючій формі зі смішними ілюстраціями, з якими легше запам'ятовувати правила. З кишеньковою книгою можна вдосконалювати мову в черзі, на обідній перерві, в транспорті або на прогулянці.
Олександр Авраменко — майстер «доступної» мови навіть для маленьких читачів. Його книга «50 експрес-уроків української для дітей» адаптована для школярів і пояснює ази української за допомогою мультяшних героїв Квадрика, Трикута і Кружка. Легкі правила і веселі персонажі залучають дітей у вивчення «солов'їної» з самого маленького віку.
Заповнити прогалини в знаннях або підготуватися до ЗНО допоможе книга «Розмовляй українською правильно» від Любові Савченко. З маленької збірки можна згадати всю шкільну програму, в тому числі розібратися в таких темах, як:
- фонетика;
- фразеологія;
- пунктуація;
- синтаксис.
У посібнику дається короткий опис основних правил, які легко засвоюються і запам'ятовуються. Якщо ж тобі потрібна настільна книга, з якої можна швидко згадати забуту тему — купуй збірник «Українська мова. Енциклопедія», розрахований на широке коло читачів: від любителів і абітурієнтів до філологів і працівників культури.
«Межі моєї мови означають межі мого світу» — писав Л. Вітгенштейн. Розширюй кордони кругозору, вивчаючи мови і їх історію, яка не менше цікава, ніж практичні уроки. У колекції нашого магазину зібрані десятки книг з вітчизняної та зарубіжної філології, а також практичні підручники з різних мов світу, словники, розмовники, шкільні посібники та самовчителі.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Всесвітній день книг: новинки 2020
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua