Який вибрати опалювальний котел?
Купівля опалювального котла вимагає серйозного підходу до вибору, оскільки від цієї техніки залежить комфорт перебування у квартирі або будинку. Опалювальні котли купують на довгі роки, тому все повинно бути продумано до дрібниць. У цій статті розповідаємо, який вибрати опалювальний котел для будинку.
Ціна опалювальної системи варіюється в залежності від технічних параметрів: потужність, кількість контурів, функціональність і т.д, тому зупинимося на них детальніше.
Опалювальний котел може працювати на твердих, рідких і газоподібних енергоносіях і на різних видах палива поперемінно.
Газовий котел
Ідеальний варіант для більшості будинків, оскільки туди вже проведено газ. Але газова модель не підійде котеджам і дачним ділянкам, де немає газу.
Газові котли бувають з примусовою циркуляцією і природною тягою. Прилади з примусовою циркуляцією використовують вентилятор, відповідальний за виведення газу за межі приміщення. Це хороший варіант для будинків/квартир без димоходу, досить просто зробити отвір у стіні. Довгий час котли цього типу були найпопулярнішими, але з ростом цін на газ попит на них суттєво зменшився і першість перейняли електричні аналоги.
Електричний опалювальний котел
Серед переваг електричних котлів варто відзначити:
- екологічність;
- безшумність;
- не вимагають встановлення димоходу;
- підходять для невеликих квартир;
- простота експлуатації;
- недорогий монтаж.
Електрокотел складається з теплообмінника, всередині якого знаходяться ТЕНи, а також блоки регулювання і керування. Більшість виробників випускають електричні котли з фільтрами, захисними клапанами, розширювальними баками і циркуляційними насосами. Електричні котли бувають двох типів:
- Однофазні. Працюють від мережі 200 Вольт, складаються з котлів невеликої потужності (до 4 кВт), які стануть хорошим вибором для невеликих приміщень і міських квартир.
- Трифазні. Працюють від мережі 380 Вольт, вони значно потужніше (від 12 кВт), призначені для великих будинків, складів.
Автоматичне налаштування параметрів роботи обладнання дозволяє працювати з мінімальним втручанням з боку користувача. За способом монтажу електричні котли діляться на настінні і підлогові.
При виборі електрокотла рекомендується купувати модель з потужністю трохи більшою, ніж потрібно для опалення будинку (приблизно на 15%). Це дозволить уникнути розсіювання тепла.
Різновиди електрокотлів
Електричні котли бувають трьох типів:
- Котли з ТЕНом. Це навісні прилади невеликих розмірів, які монтуються без попередньої підготовки. Зазвичай комплектуються датчиками терморегуляції і пусковими механізмами, — це дозволяє підтримувати температуру в автоматичному режимі. Такі котли відмінно підходять для квартир з хорошою системою опалення і каналізацією, а для приміщень з проблемним водопостачанням купувати котли з ТЕНом не рекомендується через жорстку воду.
- Електродні. Надійніше і довговічніше моделей з ТЕНом, але коштують дорожче. Відрізняються підвищеним ККД, оскільки використана електрична енергія перетворюється на теплову, — через це котел нагрівається набагато швидше. Такий котел ефективний ще й тому, що теплоносій буде грітися одночасно і рівномірно.
- Індукційні. Такі котли представляють собою лабіринт труб, на які надітий індуктор. Електромагнітне поле, що виникає, швидко нагріває сердечник, який підігріває воду. Така конструкція не схильна до утворення накипу, що значно збільшує термін експлуатації (аж до 40 років).
Твердопаливні опалювальні котли
Вважаються автономними і економічними серед перерахованих вище. Працюють вони на твердому паливі: дрова, брикет, торф, вугілля, яке робить користувача незалежним від наявності газу або мережі в будинку. Дерево коштує дешевше інших енергоресурсів, завдяки чому вдається зменшити витрати на обігрів. Опалювальні котли на твердому паливі частіше купують для заміських будинків і котеджів, де немає газу або електрики. Зазвичай в подібних місцях добре налагоджений продаж твердого палива, тому проблем не виникне. Пристрої використовують, щоб опалювати приміщення великої площі.
З плюсів таких котлів відзначимо:
- тривалий цикл роботи;
- можливість встановлення там, де немає газу і електрики.
Багато людей при згадці твердопаливних котлів представляють примітивні пристрої, в які потрібно закинути дрова і чекати, поки приміщення нагріється. На ділі ж все йде куди краще. Більшість сучасних пристроїв автоматизовані, вони вміють підтримувати задану температуру завдяки спеціальному датчику. Він з'єднаний із заслінкою, і коли температура підвищується вище заданого параметра, то заслінка прикривається, і горіння стає менш інтенсивним.
Потужність
Щоб правильно розрахувати необхідну потужність, рекомендують користуватися формулою — P=k×S/10.
- Де Р — потужність котла;
- S — опалювальна площа будинку;
- k — коефіцієнт, що враховує утеплення будинку (k=0,8 — для будинків, які утеплені добре: 15 см утеплювача. k=1 — для будинків із середнім утеплювачем. k=1,2-1,5 — для будинків, які утеплені слабо або взагалі не утеплені).
Число контурів
Існує два типи котлів:
- Одноконтурні — ідеально підходять у випадках, коли потрібне ефективне опалення будинку.
- Двоконтурні — працюють і на опалення, і на подачу гарячої води. Деякі котли доповнюються вбудованим бойлером або водонагрівачем проточного типу.
Також можна отримати гаряче водопостачання від одноконтурного бойлера, підключивши до нього бойлер. Всі одноконтурні котли мають сучасну систему автоматики, завдяки чому забезпечують якісну роботу інших приладів: бойлерів, теплих підлог, вентиляцій.
ТОП-5 КОТЛІВ ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ У БУДИНКУ
Marten Base MB-18
Твердопаливний котел Marten Base MB-18 підійде для опалення приміщення площею до 180 кв.м. Працює на вугіллі, дровах і антрациті. Тривалість згоряння разового завантаження палива: 5-8 годин. Це двоконтурний котел, який забезпечить опаленням котеджну ділянку або великий заміський будинок. При бажанні до нього можна підключити бойлер.
Baxi ECO 4S 24 F
Настінний газовий котел відрізняється невеликими розмірами (730х400х299 мм) і зручністю експлуатації. Прилад має гідравлічну групу з композитних матеріалів, два роздільних теплообмінника на опалення і ГВП, а також турбінний датчик протоки. Незаперечною перевагою моделі є зручний зрозумілий інтерфейс керування, який надає інформацію про роботу пристрою в даний момент і діагностику. Передбачено два діапазони регулювання температури в системі опалення: 30-85 °С і 30-45 °С (режим «тепла підлога»). В Baxi ECO 4S 24 F вбудована автоматика, що аналізує погодні умови (можна підключити датчик вуличної температури).
Viessmann Vitopend 100-W A1JB 24 кВт
Виробник зазначає, що газовий опалювальний котел Vitopend 100 — це вигідне співвідношення між ціною і якістю. Viessmann Vitopend 100-W A1JB 24 кВт є наступником котла типу WH1В, одного з найбільш популярних настінних котлів. Котел двоконтурний, тому гарантує комфортну подачу гарячого водопостачання. Газовий котел працює стабільно завдяки безперервній продуктивності і постійній температурі гарячої води.
Protherm Скат 9 КE
Електричний котел для будинку з одним контуром працює на потужності 9 кВт. До пристрою можна підключити датчик зовнішньої температури. Виробник передбачив можливість використання котла в системах опалення, які включають до дев'яти опалювальних контурів з регулятором multiMATIC VRC 700. Також котел можна підключити до двухтарифних лічильників електроенергії, що гарантує максимальну економію при роботі в години низького тарифу.
Protherm Скат 9 КE оснащений зручним дисплеєм, на якому відображається поточний режим роботи і можливі несправності. Передбачений і захист від блокування насоса і триходового клапана. Також є функції захисту від зниження тиску в системі опалення і від замерзання котла і водонагрівача.
Tenko Міні 3 220
Електричний котел Tenko Міні 3 220 — прилад, розрахований на опалення невеликих приміщень. Котел має двоступеневий захист, який оберігає його від перегріву. У конструкції є капілярний термостат, що плавно регулює температуру теплоносія в діапазоні 30-90 °С. Підключати прилад необхідно в однофазну мережу 220 В.
Завдяки застосуванню сучасних схемотехнічних рішень котел працює практично безшумно, підтримує автоматичний режим роботи.
Для купівлі ідеального котла потрібно систематизувати отриману інформацію, визначити теплові втрати будинку і підібрати потрібну потужність. Потім визначитися з типом палива і чи потрібно гаряче водопостачання. Відповівши на ці питання, можна легко і швидко знайти свій ідеальний опалювальний котел.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: ТОП зволожувачів і очищувачів повітря
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua