Як вибрати автокрісло?
На даний момент автокрісло - єдиний безпечний спосіб перевозити дитину в автомобілі. У зв'язку з новоприйнятим законом України про встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей без наявності автокрісла, питання по його вибір стає особливо актуальним. У цій статті розповімо, на що потрібно звернути увагу при купівлі і який штраф очікує порушників.
Нові правила перевезення дітей
В Європі встановлення автокрісел для дітей різних вікових груп давно є нормою, в цьому році вона стала обов'язковою і для України. Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроект, який передбачає фінансову відповідальність у разі відсутності дитячого автокрісла при транспортуванні дитини. Відповідно до закону, порушення правил передбачає накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів. У разі повторної зупинки з тієї ж причини протягом року штраф підвищиться до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів.
Короткий переїзд в сусідній садок, школу, поліклініку не звільняє від виконання зобов'язань, адже виїжджаючи на дорогу, транспортний засіб автоматично стає учасником руху. Всі, хто впевнений у своїх навичках водіння або має великий досвід не може ручатися за інших водіїв, тому безпека дітей залежить від батьків, і автокрісло - точно не та річ, на якій слід економити. Зараз не існує більш захисних альтернатив, адже бустери, безкаркасні автокрісла і адаптери ременя викликають у фахівців ряд сумнівів.
Навіщо потрібно автокрісло?
У новоспечених батьків і тих, хто раніше нехтував встановленням крісла виникають питання про його доцільність. Спеціальний пристрій призначений для дітей від раннього до підліткового віку. У зв'язку з різними ергономічними і розмірними показниками, існує міжнародна європейська класифікація, що розподіляє автокрісла на окремі групи. Встановлення крісла знижує ризик смертельної травми при зіткненні на 75% і захищає малюка при гальмуванні або маневруванні.
Перевезення дитини разом з дорослим не звільняє від зобов'язання встановлення утримуючого пристрою, адже навіть під час ДТП на повільній швидкості вага малюка збільшується в середньому в тридцять разів. Автокрісло потрібне для:
- захисту дитини під час руху;
- концентрації уваги водія на дорозі;
- забезпечення комфортної їзди;
- виховання культури безпеки;
- дотримання правил дорожнього руху.
Групи утримуючих пристроїв
Для уніфікації автокрісел в Європі прийняті єдині стандарти класифікації за вагою, зростом і віком. Вони відображені в нормах ECE 44 або ECE 129, підтримуються регламентом Митного союзу. За фізіологічними параметрами автокрісла ділять на групи:
- 0 - від народження до 6 місяців (до 10 кг);
- 0+ - від народження до 1 року (до 13 кг);
- 1 - від 9 місяців до 4 років (9-18 кг);
- 2 - від 3 до 7 років (15-25 кг);
- 3 - від 6 до 12 років (22-36 кг). Але найпоширенішими типами крісел є суміщені, що поєднують дві або більше груп. Вони дозволяють заощадити на зміні пристроїв і оснащені регулюванням по ширині і висоті. У різних країнах діють різні правила, які зобов'язують встановлювати крісло проти руху до певного віку. У Скандинавії це 3-4 роки, для України ж рішення про зміну напрямку переходить на розсуд батьків. За умови відключення подушок безпеки законодавство не забороняє розміщувати автокрісло на передньому сидінні, але таке розташування не рекомендовано.
Як вибрати автокрісло?
Моделі, представлені на ринку, мають різні характеристики і суттєві відмінності у вартості. На це впливають головні критерії:
- Метод кріплення. Перший і найпоширеніший - Isofix, що передбачає кріплення до кузова автомобіля. Сучасні моделі авто оснащені скобами для приєднання кронштейнів автокрісла з даною системою. З нею сумісна американська технологія Latch, в якій відсутня металева рама, що полегшує загальну вагу виробу. В машинах старих моделей можна зробити кріплення штатними ременями безпеки, але цей спосіб не гарантує міцної фіксації.
- Відповідність стандартам. Необхідно упевнитися в наявності обов'язкового маркування у вигляді помаранчевого стікера з переліком європейських стандартів сертифікації. Її присутність підтверджує те, що крісло пройшло весь цикл випробувань.
- Бренд. Вагому роль при виборі автокрісла грає репутація країни виробника і самого бренду. Популярні компанії проводять серію краш-тестів, де кожен виріб перевірено на відповідність нормам безпеки. На сайті відомих брендів можна особисто подивитися трансляцію випробувань і переконатися в їх надійності. Серед виробників відмінно зарекомендували себе Espiro, Britax-Romer, BeSafe, Evenflo, Cybex.
- Додаткове оснащення. Наявність внутрішніх ременів безпеки, регулювання нахилу спинки, бічного захисту для голови і плечей, накладок на ремені в районі плечей і шиї також впливають на ціну, будучи додатковими засобами захисту. Деякі моделі оснащені динаміками в підголівнику, підстаканниками, сонцезахисними шторками, кнопкою сигналізації і чохлами від забруднень. Кожна екстра-функція додає моделі вартості.
- Матеріал. Слід вибирати не бавовняну тканину, а комбінацію натуральних і синтетичних волокон, що володіють антибактеріальними і вентиляційними властивостями. Оббивка крісла повинна бути гіпоалергенною, пропускати вологу і зберігати температуру незалежно від погоди на вулиці.
Крісла Espiro
Продукція польської компанії користується попитом і заслужила довіру батьків завдяки динамічним випробуванням всіх моделей на міцність. Автокрісла Espiro відповідають європейським нормам якості, а їх анатомічна форма підтверджена Інститутом матері і дитини. Вироби виробника відрізняються:
- стильним дизайном;
- зручним щоденним використанням;
- функціональністю;
- співпрацею з педіатрами та фахівцями;
- високими стандартами безпеки.
Крісло Espiro Delta New 04 - популярна модель, яка об'єднує групи 0,1 і 2, розрахована на використання з народження до 7 років (25 кг). Це ідеальне рішення для батьків, які підбирають одне крісло на довгий період. Захоплюючи великий віковий діапазон, пристрій оснащений регульованими точковими ременями, налаштуванням положення сидіння і висоти спинки.
Тим, хто підбирає виріб для дитини початкових і середніх класів, можна зупинитися на моделі Espiro Omega Fx 2019 08. Вона розрахована на дітвору від 3 до 12 років і здатна витримати вагу від 15 до 36 кг. За допомогою регулювання ременів безпеки, нахилу і висоти ти зможеш підібрати крісло під параметри свого малюка по мірі його дорослішання, а широкі боковини забезпечать додатковий захист тулуба.
Щорічно на дорогах країни травмується більше 35 000 чоловік, серед яких вагому кількість представляють діти. Сподіваємося, що прийнятий закон змотивує батьків, які ігнорують встановлені правила, купувати автокрісла і бути уважними на дорозі, щоб ця цифра ставала менше. Виховуй в дитині культуру безпеки і не забувай пристібатися сам!
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Правда і міфи про дитячі автокрісла
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua