Готуйте смачну каву, не виходячи з дому
Кава з ранку - це запорука успішного перебігу подальшого дня. Випивши чашечку смачного, а, головне, якісної кави, ми набираємося бадьорості, яка супроводжує нас весь день. В результаті відчуваємо приплив сил, позитивно впливають на працездатність і, відповідно, на просування поточних справ.
Тому, якщо вже щоденне вживання кави увійшло в звичку, наше завдання - готувати тільки справжня кава, а не заливати окропом розчинну суміш, яка була створена невідомим способом і абсолютно не наділено характерними бадьорять функціями. Оптимальний вихід - самостійно готувати каву з (мелених) зерен. Для цього буде потрібно надійна кавоварка, завдяки якій можна швидко зварити напій, що бадьорить допомогою натискання однієї лише кнопки на панелі управління. До провідних фірм-виробників якісних кавоварок відносяться DeLonghi, Saeco, Krups, Vitek, Electrolux.
Давайте тепер розберемося, які бувають види кавоварок, і яку доречніше вибрати саме вам.
Види кавоварок
Чи поділяють кілька видів кавоварок:
- ** гейзерная**] посилання 6;
- ** крапельна**] посилання 7;
- ** капсульна**] посилання 8;
- ** електротурка**] посилання 9;
- ** еспресо**] посилання 10.
У кожній з перерахованих кавоварок прийнято готувати каву певного помелу, адже якщо ви будете варити один і той же вид кави в різних машинах, в кожному випадку отримаєте напій різної консистенції, фортеці, смаку. До того ж кожен тип кавоварки відноситься до певної цінової категорії.
Гейзерні кавоварки] посилання 6
Мають унікальною особливістю приготування кави - можна включати машину, підключаючи до мережі, а можна просто ставити на плиту. Звідси поділ гейзерних кавоварок на електричні і прості. Кожен тип має один принцип роботи: в фільтр необхідно засипати мелену каву, в нижній відділ залити воду. Таким чином, кава готується під тиском пари. У кавоварці присутній спеціальний індикатор заповнення, який визначає співвідношення води до кави.
У гейзерній машині доречно варити каву не дуже невеликий (НЕ порошкоподібний), оскільки в іншому випадку ризикуєте забити фільтр.
Купуючи гейзерну кавоварку, необхідно враховувати:
** ручку** (матеріал повинен бути теплостійким); ** кришку** (також не повинна нагріватися); ** обсяг** (все просто і логічно: чим габаритніший кавоварка, тим більше можна зварити чашок кави).
Важливо! * Якщо в інструкції кавоварки італійського виробника згадується максимальну кількість чашок приготованої кави, то маються на увазі маленькі чашки (130-180 мл), в яких варять каву італійці, а не наші стандартні об'ємом від 250 мл.*
Радимо придбати гейзерні кавоварки компанії DeLonghi з таймером початку приготування, технологією підтримки тепла і функцією автоматичного вимкнення.
Краплинні кавоварки] посилання 7
Принцип роботи: вода проходить через мелену каву і стікає по краплях в спеціальну посудину. Присутній шкала, яка визначає оптимальну кількість кави відповідно до обсягу води. Кава, приготований «краплинним» способом, вважається не особливо міцним і насиченим. Споживачі віддають перевагу даний вид кавоварок через відносно невисоку ціну. Перевагою крапельної кавоварки є підтримання температури завдяки підігрівальні підставки.
Купуючи крапельну кавоварку, зверніть увагу на:*
Потужність (менша потужність забезпечує велику фортецю напою; оптимальний рівень для приготування міцної кави - 800 Вт);
Посудину (аромат кави найкраще зберігає скляна колба, але більшу міцність забезпечує пластикова);
Фільтр (розділяють одноразові паперові, нейлонові (на приблизно 60 використань) і нейлонові з шаром титану (також називають золотими) - самі довговічні і, відповідно, найдорожчі);
Протикраплинна система (завдяки їй при знятті судини призупиняється капання);
Вибір міцності кави (наявність функції контролю фортеці дозволяє приготувати міцний або слабка кава).
Звертаємо вашу увагу на краплинні кавоварки DeLonghi - колби виконані в міцному скляному корпусі, забезпечені контролем рівня води, автоматичним вимиканням і мають місткість до 10 кавових чашок.
Є непогані кавоварки фірми Bosch, яка пропонує варити каву в жароміцних скляних або в нержавіючих сталевих колбах, а також кавомашини компанії Russell Hobbs з функціями підтримки температури і перемолу кавових зерен. Також варто відзначити кавоварки виробника Vitek, які характеризуються хорошою потужністю і великою місткістю води.
Капсульні кавоварки] посилання 8
Вважаються найпростішими у використанні і найдешевшими в ціні. Машина розрахована на приготування не тільки каву, але і чаю. Принцип заварки стандартний: потрібно вставити капсулу з кавою / чаєм, влити гарячу воду і настояти напій кілька хвилин, після чого завдяки спеціальному пресу кави відділяється від гущі і заливається в жароміцний стакан.
Великий попит на капсульні кавомашини пояснюється, повторимося, невисокою ціною, а також відсутністю необхідності використання електроенергії. До мінусів, на думку знавців, відноситься неможливість приготування справжнього меленої кави. У зв'язку з цим, багато кавові гурмани навідріз відмовляються називати кава, зварена в капсульної кавоварці, справжнім. Тому при покупці капсульної машини майте на увазі, що необхідно буде купувати спеціальні капсули, а не мелений або розчинний в банках кави.
Варто відзначити капсульні кавоварки фірми Krups - потужні машини з регулюванням порції гарячої води, зі знімним лотком для збору крапель, контейнером для відходів і індикатором наповненості відсіку для капсул.
Багатофункціональністю також відрізняється продукція компанії Delonghi, в яких присутня **капучинато? ** і впроваджена ** технологія очищення від накипу** (декальцинація).
Електротурка] посилання 9
Електротурку можна використовувати не тільки для приготування меленої кави, але і в якості кип'ятильника, щоб заварювати чай. За раз можна зварити 3-4 кавові чашки.
Електротурка - це аналог звичайної турецької джезви, але в даному випадку підігрів відбувається не на плиті або на гарячому піску (як за старих часів), а на Електропідставка. У зв'язку з цим даний вид кавоварки має спеціальне антипригарне покриття.
При виборі електротуркі звертайте увагу на наявність автоматичного вимикача, який спрацьовує в разі відсутності води в турки, тим самим попереджаючи перегрівання пристрою.
Еспрессо] посилання 10
Кавоварка-еспресо розрахована на приготування горезвісного напою з аналогічною назвою. Відмінність еспресо-кавоварок полягає в можливості створювати високий тиск, який за допомогою преса застосовується для приготування міцної кави.
Друга назва кавоварки - ріжкова. Називають її так через наявність ріжка, в який засипається кава. Крім ріжка присутні такі обов'язкові комплектуючі, як помпа, бойлер.
Щоб отримати справжній еспресо, в бойлер вливається холодна вода, яка поступово нагрівається до максимум 95⁰С. Хоч ріжок і має робочий тиск до 15 бар, для справжнього еспрессо в ньому має створюватися тиск не більше 10 бар. Тому при виборі еспресо-кавоварки звертайте увагу в першу чергу на тиск помпи. Також чимало важливими є:
- Потужність (від неї безпосередньо залежить тиск; оптимальний показник - близько 1000 Вт);
- Ріжки (більш насичений смак кави виходить, якщо варити його в металевому ріжку);
- Капучинатор і дві помпи (якщо бажаєте готувати капучино, купуйте кавоварку з насадкою для збивання молока - капучинатором і варите одночасно в одній помпі еспресо, в іншій - капучіно);
- Сопло (для одночасного приготування еспрессо на двох персон можете вибрати модель кавомашини з двома соплами);
- Кавомолка (деякі еспресо-машини наділені здатністю подрібнення кавових зерен безпосередньо перед заваркою кави).
Найзатребуваніші - це еспресо-кавоварки від італійського виробника DeLonghi, які оснащені функцією енергозбереження, підігріву чашок і мають запатентовану систему автокапучіно.
Також звертаємо увагу на машини-еспрессо фірми Electrolux з паровим соплом, функцією підтримки температури і приготування двох чашок одночасно.
Кавоварки компанії Vitek характеризуються наявністю знімного лотка для збору крапель, індикатора рівня води, функції підігріву.
Виготовленням переважно еспресо-машин займаються фірми Krups і Saeco - вони виділяються наявністю в кавоварках двох сопел, вбудованої кавомолки.