Як вибрати музичний інструмент для дитини?
Таланти важливо розвивати з дитинства. Якщо твоя дитина володіє явною музикальністю, почуттям ритму або хорошим слухом, рано чи пізно постане питання про придбання для неї музичного інструменту. Тут важливо керуватися не власними уподобаннями, а вибором самої дитини, але до деяких порад доведеться прислухатися. Інтернет-магазин «Стилус» пропонує дізнатися, який музичний інструмент підійде твоєму малюку.
Що впливає на вибір музичного інструменту?
Головна помилка батьків — нав'язати свої інтереси або нездійснені дитячі надії. Якщо ти мріяв стати піаністом, це зовсім не означає, що твоє чадо розділить бажання з тобою. Важливо пам'ятати, що малюк — особистість, у якої є смаки, темперамент і переваги. Придивися, можливо бавлячись, він копіює якогось музиканта або вже сам свідомо вибрав інструмент.
Якщо інтерес до музики знаходиться на початковій стадії, визначся з вибором категорії: будуть це духові інструменти, клавішні, струнні або ударні. Фактори, важливі при виборі:
- Вік. Критерій включає вагу, зріст і фізичну силу малюка. Чим старша дитина, тим більше навантаження він може витримати, особливо граючи на контрабасі, тромбоні, віолончелі, де важливо відповідність висоті інструменту. Також необхідна достатня сила для утримання рівноваги.
- Фізичні особливості. Гра на валторні або флейті дасться легше власникам тонких губ, а довгі музичні пальці — це половина успіху для хорошої гри на піаніно або гітарі. Фізіологічні дані багато значать при виборі інструменту, полегшуючи навчання.
- Темперамент. Навряд чи тихоні сподобається гра на барабані, а маленькому бунтарю — довгі години за скрипкою. Будь-який інструмент, як і дитина, має свій характер, і краще, коли вони збігаються. Інтровертам краще вибирати сольне виконання, а екстравертам подобається бути частиною оркестру.
- Інтереси. Придивися до захоплень дитини, його улюблених груп або кумирів. Юним крихіткам можна купити кілька дитячих інструментів і подивитися, до якого тягнеться більше.
- Фінансові можливості. Батьки повинні бути готові до вартості якісного інструменту. Додатково слід врахувати витрати на музичну освіту, вчителів, матеріали, що виправдовують інвестицію в майбутнє малюка.
Популярні інструменти та їх особливості
Музичний досвід дитини може змінюватися в залежності від обраного інструменту. Тиск батьків або нав'язані стереотипи в стилі «сусід Вася вміє, значить і ти зможеш» можуть геть відбити у дитини бажання грати. Те, що у одного виходить відразу, у іншого малюка може тривати довше.
Щоб вивчити переваги інструментів, розберемо найпопулярніші варіанти:
- Піаніно. Починати грати на клавішних можна дітям з 3 років. Інструмент вибирають частіше за інших, тому що, крім чудового звучання, він є ідеальним стартом для музичної освіти. Освоївши піаніно, легко даються інші інструменти. Гра на ньому розвиває дрібну моторику рук, слух і посидючість.
- Гітара. Другий за популярністю інструмент, на який можна сміливо віддавати дитину від 6 років. Сюди ж віднесемо електрогітару для старших хлопців (10-12 років). Однак необхідно підготуватися до періодичної зміни струн. На відміну від піаніно, є дитячі моделі гітар у широкому асортименті — і це їхня перевага.
- Скрипка. Незважаючи на складність, інструмент вважається підходящим варіантом для початківців. Граючи з дитинства, музикант може розвинути особливу гнучкість, моторику і спритність рук, які з віком даються важче. Скрипка розвиває пам'ять і виховує музичний смак. Вона підійде дітям від 7 років, схильним концентруватися і довго сидіти на одному місці.
- Флейта. Вік, що підходить для навчання гри на флейті — 6 років і старше. Інструмент точно не займе місце в будинку і дозволить дитині швидше порадувати батьків першою вивченою мелодією. Альтернативою є блок-флейта: вона легша, дешевша і простіша у навчанні.
- Ударні. Цей інструмент не рекомендується освоювати до 8 років. Він здатний розвинути координацію рухів, відчуття ритму і мозкову активність. Відмінно підійде екстравертів та тим, хто любить бути у центрі уваги, адже барабанщики — зірки будь-якого музичного гурту, навіть шкільного.
- Саксофон. Вільний і імпровізаційний стиль гри на саксофоні підійде дітям з розсіяною увагою, а також тим, кому складно дотримуватися правил і порядку. Музичним «соратником» його вибирають діти середньої школи — від 10 років і старше. Вважається, що саксофон не тільки розвиває м'язи живота, але і виключає появу астми у дітей.
- Віолончель. За темпераментом цей досить складний інструмент підходить діткам, яким не вистачає уваги близьких. Залежно від віку дитини віолончель можна вибрати різних розмірів: 1/8 — 4-6 років (зріст 1,1-1,3 м); 1/4 — 6-8 років (зріст 1,2-1,35 м); 1/2 — 8-12 років (зріст 1,2-1,45 м); 3/4 — 10-14 років (зріст 1,35-1,5 м); 4/4 — для дорослих музикантів.
- Труба. Цей духовий інструмент — провідний в оркестрі завдяки ефектному і яскравому звучанню високих нот. Грати на ньому воліють активні діти, лідери в класі, бунтарі і сміливці. Однак трубу, кларнет і тромбон освоїти непросто. Для цього знадобиться фізична вправність, сильні руки і хороша координація очей. Оптимальний вік — не молодше 10 років.
Рідше діти вибирають:
- Акордеон. У цього чудового і найбагатшого за красою звучання інструменту склався негативний образ, що асоціюється з «бабусиним баяном». Через стереотип діти рідко вибирають його в якості музичного супутника. Але марно, адже акордеон на ранніх стадіях не вимагає ідеального слуху, відмінно розвиває моторику, координацію і пам'ять. Недоліком залишається його вага, що вимагає відповідної статури. Оптимальний вік — від 7 років.
- Контрабас. Якщо твоя дитина захотіла грати на контрабасі — радій, у неї хороший музичний смак. Однак для початку габарити інструменту можуть викликати складність до звикання. На ринку є моделі різних розмірів, призначені для молодших вікових груп, але стаючи старше, доведеться міняти і сам контрабас, який коштує чималих грошей.
Перед тим як віддавати малюка на музичні уроки, слід врахувати, що покупкою одного інструмента батьки не відбудуться. Як і будь-яке хобі, музика вимагає вкладень у вигляді періодичної зміни аксесуарів (струн, чохлів, смичків, кейсів) і самих інструментів по досягненню певного рівня професіоналізму.
Попередження та поради
Багато дітей уявляють гру на музичному інструменті легкою і доступною, не здогадуючись про всі підводні камені. Саме тому великий відсоток хлопчиків і дівчаток залишають заняття, злякавшись труднощів. Щоб цього не сталося, дотримуйся головних порад:
- підтримуй дитину в її захопленні, навіть якщо у нього спочатку не виходить;
- для малюка з брекетами не вибирають флейту, трубу, валторну;
- створи умови для максимальної практики дитини вдома;
- підготуй малюка до того, що музика — не просто розвага, а пухирі, мозолі і кропітка праця;
- запитай поради про вибір інструменту у вчителя музики;
- відвідуйте разом концерти, виступи, музичні заходи;
- не кричи і не вважай малюка «неправильним», якщо у нього виходить гірше за інших.
Кожна дитина вчиться грати у власному темпі і опановує мистецтво з різним проміжком часу. Головне — підтримувати дитину і надихати на нове захоплення. Перераховані інструменти та аксесуари до них ти знайдеш в інтернет-магазині «Стилус» за вигідною ціною з можливістю купівлі в кредит.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Чим розважити дітей, поки батьки зайняті?
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua