Вибираємо спальний мішок
Люди, які часто бувають в походах, погодяться, що серед усього списку спорядження вибрати спальний мішок — найскладніше. Доводиться згадувати багато різних параметрів вибору: призначення, плюси і мінуси кожного типу конструкції, температурні режими, як вибрати розмір спальника і т.д. Додай до цього великий асортимент спальників, і тут вже заплутаються навіть профі. У цій статті розповідаємо, як вибрати класний спальник.
Призначення спального мішка: кемпінг, екстрим або похід
Вибирай спальник в залежності від того, куди плануєш відправитися:
- Кемпінг — для кемпінгу відмінним варіантом буде спальник-ковдра, який використовують для виходу на природу влітку. Спальники-ковдри набагато просторіше спальників-коконів і роблять їх з приємних тілу матеріалів.
- Туризм та трекінг — для цих цілей потрібні «трисезонні мішки», вони підходять для ночівлі в наметі в літньо-осінній та весняний періоди. Туристичні та трекінгові спальники роблять з пуху і синтетики. Ці мішки практичні, легкі, стануть універсальним варіантом для походів і хайкінга.
- Екстрім — ця категорія спільників для любителів хайкінга. Вони відрізняються тим, що облягають тіло і характеризуються вітро- і водонепроникністю.
Тип конструкції
Спальні мішки діляться на дві групи:
- Спальник-кокон — відрізняється формою, яка звужується в районі ніг і розширюється у верхній частині. Іноді додатково має капюшон і комір. Спальник-кокон максимально зберігає тепло, що важливо і для зими, і для міжсезоння. Головний недолік полягає в тому, що рухливість людини буде обмежена.
- Спальник-ковдра — спальний мішок з замком або без нього. Спальник-ковдра відрізняється максимально простою конструкцією і використовується в якості мішка і ковдри. Єдиний мінус — значні габарити, тому його незручно носити.
Всі спальники застібаються, зазвичай в якості застібки встановлена блискавка.
Температурний режим
Рекомендуємо вибирати мішок, призначений для низького температурного режиму. Якщо плануєш купити мішок для літніх походів в Карпати, то варто пам'ятати, що навіть влітку там буває сніг. Тому краще купувати мішок, який витримує мінусові температури.
Розбираємося в характеристиках режимів:
- Верхня температурна межа (від -20 °С до +30 °С) — вказує середню зовнішню температуру, при якій має бути затишно спати протягом 8-10 годин без спеціальної термобілизни або супертеплого одягу.
- Температура комфорту (від -49 °С до +25 °С) — мінімальна температура навколишнього середовища для сну протягом восьми годин в термобілизні.
- Температура екстрим (від -60 °С до +15 °С) — показник, що враховує екстремальні погодні умови, при яких середньостатистична людина зможе зберегти життя.
Вага і комфорт
Якщо ти звик подорожувати на машині, то вага спальника для тебе не особливо важлива. Тому розумно купити великий теплий спальний мішок, в якому буде комфортно в будь-який час року.
Якщо ти займаєшся альпінізмом, то потрібен легкий і компактний спальник, адже з ним тобі доведеться ще підійматися на гору. Ідеальний легкий літній спальник важить 1 кг (хоча є варіанти ще легше — 500 г). Спальний мішок для використання в будь-яку погоду і пору року буде важити пристойно — 1,5-2 кг — така універсальність дає десятки варіантів застосування: починаючи від ночівлі в кемпінгу і закінчуючи трекінгом.
Якщо серед наших читачів є ще й ті, хто планує відправитися в експедицію і спати при -40 °C, то вага хорошого спальника буде від 2 кг, причому більша частина ваги доведеться на утеплювач.
Враховуй, що пух краще стискається на відміну від синтетичних утеплювачів, тому якщо хочеш зекономити на об'ємі, не втративши температурні показники, купуй пуховий спальник.
Розміри спального мішка (довжина і ширина)
Ще один важливий критерій вибору, правда якщо з попередніми все просто, то тут погляди виробників розходяться. Тому вибираючи спальний мішок певного бренду, краще детально вивчити інформацію про довжину і ширину в їх розумінні:
- комфортна довжина — це +20 см до зросту людини;
- оптимальна ширина — 75-80 см.
В кожному окремому випадку важливо враховувати свою вагу і параметри, щоб спальник не був малуватий. А якщо помилитися з шириною мішка в області плечей, то є ризик не поміститися в нього.
Тип наповнювача
Пух або синтетика? Давай розбиратися:
- Пухові наповнювачі відрізняються легкістю, добре стискаються і дихають, але коштують дорого. Але їх висока вартість виправдана довговічністю — термін служби близько 10 років.
- Наповнювачі гігієнічні з синтетики добре витримують вологу і холодну погоду, тому не втрачають свої властивості під дощем. Головна перевага полягає в тому, що мішки з синтетичними наповнювачами коштують дешевше, тому і вибирають їх частіше. Але вони важать більше і стискаються гірше, якщо порівнювати з пухом.
Надійні синтетичні наповнювачі:
- thermolite,
- thermofiber,
- sensofil,
- ultra fil,
- hollow fiber,
- поліестер.
Важливо! Приблизно 30% людської енергії йде на скорочення м'язів, інша відповідає за перетворення в тепло. Основним завданням утеплювача є збереження тепла, що виділяється тілом, тому враховуй погодні і температурні умови, які очікуються в поході.
Ну і поки ти не забув цю інформацію, поспішає вибрати свій ідеальний спальний мішок на stylus.ua.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Як вибрати надувні меблі?
Автор: Ксенія Семак, копірайтер Stylus.ua