Як налаштувати фотоапарат: ТОП-9 порад
Сьогодні фотоапарати набагато складніші, ніж раніше. Виробники фотокамер люблять наповнювати нові моделі магією, тому що знають, що фотографам це подобається. Але це може відволікати, коли все, що вам потрібно – це зробити кілька вдалих фотографій.
Після того як налаштуєте все необхідне, ви отримуватимете ще більше задоволення від фотографій. Тому ми зібрали лайфхаки, використовуючи які налаштування цифрового фотоапарата не викликає у вас жодних незручностей.
Як налаштувати дзеркальний фотоапарат
Купуючи дзеркальний фотоапарат, треба враховувати, що для того, щоб реально використовувати його функції, необхідно знати, як правильно налаштувати дзеркальний фотоапарат самостійно. Так, як і в цифрових фотоапаратах, є можливість фотографувати «автоматично», але тоді не використовується потенціал дзеркалки.
Хоча більшість регуляторів та налаштувань дзеркальної фотокамери в більшості випадків можна ігнорувати, згодом вам захочеться освоїти елементи експозиції. Зробивши це, ви зможете почати створювати унікальні композиції, експериментуючи з налаштуваннями камери, використовуючи спалах нетрадиційними способами та змінюючи перспективу, яку ви використовуєте для зйомки.
Витративши 1-2 години на вивчення інструкції, ви зможете детальніше розібратися у своїй конкретній камері. Чим раніше ви зрозумієте, як правильно налаштувати дзеркалку, як змінювати ключові елементи експозиції та які методи підходять саме вам, тим швидше зможете контролювати зовнішній вигляд своїх фотографій.
У дзеркальних фотоапаратів є певні режими, які переважно універсальні. Налаштування дзеркального фотоапарата для чайників включає:
- Авто. Камера автоматично встановлює всі налаштування експозиції.
- Програма. Камера керує діафрагмою та витримкою, але ви встановлюєте ISO.
- Av. Ви керуєте налаштуванням діафрагми, а камера автоматично регулює витримку та чутливість ISO.
- S чи Tv. Ви керуєте витримкою, а камера автоматично регулює діафрагму та ISO.
1. Встановіть якість збереження файлів
Налаштування якості зображення RAW або JPEG визначатиме інші параметри камери. При виборі RAW немає сенсу точно налаштовувати, наприклад, баланс білого або функцію керування зображенням, колірний простір або функцію D-Lightning тощо, оскільки їх налаштування не включені у файл RAW. Ви можете редагувати ці файли у програмі для редагування фотографій.
Однак при виборі файлів JPEG ви повинні стежити за тим, щоб вони виглядали якнайкраще, тому ви повинні контролювати наведені нижче функції.
2. Виберіть параметри ISO
ISO – це чутливість камери до світла. Нижче ISO дає більш плавне зображення, але вимагає багато світла і більш короткої витримки. Високе значення ISO призведе до більш зернистого зображення і для досягнення експозиції знадобиться дуже мало світла.
Використовуйте нижче ISO, щоб видалити шум з фотографій. Щоб зображення виглядало природним, намагайтеся підтримувати ISO в діапазоні 50–200.
3. Створюйте чіткі зображення з короткою витримкою
Витримка – це час, протягом якого об'єктив фактично відкритий. Коротша витримка призведе до більш різкого зображення з погляду візуальної чіткості, але вища витримка призведе до більш складної деталізації і насиченості кольору.
Важливо відзначити, що витримка залежить від кількості світла, до якого у вас є доступ: чим темніше, тим вищою має бути витримка. Об'єкт буде розмитим, якщо витримка буде занадто довгою.
4. Встановіть меншу діафрагму для динамічної глибини різкості
Велика діафрагма означає велику глибину різкості, тому діафрагма визначає, наскільки розмитими будуть елементи фону. Чим нижче значення діафрагми, тим більше стає отвір об'єктива. Іншими словами, f/1 сформує розмите фон, а f/22 зробить все в кадрі різким і деталізованим.
Якщо ви сумніваєтеся, встановіть камеру на f/4. Зазвичай це найширша настройка діафрагми при природному освітленні, яка, як і раніше, відокремлює об'єкт від фону і виділяє його.
Порада: Якщо фотографія занадто темна, спробуйте збільшити ISO, зменшити діафрагму або зменшити витримку. Якщо фотографія надто яскрава, можна знизити ISO, збільшити діафрагму або збільшити витримку.
Як правильно налаштовувати камеру для пейзажних фотографій? Окрім більшої діафрагми, використовуйте штатив для стабілізації фото.
5. Виберіть режим автофокусування
Залежно від типу фотографії, яку ви робите, необхідно вибрати та встановити режим автофокусування. Їх як мінімум три: одиночний, безперервний та автоматичний. У дзеркальній камері також буде, наприклад, режим підняття дзеркала, що зменшує корпус вібрації тощо. Найчастіше у пейзажах ставлять режим одиночного фото, а на фотографіях з динамічними об'єктами (наприклад, птахами чи іншими тваринами) безперервні фото.
6. Використовуйте спалах вдень, щоб усунути різкі тіні
Хоча спалах зазвичай призначений для зйомки в умовах низького освітлення, його включення вдень усуне будь-які тіні. Це особливо корисно, коли шукаєте, як фотографувати зі спалахом у приміщенні. Особливо, коли намагаєтеся позбавитися темних кіл на обличчі людини.
Використання спалаху вимагає вивчення, часу та практики, тому найкраще, поки ви звикнете до використання нової камери, не турбуватися про це.
7. Виберіть баланс білого
Якщо знімаєте тільки у форматі JPEG, вам потрібно подбати про ще кілька налаштувань практично в кожному кадрі, наприклад, про баланс білого (на початку використовуйте Auto), колірний простір (відразу вибирайте RGB).
8. Режими експозиції
Як і у випадку з фокусуванням, у дзеркалках можна встановити експозицію вручну або дозволити камері встановити її автоматично. Щоб зробити хорошу фотографію, на матрицю має впливати необхідна кількість світла. Це контролюється діафрагмою, витримкою та ISO. Ви можете налаштувати їх самостійно або дозволити камері керувати деякими чи всіма з них.
- Найпоширеніший режим експозиції – пріоритет діафрагми. Це A чи Av на диску режимів. У цьому режимі ви керуєте налаштуваннями діафрагми та ISO. Камера автоматично регулює витримку для отримання бажаної експозиції.
- Режим пріоритету витримки – ще один варіант. Це S або Tv на диску режимів. У цьому режимі ви керуєте витримкою та налаштуваннями ISO. Камера автоматично регулює діафрагму для отримання бажаної експозиції.
Якщо диск перемикання режимів встановлений у положення M, ви знаходитесь у ручному режимі. Вам необхідно встановити діафрагму, витримку та ISO, щоб досягти гарної експозиції. Ручні налаштування фотоапарата включають ISO, який також можна встановити на автоматичний. У цьому випадку камера керує експозицією.
9. Керуйте зум-об'єктивом
Більшість дзеркальних камер поставляються з комплектним об'єктивом, який є зум-об'єктивом, що змінює поле зору при повороті регулятора на корпусі об'єктиву. Часто комплектний об'єктив має діапазон від 18 мм до 55 мм. На 18 мм ви побачите ширший кут огляду, ніж 55 мм. Ви можете керувати масштабуванням для досягнення бажаної композиції.
Зум-об'єктиви можуть мати перемикачі на корпусі. Один може керувати дистанцією фокусування, інший включатиме і вимикатиме стабілізацію зображення. Не всі об'єктиви мають стабілізацію, але якщо вона є, краще вимикати її, коли камера стоїть на штативі.
На більш довгих зум-об'єктивах перемикач керування фокусуванням може обмежити відстань, на якій здійснюється пошук автофокусування. Це дозволяє об'єктиву швидше автофокусуватися, не виконуючи пошук у такому широкому діапазоні.
Як бачите, в налаштуваннях дзеркальної камери немає нічого загадкового, потрібно просто захотіти вивчити її можливості. Найкраще це робити під час зйомки.
Як налаштувати цифровий фотоапарат
У порівнянні з дзеркальними цифрові фотоапарати дуже прості у використанні – основні параметри фотоапарата задаються автоматично без втручання фотографа. Тому цифровик вважається гарною камерою для любителя.
Налаштування фотоапарата для зйомки у приміщенні
Є три основні налаштування камери, які вплинуть на вашу внутрішню зйомку – діафрагма, ISO та витримка:
- Діафрагма між f8-f11 не тільки контролює кількість світла, що пропускається, але й глибину різкості або те, яка частина сцени знаходиться у фокусі. Параметр між f8-f11 гарантує, що більша частина зображення буде у фокусі і не виникне проблем із дифракцією, які виникають за меншої діафрагми.
- Вибирайте значення ISO 100-200, але при необхідності збільште його до 400. Як тільки ISO підніметься вище 1600, почнете помічати шум, який проявляється у вигляді зернистості на зображенні.
- Встановіть діафрагму на f11, ISO на 100 і просто відрегулюйте витримку так, як потрібно. Якщо витримка буде довшою за 1/60 секунди, вам знадобиться штатив.
Налаштування фотоапарата для зйомки на вулиці
Світло є важливим компонентом отримання чудового зображення. Більшість новачків почуваються комфортніше, починаючи з природного світла. Оскільки сонце є дуже потужним, воно допомагає отримати необхідну експозицію без використання освітлювального обладнання.
Як правильно налаштувати цифрову камеру для зйомки на відкритому повітрі? Важливо розуміти, що не всі фотографії будуть однакові. Об'єкт зйомки диктуватиме певні умови, і вам доведеться пристосовуватися. Потрібні унікальні налаштування камери, щоб ідеально відобразити момент.
Налаштування цифрового фотоапарата на відкритому повітрі для оптимальної зйомки:
- Відкрийте діафрагму до значення нижче f/4, щоб розмити фон.
- Використовуйте на об'єктиві фільтр змінної щільності ND (нейтральної щільності), щоб фотографія не була розмитою.
- Використовуйте мінімально можливе ISO, переважно 100.
- Виберіть витримку від 200 до 500.
- Знімайте у налаштуваннях RAW.
- Виберіть «Автоматичний баланс білого».
Пам'ятайте, що наші підказки – це лише відправна точка, і вам може знадобитися налаштувати параметри камери в залежності від конкретного освітлення та умов об'єкта, з якими ви працюєте. Завжди корисно зробити кілька пробних знімків та перевірити результати, щоб переконатися, що отримали бажаний результат.
Зверніть увагу, що навіть найкраща цифрова камера не дозволить досягти такої високої якості, як у випадку із дзеркальною камерою. У випадку з дзеркалкою фотографії відрізняються більшою глибиною і меншим шумом, файли зберігаються в форматі RAW, що редагується, а також фотограф може вибирати з величезної кількості різних об'єктивів.
Ще одна особливість, яку варто проаналізувати, коли виникає дилема, купити цифровий або дзеркальний фотоапарат – можливість розширення камери. Ви можете купити в інтернет-магазині Stylus безліч різноманітних аксесуарів для своєї дзеркальної камери, не тільки телеоб'єктиви або ширококутні об'єктиви, але й додаткові спалахи, акумулятори, контейнери для батарейок, ручки, штативи, стабілізатори, кріплення, ключі для кріплення та багато іншого. У разі цифрової камери об'єктив та інші елементи є постійними і не призначені для розширення.
Автор: Вікторія Удовицька, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: