Засоби для прання: види і мета застосування
Колись для прання достатньо було господарського мила і одного прального порошку, а тепер покупець стоїть перед великим вибором чудодійних засобів. Це вузьконаправлена хімія для прання чорних або кольорових речей, пресовані порошки для економії часу і капсульні відбілювачі, що обіцяють миттєво вивести найскладніші плями. Stylus.ua випробував різні види пральних засобів, щоб ти легко розібралася у їх перевагах і сферах застосування.
Які бувають засоби для прання?
Різноманіття побутової хімії для прання диктується потребами самого покупця. Це присутність в будинку дітей, необхідність в ручному або автоматичному пранні, наявність в гардеробі делікатних речей або бажання мінімальної витрати часу на ведення домашнього господарства. Класифікацію хімії для прання можна вести нескінченно, порівнюючи склад, призначення, формули, рівень впливу на тканину, гіпоалергенність. Але ми виділимо основні види, спираючись на консистенцію і призначення:
- мила;
- порошки;
- гелі;
- пресовані засоби (гранули, таблетки, брикети, капсули);
- допоміжні засоби (кондиціонери, засоби для виведення плям, відбілювачі).
Мила
Кускові господарські мила на 65, 70 або 72% складаються з жирних кислот. Чим цей показник вищий, тим кращі пральні властивості. Мило в твердій формі буває коричневим і освітленим. Також у продажу зустрічається рідке мило, у вигляді порошків або стружки.
Великий плюс прального мила — це його дезінфікуючі властивості, що дозволяють знаходити йому різноманітне застосування: від миття підлоги до видалення забруднень з автомобільних сидінь. Тверде мило зручне для моментального відпирання плям без необхідності завантажувати річ у пральну машину.
З інших переваг мила для прання відзначимо:
- універсальне застосування;
- гіпоалергенні властивості;
- дбайливий вплив на тканину;
- локальне відпирання;
- низька ціна;
- тривале зберігання.
Недоліки використання мила:
- вимагає фізичних зусиль;
- справляється не з усіма плямами;
- довго змивається;
- залишається на стінках ємностей;
- в окремих випадках вимагає замочування.
Мета використання: локальне прання проблемних зон, ручне виведення плям на делікатних речах, одязі, текстилі, з домашніх меблів.
Порошок
Порошок залишається популярним засобом для прання завдяки доступній ціні, тривалому використанню та універсальності. Всі порошки можна поділити на ті, що призначені для прання руками і в машині-автомат, а також комбіновані. Перші мають менш агресивну формулу, щадять шкіру рук і краще утворюють піну. Другі містять елементи, що запобігають утворенню нальоту на деталях машинки і зменшують утворення піни, що теж позначається на терміні служби автомата. Треті поєднують переваги двох варіантів.
За фізичними властивостями порошкові суміші поступаються гелям через більш тривале розчинення у воді, в результаті чого крупиці можуть залишатися у волокнах тканини. Однак результативність та високі пральні властивості роблять їх вибором №1 для багатьох господинь.
Плюси, що відрізняють пральні порошки:
- підходять для всіх типів тканин;
- активні при широкому діапазоні температур;
- справляються з важковивідними плямами;
- мають довгий термін зберігання;
- ефективно перуть;
- охоплюють різний ціновий сегмент.
Мінуси порошків:
- утворюють пил, що дратує слизову;
- поступово відволожуються за рахунок відкритої упаковки;
- розчиняються протягом усього циклу прання;
- не активні при температурах до 30 С˚;
- можуть залишати на одязі світлі плями.
Мета застосування: ручне або машинне прання сильнозабрудненої білизни.
Гелі
Гелі — це хімічні розчини, які відразу готові до використання. Вони продаються бутильовані і у вигляді саше з концентрованою сумішшю. Ковпачок пляшки часто має мірні мітки, як правило, його повна заповнюваність розрахована на весь цикл автоматичного прання. Для ручного відпирання гелі використовуються рідше, оскільки їх хімічні компоненти активізуються за рахунок механічного впливу.
Рідкі засоби частіше використовують для роботи зі слабкозабрудненою білизною з метою дбайливого впливу на тканину і додання їй приємного аромату. Рекомендований температурний режим не перевищує 40 С˚, тому гель ідеальний для прання в холодній або теплій воді.
За що вибирають гелі:
- швидке розчинення;
- легке змивання;
- точне дозування;
- пом'якшувальні властивості;
- освіжаючі властивості;
- герметична упаковка;
- безпечний склад.
Гелі поступаються порошкам:
- нижчими пральними властивостями;
- вузьким діапазоном температур;
- використанням тільки для машинного прання;
- недостатньою ефективністю при виведенні плям, що в'їлися.
Мета застосування: прання слабкозабрудненої і делікатної білизни в машині-автомат, кондиціонування речей.
Пресовані засоби
Брикетована хімія містить підібрані, а потім спресовані компоненти, котрі вступають в дію через час. Одне саше розраховане на повний етап прання і завантажується в лоток або безпосередньо в барабан. В таблетки пресуються порошки з активним хімічним складом, а гелі пакують у прозорі капсули, в яких може бути від 2 до 10 відсіків з речовинами різної дії. По завершенню прання прозора упаковка просто витягується з барабана.
Головний плюс брикетованих засобів у зручності використання і повній відсутності необхідності дозувати окремі компоненти. З мінусів — вони дорожче коштують і не економно витрачаються, якщо потрібно випрати лише кілька речей.
Мета застосування: прання речей будь-якого ступеня забрудненості в умовах економії часу і місця на зберігання окремих засобів.
Допоміжні засоби
Цей вид побутової хімії не володіє відпираючою і миючою дією, він розрахований на поліпшення споживчих властивостей основного продукту. За рахунок його використання тканини отримують насичений колір, стають м'якшими, а білизна набуває приємного запаху і позбавляється тьмяного виду.
У цю категорію можна віднести:
- відбілювачі — надають речам сяючого вигляду;
- кондиціонери — мають ароматизуючу дію;
- пом'якшувачі — роблять речі м'якими і приємними на дотик;
- апретуючі засоби — містять в складі крохмаль, що ущільнює тканину;
- антистатики — зменшують електризацію волокон;
- водопом'якшувачі — підвищують миючу здатність засобів.
Переваги допоміжних засобів у тому, що вони покращують фізичні властивості води, сприяють швидкому розчиненню активних компонентів, полегшують розгладження. З недоліків — яскраво виражений запах, додаткові фінансові витрати.
Мета застосування: прання речей, які потребують збереження кольору і форми, для подальшого їх захисту від плям, електризації або зминання.
Кожен пральний засіб має свою зону відповідальності, тому краще мати в будинку відразу кілька варіантів. Так тобі не доведеться кожного разу вгадувати результат, адже ти зможеш підібрати засіб під поставлену задачу, економлячи його витрату.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Оновлюємо техніку вдома
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua