Види медичних масок і як їх правильно носити
Медична маска — простий, але ефективний спосіб індивідуального захисту проти вірусів та інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. В умовах карантину всім українцям рекомендується обзавестися маскою, щоб скоротити кількість заражень. Але перед купівлею респіраторного виробу потрібно вивчити його різновиди, адже деякі маски підходять не всім. Як підібрати засіб захисту і правильно його використовувати — інструктує Stylus.ua.
Маска і її призначення
Медична маска захищає дихальні шляхи від потрапляння інфекцій, створюючи бар'єр від прямої передачі вірусних мікрочастинок. Виріб кріпиться на вухах за допомогою гумок або мотузок, закриваючи ніс і рот носія. До недавнього часу маски виготовлялися з марлі, але сучасні вироби виробляють з нетканих синтетичних матерій.
Медичні маски призначені для захисту від таких хвороб:
- гострих респіраторних вірусних інфекцій;
- грипу;
- кору;
- вітряної віспи;
- краснухи;
- ангіни;
- коклюшу;
- туберкульозу.
Ефективність захисту
Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я потрібно застосовувати медичні маски в разі поширення пандемічного грипу та респіраторних захворювань з тяжкими наслідками. Однак ефект їх захисту виправданий лише на ранніх стадіях використання. В результаті лабораторних досліджень було з'ясовано, що респіраторні вироби дійсно можуть перешкоджати зараженню в місцях громадського користування. В першу чергу їх повинні носити люди з ознаками застуди, щоб зупинити поширення вірусу.
Види масок
Всі вироби індивідуального захисту діляться на дві великі групи: одноразові і багаторазові. Якщо перші використовуються одноразово і відразу ж утилізуються, то другі допускають тривале носіння, протягом декількох місяців. У зв'язку з цим багаторазові маски мають низький рівень проникнення і більш високу вартість.
Обидва види використовуються не тільки в особистих цілях, але і в установах охорони здоров'я, салонах краси, на виробництвах і при загрозі техногенних факторів. У зв'язку з цим розрізняють їх велику класифікацію.
Одноразові маски
Цей вид використовується в сфері медицини, косметології та в побуті. Максимальний час носіння такої маски становить не більше 2 годин, після чого її потрібно замінити на нову. Традиційно вона складається з зовнішнього і фільтруючого шару. Додатково може бути передбачений гідрофобний шар або плівка, що захищає окуляри від запотівання. Зустрічаються вироби з гнучкою алюмінієвою пластиною для щільної фіксації за формою носа.
За ступенем фільтрації одноразові діляться на:
- двошарові — повсякденні маски зі ступенем захисту до 98%;
- тришарові — для щоденного користування, з розташованим в центрі фільтром;
- чотирьохшарові — хірургічні вироби із захистом від проникнення рідин.
За матеріалом виготовлення:
- бавовняні — із застосуванням бавовняних фільтрів;
- зі спанбонду — мають високу повітропровідність;
- з мельтблауна — з внутрішнім фільтруючим шаром;
- самошиті — зроблені самостійно (з марлі, бавовни, льону).
За наявністю додаткового оснащення:
- з клапаном — регульований отвір для виходу вологи;
- без клапана — тканина має теплопоглинальні властивості.
Багаторазові маски
Крім розглянутих класів, існують багаторазові маски, які зручніші в носінні і догляді. Їх можна прати при високих температурах після кожного використання без шкоди захисної дії.
Так звана маска-пітта — це щільно прилягаючий до обличчя фільтр, виготовлений зі спіненого поліуретану. Вона відноситься до багаторазових видів і затримує до 90% патогенних мікрочастинок. Таку маску можна мити і після просушування використовувати далі, але не більше 2 місяців. Вартість значно вище одноразових варіантів. Можуть бути білими і чорними (з вугільним фільтром).
Багаторазові тканинні маски підлягають регулярному пранню і термообробці. Такий виріб утримує приблизно 90% дрібних часток і різних сумішей повітряно-краплинного виду.
Респіратори
Респіратори відносяться до посилених засобів індивідуального захисту органів дихання. Вони оснащені клапаном для виведення вологи і мають носовий затискач. Фільтр респіратора складається з великого числа тонких волокон, при проходженні через які повітря змінює напрямок руху.
Такі вироби відрізняються класом фільтра, яких всього існує шість. Для боротьби з поширенням коронавірусу ВООЗ рекомендує використовувати фільтри класу FFP 2. Вони відносяться до другого рівня фільтруючої дії і здатні затримати до 94% шкідливих часток.
Правила використання одноразових масок
Важливо пам'ятати, що будь-яка одноразова маска використовується одноразово і після певного часу стає бездіяльною. Всі використані вироби потрібно збирати в окремому пакеті і утилізувати з іншим сміттям.
Правила носіння медичної маски:
- Одягати виріб так, щоб він повністю закривав ніс, рот і підборіддя.
- Складки у вигляді «гармошки» розгорнути і підібрати функціональний розмір.
- Уникати дотиків до маски руками.
- При зволоженні виробу — замінити на сухий.
- Носити маску не довше ніж 2 години.
- Після зняття — ретельно вимити руки милом або дезинфектором.
Догляд за багаторазовою маскою
Вироби індивідуального захисту тривалого використання легко миються, не фарбуються і не викликають алергій. Після прання маски не розтягуються і зберігають колишню форму. Їх також можна прасувати і обробляти антисептиками. Термін експлуатації визначається виробником, але в середньому становить 2 місяці. Після миття багаторазові маски не втрачають захисних властивостей.
У захисті від зараження вірусом не варто покладатися лише на маску. Вона не буде ефективною, якщо ти не будеш дотримуватися простих правил особистої гігієни. Пам'ятай, що всі заходи профілактики діють комплексно. А щоб даремно не виходити з дому, замовляй маски з адресною доставкою кур'єром.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Маски і антисептики — правильна турбота про здоров'я
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua