Як підключити сонячну панель
У статті розповідаємо, як підключити сонячну панель у будинку та квартирі. Завдяки нашим порадам ви зможете легко встановити таке джерело живлення правильно. Сонячні батареї підійдуть для забезпечення електроенергією житла під час аварійних та віялових відключень електрики в Україні. За допомогою такого екологічного джерела електроенергії можна пережити зиму та холодні дні, не турбуючись про відключення світла. Ми розповімо, як правильно підключити сонячну панель і де краще встановити для максимальної продуктивності.
Сонячні панелі складаються з фотоелектричних перетворювачів, встановлених на міцній площині з рамкою. Є панелі полікристалічні та монокристалічні, у виготовленні яких використовується кристалічний кремній. У виробництві аморфних панелей використовують аморфний кремній. Найкращими варіантами за технічними параметрами та продуктивністю вважаються полікристалічні та монокристалічні панелі. А аморфні не такі довговічні, але мають легшу вагу та краще працюють при поганому освітленні.
Переваги сонячних панелей:
- безкоштовна електроенергія;
- відсутність перебоїв зі світлом;
- екологічність;
- тривалий термін служби;
- тиха робота;
- невибагливість в обслуговуванні;
- компактні габарити.
Такі джерела живлення окупляться за 4-6 років. А за постійних перебоїв з електроенергією в Україні, пов'язаних з війною, такі панелі стануть справжнім порятунком. Навіть невелика панель здатна забезпечити електрикою побутові прилади: опалювальний котел, ноутбук, телевізор, роутер, світильники.
Як встановити сонячні панелі
Перед тим, як встановити сонячні панелі, потрібно придбати всі компоненти сонячної електростанції:
- сонячні панелі;
- акумулятор, який накопичуватиме енергію;
- інвертор;
- контролери;
- кабелі.
Для підключення сонячної панелі потрібні комплектуючі для монтажу: кріплення, профілі, шурупи, опори. Також деякі виробники пропонують вже готові системи кріплення сонячних панелей, які різняться залежно від призначення та місця, де розміщуватиметься конструкція.
Як встановити сонячну батарею в приватному будинку
У приватному будинку монтаж панелей може здійснюватись на даху, стінах, земельній ділянці. Спочатку виберіть місце, визначте орієнтацію та кут нахилу. Для максимальної продуктивності краще вибирати місце, де батареї будуть добре освітлені цілий день протягом чотирьох сезонів. Якщо плануєте встановлення на даху, переконайтесь у міцності конструкції.
Перед тим, як встановити сонячні батареї у приватному будинку на ділянці землі, необхідно здійснити монтаж спеціальних опор, стійок, каркасу.
Як і де встановити сонячні панелі в квартирі
Як монтувати сонячні панелі у багатоквартирному будинку? Найкращим місцем для сонячних панелей буде дах. Тут можна розмістити необхідну кількість панелей, які нікому не заважатимуть і вберуть багато ультрафіолету. Важливо добре зафіксувати панелі, щоб під час різких поривів вітру вони не злетіли з даху. Перш ніж встановлювати такі джерела електроенергії в багатоквартирному будинку, не зайвим буде проконсультуватися з представниками ЖЕКу або ОСББ, щоб після монтажу не виникало проблем із цими структурами.
Якщо немає можливості встановлення на даху, можна розмістити фотоелементи на балконі, лоджії, зовнішній частині будівлі або вікнах. Причому на вікнах можна розміщувати всередині та зовні. Для встановлення на внутрішню частину вікна можна використовувати спеціальні напівпрозорі гнучкі модулі, менш помітні з вулиці. Але потужність таких зразків менша від інших.
Як кріпити сонячні панелі
Підключати сонячну панель краще в суху та теплу погоду. Площина, на якій планується розміщення джерел, попередньо очищають від сміття. Далі необхідно вибрати кут нахилу, виходячи з місцевості, де ви живете. Необхідно виставляти кут від землі, а не від площини, на якій проводитиметься монтаж. Наступним йде етап розмітки та встановлення опорних стійок.
На землі
При встановленні батарей на земельній ділянці використовуються алюмінієві або сталеві опори, що вкопуються в землю або заливаються бетоном. На опори встановлюють каркас, виготовлений із дерева та алюмінію. Каркас для панелей монтують на висоті не менше ніж 1 метр над землею.
Щоб правильно встановити сонячні панелі на землі, використовують три варіанти монтажу:
- Гвинтові металеві палі підійдуть для ґрунту середньої міцності.
- Залізобетонні основи використовуються для встановлення систем на кам'янистих схилах.
- А для піщаної місцевості краще опори батарей забетонувати розчином цементу.
Необхідно встановлювати панелі на землі під кутом 45° у південному напрямку. Для зручності можна створити конструкцію, яка автоматично повертатиметься у напрямку до сонця протягом дня.
На даху
Перед тим, як закріпити сонячну батарею на даху, необхідно визначити тип покрівлі та створити відповідну дахову конструкцію. Для створення такої системи можна використовувати анкери або дюбелі 6х65. На кронштейни встановлюються оцинковані профілі та закріплюються алюмінієвими кріпленнями. Панелі прикріплюють до профілів за допомогою притисків та шурупів на відстані 2 см.
На рівному даху краще встановлювати панелі на трикутній системі, де відстані між блоками будуть приблизно 1-1,2 метри. А на односхилому або багатосхилому даху панелі встановлюють на каркасі з можливістю регулювання кута нахилу. Сонячні батареї, які можуть затінюватися, оснащують оптимізаторами для автоматичного визначення продуктивності.
На балконі
Як підключити сонячні панелі на балконі? Для монтажу на балконі або лоджії найчастіше використовують полікристалічні панелі, оскільки вони добре показують себе під час роботи в похмуру погоду. Краще якщо балкон буде розташований з південної сторони для максимальної ефективності. Як кріпити сонячні панелі на балконі:
- З зовнішнього боку балкона, якщо він не засклений. Таке встановлення передбачає невеликий кут нахилу нагору (так панель зможе отримати максимум світла).
- Для мешканців останнього верхнього поверху найкращим варіантом буде встановлення панелі на даху балкона чи лоджії.
- Також можна встановлювати фотоелементи на вікнах із внутрішньої сторони. Щоправда, багато панелей встановити не вийде. Ще один мінус такого встановлення — в кімнаті буде темніше, оскільки панель перешкоджатиме проникненню сонячних променів у кімнату. При такому способі монтажу батарею буде захищено від вітру та вологи.
Для монтажу на балконі або лоджії використовуються готові системи кріплення або створюються вручну. Технічно вони є міні-версією системи для встановлення сонячних панелей на даху. Важливо, щоб батареї були надійно закріплені. А гнучкі внутрішні фотоелементи можуть приклеюватися до шибки за допомогою спеціального клейкого шару або двостороннього скотчу.
Як з'єднувати сонячні панелі під час монтажу
Варто пам'ятати, що підключати сонячні панелі відразу до акумулятора не можна, оскільки це може викликати неконтрольований потік енергії, надмірну витрату енергії та перезаряджання, що провокує передчасний вихід батарей з ладу. Для коректного підключення використовується контролер заряду, що підтримує баланс віддачі та прийому енергії. До акумулятора приєднують інвертор, який дозволяє перетворити отриману енергію в струм 220 В. Також для скорочення втрат можна використовувати діоди, що відсікають між панелями. Для підключення використовуються такі схеми:
- Паралельне підключення передбачає з'єднання однойменних клем. Такий спосіб гарантує високу продуктивність та безпеку.
- Послідовне підключення використовується для підвищення напруги із фіксацією потужності на одному рівні.
- Змішана схема підходить для створення єдиної мережі різних типів батарей. Панелі з'єднуються паралельно, а групи панелей — послідовно.
Як запитати будинок від сонячних батарей
Як підключити сонячну батарею? Після того, як всі фотоелементи підключені в єдину мережу та надійно встановлені на даху, балконі або земельній ділянці, для коректної роботи до фотоелементів необхідно під'єднати ще інвертор та акумулятор, а також прокласти дроти до світильників та техніки, що підключатиметься. Акумулятор забезпечить житло безперебійною подачею електроенергії. Необхідно використовувати моделі закритого типу. Найчастіше для такої системи вибирають свинцево-кислотні або гелеві акумулятори.
Інвертор служить перетворювачем, який перетворює напругу, отриману з панелі та АКБ, на 220 В для підключення домашньої техніки. Інвертор підключається при дотриманні полярності клем безпосередньо до панелей або через акумулятор і контролер.
Таких елементів є достатньо для облаштування автономної сонячної станції. Ваше житло буде забезпечене екологічною та безкоштовною електроенергією. А якщо є бажання поділитися електрикою, необхідно звернутися до місцевого РЕМ, укласти новий договір і встановити двонаправлений електричний лічильник.
Як перевірити сонячну батарею
Як перевірити сонячну панель, щоб упевнитись у працездатності пристрою. За візуальними ознаками визначити якість батарей можна, якщо придивитися до поверхні. Кращими вважаються моделі з маркуванням А, А+ та А++. Такі панелі не мають видимих пошкоджень. А на всій поверхні однаковий відтінок. Панелі класу В та С мають відмінності у відтінку, подряпини та ділянки без струмопровідних доріжок. Такий метод дозволить визначити, який тип панелі перед вами, щоб не стати жертвою обману недобросовісних продавців.
Крім того, перевірити сонячну батарею на працездатність та потужність можна за допомогою мультиметра, підключивши його до роз'ємів на панелі.
Як заряджати сонячну батарею
Як заряджати сонячну батарею? Головна умова — забезпечення безперебійного надходження ультрафіолету на поверхню панелі. Щоб максимально підзарядити фотоелемент, необхідно очистити поверхню та усунути всі предмети, які можуть затінювати панель. Потім перевірте справність контролера заряду та увімкніть його. Відстежувати процес заряджання можна за допомогою індикатора живлення. Якщо його немає, час заряджання при яскравому сонці складе приблизно 30 хвилин.
Як зарядити сонячну батарею без сонця
Багато користувачів запитують, як зарядити сонячну батарею без сонця і чи можливо це. У будь-яку пору року та за будь-якої погоди можна підзарядити сонячну батарею. У похмуру погоду це може зайняти більше часу, але навіть тоді ультрафіолет потраплятиме на поверхню панелі, тим самим заряджаючи її. А щоб покращити ефективність роботи такого джерела енергії, можна використовувати контролер заряду МРРТ, який вирівнює силу струму, напруги та видає оптимальне співвідношення.
Крім того, можна заряджати сам акумулятор автономної системи сонячних батарей від мережі 220 В.
Як чистити сонячні батареї
Багато хто запитує, як чистити сонячні батареї. Догляд за такими джерелами енергії не завдасть багато клопоту. Поверхня батарей, розташованих під великим нахилом, самоочищається. Сніг, листя та вода самостійно падають униз. Якщо панелі розташовані більш горизонтально, то періодично необхідно перевіряти, чи не скупчилося сміття на їх поверхні, щоб ефективність не знижувалася. Панелі можна мити водою зі шланга, чистити щіткою з м'яким ворсом, протирати ганчіркою та засобом для миття скла або прибирати сміття за допомогою повітродувки. Виконуючи прибирання на висоті, не забудьте про безпеку: одягніть взуття з нековзною підошвою, використовуйте надійні сходи та страховку.
Тепер ви знаєте, як підключити сонячні панелі та запитати будинок від сонячних батарей, де краще та як правильно встановлювати такі джерела електроенергії. У нас на сайті Stylus.ua можна вибрати обладнання для вашої сонячної електростанції. А також підписуйтесь на нашу розсилку та Телеграм-канал, щоб не пропустити цікаві новини.
Автор: Тетяна Суліма, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: