Мультиварки: готуємо смачну і здорову їжу
Мультиварка - мабуть, найприємніше побутове багатофункціональний винахід, яке здатне замінити вже давно існуючі кухонні прилади (каструлю, духовку), а також відносно недавно з'явилася кухонну техніку, таку як пароварка і хлібопічка .
Мультиварка - відмінний варіант для тих, у кого немає часу на куховарство, кому ліньки готувати, або хто не вміє це робити зовсім.
При виборі такого цінного помічника важливо знати, на які особливості внутрішнього і зовнішнього будови приладу необхідно звертати увагу.
Види мультіварок
За принципом готування розрізняють мультиварки, які працюють:
- під тиском;
- Без тиску.
Мультиварки, що працюють під тиском, набагато швидше готують продукти, ніж ті, що без тиску. Принцип роботи полягає в утриманні тиску пара, що утворюється під час готування. Таке високе тиск підвищує температуру кипіння до 120 ⁰С. В дані мультиварки не завжди обов'язково додавати воду, тому що деякі продукти можуть готуватися у власному соку. Використовуючи мультиварку, яка готує під тиском, спершу необхідно випустити пар і тільки потім вже відкривати кришку.
Мультиварки без тиску незберігають то високий тиск пара і в процесі приготування випускають його назовні через клапан. Такі апарати менш функціональні, і їжа в них готується не так швидко - час приготування рівносильно часу ручної куховаріння на плиті.
Технічні характеристики мультіварок
Важливими чинниками, що впливають на роботу мультиварки, є **потужніст? ** роботи приладу, ** місткість, матеріал корпусу, покриття чаші, режими готування, додаткові функції**.
Потужність
Швидкість приготуванні їжі, крім принципу готування мультиварки (з тиском і без), залежить також і від потужності. Її показник коливається в районі 430-1950 Вт. Але це зовсім не означає, що потрібно відразу ж купувати мультиварку з максимальною потужністю.
Важливо враховувати те, як часто ви збираєтеся нею користуватися і на яке число осіб кожен раз будете готувати. Якщо кількість домочадців не перевищує 3 осіб, то мультиварка з 600-900 Вт підійде вам в самий раз (наприклад, модель провідного виробника побутової техніки Redmond RMC-M10, потужність якої становить 500 Вт ).
Якщо ж у вас велика сім'я, або вас часто провідують родичі і друзі, то однозначно потрібно більш потужний апарат.
В інтернет-магазинах дуже затребувана мультиварка Moulinex CE 5028 з потужністю 1000 Ватт. Оснащена 37 режимами (див. Нижче розділ «Режими приготування»), має керамічне покриття чаші. У цій мультиварці можна готувати абсолютно все. Крім вже вбудованих рецептів, можна придумувати власний.
Місткість
Знову ж, вибір обсягу чаші мультиварки також безпосередньо залежить від кількості осіб в сім'ї.
Мультиварки на сьогоднішній день бувають різних розмірів: від 1,6 л і навіть до 14 л. Якщо необхідно щодня готувати на 2-3 людини, то чаші об'ємом 3-5 л буде більш ніж достатньо.
Матеріал корпуса
Виробники випускають сучасні мультиварки з корпусом з:
- Пластика;
- Стали.
Більш затребуваними вважаються сталеві (металеві) мультиварки, оскільки вони більш довговічні і розігріваються швидше, ніж пластикові.
Добре окупаєтьсяа в нашому інтернет-магазині мультиварка Rotex RMC530-G з металевим корпусом і з досить високою потужністю в Потужність 700 Вт.
Покриття чаші
Каструля мультиварки має зовнішнє і внутрішнє покриття. Зовнішня частина виготовляється з алюмінію або нержавіючої сталі. Алюмінієві чаші більш затребувані, оскільки нагріваються рівномірно і швидко, на відміну від «нержавійки».
Внутрішнє покриття буває:
- Тефлоновим;
- Керамічним;
- Вугільним;
- Антипригарним з мармуровим напиленням.
Всі три види антипригарні. Найчутливіший матеріал, найбільш схильний до зовнішніх несприятливих факторів (подряпини і інші пошкодження), - це тефлон. Але у нього є і свої плюси: він легко миється і не ускладнює ціну мультіварок.
У зв'язку з тим, що кераміка не дряпається, вона не виділяє токсичні речовини і тому вважається більш безпечною. * Єдиний мінус керамічного покриття - це крихкість.* Якщо недбало звертатися з такою чашею, вона може тріснути і, більш того, навіть розбитися.
Хороший приклад керамічної мультиварки - Moulinex MK705132. Крім чаші (яка досить містка - 5 л), гідність апарату полягає в наявності функції йогуртниці, а також в можливості зберігати їжу підігрітою протягом 24 годин.
Найбільш вагома перевага вугільного покриття полягає в тому, що це екологічно чистий матеріал. Вугілля здатний очищати і знешкоджувати воду, покращувати її питні властивості. Таким чином, їжа виходить більш корисною, ніж приготовлена в чашах з іншим покриттям.
Четвертий варіант мультіварок - з багатошаровим антипригарним покриттям і мармуровим напиленням - в більшості випадків найдорожчий. Тут також присутній тефлон, але, щоб уникнути подряпин, в даному випадку він зверху покривається мармуровим напиленням. Такі чаші - одні з найміцніших і дорогих.
Режими приготування
Основні програми приготування в мультиварці:
** Молочна каша** (для круп, які готуються на молоці; після закипання температура автоматично знижується, що дає каші ще деякий час потомитися);
** Крупи** (режим може ще називатися «Рис», «Гречка», «Каша»; для приготування як розсипчастих, так і кашоподібну гарнірів - в залежності від кількості води);
** Варка** (для варіння м'яса, риби, бакалії, овочів, фруктів, в т.ч. компотів і фруктових пюре);
** Варка на пару** (для приготування продуктів на пару, в т.ч. пельменів, яєць);
** Жарка** (для смаження м'яса, риби, овочів з невеликим додаванням олії; допускається приготування при відкритій кришці);
** Гасіння** (для томління каш, приготування гарнірів, бульйонів, холодців);
** Випічка** (для приготування запіканок, борошняних виробів, суфле, безе, для запікання м'яса, риби, овочів);
** Суп** (для рідких супів, супів-пюре, бульйонів; підійде навіть для приготування компотів, киселів);
** Плов** (для приготування плову з різним ступенем розсипчастості).
Радимо звернути увагу на мультиварку Redmond RMC M 170, яка підтримує всі перераховані режими. Завдяки їм можна готувати різноманітні страви, рецепти яких є в книзі «120 рецептів», що входить в комплект з мультиваркою.
Додатковий функціонал
- Мультиварки можна використовувати для розігріву остигнула їжі, наприклад, використовуючи режим «Варка» .Також в деяких апаратах допускається підтримання температури страви (як правило, до 12, але іноді і до 24 годин) - це так званий режим автоматичного підігріву.
Хорошим прикладом потужної мультиварки з 24-годинним режимом підтримки температури страви вважається Philips HD-3036. Рівномірний підігрів їжі в ній забезпечує технологія 3D.
Особливо зручним відзначають багато користувачів наявність в мультиварці таймера, який призначений для виставлення часу старту готування страви. Таким чином, визначивши перед сном час початку приготування сніданку, прокинувшись, на ранок можна отримати теплий, тільки що підсмажений омлет або зварену кашу.
У деяких мультиварки вбудована функція замочування гороху, сочевиці та інших бобових.
Мультиварка і скороварка: відмінності
Спочатку скороварка - * це каструля, з щільно закривається кришкою. Первісна скороварка не вимагала підключення до мережі, оскільки її, як і звичайну каструлю, ставили на вогонь.*
Завдяки герметизації продукти в скороварці варяться при дуже високій температурі, оскільки під час приготування всередині утримується тиск пара. Таким чином, їжа готується набагато швидше, ніж у звичайній каструлі.
Функція герметизації вбудована і в багато мультиварки. У зв'язку з цим мультиварки, що працюють під тиском (див. Вище розділ «Види мультіварок»), прийнято називати Мультиварки-скороварки, а цю функцію - функцію скороварки.
Переваги мультіварок
Багато домогосподарки, одного разу спробувавши мультиварку, вирішили навідріз відмовитися від плити. Плюси мультіварок очевидні і переконливі. Головний і вагомий фактор - це сприятливий вплив на здоров'я людини:
Перш за все, користь мультіварок позначається на фізичному здоров'ї його власника, оскільки немає потреби вистоювати тривалий час біля приладу, контролюючи процес готування, як у випадку з плитою. Даний момент також позитивно впливає на психоемоційний стан.
Продукти, приготовані в мультиварці, зберігають вітаміни і мікроелементи особливо при використанні режимів «Варка» і «Гасіння». А завдяки функції скороварки продукти не окислюються і тому не втрачають свій колір і містяться корисні компоненти.
Приготування їжі в мультиварці не вимагає додавання великої кількості жиру для підсмажування або тушкування, що безсумнівно також є великим плюсом.
На загальному тлі мультиварки також мають багато переваг:
** Безпека.** Імовірність отримати опік при контакті з чашею зведена до мінімуму. Присутня функція стерилізації посуду.
** Економія часу.** Немає потреби чекати закінчення процесу приготування - спрацьовує сповіщальний сигнал про кінець готування. У разі відсутності можливості дістати вчасно готову їжу, включається режим автоматичного підігріву.
** Багатофункціональність.** Можливість готувати будь-які страви (велика кількість режимів приготування).
** Легкий догляд.** Чашу і додаткові девайси досить легко мити як вручну, так і в посудомийній машині.
Серед **мінусів у мультиварк? ** можна виявити хіба що один - це ** неможливість під час роботи приладу оцінити, наскільки блюдо в поточний момент готове**. Але цей недолік несуттєвий, і тому, якщо ви все-таки надумали купити цей незамінний багатофункціональний прилад, можете почитати більш докладний опис рекомендованих в статті мультіварок на сайті магазина STYLUS.UA.
Також можете ознайомитися з іншими представленими в каталозі Мультиварки] посилання 1.